Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Lut 2019 23:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
Cześć.

Jestem na etapie planowania 3 tygodniowej wycieczki po Peru oraz ewentualnie Boliwii. Pierwszy tydzień zaplanowałem na zwiedzanie miejsca na trasie z Lima - Puno. Zostaje mi 12-13 dni, które nie wiem w jaki sposób najlepiej zagospodarować. Na pewno chcę zobaczyć Cusco i MP, ale zupełnie nie wiem jak to rozegrać.

Czy lepiej dzień na Cusco + 4 dniowy trek na Inca Trail do MP. Czy lepiej darować sobie trail i zobaczyć w jeden dzień MP a pozostałe dni przeznaczyć na zwiedzanie okolic Cusco (a jeśli tak to jakie najlepiej miejsca/miejscowości)?

Rozważam również 6 dniową wycieczkę do Boliwii (1 dzień na przejazd + 3 dni jeziora + Death Road rowerem + Zwiedzanie La Paz i przelot do Limy). Przerażają mnie trochę odległości do pokonania. Boje się, że będę miał wrażenie, że w Ameryce Południowej głównie siedziałem w autach, autobusach, busikach. Z drugiej strony inaczej się chyba nie da tego rozegrać. Pytanie czy warto , czy lepiej skupić się na samym Peru?

Pod uwagę biorę również trekking w okolicach Huaraz. Widziałem kilkudniowe trekki z własną lamą niosącą bagaże+namiot. Pytanie do was czy może ktoś był, może polecić albo stwierdzić, że wiele się nie różni od widoków w innych częściach Peru/Boliwii?

Iqutios i Amazonka jeszcze jest, ale tam mnie ciągnie najmniej.
Trujillo - chyba nie warto jechać?
Może warto zostać w Colce 3dni a wcześniej oprócz paracas zobaczyć oazę w Ica lub polecacie jeszcze coś innego do zobaczenia/zrobienia?

1.Przylot o 16 do Limy
2.Wyjazd na wieczór do Paracas.
3.Islas Ballestras + Pł.Paracas wieczorem wyjazd do Nazca.
4.Lot nad Nazca. Przejazd do Arequipy.
5.Zwiedzanie Arequipy.
6.Colca Canion
7.Colca Canion. Przejazd do Puno.
8.Puno + wyspy na Tititaca.
9-20 Do zaplanowania.
21.Przyjazd do Limy.
22.Lima
23. Wylot o 18 z Limy.

Jak doradzacie?
Jeszcze pytanie bonusowe:
1. Gdzie najlepiej nabyć pamiątki, ubrania z alpak? Czy jest różnica w cenach między miejscowościami czy to obojętne?
2. Alpaki i Lamy. Czy gdzie najłatwiej je spotkać wypasane albo przepędzane? Nie chodzi mi o takie przyozdobione w miastach gotowe do zdjęć ;)


Ostatnio edytowany przez marcino123 13 Lut 2019 19:31, edytowano w sumie 2 razy
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 12 Lut 2019 23:42 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
DenisP napisał(a):
1. Gdzie najlepiej nabyć pamiątki, ubrania z alpak? Czy jest różnica w cenach między miejscowościami czy to obojętne?
2. Alpaki i Lamy. Czy gdzie najłatwiej je spotkać wypasane albo przepędzone? Nie chodzi mi o takie przyozdobione w miastach gotowe do zdjęć ;)


Ja kupowałam w sklepach w Cuzco. Ceny wg mnie ok, jakość też. Kupiłam też niby szal z alpaki na jakimś bazarze w Boliwii, ale uważam, że był on słaby jakościowo.
W 2015 ceny były mniej więcej - męski płaszcz z alpaki ok 700-900zł, swetry po ok 250zł+, szaliki od 100zł, baby alpaka ok 150, super baby 200zł
I tak najlepszy szalik dotykałam na lotnisku w La Paz - z wikuni :))

Ja najwięcej zwierzaków widziałam w Chile w okolicach SPdA oraz w czasie podróży z Chile do Salar de Uyuni ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
DenisP uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 13 Lut 2019 00:07 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Hola,
początek masz dość napięty. Proponuję pierwszą noc zarezerwować w Limie, żeby bagaż miał szansę dolecieć :) Opóźnienia to niestety norma.
Ogólnie pierwsze 8 dni dasz radę zrealizować, choć plan napięty. Ballestas rano, po półwyspie Paracas najprościej wziąć taksi, to blisko miasta.
Z Puno można poszukać wycieczki do Boliwii (np. 2 dni?), ale dalej bym się nie zagłębiał, bo zabraknie czasu na Peru.
Dodał bym jeszcze wieże Sillustani, fajne miejsce niedaleko Puno.
Z Puno można wziąć autobus turystyczny do Cuzco, po drodze zatrzymuje się w kilku fajnych miejscach, wycieczka trwa cały dzień.
Na samo Cuzco koniecznie 1 dzień, okolica liczyłbym minimum 2 wycieczki całodniowe (Chinchero, Moray, Salineras de Maras, Ollantaytambo, Pisac, i to nie koniec). Jeśli jeszcze Montana de Siete Colores to dodatkowy dzień.
Machu Picchu to dzień na podróż, rano zwiedzanie, po południu można wracać do Cuzco cy Ollantaytambo. Na 4 dniową wędrówkę nie wiem czy sił i czasu Ci starczy.

Sporo alpak (oraz wikunii) zobaczysz w drodze z Arequipy do Chivay (Colca). Generalnie alpak jest w Peru sporo, to nie są dzikie zwierzęta ale nie wszystkie są przyozdobione.
Sporo wyrobów z wełny alpak można kupić np. w okolicy Chinchero, pełno jest tam warsztatów tkackich, targ, itp. Ogólnie nie spiesz się z zakupem, sklepów znajdziesz sporo.
Zapraszam na stronę www.perutravel.pl
Jeśli chcesz, pisz maila, ale będę mógł odpowiedzieć za jakieś 2 tygodnie, świat wzywa :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
DenisP uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 13 Lut 2019 09:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
@j_a hej dzięki za info. Na szybko przeliczyłem i zostanie mi i tak parę dni do zagospodarowania. Chyba 10 dni koło Cusco nie wykorzystam o ile nie zdecyduje się na trek ;)

Był ktoś z was w Kordylierach? Może polecić lub odradzić to miejsce?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 13 Lut 2019 10:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 608
Kilometry: 970 638
srebrny
Pozostałe dni zagospodarowałbym na mniej turystyczne i bardzo ciekawe północne Peru.

1. Chiclayo - w okolicy piramidy w Sipan i w Tucume, świetne muzeum Tumbas Reales del Senor de Sipan.
2. Trujillo -piramidy słońca i księżyca, gliniane miasto Chan Chan - wspaniałe, podobno największa tego typu budowla na świecie.
3. Biała Kordyliera, można zrobić trekking.
4. Chavin de Huantar - jedno z najlepszych "wykopalisk" w Peru jakie widziałem, na liście UNESCO.

Wszystkie te miejsca są bardzo ciekawe, różnorodne - stanowiska archeologiczne reprezentują różne okresy i kultury. W ogóle nie były zatłoczone, kiedy tam byłem (2002) w przeciwieństwie do zadeptanych atrakcji południowego Peru. Jak kogoś (z)męczy zwiedzanie, to można się przeciągnąć w niesamowitej, górskiej scenerii Białej Kordyliery. W Huaraz dopadła mnie, łagodna na szczęście, choroba wysokościowa.
Góra
 Profil Relacje PM off
jasiub lubi ten post.
DenisP uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 13 Lut 2019 13:56 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
Alternatywnie możesz zrobić trasę przez Boliwię i Chile i zamknąć kółko:

Areqiupa -> Arica -> Calama -> Sen Pedro de Atacama -> Salar De Uyuni -> La Paz -> Puno

Robiłem tak , tyle, że w drugą stronę.
Góra
 Profil Relacje PM off
spokoluzik lubi ten post.
DenisP uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 14 Lut 2019 19:36 

Rejestracja: 03 Paź 2018
Posty: 84
Loty: 110
Kilometry: 234 400
hej, też będę miała 3 tyg na peru + boliwie i mam podobne obawy do Ciebie ze duzo w autobusach itp ;)
wstępnie mam taki plan,
1 dzień lima i na drugi dzień rano od razu Cuzco (samolot), tam Salineras De Maras, Tęczowa góra i Salkantay trek 4D3N ( w tym jest laguna humantay i kończy się na MP) no i jeden dzień na samo Cuzco.
Następnie chcemy jechać na Isla del Sol -1-2 noce, kwestia tego ile % wyspy jest otwarte, bo podobno teraz mają jakiś konflikt i północna część nie jest dostępna... (omijamy Uros - bo taki trochę paździerz wg mnie, więc wybraliśmy stronę Boliwijską ;p), potem chcemy się przetransportować do Uyuni i tam 3D2N - salar de uyuni. Następnie kierunek Arequipa (1 noc) i Kanion Colca 2D1N, oaza huacachina i powrót do Limy. Bardzo chciałabym wcisnąć Amazonie (okolice Iquitos) ale patrząc na odległości i opoznienia lotów chyba będzie cięzko. Dlatego rozważam Puerto maldonado (3D2N), jednak też nie jestem pewna czy da radę to zrobić.
_________________
Instagram: laur_ruda
Góra
 Profil Relacje PM off
DenisP uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 16 Lut 2019 14:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Ostatecznie zaplanowałem podróż w taki sposób:

1.Przylot o 16 do Limy, nocleg w Limie
2.Lima, wyjazd na wieczór do Paracas.
3.Islas Ballestras + Pł.Paracas wieczorem wyjazd do Nazca.
4.Lot nad Nazca. Przejazd do Arequipy. (czy w okolicach Nazca jest coś co szczególnie polecacie zobaczyć w ciągu kilku godzin?)
5.Zwiedzanie Arequipy.
6.Colca Canion
7.Colca Canion. Przejazd do Puno lub Arequipa->Puno.
8.Puno + wyspy na Tititaca, wieczorem przejazd do Cusco.
9. Zwiedzanie Cusco
10. 1 dniowa wycieczka w okolicach Cusco.
11. MP
12. 1 dniowa wycieczka w okolicach Cusco.
13. Rainbow mountain.
14. dzień do zagospodarowania, wieczorem przejazd do La Paz.
15. Przesiadka w La Paz w drodze do Uyunii.
16. Jeziora
17. Jeziora
18. Jeziora
19. La Paz zwiedzanie
20. Death road - rower
21. przelot rano do Limy
22. Lima zwiedzanie
23. Powrót wieczorem do Europy.

Czy taki plan jest wykonalny? Czy coś powinienem zmienić albo darować bo nie warto?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 16 Lut 2019 14:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Moim zdaniem trochę dziwny ten plan. Dlaczego będąc w Puno, jedziecie na północ do Cuzco, by potem wracać na południe. Odwiedźcie Isla del Sol i jedźcie od razu do La Paz. Ciekawe są te trzy dni z jeziorami - miałeś chyba na myśli wycieczkę na Salar. ;) Tak czy inaczej, bardzo ambitny plan i będziecie niesamowicie zmęczeni. Poza tym odległości na mapie mogą się wydawać niewielkie ale np. przejazd z Nazca do Arequipy to ok. 9h. Nie mówiąc o trasie Cuzco-La Paz. Chyba, że będziecie latać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 28 Lut 2019 12:21 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Ad.11. MP w jeden dzień to dla mnie trochę bez sensu, choć pewnie się da. Jak dla mnie lepiej wyjechać po południu, przenocować w Aguas Calientes i rano zobaczyć MP. Po południu powrót.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Mar 2019 13:14 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Edit: Po wprowadzonych zmianach i ograniczeniach, wejściu o konkretnej godzinie i ograniczeniu czasu przebywania do 4h, faktycznie 1 dzień może wystarczyć :(
Chyba, że planujesz wejście np. na Huayna P. albo chcesz uniknąć tłoku po przyjeździe pociągu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 15 Kwi 2019 17:02 

Rejestracja: 02 Sty 2016
Posty: 141
MP co najmniej 2 dni. Nocleg przed zwiedzaniem pozwoli na zobaczenie wschodu słońca bez tłumów, a ewentualny nocleg po zwiedzaniu pozwala zostać do samego końca. Ja wychodziłem jako ostatni i po 15 jest nawet mniej ludzi, niż rano. Całe MP dla Ciebie, bez tłumów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group