Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1880 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 94  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: CPK
#661 PostWysłany: 08 Sie 2022 22:17 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
@jar188
Też nie chce mi się dokładnie czytać na co teoretycznie może pójść 2 x 250mln, jednakże z pobieżnych informacji wynika, że nie jest to tylko koszt kresek na papierze i nie tylko samo projektowanie, jest tam jakieś doradztwo, organizowanie, itp.
Przetargi przygotowawcze były również organizowane przez EJ 1. Naturalnie, że to dwie odmienne inwestycje i dosłowne porównanie nie jest możliwe.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom) Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom)
Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów
 Temat postu: Re: CPK
#662 PostWysłany: 10 Sie 2022 11:30 

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1250
Loty: 34
Kilometry: 85 452
srebrny
Aron napisał(a):
To może być ciekawy pomysł na podróż z CPK - szlakiem pikników.

Nie wiem jak pozostałe miasta, ale Łomża jest mocno anty CPK, a przynajmniej anty-kolej przez miasto, może to jest klucz wyboru tych miast
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#663 PostWysłany: 16 Sie 2022 21:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 4085
HON fly4free
Bo ja ta Lomze to troche zle wrysowalem, powinno byc tak, aby bylo zgodne z wzorcem.

Załączniki:
picnic.jpg
picnic.jpg [ 243.31 KiB | Obejrzany 2177 razy ]
279507116_521664476118993_5716408455559559993_n.jpeg
279507116_521664476118993_5716408455559559993_n.jpeg [ 86.3 KiB | Obejrzany 2177 razy ]
_________________
navigare necesse est
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#664 PostWysłany: 20 Sie 2022 11:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2019
Posty: 347
niebieski
Z tym metrem warszawskim w kształcie krzyża to nie do końca bym się zgodził, bo, pomijając fakt, że teraz to ono ma kształt trochę już powyginany, w innych przedstawionych miastach linie tramwajowe nie odgrywają tak dopełniającej roli metra jak w Warszawie. ;)

Rozmawiałem sobie wczoraj z gościem, który mieszka w Baranowie. Pytam się czy zamierza sprzedawać ziemię itp. Popukał się w głowę. Mówi, że ci, co na początku zwietrzyli interes i zaczęli negocjować z CPK w sprawie odsprzedaży terenu, do dziś nie wiedzą na czym stoją. Wlaścicielami działek nadal są, CPK milczy, ale zakazało im wszelkich ruchów właścicielskich. To wygląda tak jakby CPK po prostu sobie trwał bez chęci osiągnięcia celu końcowego. Nie da się to inaczej wytłumaczyć niż tym, że CPK to typowa wydmuszka pozwalająca wyprowadzać pieniądze Skarbu Państwa do prywatnych kieszeni.

LOT znów na minusie, Ciekaw jestem kto pierwszy się zwinie: LOT czy CPK.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#665 PostWysłany: 20 Sie 2022 12:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2011
Posty: 1492
złoty
@warsawreceiver Dotowanie LOTu wymaga błogosławieństwa UE. Dotowanie CPK jest decyzją polskiego polityka\polityków. A spółka EJ1 pokazuje, że różne partie mają podobne podejście do tego typu tematów. Tak, że tego...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#666 PostWysłany: 20 Sie 2022 13:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2019
Posty: 347
niebieski
Ale ja nie piszę o dotowaniu LOTu, tylko o marnowaniu pieniędzy publicznych z powodów permanentnego niedasizmu zreformowania LOTU, który to LOT miał być taką potęgą, że specjalnie CPK trzeba było mu wybudować - tak, że tego...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#667 PostWysłany: 20 Sie 2022 14:17 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 950
niebieski
abelincoln napisał(a):
@warsawreceiver Dotowanie LOTu wymaga błogosławieństwa UE. Dotowanie CPK jest decyzją polskiego polityka\polityków. A spółka EJ1 pokazuje, że różne partie mają podobne podejście do tego typu tematów. Także tego...


A CPK to kto sfinansuje? Sądzisz, że taką inwestycję da się zrobić na pożyczkach z Chin czy Korei? Wszystkie te zaplanowane linie kolejowe, drogi... sam pas startowy to pestka. Ile można zadłużać państwo bez większych konsekwencji? Podpowiem, można, póki waluta wytrzyma. Jak PLN się wyłoży to będzie zjazd gospodarki po równi pochyłej, mówimy gdzieś o dekadzie, nie paru gorszych kwartałach. Nie jesteśmy niestety Grecją z euro, oni wcale w dłuższym terminie tak źle nie wyszli z tego swojego bankructwa. Nie będzie unijnej kasy z KPO, nie będzie żadnego CPK. Z kasą zresztą też nie będzie, tyle że może wreszcie będą musieli zrobić jakieś poważne analizy, alternatywny projekt, itd. Można ignorować ekonomię, tylko przebudzenie się będzie bolało, oj będzie.

Wyciągając jakieś porównania, nie do końca trafne gołe cyferki sprzed 8-10 lat rozmydlasz problem CPK. W PRL przerabialiśmy takie figury propagandowe pt. "A w USA biją Murzynów".
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: CPK
#668 PostWysłany: 20 Sie 2022 14:42 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
@j_a
Jaki wskaźnik stosujesz do oceny zadłużenia państwa?
Tak to wygląda według Eurostat.
Z moich rozmów z Grekami jak i z firmami greckimi wcale nie wynika, że jest różowo.
Image

warsawreceiver napisał(a):
LOT znów na minusie, Ciekaw jestem kto pierwszy się zwinie: LOT czy CPK.


Z ciekawości poproszę o jakiś przykład średniej/większej linii lotniczej, która jest na plusie. Te które obserwuję są na minusie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
DMW uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#669 PostWysłany: 20 Sie 2022 16:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2019
Posty: 347
niebieski
Mam jeszcze raz powtórzyć, że nie chodziło mi o samo dotowanie linii narodowych (bo to jestem jeszcze w stanie zrozumieć), tylko że z tego dotowania LOtu nic nie wynika, czy trzy razy wystarczy?

Czepiłeś się tego dotowania linii jakby to była twoja jedyna i ostatnia linia obrony CPK, bo żadnej innej nie masz. CPK od początku było oderwanym od rzeczywistości megalomaństwem, co wielokrotnie w tym temacie udowodniliśmy, a po pandemii, gdy już nawet do aktualne rządzących dotarło, że nic z tego nie będzie, jest sposobem na wytransferowanie publicznych pieniędzy do prywatnych kieszeni. Gigantycznych pieniędzy. I nie wyjeżdżajcie za kilka lat, że Łunia nie dała/wina Tuska/Niemce zatruli, bo od początku na polach Baranowa nie działo się nic, nie dzieje się i nie będzie się działo.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#670 PostWysłany: 20 Sie 2022 17:08 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
Nie rozumiem Twojej odpowiedzi. Nigdy w tym wątku nie wspominałem o dotowaniu, czy też nie argumentowałem za CPK, więc nie ja konkretnie jestem tutaj adwersarzem.
Zapytałem jaka linia lotniczna jest na plusie w czasach około covidowych. Jak widać żadna, nie tylko LOT.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
DMW lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#671 PostWysłany: 20 Sie 2022 17:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2011
Posty: 1492
złoty
j_a napisał(a):
A CPK to kto sfinansuje? Sądzisz, że taką inwestycję da się zrobić na pożyczkach z Chin czy Korei? Wszystkie te zaplanowane linie kolejowe, drogi... sam pas startowy to pestka. Ile można zadłużać państwo bez większych konsekwencji?
[...]
Wyciągając jakieś porównania, nie do końca trafne gołe cyferki sprzed 8-10 lat rozmydlasz problem CPK. W PRL przerabialiśmy takie figury propagandowe pt. "A w USA biją Murzynów".

@j_a wiesz, że to tylko o Tobie świadczy gdy najpierw wymyślasz jakąś hipotezę a potem dzielnie z nią walczysz? :D
Jedyne co napisałem, to odpowiadając na pytanie co dłużej przetrwa: a. CPK łatwiej jest dotować, b. spółki dla "kumpli i znajomych" mają długi żywot i wsparcie ponadpartyjne. Tylko tyle.

No, jako że ładna pogoda i sympatyczny pride był, więc dam się zaczepić - tak, wiem skąd będzie finansowanie tych "wizji" i kto będzie za to płacił przez lata (a pewnie i dłużej). Ci którzy wybrali tych "wizjonerów" oraz ci, którzy uważają, że "polityka ich nie dotyczy" oraz "mój wybór nie ma znaczenia, więc po co". Ale to po pierwsze nie moje podatki, a po drugie OT, więc już kończę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#672 PostWysłany: 20 Sie 2022 23:03 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 950
niebieski
@abelincoln Słyszałeś, że słowo "hipoteza" jest najczęściej nadużywanym? Ja tylko zadałem pytanie.

Grecja nie jest tematem tej dyskusji. Powtórzę, zadłużenie kraju mającego stabilną walutę (Euro) jest czym innym, niż niedużego kraju z własną walutą. Bezsensowne a gigantyczne inwestycje, rozdawnictwo w zamian za polityczne poparcie jest szkodliwe wszędzie. Jednak dla niektórych rachunek może być bardziej bolesny. Tylko tyle, bez tabelek i wykresów.
Góra
 Profil Relacje PM off
warsawreceiver lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#673 PostWysłany: 21 Sie 2022 00:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2011
Posty: 1492
złoty
@j_a Tja, zadawanie pytań. Pewnie pamiętasz pewnego polityka będącego w młodości amatorskim bokserem, który z sejmowej trybuny "tylko zadawał pytania". Sąd ocenił, że to tożsame z gadaniem głupot skoro nie miał żadnego podparcia swoich tez...
Nie żebym życzył Ci jego losu, nie moja sprawa, że chcesz być Tuckerem Carlsonem* tego forum - ale proszę, nie cytuj moich postów gdy masz potrzebę kreowania prostej dla sobie rzeczywistości.

Żeby pozostać w temacie. 25kV sieci trakcyjnej https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12363100/katalog/12903964#12903964 to ma być tylko w szprychach (czyli wszystko** jeżdżące po torach do CPK musi być nowe) czy też zmieniamy krajowo (czyli cały tabor** na złom)?


* https://medium.com/my-side-of-the-aisle/how-tucker-carlson-weaponized-asking-questions-deb053d0a8ec
** poza Pendolino i chyba Husarzami
Góra
 Profil Relacje PM off
jaco027 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#674 PostWysłany: 21 Sie 2022 01:17 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 950
niebieski
@abelincoln Poszybowałeś już w jakieś rejony abstrakcji, więc pozostawię to bez komentarza.

Zadałem proste pytanie, kto to sfinansuje? Przypomnę, że napisałeś
Cytuj:
Dotowanie CPK jest decyzją polskiego polityka\polityków.
, więc pytam, skąd będzie na to finansowanie? Istotna przebudowa kolei w Polsce na potrzeby CPK, drogi dojazdowe, wreszcie samo lotnisko. Miliardy. Sama decyzja to trochę za mało, prawda?

To nie jest żadna moja "hipoteza", Korea pojawiła się już jako partner CPK, o Chinach też pisano w kontekście budowy ich sieci logistycznej. Jeśli nie te kraje wyłożą kasę, to kto? Pożyczenie takich kwot przez kolejne zadłużenie państwa? Przy obecnym zadłużeniu "kreatywne" pomysły na zadłużanie (wyprowadzanie wydatków poza budżet) powoli dają efekt w postaci inflacji. Inflacja to wysokie stopy procentowe, tym samym wysoki koszt obsługi długu. Przy osłabieniu złotego koszty obsługi zadłużenia plus stałe wydatki przewyższają możliwości pożyczkowe państwa, spirala nakręca się. To jest w największym uproszczeniu recepta na bankructwo.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#675 PostWysłany: 21 Sie 2022 08:20 

Rejestracja: 26 Cze 2012
Posty: 1086
Loty: 155
Kilometry: 370 915
srebrny
Co do zadłużenia państwa, słowa klucz to BGK, PFR. Grecy też tak kombinowali. Inna sprawa to ZUS
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#676 PostWysłany: 21 Sie 2022 09:13 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 950
niebieski
Napiszę przewrotnie, że covid był dla LOT-u korzystny. Po pierwsze, pozwolił wycofać się z utopienia miliardów w Condorze. Po drugie, pozwolił na kolejne dotowanie przez budżet państwa, zasadniczo niezgodne z prawem UE (kwestia konkurencji) w normalnych czasach. Nadzwyczajny czas przykrył stare problemy.

@rattaman Ja to doskonale wiem. Dziś budżet PL jest ładną prezentacją w PowerPoint, niewiele więcej. Dodaj jeszcze MON.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#677 PostWysłany: 21 Sie 2022 10:27 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
rattaman napisał(a):
Co do zadłużenia państwa, słowa klucz to BGK, PFR. Grecy też tak kombinowali. Inna sprawa to ZUS
Wiadomo, że są dwie metody liczenia długu: krajowa oraz unijna, której wyniki są prezentowane przez Eurostat. Wydatki BGK, PFR są ujęte w unijnej. Nie ma żadnej tajemnicy.
Grecy zaczęli malowanie trawy przed przystąpieniem do strefy euro, w czym ochoczo pomógł im Goldman Sachs i Draghi (który jako dyrektor niby o niczym nie wiedział), a który potem jako szef ECB ratował Grecję (w rzeczywistości niemieckie i francuskie banki) kosztem kraju.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#678 PostWysłany: 21 Sie 2022 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2011
Posty: 1492
złoty
j_a napisał(a):
Zadałem proste pytanie, kto to sfinansuje? Przypomnę, że napisałeś
Cytuj:
Dotowanie CPK jest decyzją polskiego polityka\polityków.
, więc pytam, skąd będzie na to finansowanie?

To była odpowiedź na pytanie co dłużej przetrwa - LOT czy CPK. Nie o finansowanie.
Ale skoro pytasz, obie spółki będą finansowane z tego samego źródła, o którym piszesz w dalszej części posta. Z jednym ale
j_a napisał(a):
Istotna przebudowa kolei w Polsce na potrzeby CPK, drogi dojazdowe, wreszcie samo lotnisko. Miliardy.

Wspomniana spółka EJ1 pokazuje, że nie chodzi o zbudowanie, tylko o budowanie. A to kosztuje dużo mniej*. Więc sporo lat może upłynąć zanim
j_a napisał(a):
Przy osłabieniu złotego koszty obsługi zadłużenia plus stałe wydatki przewyższają możliwości pożyczkowe państwa, spirala nakręca się. To jest w największym uproszczeniu recepta na bankructwo.

Ale tak, na końcu przyjętej drogi przez miłościwie panujących jest bankructwo - spółki celowe, transfery socjalne, zbrojenia. Pytanie czy jeszcze da się z niej skręcić, czy już niezbyt. Miłej niedzieli.


*https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawie-500-mln-zl-na-polska-elektrownie-atomowa-4215490.html
Góra
 Profil Relacje PM off
Grzenio1970 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#679 PostWysłany: 21 Sie 2022 11:36 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 950
niebieski
Właśnie. Pieniądze wydane na badania i analizy w celu podjęcia m.in. decyzji o lokalizacji (elektrownia), czy decyzja podjęta arbitralnie przez polityków (CPK) a kasa na zarząd, utajnione analizy i makiety. Wielbicieli władzy nie ma co przekonywać, zdaję sobie sprawę.
https://www.pasazer.com/news/460451/cpk ... towac.html
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#680 PostWysłany: 21 Sie 2022 12:24 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3368
złoty
Hihi utajniona aby błędnie ich nie interpretować. Miszcze
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1880 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 94  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], wasil10 oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group