Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Cze 2017 22:59 

Rejestracja: 16 Cze 2017
Posty: 1
W przeddzień kolejnego wyjazdu pragnę podzielić się z Wami nieco starszą już historią, czyli krótkim, około tygodniowym wyjazdem do Brazylii obejmującym Rio wraz z okolicami i Ilha Grande. Nie był to wyjazd z cyklu 'lecimy możliwie najtaniej' i co zapewne niecodzienne na tym forum, można by zakwalifikować go jako tzw wyjazd służbowy. Miał on miejsxe w listopadzie a ja miałem zaledwie c dni na zaplanowanie wszystkiego, data wylotu to były tylko cztery dni od daty decyzji. Służbowość łączyła się on z koniecznością (przyjemnością) pobytu w Rio przez kilka dni, a pozostały czas postanowiłem spędzić gdzieś w okolicach. Jako że Brazylia to kraj niezwykle przepastny, poprzez okolice rozumiałem coś w promieniu powiedzmy 500 kilometrów i początkowo miało to być Ouro Preto. Podpytałem jednak w przeddzień wyjazdu znajomego Cariocę na Skype czy polecałby może Ilha Grande zamiast (bo nieco bliżej).. na co on odpowiedział krótkim 'it's paradise'. Dłużej się nie zastanawiałem.

W Rio spędziłem 4 dni, łącząc przyjemne z pożytecznym (w tej właśnie kolejności) po czym wyjechałem w kierunku południowym do Angra dos Reis, miasta z którego wypływa prom łączący Ilha Grande z lądem. Trasę obsługuje linia Costa Verde, operująca na wybrzeżu miedzy Rio a Sao Paulo. Niezwykle komfortowe autobusy (Polski Bus wymięka) z małą ilością pasażerów są szybkie ale stosunkowo drogie. Jest to chyba zresztą cechą całego transportu autobusowego w Brazylii, którego ceny wydawały mi się wysokie w stosunku do innych cen (bilet do Angra kosztuje ok 50 zł, za bilet na odcinku Rio - Paraty płaciłem chyba 65 zł). Bilety kupiłem w czymś w rodzaju w agencji turystycznej w okolicy jednej ze stacji metra tego samego dnia. Bilet chyba lepiej mieć wcześniej, autobus był w zasadzie pełen. W trakcie podróży zauważyłem że cześć pasażerów o wyglądzie turystów wysiada w czymś co nazywa się Conceição do Jacareí i wiedziony instynktem poszedłem ich śladem uprzednio zasięgnąwszy języka (mieszanką gestów i prymitywnego hiszpańskiego z hipotetycznym portugalskim, co okazuje się czasem w Brazylii lepszym narzeczem do porozumiewania niż angielski). Okazało się ze z Conceição zamiast powolnego promu z Angra kursują szybkie łodzie które pozwalają dostać się na wyspę w około 25 minut.

Sama wyspa jest piękna. Widok dżungli i palm kokosowych nie jest dla mnie nowością, ale to miejsce jest naprawdę niesamowite. Brak ruchu samochodowego oznacza brak dróg utwardzonych, poruszanie się głownie na piechotę i naprawdę nieskażoną przyrodę. Wyspa jest delikatnie górzysta i porośnięta chyba w miarę dziewiczym lasem (żadnych plantacji palm kokosowych, dymiących skuterków itp). Przyjeżdża tam trochę głownie młodych ludzi głownie z Argentyny i Urugwaju, łączących prace w małych pensjonatach z lenistwem. Jeśli zastanawiacie czy też warto, to tak warto.

Po spędzeniu dwóch dni na wyspie załadowałem się na prom do Angra (odchodzi chyba tylko raz dzienne ok 10 rano i jest pełen ludzi), gdzie złapałem autobus do Paraty. Tym razem był to lokalny powolny transport który kosztował adekwatnie od standardu grosze (ok 15 zł). W Paraty byłem po południu. Jest to bardzo ładne historyczne miasto, dosyć turystyczne jak na Brazylię ale także z powolną i nieco nonszalancką atmosferą.

Kilak uwag o podróżowaniu
Safety first! Naczytałem się jak zawsze mnóstwa ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa na ulicach, napadów itd. Jestem raczej ostrożny ale te wszystkie informacje wydaj mi się bardzo mocno przesadzone. Jeździłem metrem i chodziłem po Rio ok 11-12 w nocy i nie spotkałem żadnych dziwnych sytuacji. Sporo ludzi , prawdopodobnie narkomanów wyleguje się w miejscach publicznych, raczej omijałem ich z daleka. Do faveli nie zaglądałem, w Rio mieszkałem w normalnej nie turystycznej dzielnicy (Catete) w tanim małym hoteliku. Poza tym bardzo dużo policji na ulicach w Rio co stwarza jakieś tam poczucie bezpieczeństwa. Obnosiłem wrażenie że Brazylijczycy są raczej dyskretni na co dzień i żyją własnym sprawami. Poza tym to kraj gdzie są wszystkie typy wyglądu i urody, i przybysz z Europy się nie wyróżnia. Mam też wrażenie że wszyscy biorą cię z zasady za Brazylijczyka (podobnie jak np. w Rosji za Rosjanina).

Ceny i koszty podróżowania bardzo przyjemne, myślę że ok 80-100% cen w Polsce. Jedynym wyjątkiem wydawały mi się ceny dalekobieżnych są ceny autobusów, no i piwa (jest ze dwa razy droższe).

Lota z Berlina via Rzym, powrót przez Amsterdam

Szkoda ze krótko, ale co tam. W końcu służbowo.

Rio:
Załącznik:
IMG_5680.JPG
IMG_5680.JPG [ 145.84 KiB | Obejrzany 9527 razy ]


Załącznik:
IMG_6118.jpg
IMG_6118.jpg [ 1019.31 KiB | Obejrzany 9527 razy ]



Ilha Grande
Załącznik:
IMG_5971.JPG
IMG_5971.JPG [ 333.43 KiB | Obejrzany 9527 razy ]


Załącznik:
IMG_5920.JPG
IMG_5920.JPG [ 411.96 KiB | Obejrzany 9527 razy ]


Załącznik:
IMG_5819.JPG
IMG_5819.JPG [ 565.02 KiB | Obejrzany 9527 razy ]


Załącznik:
IMG_5783.JPG
IMG_5783.JPG [ 644.76 KiB | Obejrzany 9527 razy ]


Paraty
Załącznik:
IMG_6001.JPG
IMG_6001.JPG [ 348.3 KiB | Obejrzany 9527 razy ]


Załącznik:
IMG_6027.JPG
IMG_6027.JPG [ 275.82 KiB | Obejrzany 9527 razy ]


Załącznik:
IMG_6094.JPG
IMG_6094.JPG [ 293.88 KiB | Obejrzany 9527 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group