Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Brazylia - Bahia
#1 PostWysłany: 10 Sty 2015 21:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2013
Posty: 113
Loty: 74
Kilometry: 301 095
Wrzucam krótką relację z mojej pierwszej wyprawy do Brazylii, do stanu Bahia. Było to kilka lat temu, ale postanowiłam wrócić do tej wycieczki. Teraz są fajne promocje na bilety lotnicze i sporo osób lata do Brazylii i wybiera głównie Rio oraz Foz do Iguaçu, co jest absolutnie zrozumiałe i te miejsca są niesamowite. Ale jakby ktoś szukał alternatywnych szlaków, to może rozważy północny wschód, bo moim zdaniem można tam znaleźć niezwykłe klimaty, pyszne jedzenie i piękne krajobrazy :)

Wyjazd do Bahia był pierwszą naszą (moją i męża) wycieczką do Brazylii. Na własną rękę. Lecieliśmy przez Frankfurt do Salvadoru, liniami Condor (to połączenie ciągle funkcjonuje). W Salvadorze mieszkaliśmy przez tydzień w pousadzie Ambar w dzielnicy Barra, 2 ulice od plaży. Wielu turystów wybiera Barra, bo jest blisko morza, fajne plaże i restauracje, blisko do centrum (raczej autobusem, bo pieszo za daleko), no i latarnia morska, która stoi tu od czasów kolonialnych. Salvador to czysta magia. Był pierwszą stolicą Brazylii, przywożono tu wielu niewolników z Afryki i to ma wielki wpływ na jedzenie i kulturę. A także na kolor skóry większości mieszkańców, wśród których biały bardzo się wyróżnia, ale dla nas nie było powodem żadnych nieprzyjemności. Centrum historyczne Salvadoru to Pelourinho, czyli pręgierz – dawniej karano tam niewolników. Na starówce jest też winda Lacerda, którą można za dosłownie parę groszy zjechać z górnego na dolne miasto. W dolnym mieście, zaraz koło windy, jest Mercado Modelo, budynek gdzie znajdują się setki stoisk z pamiątkami.

Na jeden dzień wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiej miejscowości Praia do Forte, gdzie poza ładną plażą i krajobrazami znajduje się rezerwat żółwi morskich. Dojazd autobusem z dworca, a powrót busikiem.

Salvador jest niezwykle malowniczy, ale my mieliśmy plany objechać cały stan Bahia, więc wypożyczyliśmy samochód – nasza pousada miała zaprzyjaźnioną wypożyczalnię i w recepcji wszystko załatwialiśmy. Jeśli dobrze pamiętam, to wynajem na tydzień kosztował nas 600 reali. Chevrolet Celta, coś jak nasza corsa. Przeprawiliśmy się promem na wyspę Itaparica, a stamtąd pojechaliśmy na południe do małej nadmorskiej miejscowości Itacaré, która słynie ze swoich pięknych plaż, gdzie są organizowane mistrzostwa Brazylii w surfingu. Ale my pojechaliśmy głównie podziwiać plaże, a nie surfować, niestety. Niedaleko Itacaré leży większe miasto Ilhéus, skąd pochodził dość znany pisarz Jorge Amado. Na polski przetłumaczono kilka z jego książek, w tym „Gabrielę” – powieść o dziewczynie, która bywała (czy tam pracowała, już nie pamiętam) w barze „Vesúvio”. Koniecznie musieliśmy pojechać do tego baru i wychylić szklaneczkę soku z kakao. Ten sok jest biały, żeby nikogo nie zmyliło.

Z Itacaré pojechaliśmy w głąb stanu do parku narodowego Chapada Diamantina, gdzie krajobraz jest zupełnie inny niż na wybrzeżu. Można tam chodzić po górach (wzgórzach), oglądać jaskinie i wodospady. Pięknie tam jest. Żeby nie tracić czasu na błądzenie, znowu w pousadzie zapytaliśmy, czy nie mają jakiegoś zaprzyjaźnionego przewodnika. Mieli. Spędził z nami 2 dni i objechaliśmy naszym samochodem okolicę, w tym Morro do Pai Inácio (wzgórze, z którym wiąże się romantyczna legenda o żonie lub córce, zależy od wersji, właściciela niewolników, która zakochała się w niewolniku właśnie i uciekła z nim na to wzgórze), Poço Encantado (jezioro w jaskini, oświetlane przez promień słońca, wpadający do środka) oraz najwyższy wodospad w Brazylii, Cachoeira da Fumaça, czyli Wodospad Dymny, bo wiatr rozwiewa drobinki wody i wygląda jak dym.

Z Chapady (a konkretnie miasteczka Lençois, w którym się zatrzymaliśmy) wróciliśmy do Salvadoru, żeby spędzić tam jeszcze kilka dni. Ta wycieczka rozbudziła nasze apetyty i sprawiła, że mąż zakochał się bez pamięci w Brazylii (ja zakochana byłam już wcześniej, zanim tam pojechałam) i postanowiliśmy jak najczęściej tam powracać :)

Wrzucę jeszcze relacje z kolejnych wypraw na północny-wschód, może ktoś postanowi odwiedzić te miejsca, bo warto :)

Załączniki:
Komentarz do pliku: Salvador - Pelourinho
Obraz-049-kosciol-na-pelo.jpg
Obraz-049-kosciol-na-pelo.jpg [ 39.98 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Salvador - Farol da Barra
Obraz-032-Farol-da-Barra.jpg
Obraz-032-Farol-da-Barra.jpg [ 27.41 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Salvador - Elevador Lacerda
Obraz-141.jpg
Obraz-141.jpg [ 26.69 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Praia do Forte
Obraz-295.jpg
Obraz-295.jpg [ 36.21 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Punkt widokowy na drodze Itacaré - Ilhéus
Obraz-359.jpg
Obraz-359.jpg [ 38.08 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Itacaré
Obraz-381.jpg
Obraz-381.jpg [ 47.41 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Itacaré - plaża Havaizinho
Obraz-457.jpg
Obraz-457.jpg [ 60.27 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Itacaré
Obraz-503.jpg
Obraz-503.jpg [ 25.82 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Chapada Diamantina
Obraz-623.jpg
Obraz-623.jpg [ 21.96 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
Komentarz do pliku: Cachoeira da Fumaça
Obraz-783.jpg
Obraz-783.jpg [ 59.99 KiB | Obejrzany 13416 razy ]
_________________
www.caipiroska.pl - Portal o Brazylii
Góra
 Profil Relacje PM off
mmaratonczyk lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#2 PostWysłany: 10 Sty 2015 22:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Paź 2014
Posty: 61
Loty: 4
Kilometry: 16 000
Dzięki za posta.
Wspaniałe krajobrazy.
Jestem zafascynowany Bahią , od kiedy przeczytałem Wojnę Końca Świata.
Niestety jeszcze tam nie byłem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#3 PostWysłany: 10 Sty 2015 23:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2013
Posty: 113
Loty: 74
Kilometry: 301 095
Trzymam kciuki, żebyś jak najszybciej mógł pojechać do Bahia. Na pewno się uda! :)
Ja kilka dobrych lat czekałam aż będzie mnie stać na takie wyjazdy i Bahia była pierwsza, obowiązkowo.
_________________
www.caipiroska.pl - Portal o Brazylii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#4 PostWysłany: 29 Sty 2015 23:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2015
Posty: 13
Salwador to miasto, o którym marzę od ok. 6 lat i za nieco ponad miesiąc w końcu je zobaczę :D A do "Gabrieli" mam ogromny sentyment, więc właśnie planuję jakąś trasę śladami Jorge Amado.
Bardzo fajne relacje! Pisz, proszę, jak najwięcej, bo świetnie się Ciebie czyta :)
_________________
Festiwal brazylijski Bom Dia Brasil w Warszawie -> http://brasil.com.pl
Fundacja kultury brazylijskiej Macunaima -> http://macunaima.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#5 PostWysłany: 30 Sty 2015 13:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2013
Posty: 113
Loty: 74
Kilometry: 301 095
Na pewno będziesz oczarowana Salvadorem, to magiczne miasto! :)
Dla mnie to było wprost metafizyczne przeżycie, jak pierwszy raz zobaczyłam Pelourinho - tyle lat oglądałam je na zdjęciach, a tu nagle mam je przed oczami. Coś niesamowitego.

Pewnie przywieziesz stamtąd pęczki wstążek :) Nie da się ich zignorować, są wszędzie w Salvadorze.

Zapraszam na mój portal www.caipiroska.pl - postaram się najpóźniej w przyszłym tygodniu napisać coś więcej o Salvadorze, na razie jest tylko o wstążkach :)
_________________
www.caipiroska.pl - Portal o Brazylii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#6 PostWysłany: 30 Sty 2015 20:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2015
Posty: 13
Świetny portal, mnóstwo ciekawych informacji! O wstążkach już przeczytałam, czekam na więcej :)
_________________
Festiwal brazylijski Bom Dia Brasil w Warszawie -> http://brasil.com.pl
Fundacja kultury brazylijskiej Macunaima -> http://macunaima.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#7 PostWysłany: 05 Sty 2016 14:08 

Rejestracja: 02 Sty 2015
Posty: 28
Co do Chapady - Orientujecie się może czy opłaca się nocować w Lencois czy w jakiejś mniejszej miejscowości, np. Vale do Capão? Czy można chodzić bez przewodnika?
_________________
www.zdalaodbiura.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#8 PostWysłany: 18 Lut 2016 23:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2013
Posty: 974
Loty: 273
Kilometry: 601 451
srebrny
Świetne foty. Czekam z niecierpliwością na dalsze posty i jeszcze więcej fotek ;)
_________________
http://swiatwmoimzasiegu.blogspot.com/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Brazylia - Bahia
#9 PostWysłany: 19 Lut 2016 10:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2013
Posty: 113
Loty: 74
Kilometry: 301 095
Tutaj relacja z naszej ostatniej podróży do Bahia, z której wróciliśmy tydzień temu:
http://caipiroska.pl/bahia-terra-da-magia-luty-2016/
_________________
www.caipiroska.pl - Portal o Brazylii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group