Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 07 Mar 2021 09:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2017
Posty: 149
Loty: 154
Kilometry: 262 202
Wyczytałem kiedyś w Wyborczej czy innym Onecie, że Meksyk to kraj bandycki, politycy to skorumpowana hołota, największe atrakcje to plaże, a Polacy są tam porywani na organy. Jeśli tego typu gazety piszą takie rzeczy to znaczy, że musi tam być wspaniale - namawiali, namawiali i namówili.

BTW: jak zdegenerowany trzeba mieć umysł, aby uwierzyć w to, że komuś się opłacało finansowo zapewnić Polakowi transport do Meksyku, aby wyciąć mu organy i przy okazji wywołać międzynarodowe śledztwo? Abstrahuje tu już całkowicie od zgodności genetycznej Polak - Meksykanin. Skąd się biorą ludzie, którzy w to wierzą?

Zacznijmy jednak od początku. Ogólnie brud, syf, niebezpiecznie. Ulice oświetlone w dzień, w nocy ciemności. Korupcja na każdym kroku. Politycy to ścierwa i kanalie, zajmujące się tylko kumoterstwem i nepotyzmem. Ogólnie demokracja bananowa w pełnej krasie. Chce się rzygać. A jeszcze nie wyjechałem z Żywiecczyzny.

1. Jak zatem dostać się do Meksyku? Meksyk nie wymaga szczepień, zaświadczeń i testów. Tu nie ma problemu.
W lutym 2021 najwygodniej (i zdecydowanie najbardziej bezproblemowo) było z PL dolecieć do CUN lub MEX. Loty z bezpośrednie z PL są - z przesiadkami oczywiście też. Można przesiadać się w FRA (bezproblemowa LH, brak wymagań), LIS (problemowy TP – tu kupując bilety tanio stajesz się dawcą kapitału dla linii lotniczej i nigdzie nie polecisz), czy przez AMS (KL), lub BA – tu wymagane są testy lub inne cuda. Loty via USA nie wchodzą w rachubę.
Koszt standardowy to około 2500PLN (z podręcznym - takim 10kg). Można też nie polecieć TP za 1200PLN (patrz wyżej).

2. Tubylcy: sympatyczni ludzie. Angielski – znajomość mniej więcej jak w PL - lokalsi znakomicie za to mówią po hiszpańsku, bardzo warto nauczyć się choć kilku zdań (liczby w szczególności). Poza miejscowościami zdegenerowanymi przez turystykę (stan Q. Roo) turystów z zagranicy brak. Jeśli będziesz trzymać się z dala od miejscowości o przestępczości znacznie powyżej średniej (lokalizacje z Q. Roo typu Cancun, Playa del Carmen czy Tulum to powinno być bezpiecznie).

3. Waluta MXN (oznaczenie w Meksyku $). Kurs koło 0,18 PLN/$. Oznacza to, iż lokalne ceny trzeba podzielić przez 5, aby otrzymać złotówki (humaniści mogą pomnożyć przez 2 i przesunąć przecinek).

Załącznik:
Komentarz do pliku: Ceny walut
02 kantor.jpg
02 kantor.jpg [ 318.72 KiB | Obejrzany 7983 razy ]


Wymiana w kantorach bezproblemowa (przeważnie bezprowizyjna). Kurs dolara amerykańskiego – koło 19 $/USD (foto). Najtańszy sposób pozyskiwania gotówki dla Polaków to Revolut i prowizja przy wypłacie w bankomacie Santandera (koszt losowy koło 30-38$) przy limicie dziennym 9600$. Nawet uwzględniając prowizję Revoluta powyżej 800PLN to najtańsza opcja.
W bankomatach często nie działają przyciski, a kartę wkładasz wpoprzek :) Problemy z wypłatą Revolutami Visy; MC działa.

Płatności kartami równie popularne co w PL. Na stacjach benzynowych raz nam nie przyjęli karty (cash only), na autostradach czy w atrakcjach (nawet w Uxmal) też cash only.
NFC/dotyk nie działa. Tylko PIN.

Tipy wszechobecne.

4. Testy na Covid. Brak jakichkolwiek problemów. W CUN testy dostępne na każdym terminalu (czynne do 20.00.). Koszt 290$ za antygenowy. Nieduże kolejki turystów płuczących usta listerinem z alko (PCR) i wacikujących nosy tequilą (antygenowy) przed testem. Wyniki antygenowe na maila w 10 minut. W Meksyku nie ma Sanepidu. Pan zapisujący nas na testy twierdził, że zawiadamiają tą linię lotnicza, którą podajesz im podczas zapisywania się na test. Mizantropi mogą zatem pomylić się przy podawaniu nazwy linii lotniczej i z pozytywnym testem wrócić do PL. Wracaliśmy MEX-FRA-WAW – na Okęciu SG zatem nas nie kontrolowała, a Pani w Sanepidzie powiedziała, że jej nasze negatywne testy nie interesują, i ona ma i tak dużo roboty i zasadniczo, żeby jej gitary nie zawracać i sajonara.
Negatywny dowolny test upoważnia do przekroczenia granicy z Gwatemalą lub Belize (do Belize tylko powietrzne granice są otwarte).

Na zdjęciu pusta izolatka na lotnisku w CUN. Ciała z dni poprzednich są regularnie usuwane.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Izolatka na lotnisku w CUB
01 izolatka.jpg
01 izolatka.jpg [ 338.14 KiB | Obejrzany 7983 razy ]


5. Telefony. Brak jakichkolwiek problemów. Koszt pomijalny. SIM do zakupienia za 230$ TELCEL (taryfa amigo) na lotnisku w MEX. Mi wystarczyło na 16 dni normalnego używania. Dodatkowe doładowanie za 20$ (https://www.telcel.com/personas/telefon ... arga-amigo) wystarcza na pół dnia.
Z liczbą MB którą sprzedają , przekłamują.

6. Transport lotniczy. Brak jakichkolwiek problemów. Wewnątrz kraju kilka tanich linii lotniczych: VB, Y4, AM. Loty OW na trasie CUN->MEX kupowane z wyprzedzeniem trzytygodniowym 300$, z dnia na dzień 900$. Saloniki czynne w CUN i MEX, ale tylko trzy drinki darmowe :( Do wejścia do samolotu wymagany kod z vuelaseguro.com (strona działa BARDZO średnio - przykładowo musisz wpisać cokolwiek jako drugie nazwisko, aby ruszyło).

7. Poruszanie po Ciudad de México (CDMX). Taksówki wszechobecne i tanie. Uber – mega tani, maksymalnie 3 osoby do samochodu. Wymagane maseczkowanie (cubrebocas). Kierowcy raportują do Ubera brak maseczek i potem Uber „proponuje” takie ceny, że klękajcie narody. Szybszą od Ubera opcją jest metro. Drugie co do wielkości metro na świecie, oznaczone znakomicie (wewnątrz, jak i na zewnątrz), tanie – 5$ za przejazd (przesiadki wliczone), jeżdżące na lotnisko, bezpieczne, zatłoczone nawet w weekendy.

8. Transport samochodowy. Google maps działa średnio w online (przykładowo brak około 60km drogi do mojego meksykańskiego must see w Calakmul), w offline nie działa. Maps.me to konieczność. Większość dróg bezpłatna, autostrady w stanach Quintana Roo czy Jukatan kilka razy droższe niż A4 Katowice – Kraków, w stanach Chiapas, Campeche czy Tabasco, za to kilka razy tańsze. Brak policyjnych kontroli prędkości na drogach, wszechobecne progi spowalniające (również na autostradach). Masa kontroli bezpieczeństwa (na hasło „no parle espaniol” puszczają bez szemrania).

9. Autobusy - jechaliśmy tylko do piramid z CDMX. Mega wygodne, co chwilę wchodzi ktoś i sprzedaje tortas i bebidas

Załącznik:
Komentarz do pliku: Autobus CDMX - Teotihuacán
03 bus.jpg
03 bus.jpg [ 210.12 KiB | Obejrzany 7983 razy ]


10. Pralnie - działają. Cena 20$ do 30$ za kg. Oddajesz rano odbierasz wieczorem.

Postaram się opisać w wolnym czasie w następnych postach, jak covid działa na dostępność atrakcji do obejrzenia w Meksyku.
_________________
W USA Murzyni (~13% ludności) są sprawcami przeszło ~60% zabójstw, ~70% rozbojów, ~50% gwałtów, jak również do 80% masowych strzelanin z minimum czterema ofiarami rannymi lub zabitymi.
Góra
 Profil Relacje PM off
30 ludzi lubi ten post.
13 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
#2 PostWysłany: 08 Mar 2021 16:33 

Rejestracja: 08 Paź 2019
Posty: 111
Bardzo fajna relacja, czekam na kolejne części :D
_________________
Kraje: 55/195
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 08 Mar 2021 17:24 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8825
Loty: 988
Kilometry: 945 167
platynowy
Świetnie @zywiec2018. Dawno nie byłem na Żywieczyźnie (w Meksyku dwa lata temu) i nie wiedziałem, że jest tak podobna do Meksyku ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 08 Mar 2021 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Paź 2018
Posty: 155
Cytuj:
Jeśli będziesz trzymać się z dala od miejscowości o przestępczości znacznie powyżej średniej (lokalizacje z Q. Roo typu Cancun, Playa del Carmen czy Tulum to powinno być bezpiecznie)

Wkradł się błąd i chwilowo się zestresowałem jakoby Tulum czy Cancun miałoby być niebezpieczne :) Ogólnie całkiem przyjemny zbitek ciekawostek.
Góra
 Profil Relacje PM off
Szyn3k lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 13 Mar 2021 09:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2017
Posty: 149
Loty: 154
Kilometry: 262 202
Nie wkradł się błąd. To nie pomyłka. To STATYSTYCZNIE najbardziej bandyckie miejsca w Meksyku. Ale to statystyka. Największa STATYSTYCZNIE przestępczość w Europie na jednego mieszkańca jest w Watykanie.

Własnych oczu i mózgu jednak nie oszukasz. W interiorze czy CDMX czułem się megabezpieczenie. W Q. Roo tak się nie czułem. Może to wina wina drących ryje pijanych i naćpanych turystów, nagabujących mnie handlarzy dragami czy wszechobecnych prostytutek.

Ale ogólnie jest luz. Bać się nie ma czego. Iran jest chyba najlepszym miejscem świata jeśli chodzi o ogólnie pojęte bezpieczeństwo dla turystów: miły, bezpieczny (poza ruchem drogowym) i ludzie wspaniali. USA to dla mnie przeciwna strona spektrum. Meksyk i Polska pewnie pośrodku, ale musisz się przekonać sam. Jeśli się nie prostytuujesz, nie ćpasz i nie chodzisz w koszulce z napisem "Zdychajcie meksykańskie szmaty" to IMHO będziesz bezpieczny.
_________________
W USA Murzyni (~13% ludności) są sprawcami przeszło ~60% zabójstw, ~70% rozbojów, ~50% gwałtów, jak również do 80% masowych strzelanin z minimum czterema ofiarami rannymi lub zabitymi.


Ostatnio edytowany przez klapio, 13 Mar 2021 19:22, edytowano w sumie 1 raz
wulgaryzmy
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 13 Mar 2021 09:46 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3112
platynowy
Przekazałeś informację o możliwości wykonania PCR na lotnisku - na ile jest ona sprawdzona??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 13 Mar 2021 10:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2017
Posty: 149
Loty: 154
Kilometry: 262 202
-- 13 Mar 2021 10:17 --

ETAP I: CDMX

Są dwa różne covidowe Ciudad de México. Jedno czerwonostrefowe: smutne, zamknięte w sobie, nieprzyjemne. I drugie nieczerwonostrefowe: wspaniałe z ludźmi tańczącymi na ulicach, otwarte. Semafory można sprawdzić tu: https://datos.covid-19.conacyt.mx/#SemaFE

W czerwonym semaforze zamknięte było prawie wszystko: Biblioteca Vasconcelos, Piramidy (Teotihuacán), Muzeum tequili i mezcalu, parki etc etc. Czynne knajpki (przeważnie do 19), czynna Katedra Metropolitalna.

Bardzo widać, że w CDMX akurat nie jest z covidem za różowo na kamerkach online z Zócalo (głównego placu w CDMX: Plaza de la Constitución). W lutym 2021 Zócalo wyglądał jak poniżej, a bywa zastawiony całkowicie namiotami (chyba takie miasteczko covidowe się tam robi).

Załącznik:
Komentarz do pliku: Zócalo
zalao.jpg
zalao.jpg [ 209.54 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


Zamknięte w czerwonym semaforze było Muzeum Fridy Kahlo (MSPANC: Magdaleny Carmen Friedy Kahlo y Calderón). W pomarańczowym czynne. Szczegółowe i aktualne informacje podają na swoim profilu FB.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Muzeum Fridy Kahlo
muzeum fridy.jpg
muzeum fridy.jpg [ 716.07 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


W Coyoacán nieczynne parki :( Knajpki czynne :)

Załącznik:
Komentarz do pliku: Coyoacán
coyo.jpg
coyo.jpg [ 406.63 KiB | Obejrzany 7450 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Coyoacán
ławka.jpg
ławka.jpg [ 743.5 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


W czerwonym semaforze nieczynne Teotihuacán. W pomarańczowym czynne. Dojazd z Terminal Central del Norte (https://tiny.pl/rnr6v) za 104$ RT. Na Terminal Central del Norte jeździ metro.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Bilet autobusowy
piramidy bilet.jpg
piramidy bilet.jpg [ 248.66 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


Do piramid jedzie się godzinkę. Kierowca wysadzi nas na rondzie (https://tiny.pl/rnrvx) resztę drogi musimy przejść pieszo. Cena wejściówki 80$.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Wejściówka
piramidy wejściówka.jpg
piramidy wejściówka.jpg [ 363.01 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


Ludzi średnia ilość:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Teotihuacán
piramidy 2.jpg
piramidy 2.jpg [ 215.55 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


Na piramidy wejść nie można gdyż wirus jest na wysokości mega agresywny. Na szczycie piramidy cerber pilnuje abyś nie złamał zakazów.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Teotihuacán
piramidy 3.jpg
piramidy 3.jpg [ 172.75 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


Niektóre atrakcje nieczynne:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Teotihuacán
piramidy nieczynne.jpg
piramidy nieczynne.jpg [ 361.25 KiB | Obejrzany 7450 razy ]


Powrót do CDMX stąd: https://tiny.pl/rnrv9

-- 13 Mar 2021 10:30 --

Kothson napisał(a):
Przekazałeś informację o możliwości wykonania PCR na lotnisku - na ile jest ona sprawdzona??


Na stopro. Moje piękne oczy to widziały a telefon uchwycił.

Ale wykonywałem TYLKO antygenowy. Cen i terminów PCR nie znam :(

Załącznik:
szczep4.jpg
szczep4.jpg [ 93.47 KiB | Obejrzany 7436 razy ]

Załącznik:
szczep3.jpg
szczep3.jpg [ 89.22 KiB | Obejrzany 7436 razy ]

Załącznik:
szczep2.jpg
szczep2.jpg [ 172.21 KiB | Obejrzany 7436 razy ]
_________________
W USA Murzyni (~13% ludności) są sprawcami przeszło ~60% zabójstw, ~70% rozbojów, ~50% gwałtów, jak również do 80% masowych strzelanin z minimum czterema ofiarami rannymi lub zabitymi.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 13 Mar 2021 10:51 

Rejestracja: 19 Lut 2013
Posty: 536
Loty: 330
Kilometry: 616 803
niebieski
A propos namiotów na Zocalo
to raczej nie covidowy szpital a przeciwnicy prezydenta mają miasteczko do protestów
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 13 Mar 2021 16:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2017
Posty: 149
Loty: 154
Kilometry: 262 202
Właśnie nie wiem. Jak wcześniej obserwowałem na kamerkach (w zeszłym roku) to praktycznie cały Zocalo był w namiotach. Ale na kamerkach to średnio było widać co to jest :(

Protesty były jak byliśmy (jakieś takie rachityczne) ale miasteczko protestujących było pod Pałacem Narodowym - Palacio Nacional i pod Muzeum Sztuki - Palacio de Bellas Artes (zamkniętym z semaforze czerwonym jak i pomarańczowym) tam wpierw przeciwko prezydentowi, a potem feministki.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Palacio Nacional
palac1.jpg
palac1.jpg [ 218.8 KiB | Obejrzany 7342 razy ]

Załącznik:
muzeum 1.jpg
muzeum 1.jpg [ 235.45 KiB | Obejrzany 7342 razy ]
_________________
W USA Murzyni (~13% ludności) są sprawcami przeszło ~60% zabójstw, ~70% rozbojów, ~50% gwałtów, jak również do 80% masowych strzelanin z minimum czterema ofiarami rannymi lub zabitymi.
Góra
 Profil Relacje PM off
Sudoku lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 15 Cze 2021 13:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2021
Posty: 67
Zbanowany
Byłam w Mex bodajże 4 razy. Raz w 4 osobowej grupie, potem z facetem i 2 razy samotnie. Moje zdanie o bezpieczeństwie jest takie że im większe miasto tym gorzej, prowincja ma swoje prawa i tam jest spokojniej. Najgorsze miejsca to pogranicze z USA i każde duże miasto portowe, bo to narcotrafico. Naczytałam się też historii o Ciudad Juarez, tylko nie wiem czy miałam szczęście bo przekraczałam granicę usa/mex w nowy rok, więc chyba wszyscy byli na kacu i jedyne niebezpieczeństwo to studzienki bez pokryw i psie kupy. Gorzej już bylo w californi bo Tijuana to jeden wielki burdel i bar dla San Diego do ktorego wracałam. Tam też widziałam akcje policji i po nocy się raczej nie szwędałam. Cancun to jest amerykański moloch podobny do Cabo San Lucas, łatwo to poznać bo mówią wszyscy po angielsku a moja zasada: jak tak mówią to należy uciekać bo to nie jest prawdziwy Meksyk. Transport ogólnie jest drogi albo nawet podobny do cen w Kostaryce, która jest też kolejnym stanem USA. Najbardziej polecam jedzenie tj. najlepsza kuchnia latynowska, no chyba że argetyńskie czy urugwajskie steki albo pieczone prosiaki w Ekwadorze. Jedynie co musiałam się odganiać od adoratorów, daleko mi trochę do latynowskich kształtów, raz przymierzałam dżinsy to nie dość że były za krótkie to do nich wejdzie jeszcze moje drugie ja ;) Ogólnie polecam Mex i chętnie jeszcze tam wrócę. W tej chwili są bezpośrednie loty z Katowic i Wawy do Cancun, czasem można trafić fajną cenę.
Góra
 Profil Relacje PM off
zywiec2018 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group