Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Cze 2017 18:00 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
hej,
wylatuje w sobote do Bulgarii i mam kilka pytan
1. co polecacie przywiezc ?
powaznie nic mi oprocz wina i ewentualnie jakiegos lokalnego trunku nic nie przychodzi mi do glowy :)
2. czy warto wziac gotowke w Euro ze soba i wymienic w kantorze czy wyplata z bankomatu karta T-mobile
do konta w Euro bedzie znosna ?
3. jakie sa ceny w Burgas na bezclowce ? czy przyslowiowa flaszke lepiej kupic na miejscu w supermarkecie?
4. czy w Nessebarze jest jakis wiekszy supermarket dla miejscowych ?
5. czy ktos z was byl ostatnio na lotnisku w Burgas ?jaki jest kurs Euro? podejrzewam ze raczej bardzo slaby, pewnie
lepiej wyplacic juz pieniadze z bankomatu
6. czy platnosci karta w sklepach i restauracjach sa wszedzie akceptowane ?

pozdrawiam

michcioj


Ostatnio edytowany przez michcioj, 13 Cze 2017 19:01, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN
Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów
#2 PostWysłany: 13 Cze 2017 18:26 

@michcioj

Ad. 1) Po ostatnich wizytach w Bułgarii (Słoneczny Brzeg, Nessebar) opłacało się przywieźć ze sobą torty lub inne ciasta. Można je kupić w Mladost Market. Ceny bardzo dobre - np. tort 700 gramów kosztuje ok. 4 BGN. Z przewiezieniem do PL żaden problem (w bagażu podręcznym). Długie terminy ważności, odpowiednio zapakowane w sklepie (nie psują się, nie niszczą). Ogólnie jest bardzo duży wybór słodyczy (np. bardzo tanie są bombonierki; można spotkać produkowane w Polsce, kosztujące w Bułgarii mniej niż w PL).

Ad. 2) Na miejscu jest sporo kantorów, ceny są lepsze niż w Polsce. Bez kłopotu można wymienić polskie złotówki (ostatnio w przeliczeniu na nasze za 1 BGN płaciłem 2,25 zł - przy kursie średnim 2,15 zł; w Polsce oczekiwano ode mnie min. 2,30 zł).

Ad. 4) W mieście (w tzw. nowym Nessebarze) jest kilka marketów dla miejscowych, gdzie są bardzo dobre ceny:

- Mladost Market;
- Janet Market;

Są to markety w wersji miejskiej (nieco mniejsze, ale ceny podobne do tych, co w większych). Ponadto na rondzie pomiędzy Nessebarem a Słonecznym Brzegiem jest duży supermarket Swordson Shopping (duży wybór i dobre ceny). Jeśli byście chcieli zrobić jeszcze większe zakupy to ok. 1 km dalej (w stronę Burgas) można się przejść do dużego supermarketu Janet Market (tam są ceny najlepsze i ogromny wybór niemalże wszystkiego).

Ad. 5) Kurs EURO na lotnisku mało fajny. Najlepiej kupić jakieś drobne BGN lub Euro w Polsce. Jeśli będziecie lądować o rozsądnej porze, można ewentualnie przejść się z lotniska do dzielnicy Sarafowo (znajduje się ona niedaleko za przystankiem, z którego odjeżdżają autobusy do Nessebaru i/lub Słonecznego Brzegu), tam są dużo lepsze kursy niż na lotnisku. Resztę najlepiej wymienić po dotarciu do celu podróży.
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 13 Cze 2017 18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 461
srebrny
ja tylko wypowiem się Ad 1)

- przyprawy - u nas chyba nie jest zbyt popularna czubryca
- alkohole - rakija - najpopularniejsza chyba perszerska; mastika - anyżówka do spożywania w zmrożonych kieliszkach; miętówka - wygląda jak zielony płyn do naczyń, smakuje też z lekka podobnie ;)
- jak ktoś lubi ten zapach - olejek różany
- naczynia do zapiekania np. gjuweczy
_________________
Ніночка
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 13 Cze 2017 18:59 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
-- 13 Cze 2017 18:59 --

@Ninoczka
dzieki, kojarze ze slyszalem o tej czubrycy. to jest de facto czaber zgadza sie ? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 13 Cze 2017 19:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 461
srebrny
Tak prawie - to takie bardziej dzikie zioła - cząber górski, widziałam zielone i czerwone (to mieszanki z papryką, czosnkiem, solą itp.), zastosowanie praktycznie do wszystkiego, od sałatki szopskiej po posypkę na białym serze (swoją drogą uwielbiam ich ser sirene/sirejnje - utarty dodają nawet do frytek).
_________________
Ніночка
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 13 Cze 2017 19:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Maj 2015
Posty: 722
Loty: 70
Kilometry: 127 711
niebieski
@michcioj uważaj tylko w kantorach, mnie to nie spotkało ale podobno w SB po wymianie w kantorze lepiej od razu przeliczyć jezeli wydają "zwinięte"

płatność kartą raczej możliwa, chociaz lepiej miec gotówkę na jakies zakupy w budkach z lodami, naleśnikami, czy kto co tam lubi
niektóre bary nawet zachęcają napisem "mowimy po polsku" :) do zjedzenia u nich obiadu
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 13 Cze 2017 19:21 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
@Ninoczka super dzieki, to czubryca mi powinna pasowac do jajecznicy :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
Ninoczka lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 13 Cze 2017 19:23 

@michcioj - z kantorów najlepiej korzystać z usług Crown Change (jest ich mnóstwo w SB i Nessebarze). Właściciel prowadzi ogólnie dość rozległą działalność w okolicy, np. zajmuje się wynajmem samochodów (Crown Car Hire). Na inne kantory na wszelki wypadek warto zwrócić większą uwagę.
Góra
 PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 13 Cze 2017 20:02 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
dzieki grzegorz.jot czy kantory sa czynne rowniez w sobote/niedziele ?
przylatujemy dopiero ok. 14tej w sobote do Burgas
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 14 Cze 2017 12:13 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
sluchajcie mam jeszcze jedno pytanie:

7. jak w Bulgarii wyglada dostep do internetu ? czy wifi jest powszechne w knajpach ? czy
ewentualnie jakby byla potrzeba czy jest opcja skorzystania z kawiarenki internetowej w Nesseberze lub
Slonecznym Brzegu ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 14 Cze 2017 12:51 

michcioj napisał(a):
dzieki grzegorz.jot czy kantory sa czynne rowniez w sobote/niedziele ?
przylatujemy dopiero ok. 14tej w sobote do Burgas


Kantory firmy Crown Change są czynne bardzo długo. We wrześniu 2016 r. byłym na SB dopiero po godz. 20:00 (w sobotę), bez kłopotu udało się wymienić pieniądze w pierwszym lepszym kantorze tej firmy. W Nessebarze powinno być podobnie - sporo ludzi się tam przemieszcza (w tym roku od połowy maja w Nessebarze większość kantorów już była czynna, w tym wieczorem).
Góra
 PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 15 Cze 2017 12:47 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
super to w takim wypadku wymienie sobie 10 euro na lotnisku lub wyplace 100 lewa w bankomacie na start, a
reszte gotowki wymienie w kantorze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 15 Cze 2017 13:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2012
Posty: 527
Loty: 239
Kilometry: 272 276
niebieski
michcioj napisał(a):
sluchajcie mam jeszcze jedno pytanie:

7. jak w Bulgarii wyglada dostep do internetu ? czy wifi jest powszechne w knajpach ? czy
ewentualnie jakby byla potrzeba czy jest opcja skorzystania z kawiarenki internetowej w Nesseberze lub
Slonecznym Brzegu ?


Wi-Fi w knajpach jest...
Gorzej w hotelach, albo płatne albo takiej jakości, że ....

W zeszłym roku kawiarenka internetowa (z komputerami :-) była tuż przy dworcu autobusowym w Sł. Brzegu, ceny przystępne
_________________
I have a dream: Poland free people's country!
Andora*Austria*Białoruś*Bułgaria*Chorwacja*Czechy*Dania*Estonia*Francja*Irlandia*Niemcy*Grecja*Gruzja*Hiszpania*Holandia*Mołdawia*Norwegia*Litwa*Łotwa*Portugalia*Rosja*Rumunia*Słowacja*Szwajcaria*Szwecja*Ukraina*Węgry*Wielka Brytania*Włochy
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 04 Sie 2021 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2010
Posty: 1552
Loty: 98
Kilometry: 116 206
srebrny
Z rzeczy nie wymienionych tutaj polecam bułgarską marmoladę różaną. Jest bardzo intensywna, wiec wystarczy odrobinę jej dodać do jakieś polskiej i pączki wychodzą genialne :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 04 Sie 2021 12:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
Z marmolad różanych ja najbardziej polecam taką, bo ma dużo płatków (40% składu) co widać w porównaniu do innych. Rozmiarów słoików też jest kilka (mały - chyba 120-150 g, 250 g, 360 g, i ok. 480-500 g). Są też dżemy z dojrzałych lub z zielonych fig, ale ich nie próbowałam, więc się nie wypowiem.
Załącznik:
Róża dżem.jpg
Róża dżem.jpg [ 19.86 KiB | Obejrzany 3680 razy ]


Bułgaria różą stoi, więc oprócz dżemu i syropów (kupowałam domowej roboty w Sozopolu i jestem średnio zadowolona: zapach i kolor miał, ale smaku już nie) z róży można kupić też wszelkiego rodzaju kosmetyki różne (dla kobiet, mężczyzn i dzieci). Mydła zwykłe i glicerynowe są naprawdę fajnej jakości, nie wysuszają skóry rąk. Balsamy do ciała i kremy też mają fajną konsystencję i dobrze nawilżają. Jest woda różana - mi się sprawdza jako mgiełka na włosy i twarz. Szamponów, masek do włosów czy płynów do kąpieli nie testowałam. Te kosmetyki różane i oczywiście różane perfumy i wody toaletowe mają różne nuty zapachowe (zwykła róża, biała róża, róża z dodatkiem jakby zielonych liści i inne.). Są też bułgarskie mydła i kosmetyki z lawendą oraz mlekiem lub jogurtem - jeśli ktoś nie lubi róży to są fajną opcją.

Można też kupić herbatki różane. Są czarne lub zielone herbaty z dodatkiem róży, same płatki różane do zaparzania albo mieszanka płatków i owoców róży.

Lokuma - czyli galaretka, jest z róży, z wielu owoców, z dodatkiem orzechów czy pistacji lub bez nich. Są też cukierki z różą - widziałam takie w typie landrynek, nie próbowałam.

W Bułgarii można też kupić ciekawe wyroby skórzane i nie mam na myśli "na 1000% oryginalnych i skórzanych torebek z dowolnym logo znanej marki" ;) Pod szyldem "Prestige Bulgarian Leader of Leather" można kupić fajne etui na telefon, portfel, rękawiczki, torebki czy plecaki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group