Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 147 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 22 Lut 2014 00:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Lis 2012
Posty: 1372
Loty: 33
Kilometry: 39 451
srebrny
Strasznie negatywna opinia, ja w ostatnie wakacje byłem tam i nie zauważyłem niczego takiego. Podobało mi się bardzo, ceny również przyzwoite :) Nigdzie nie płaciłem niczego tego typu - choć warto zabrać jakieś zabawki lub przybory szkolne (kredki) dla dzieciaków bo wiele regionów jest bardzo biednych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#22 PostWysłany: 13 Maj 2014 21:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2013
Posty: 765
niebieski
Albania jest super, chociaż to inny kraj co widać od razu po przekroczeniu granicy. Plantacje plastikowych reklamówek, sklepy mięsne z blachy falistej przy drogach a samo mięso wywieszone często na hakach rzeźnickich. To jest stan umysłu ale ludzie mili. Sama Tirana jak poszedłem do punktu informacji turystycznej, to miła pani powiedziała mi, że oprócz mauzoleum Emre Hodży i zabytkowego meczetu nic tam nie ma. Ale ma swój klimat. Kraj bunkrów i mercedesów (beczek) ach ten dobrobyt ;).
Do zwiedzania polecam zamek Rozafata w Szkodrze otoczony dwoma rzekami ze świetnym widokiem na całą okolicę.
_________________
SZCZĘŚĆ BOŻE !
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 19 Maj 2014 18:01 

Rejestracja: 16 Cze 2013
Posty: 254
Trochę tego w Albanii jest. W kolejności alfabetycznej:
Apollonia: ruiny miasta greckiego i rzymskiego
Ardenicë: klasztor prawosławny, gdzie można oglądać życie mnichów (pod warunkiem, że się im nie przeszkadza)
Balldren: w okolicy potężne bunkry dla czołgów
Berat: niesamowicie malownicze stare domki, zbudowane niemal tarasowo na zboczach
Butrinti: ruiny starożytnego miasta, tarasowe gaje oliwne, śródziemnomorska makia
Dardhë: częściowo wymarła, zabudowana kamiennymi domami wioska z leczniczymi źródłami w okolicy
Dukatit: zatoka z mnóstwem wraków do nurkowania, od starożytnych dromon po całkiem współczesne
Durres - wenecka wieża i potężny, częściowo tylko dokopany amfiteatr, na którego szczycie stoją... domy
Elbasan: malownicza starówka z meczetem bez... minaretu
Ersekë: w okolicy liczne wioski, w tym wymarłe, do których nie prowadzi żadna droga. Z jednej z nich do Ameryki wyemigrował ojciec Johna Belushiego (któż nie oglądał "Blues Brothers"...)
Gjipë: malownicza zatoka z jeszcze bardziej malowniczymi wąwozami, kończącymi się w tejże zatoce
Gjirokaster; ruiny rzymskie, greckie, tureckie, dom Envera Hodży i nade wszystko wspaniała starówka na zboczach góry
Himarë: ruiny starogreckiego miasta
Lezha: muzeum Skanderbega, zamek iliryjski, rzymski, bizantyjski, albański i turecki w jednym
Lin: malownicza rybacka wioska o rzymskiej proweniencji nad j. Ochrydzkim
Lugina e Valbones: park narodowy z najwyższym szczytem Albanii, Jezercë
Lurë: park narodowy z 14 górskimi jeziorkami
Korcza: dawne zajazdy dla karawan, stare meczety ze... schronami przeciwatomowymi, oryginalna starówka
Kruja: zamek Skanderbega, łaźnia turecka, liczne muzea, świątynia bektaszytów (albańskich derwiszów)
Mali i Dajtit: park narodowy ze starymi lasami dębowymi i ruinami grodów iliryjskich
Mali i Tomorrit: park narodowy z ruinami starych zamków, na górskich halach odbywają się uroczystości muzułmańskiej sekty bektaszytów
Mirditë: w okolicy mnóstwo kulle, obronnych domów, bo to okolica, gdzie obowiązek gjakmarrji krwawej zemsty) jest do dziś szczególnie respektowany. I żeby nie było: to okolica zamieszkała nie przez muzułmanów, nie prawosławnych, ale katolików
jezioro Ochrydzkie: oryginalne ryby, do skosztowania w miejscowych knajpach
Palermo: wykuta w skałach baza okrętów podwodnych, taka albańska Bałakława, niestety, zrujnowana
Phoinike: ruiny greckiego miasta
Pisha e Divjakës: park narodowy chroniący nadmorską lagunę z mnóstwem ciekawych gatunków ptaków
Prespa: jezioro z klasztorami bizantyjskimi na brzegu i na wyspach, w okolicy ruiny iliryjskie, greckie i rzymskie
Qafë e Shtamës: park narodowy z leczniczym Źródłem Matki Królowej
Saranda: grajdoł to grajdoł, ale z dobrym połączeniem z Korfu
Shëngjin: bunkry stojące w... morzu
Szkodra: Meczet Ołowiany, potężny zamek u zbiegu trzech rzek, tradycyjne domy albańskie (i w ogóle wschodnie), otwarte do środka
jezioro Szkoderskie: mnóstwo ptactwa i jeden... hipopotam
Tamarë: płynąca tu rzeka Cem jest tak niebieska, jakby ktoś w niej rozpuścił farbę a to tylko gatunek glonów nadaje tę oryginalna barwę), w okolicy potężne Źródło Wezyra
Tepelena: stary zamek, w okolicy malownicze wodospady
Theth: mark narodowy z potężnymi masywami skalnymi i wodospadami
Tirana: kolejka gondolowa na górę z widokiem na miasto, monumentalne budowle minionej epoki, piramida, dziś miejsce licznych koncertów, kiedyś muzeum Envera Hodży
Velipojë: dłuuuga plaża z bogatym w minerały piaskiem (ponoć leczniczym), w okolicy rezerwaty ptaków
Vlora: długa aleja palmowa, sanktuarium bektaszytów
Voskopojë: stary zespół architektoniczny (taki albański Trogir)
Vukël: wieś z malowniczo rozrzuconymi po kotlinie starymi domami
Zall Gjocaj: park narodowy z malowniczymi kanionami
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
Kri$ uważa post za pomocny.
 
      
#24 PostWysłany: 01 Cze 2014 13:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Lis 2012
Posty: 1372
Loty: 33
Kilometry: 39 451
srebrny
Skąd czerpałeś informacje żeby to wrzucić? Chyba, że to Twoje notatki ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 01 Cze 2014 16:23 

Rejestracja: 18 Maj 2011
Posty: 34
Witam, planujemy urlop ze znajomymi na 2 ostatnie tygodnie sierpnia (10 dni) i chciałam go spędzić w Albanii, ale widzę, że przez tyle czasu można się znudzić... Połączymy pewnie Albanię z Grecją. Planujemy dolecieć do Grecji, następnie wynająć auto. i właśnie mam pytanie: czy ktoś orientuje się jak jest z wynajęciem samochodu w Grecji i podróżą do Albanii? Możecie polecić jakąś firmę wynajmującą auta w Grecji?
Z góry dziękuję za komentarze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 01 Cze 2014 17:56 

Rejestracja: 04 Maj 2013
Posty: 79
Weź pierwszą lepszą wypożyczalnię w necie i poczytaj warunki wynajmu. Pewnie z racji tego, że Albania nie jest w UE mogą obowiązywać dodatkowe opłaty lub w ogóle taka trasa będzie zabroniona. No i pewnie trzeba wykupić sobie jakieś doadtkowe ubezpieczenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 04 Cze 2014 09:45 

Rejestracja: 16 Cze 2013
Posty: 254
Kański napisał(a):
Skąd czerpałeś informacje żeby to wrzucić? Chyba, że to Twoje notatki ;)

Skoncentrowane notatki robione na podstawie przewodnika Tibora Dienesa, Węgra, który studiował w Polsce; planowałem parę lat temu wyjazd do Albanii, ale problemy zdrowotne nie pozwoliły. Ale notatki pozostały i szkoda, by się zmarnowały
Góra
 Profil Relacje PM off
Monty lubi ten post.
 
      
#28 PostWysłany: 08 Cze 2014 09:08 

Rejestracja: 27 Paź 2012
Posty: 80
Loty: 202
Kilometry: 605 631
Witajcie,

Czy mając 4-5 dni do dyspozycji warto wybrać się do Macedonii i/lub Czarnogóry czy lepiej skupić się na samej Albanii? Jak z efektywnością transportu publicznego? Można się sprawnie przemieścić pociągami? Istnieją jakieś stałe połączenia międzynarodowe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 08 Cze 2014 09:51 

Rejestracja: 16 Gru 2013
Posty: 109
Zbanowany
Także POLECAM! Zwłaszcza Durres!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 08 Cze 2014 10:31 

Rejestracja: 16 Cze 2013
Posty: 254
Beatrix napisał(a):
czy mając 4-5 dni do dyspozycji warto wybrać się do Macedonii i/lub Czarnogóry czy lepiej skupić się na samej Albanii?

To zależy, czy chcecie tylko zaliczyć najważniejsze miejsca, czy chłonąć atmosferę miejsca. Ale mając tak mało czasu, proponuję nie rozdrabniać się na Czarnogórę, która jest warta kolejnych minimum czterech dni, że wspomnę tylko Budvę, Tarę, Kotor i j. Szkoderskie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 20 Lip 2014 21:21 

Rejestracja: 20 Lip 2014
Posty: 1
Co raz popularniejszy kierunek wakacyjny - Albania..W tym roku odwiedziłam Sarande, zatrzymałam się w hostelu Dolphin hostel, za 10 euro od osoby(śniadanie wliczone w cene, 3 minutki do plaży) link do Dolphin hostel: http://www.hostelworld.com/hosteldetail ... b&sc_pos=5
Dolphin hostel jest nowy, otwarty dopiero od miesiąca, ale zachęciła mnie niska cena, za cały tydzień łącznie z śniadaniami wychodzi 280 zł.
Do Sarandy dotarłam promem z Korfu za 19 euro, a na Korfu przyleciałam Wizzair z Warszawy za 269 zł
Polecam:)
Góra
 Profil Relacje PM off
Monty lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 24 Sie 2014 21:58 

Rejestracja: 20 Sie 2014
Posty: 5
Polecam udać się do Porto Palermo niedaleko Himere. Stoi tam twierdza pamiętająca czasy imperium osmańskiego. Można bez problemu do niej wejść, obejrzeć wszystkie kąty. Nie ma żadnych ograniczeń, co w porównaniu z zabytkami w Chorwacji budzi zdziwienie. Przy okazji jest tam świetna plaża, z uroczą restauracyjką i suszarniami ziół, przez co na plaży unoszą się cudowne zapachy.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 27 Sie 2014 23:21 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 42
Spędziłam 2 tygodnie w Albanii i trochę nie rozumiem osób, które mówią, że 4 dni wystarczą na ten kraj, zważywszy na czas, jaki pochłania przemieszczanie się z miejsca na miejsce.
Do absolutnych must see zaliczyć trzeba Berat, Gjirokaster, Butrint i wybrzeże w okolicach Dhermi. Do tego polecam Thethi i góry Przeklęte (nawet jak ktoś za bardzo po górach nie chodzi, to klimat wioski sprzed 200 lat robi wrażenie), przeprawę po jeziorze Koman, Szkodrę z twierdzą Rozafa, Kruję , "stare" wioski na Riwierze Albańskiej (niemal każda miejscowość położona nad morzem ma swoją starszą poprzedniczkę leżącą w górach - są to miejsca w stylu czarnogórskiego Starego Baru) i plażę Gjipe. Generalnie należy pamiętać, że Albania z roku na rok robi się coraz bardziej popularna i miejsca, które kiedyś urzekały ciszą i spokojem teraz robią się głośnymi kurortami - tak jest choćby z Ksamil, gdzie większość zatoczek została zabetonowana a nad każdą wiszą z dwa disco-bary.

Btw, stary most w Szkodrze dalej istnieje - co prawda główna droga prowadzi inaczej, więc łatwo go pominąć, ale ja swoje pierwsze kroki w Albanii stawiałam właśnie na starym moście i w okolicy slumsów i muszę przyznać, że można się do Albanii zrazić na tej podstawie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 05 Wrz 2014 20:33 

Rejestracja: 28 Sty 2013
Posty: 178
Loty: 62
Kilometry: 97 215
Albania przywitała nas żebrzącymi dzieciakami, które zleciały się na sam widok ludzi wysiadających z samochodu na niemieckich blachach (przyjechaliśmy stopem), więc bardzo szybko część zapasów żywności ubyła... Późniejsze wrażenia były jednak o wiele bardziej pozytywne, choć ogromne rozwarstwienie mieszkańców ciągle rzucało się w oczy.

Spędziliśmy w sumie 7 dni, z czego 5 w Górach Przeklętych. Odnoszę wrażenie, że Teth o wiele bardziej skomercjalizowało się od Valbony, ale patrzę na to z perspektywy campingowicza. Mimo, że miejscowości są już wybitnie turystyczne, nadal można się spotkać ze zwykłą życzliwością ludzi, zaproszeniem na kawę (czy grappę) i bezinteresowną pomocą - wybieraliśmy się w góry, a ponieważ w miejscowościach nie ma sklepów chleba poszukiwaliśmy w restauracjach. Chcieliśmy zapłacić, ale został on nam zwyczajnie podarowany.

Wskazówki praktyczne- przejście szlaku z Teth do Valbony jest o wiele mniej męczące od strony Valbony. A podany czas 7h to raczej dla osoby bez wielkiego plecaka, wędrującej od asfaltu do asfaltu. Do samej Valbony najlepiej dotrzeć promem z Komanu (5€/700 leków) - przeprawa regularna jest o 9:00 więc odpowiednio wcześnie trzeba się tam dostać, ale myślę, że później rejsy nierozkładowe również się odbywają. Ale trzeba uwzględnić, że późniejsza przeprawa może być męcząca - to jednak 3h w słońcu. Ze względu na niesamowite widoki pozycja obowiązkowa. Ale niestety także tutaj nie unikniemy widoku śmieci...

Zdecydowanie wracam po kampanii wrześniowej, tym razem na południe :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 05 Wrz 2014 21:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
Gollum napisał(a):
Trochę tego w Albanii jest [..] Lugina e Valbones: park narodowy z najwyższym szczytem Albanii, Jezercë


...chylę czoła przed listą; kompleksowe podejście do tematu :roll:. Mam tylko jedną malutką uwagę: najwyższym szczytem Albanii nie jest Jezercë. Owszem, to najwyższy szczyt Gór Dynarskich - ale bodajże to dopiero piąty co do wysokości szczyt Albanii. Najwyższym jest Maja e Korabit (Golem Korab, Mount Korab). Przechodzi przez niego granica Albanii i Macedonii. W 2009 roku GPS mi pokazał na szczycie 2772 m n.p.m. - wszędzie podają 2764 m n.p.m., więc zapewne Garmin mnie lekko oszukał... 8-)

p.
Góra
 Profil Relacje PM off
radzio666 uważa post za pomocny.
 
      
#36 PostWysłany: 15 Lis 2014 22:28 

Rejestracja: 10 Gru 2013
Posty: 126
Loty: 327
Kilometry: 647 009
Między miastami jeżdżą busy i autobusy. Z Tirany do różnych miast odjeżdżają z różnych miejsc.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 17 Lut 2015 10:30 

Rejestracja: 16 Cze 2013
Posty: 254
A czy ktoś był w wąwozie Osum? Droga z Beratu do Corovody to niby 52 km, kalkulator internetowy twierdzi, że to godzina 22 minuty jazdy. Ale jak mi wyliczył, że 182-kilometrową drogę z Durres do Theth przejadę w niespełna 4 godziny, a znawcy twierdzą, że tylko ostatnie 70 km to 7 godzin, i to nie zwykłym samochodem, ale motorem lub terenówką, to i tu wolę wziąć poprawkę. Da radę w dwie godziny w jedną stronę, czy trzeba na to pół dnia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 22 Lut 2015 21:48 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 42
Gollum - kojarzę, że ta droga była opisywana jako "fatalna". Z tego, co się orientuję, to w ogóle za Corovode nie ma możliwości przejazdu autem osobowym (to tak na wszelki wypadek). Nie liczyłabym na prędkość powyżej 20km/h - możesz jeszcze dopytać na forum cro.pl, tam jest dość sporo osób, które zjechały Albanię wzdłuż i wszerz :)
Google maps się nie sugeruj - droga Boge-Thethi ma tam całkiem przyjemny żółty kolorek i czas przejazdu nieco ponad godzina - w praktyce jest nieprzejezdna dla osobówek (no, może w bardzo sprzyjających warunkach i z dużą dozą odwagi się da...) a jej pokonanie zajmuje od 2,5 h w górę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 23 Lut 2015 20:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
To i ja dodam 3 grosze chociaż tak naprawdę przejeżdżałem tylko przez Albanię w drodze z Macedonii do Czarnogóry.
Niestety generalnie Albania zostawiła negatywny wizerunek.

Na plus:
+ genialne, góry - widoki majestatyczne
+ piękne wybrzeże Ochrydu
+ całkiem sporo dobrych dróg

Na minus:
- bardzo dużo żebrzących dzieci,
- osły i kozy w Tiranie
- gość bez nogi na środku ulicy w Tiranie
- często dobre drogi kończą się pośrodku niczego (chociażby fajna 3 pasmowa ekspresówka "wjeżdża" w blok w Tiranie)
- wszechobecne myjnie samochodowe i lejąca się woda
- wszechobecne śmieci - reklamówki, plastiki walają się po ulicach a wśród tego jegomoście myją mercedesy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 24 Lut 2015 17:33 

Rejestracja: 16 Cze 2013
Posty: 254
Baszka napisał(a):
Z tego, co się orientuję, to w ogóle za Corovode nie ma możliwości przejazdu autem osobowym (to tak na wszelki wypadek). Nie liczyłabym na prędkość powyżej 20km/h

Też tak czytałem w wielu miejscach, ale wolę się jeszcze upewnić; Corovode się rozwija, w ub. roku z hukiem otwarto tam fabrykę butów, to może i droga się poprawiła, wszak raftingi po Osumie są w modzie. Napisałem w sprawie drogi do skraparskiego powiatu i tamtejszego ośrodka turystyki, moze odpowiedzą
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 147 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group