Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 23 Paź 2018 05:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 405
niebieski
W różnego rodzaju pseudoporadnikach typu "kiedy kupować najtańsze bilety" pojawia się często szereg mniej lub bardziej wiarygodnych frazesów.
O ile teza, że w weekendy (data zakupu, nie lotu) ceny biletów u pewnej grupy przewoźników rosną daje się obronić, o tyle zastanawiam się, jak jest z ceną biletu zależną od lokalizacji kupującego (geolokalizacja, IP). W tym temacie oddzielnie należy wyróżnić ewentualne różnice cen w zależności od wybranej strony językowej przewoźnika/pośrednika.

Czy znacie przewoźników, zwłaszcza operujących w Polsce, którzy uzależniają ceny od naszego IP, geolokalizacji, albo (oddzielna działka) wybranego języka lub waluty (nie dotyczy lekkiej różnicy kursowej ze stałą marżą)?

Czy ktokolwiek kiedykolwiek udowodnił (albo jedynie ma podejrzenia) że flagowi przewoźnicy w kraju, tacy jak Lot, lowcosty, KLM, British Airways czy jakakolwiek inna linia, sprzeda nam ten sam lot w różnych cenach, zależnie czy kupujemy go z Polski, Ukrainy albo siedząc w naszym stałym mieszkaniu z lokalnym łączem w Paryżu lub Los Angeles?

Oddzielna działka - proszę o konkretne wskazanie OTA które różnicują klienta zależnie od takich parametrów lub wersji językowej witryny www.

Jak oceniacie sensowność (i ewentualnie - skuteczność) stosowania VPN i innych metod anonimizacji naszej aktywności w celu zakupu biletów w lepszej cenie?

Swego czasu postanowiłem uwierzyć jednemu z artykułów o cenach biletów lotniczych i dłużej przeglądając ceny w LOT zacząłem zastanawiać się, czy bilety z mojej "bogatej" destynacji do Polski naprawdę są tak drogie na interesujące mnie okresy, czy cena jest wyższa z uwagi na IP, ciasteczka itp.
Zacząłem szukać biletów przez znaną porównywarkę, podejrzliwość wzrosła gdyż porównywarka proponowała ceny o kilkaset zł niższe - po kliknięciu w link przekierowujący na lot.com ceny znikały. Wniosek mógł być niejednoznaczny - że ceny urosły, bo LOT wie gdzie jestem ;) albo że porównywarka po prostu wyświetla ofertę która już od wielu dni nie istnieje.
Przeprowadziłem dalej idące dochodzenie - łączyłem się przez proxy, czyściłem ciasteczka i modyfikowałem je, modyfikowałem parametry linków i referrali. Zacząłem stosować czystą przeglądarkę bez cookies i VPN dla "polecanych" i "biednych" krajów tj. próbowałem kupować bilety jako Białorusin, Gruzin, Bułgar i tak dalej.
Ostatecznie zdzwonilem się z osobą z Polski i poprosiłem by sprawdziła dla porównania ceny, jakie jej się wyświetlają :lol:
Efekt - żadnych różnic, choć podejrzliwi powiedzą, że "system" podbił cenę dla każdego odwiedzającego źródła, sprawdzającego cenę na nietypowy termin :lol:

Jakie są wasze opinie i wiedza (!) na ten temat? :)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 23 Paź 2018 05:24, edytowano w sumie 1 raz
B G B
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom) Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom)
Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 23 Paź 2018 05:40 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2091
srebrny
Kiedyś dawno temu, gdy LOT jeszcze latał bezpośrednio z Krakowa do Rzymu, sam kupowałem bilety na tej trasie wybierając na stronie LOTu kraj Liban, a cena w USD na tej wersji strony była 30-35% tańsza niż w PLN na wersji polskiej, także na pewno nie jest to mit.
Góra
 Profil Relacje PM off
miek lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 23 Paź 2018 07:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 405
niebieski
Jednak to było dawno temu, dziś raczej tak wysoka różnica w cenie zostałaby szybko wychwycona, ogłoszona i nagłośniona ;) Tak, takich historii, tak samo jak nieumyślnych błędów technicznych, było wiele. Ale liczy się czy tu i teraz mamy do czynienia z takimi sytuacjami - w sytuacji społeczeństwa rozwiniętego i doświadczonego w lataniu ;)
PS A'propos opisanych przeze mnie "badań" nad cenami w LOT to to co mnie zdziwiło to to, że niektóre adresy IP w VPN, nie wykorzystywane do jakichś nadużyć a anonimizacji ruchu, LOT po prostu banuje i z pewnych puli w ogóle nie można wejść na stronę LOTu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 23 Paź 2018 09:37 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1850
srebrny
Kiedyś latałem AF i bilety kupowane przez ukraińską wersję serwisu AF (w USD) były zawsze najtańsze, nawet u OTA było drożej. Nie były to rabaty kilkudziesięcio procentowe, jednak różnica była zauważalna. Nie wiem jak jest teraz, nie śledzę już tych biletów, bo nie latam AF ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
rdw lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group