Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 361 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 28 Lut 2017 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
No tak, tylko tu było potwierdzenie z dwóch stron - i od konsula i od linii lotniczej. Rozumiem, że konsul honorowy i nie ma uprawnień, ale niesprawdzonych czy błędnych informacji przekazywać nie powinien. A już zupełnie kuriozalne jest to, że linia lotnicza nie wie jakie ma procedury. Szczerze mówiąc, gdybym była w takiej sytuacji i gdybym dostała zapewnienie od linii, że mnie wpuszczą to raczej też bym uwierzyła.

Co do dalszych kroków w tej sytuacji - bo właściwie o to było pytanie. Jeśli da się znaleźć jakiś bezpośredni mail do tego konsula to napisałabym grzecznego maila, że była taka sytuacja i żeby na przyszłość nie wprowadzał w błąd.
Do Ryanair wysłałabym reklamację z opisem całej sytuacji i prośbą o zwrot kosztów za jeden z biletów. Nie wierzę za bardzo w powodzenie, ale spróbowanie nic nie kosztuje.

@becek No właśnie chodzi, żeby na przyszłość ten czynnik ludzki trochę wyeliminować, to znaczy, żeby były jasne procedury i było wiadomo co trzeba mieć.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog


Ostatnio edytowany przez michzak, 28 Lut 2017 12:14, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#42 PostWysłany: 28 Lut 2017 12:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
W tym przypadku wskazany byl natychmiastowy kontakt telefoniczny, czy mailowy z Konsulatem RP w Madrycie, czy Bercelonie.
Konsul honorowy powinien udzielic wlasciwej informacji, ze nie jest organem paszportowym, wystawiajacym tymczasowe dokumenty, a nie wprowadzac w blad, ze linie wpuszcza na poklad bez waznego dokumentu, upowazniajacego na przekroczenie granicy. Przede wszystkim powinien podac tel. kontaktowy i mailowy Konsulatu w Madrycie, czy Barcelonie, ktore mu sa b. dobrze znane. ;)
Mysle, ze Konsulat RP w Madrycie, czy Barcelonie pokierowalby nad dalszymi, wlasciwymi krokami.

Bylo juz wspominane, ze istnieje takze mozliwosc wyrobienia Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podrozy) w konsulacie kraju czlonkowskiego UE.
Kod:
Jeśli obywatel polski przebywa w kraju, w którym nie ma polskiego urzędu konsularnego, może zwrócić się o wydanie tymczasowego dokumentu podróży (Emergency Travel Document) do konsula przedstawicielstwa Państwa Członkowskiego UE, mającego siedzibę w tym kraju. Emergency Travel Document jest dokumentem, który może być wydany na pojedynczy przejazd w celu powrotu do Polski lub do Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej. Należy brać pod uwagę, iż może zaistnieć potrzeba uzyskania dodatkowych informacji i porad, m.in. dotyczących procedury wyjazdowej z kraju pobytu na podstawie wymienionego dokumentu i ew. pobytu w strefie tranzytowej innego państwa podczas trwania podróży.
Kod:
O tym należy pamiętać

W przypadku każdej podróży zagranicznej jest wymagane posiadanie paszportu (lub odpowiednio dowodu osobistego - w zależności od kraju, do którego następuje podróż),  również w sytuacji, kiedy wyjazd z Polski (lub wjazd) następuje w ruchu niezwiązanym z kontrolą graniczną. 

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 930), przekraczanie granicy państwowej jest dozwolone na podstawie dokumentów uprawniających do jej przekraczania.

Z art. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych  wynika, iż dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Uprawnienie do przekraczania granic wewnętrznych Unii Europejskiej w każdym miejscu bez odprawy granicznej nie zwalnia od powinności posiadania przy sobie dokumentu uprawiającego do przekraczania granic, w czasie ich przekraczania.
http://www.mfa.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_paszportowe/
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#43 PostWysłany: 28 Lut 2017 13:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
olus napisał(a):

@becek No właśnie chodzi, żeby na przyszłość ten czynnik ludzki trochę wyeliminować, to znaczy, żeby były jasne procedury i było wiadomo co trzeba mieć.

procedury są jasne i przejrzyste
to My przed wyjazdem powinniśmy zdobyć informacje gdzie, co i jak w razie wypadku/zdarzenia i je sobie gdzieś zanotować
ale tego nie robimy, bo po co
i jak zwykle pretensje do wszystkich dookoła

a czynnik ludzki to zazwyczaj nagięcie in + prawa
znam to z autopsji ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#44 PostWysłany: 28 Lut 2017 15:51 

Rejestracja: 27 Lut 2017
Posty: 11
@MacKoz, @olus, @cccc - dziękuje za zrozumienie i za cenne rady :D . Mail do konsula napisany, może kolejnym osobom, które tam trafią oszczędzi to zbędnego stresu.

@becek, widać procedury nie są aż tak jasne, skoro nawet konsul honorowy ich nie zna. Dziś już wiem, żeby upierać się przy swoim i chociażby siłą domagać się wydania dokumentu tymczasowego.

A swoją drogą normalnie zostałabym wpuszczona na pokład na kopii paszportu, gdybym miała go tylko przy sobie. Obsługa gate od razu o niego zapytała. I tu do nikogo nie mam pretensji, bo moja wina, że nie miałam go na dysku. Ale gdybym tylko wiedziała, że fotka paszportu uratuje mi tyłek, to dostałabym się do niego z pomocą rodziny, bo w domu leżał :| .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 28 Lut 2017 16:57 

cccc napisał(a):
Bylo juz wspominane, ze istnieje takze mozliwosc wyrobienia Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podrozy) w konsulacie kraju czlonkowskiego UE.


Ja tylko dodam, bo myślę że warto: ETD (Emergency Travel Document) to nie jest paszport tymczasowy RP. Różnią się:
- organem wydającym (UE reprezentowana przez obcą placówkę konsularną dla ETD i nasza placówka dla paszportu t.),
- ceną (ETD jest droższy i to dużo bo wydawany jest przez np. UK ~100 GBP),
- możliwością wykorzystania (ETD upoważnia do jednej podróży do miejsca docelowego, paszport t. ma datę ważności w teorii umożliwiająca więcej podróży)
- możliwością otrzymania (nie może być na terytorium państwa w którym się znajdujemy, placówki konsularnej RP - czyli w przypadku terytoriów zamorski/ zależnych może być problem,
- ETD dotyczy tylko dokumentów utraconych/ niedostępnych, a nie takich które straciły ważność.

Jedna podróż możliwa jest z przesiadkami, bez obaw. Trzeba to tylko wpisać do formularza.

O ETD (lub TDP) czytamy tutaj: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 0b&from=EN
O paszporcie t. czytamy tutaj: Dz.U.2016.0.758 t.j. - Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, Art. 23. Przesłanki wydania paszportu tymczasowego (Rozporządzenia MSZ i MSW pominąłem).
Góra
 PM off  
      
#46 PostWysłany: 28 Lut 2017 18:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
greg0 napisał(a):
A swoją drogą jak wygląda wyrabianie tymczasowego paszportu na odległość? W tym przypadku człowiek na Grand Canarii - konsulat w Madrycie czy Barcelonie. Podjechać za bardzo się nie da....

Tutaj znajdziesz odpowiedz:
Kod:
Konsul RP w Madrycie Czesław Barański zaleca turystom podróżującym na Wyspy Kanaryjskie, aby pozostawili jeden ze swoich dokumentów tożsamości - dowód osobisty albo paszport - rodzinie lub osobom bliskim w kraju (ew. innym miejscu zamieszkania).
To zabezpieczenie na wypadek kradzieży lub zgubienia dokumentu tożsamości podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich, hiszpańskim archipelagu na Atlantyku.
- Chodzi o możliwość szybkiego przesłania drugiego dokumentu tożsamości, w przypadku utraty pierwszego, bezpośrednio osobie zainteresowanej, co pozwala na uniknięcie wielu problemów i kosztów - powiedział Barański.
Zgodnie z informacją wydziału konsularnego ambasady RP w Madrycie, osoby, które utraciły na Wyspach Kanaryjskich paszport lub dowód osobisty, a zamierzają powrócić do Polski (lub odlecieć do innego kraju), nie zostaną odprawione na lotniskach Wysp tylko na podstawie protokołu zgłoszenia utraty dokumentu, wystawionego przez lokalną policję (tzw. denuncia).
Według konsula, taka sytuacja jest konsekwencją ścisłego przestrzegania przepisów przez przewoźników lotniczych - do odprawy należy przedłożyć dokument tożsamości.
Konsul Barański przypomniał, że procedura wystawiania paszportu tymczasowego przez wydział konsularny ambasady RP w Madrycie, razem z przesłaniem wniosku o jego wydanie, potwierdzeniem danych osobowych i doręczeniem paszportu ekspresową pocztą kurierską z Madrytu na Wyspy Kanaryjskie, trwa minimum jeden tydzień i jest dość kosztowna (opłata obejmuje pocztę kurierską w obie strony oraz opłatę konsularną za wydanie paszportu w trybie ekspresowym).
W takiej sytuacji, turystom podróżującym na Wyspy Kanaryjskie zaleca się pozostawienie jednego z dokumentów tożsamości w domu.
http://fakty.interia.pl/swiat/news-konsul-w-madrycie-ostrzega-polskich-turystow,nId,849607
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#47 PostWysłany: 02 Mar 2017 00:50 

Rejestracja: 03 Sty 2014
Posty: 306
niebieski
nadal to dla mnie bzdura co część z WAS wypisuje :
- konsul jest urzędnikiem / najczęściej bardzo niemiłym / to nie jest SOS , są procedury
- nie chciałbym lecieć z osobą niezidentyfikowaną i brawa dla linii lotniczej / chodzi o bezpieczeństwo i to jest zrozumiałe
dlaczego 180 osób ma być skrupulatnie kontrolowanych a 181 nie ...
- najczęściej osoba opisująca na tym forum nigdy nie ma winy , wszyscy są winni tylko nie piszący , a forumowicze oceniają tylko wersję jednostronną i jest to zawsze JEDNOSTRONNY LINCZ bo to forum ma tendencje po 3,4 stronach do walki kto mądrzejszy

Miałem okazję przeżyć podobną historię i przebywałem w wydziale konsularnym w jednym z konsulatów nawet mnie oczekującego
rozbawiały " barwne opisy przypadków zagubienia " które z logiką nie miały mieć nic wspólnego , a Polacco to cwaniaczki
nawet w sytuacjach kryzysowych , a co ma konsul z odmową wejścia na pokład NIC :) oni takich przypadków mają kilka-kilkanaście dziennie
nie bronię ich bo są raczej niemili , ale jak już tworzycie bajki to bardziej spójne niż fantastyczne.

oprócz ksera dowodu / paszportów zabierajcie 2 zdjęcia aktualne paszportowe , u nas to koszt ok.20 żł , zagranicą od 30 euro + podróż z/do konsulatu + koszt wydania dokumentu od 50 euro , a jak do tego dojdzie dosyłka to mogą być ogromne koszta , bez zdjęć żaden konsulat nie wyda WAM żadnego tymczasowego dokumentu i jeszcze jedno przed podróżą , skupcie się by wiedzieć gdzie jest konsul / ambasada ? i zapoznajcie się z zakresem działalności i czasem pracy ( BARDZO WAŻNE ! )

jak macie foty / kopię dokumentów , i traficie rano do konsulatu to jest szansa że dostaniecie paszport tymczasowy do końca dnia w dzień roboczy i nie od ręki tylko oni to sprawdzają to trochę trwa , jakiś EKSPERT napisał że wystarczą 2 zdjęcia i od ręki :) dokument państwowy to nie legitymacja zniżkowa na kolej ... , c.d. - koszt ok. min. 200-300 zł jeżeli jesteście w konsulacie gdzie jesteście fizycznie i zapłacicie od razu / jest on wydawany tylko na czas powrotu do kraju +/- 7-14 dni , przybywając do konsulatu osobiści ( zależy od Konsula ) czekacie w normalnej kolejce z wszystkimi w kolejce , nie ma priorytetów a jak są sugeruje załatwiać to pokojowo a nie z " ryjem " bo to jest urząd z mentalnością taką samą jak w PL

przepraszam ale 90 % rad jest tutaj pozbawionych logiki - to trzeba przeżyć by napisać jedno słowo o konsulach i amabasadach
jeżeli myślicie że przyjdziecie zapłakani bo ...... i dostaniecie koc herbatę i kredyt i 200 euro zapomnijcie.
Placówki typu konsulat / ambasady to urzędy - za wszystko się płaci a jak nie masz kasy rodzina z Polski musi ją wysłać jak nie otrzyma
nie dostaniesz żadnego dokumentu , dopóki kasa nie będzie na koncie urzędu.

i finalnie : dla mnie wizyta w konsulacie była horrorem , traumą - której nie zapomnę , bo myślałem jak wielu z WAS że jestem objęty pomocą
nikomu nie życzę , nie komentujcie tego wpisu bo 90 % z tych mądrych komentujących nigdy tego nie przeżyło .... LEPIEJ zapobiegać : ważne ksera dowodu i paszportu w laminacie nawet 2 kopie + 2 zdjęcia paszportowe + aktualny adres i telefonu konsulatów i ambasad to koszt tylko 20-30 zł ..........................


DZIWNE nigdy żaden Polacco nie przyznaje sie nigdy do własnej winy to popularne na tym forum ale już 30 osób wydało wyroki nie mając o takich sytuacjach zielonego pojęcia - PRZESTAŃCIE PISAĆ BZDURY aż dziwne że wiele " ekspertów " ma takie statusy pisząc o rzeczach o których nie mają żadnego praktycznego pojęcia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#48 PostWysłany: 02 Mar 2017 06:58 

Rejestracja: 03 Mar 2014
Posty: 484
niebieski
becek napisał(a):
to My przed wyjazdem powinniśmy zdobyć informacje gdzie, co i jak w razie wypadku/zdarzenia i je sobie gdzieś zanotować


Jasne, wystarczy tylko przewidzieć wszelkie możliwe nieprzewidziane okoliczności które mogą wystąpić (w podróży i nie tylko) i sie na nie przygotować.
Proste jak budowa cepa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 02 Mar 2017 09:48 

Rejestracja: 01 Cze 2016
Posty: 411
@MUC2014
konsul jest urzędnikiem / najczęściej bardzo niemiłym
1/ Nie wiem ilu znasz konsuli, że tak twierdzisz. Ja znam dwóch: Wojciecha Fibaka kiedyś konsula honorowego księstwa Monaco w Poznaniu i polskiego konsula na Malcie, syna znajomej Maltanki i obaj są ok.
-
nie chciałbym lecieć z osobą niezidentyfikowaną i brawa dla linii lotniczej / chodzi o bezpieczeństwo i to jest zrozumiałe
2/ Pomijam loty krajowe, gdzie często sprawdzane jest tylko, jak w pociągu czy autobusie ,posiadanie biletu. Jednak kilka razy leciałem z Niemiec /z Tegla /do krajów strefy Schengen i też dokumentów nikt nie sprawdzał. Według Ciebie osoba bez dokumentów, dokładnie skontrolowana podczas odprawy, stanowi zagrożenie a nie np. ktoś z ważnym dokumentem komu przecież znacznie łatwiej przemycić broń lub materiały wybuchowe.

bez zdjęć żaden konsulat nie wyda WAM żadnego tymczasowego dokumentu
3/ Mi jednak w Rzymie w 2005 r. w ambasadzie zrobiono zdjęcie i wystawiono paszport.

jeszcze jedno przed podróżą , skupcie się by wiedzieć gdzie jest konsul / ambasada ? i zapoznajcie się z zakresem działalności i czasem pracy ( BARDZO WAŻNE !
4/ Rzeczywiście bardzo ważne jak ktoś nie umie "googlować" lub posługiwać się telefonem komórkowym to jest to BARDZO WAŻNE ,w każdym razie tak podają przewodniki wydane jakieś 10 lat temu.

jak macie foty / kopię dokumentów , i traficie rano do konsulatu to jest szansa że dostaniecie paszport tymczasowy do końca dnia w dzień roboczy i nie od ręki tylko oni to sprawdzają to trochę trwa , jakiś EKSPERT napisał że wystarczą 2 zdjęcia i od ręki :) dokument państwowy to nie legitymacja zniżkowa na kolej ... ,
5/ Ten EKSPERT TO ja. Byłem oczywiście umówiony telefonicznie na określoną godzinę w w/w ambasadzie i czekałem 30 minut /razem z dwoma parami które brały ślub/ i prostuję zdjęć nie miałem, zrobiła, mi je jakaś miła pracowniczka ambasady.

c.d. - koszt ok. min. 200-300 zł jeżeli jesteście w konsulacie gdzie jesteście fizycznie i zapłacicie od razu / jest on wydawany tylko na czas powrotu do kraju +/- 7-14 dni , przybywając do konsulatu osobiści ( zależy od Konsula ) czekacie w normalnej kolejce z wszystkimi w kolejce , nie ma priorytetów a jak są sugeruje załatwiać to pokojowo a nie z " ryjem " bo to jest urząd z mentalnością taką samą jak w PL
6/ Koszt się w przybliżeniu zgadza z tym, że niestety nie miałem pieniędzy i bardzo niechętnie ale jednak dostałem rachunek do zapłacenia w kraju.
Paszport wydany oczywiście na czas powrotu z tym , że był ważny znacznie dłużej niż 7/14 dni.


Placówki typu konsulat / ambasady to urzędy - za wszystko się płaci a jak nie masz kasy rodzina z Polski musi ją wysłać jak nie otrzyma
nie dostaniesz żadnego dokumentu , dopóki kasa nie będzie na koncie urzędu.
7/ Jak napisałem wyżej różnie bywa.

i finalnie : dla mnie wizyta w konsulacie była horrorem , traumą - której nie zapomnę , bo myślałem jak wielu z WAS że jestem objęty pomocą
nikomu nie życzę , nie komentujcie tego wpisu bo 90 % z tych mądrych komentujących nigdy tego nie przeżyło .... LEPIEJ zapobiegać : ważne ksera dowodu i paszportu w laminacie nawet 2 kopie + 2 zdjęcia paszportowe + aktualny adres i telefonu konsulatów i ambasad to koszt tylko 20-30 zł ..........................
8/ Jak napisałem wyżej różnie bywa.

DZIWNE nigdy żaden Polacco nie przyznaje sie nigdy do własnej winy to popularne na tym forum ale już 30 osób wydało wyroki nie mając o takich sytuacjach zielonego pojęcia - PRZESTAŃCIE PISAĆ BZDURY aż dziwne że wiele " ekspertów " ma takie statusy pisząc o rzeczach o których nie mają żadnego praktycznego pojęcia.[/quote]
9/ Proponuję żeby w kwestii "wydawania wyroków" i pisania bzdur zacząć od siebie samego.

Moje uwagi dotyczą oczywiście jednej konkretnej sytuacji jaka mnie spotkała w 2005 roku.


Ostatnio edytowany przez Bruner 02 Mar 2017 15:21, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
tysiula uważa post za pomocny.
 
      
#50 PostWysłany: 02 Mar 2017 15:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2013
Posty: 2392
niebieski
Bruner napisał(a):
Według Ciebie osoba bez dokumentów, dokładnie skontrolowana podczas odprawy, stanowi zagrożenie a nie np. ktoś z ważny dokumentem komu przecież znacznie łatwiej przemycić broń lub materiały wybuchowe.


mógłby mi ktoś to wytłumaczyć ?

@tysiula
Moi znajomi mieli dokładną sytuację też na terenie Hiszpanii(na Majorce) tylko że linia inna. Podczas zgłaszania na policji, Pan kulturalnie poinformował że to może nie wystarczyć, że np Ryanair może tego nie honorować -> świstka z policji... na szczęście to był Vueling. Na lotnisku jeszcze tą informację potwierdziliśmy (Pan do systemu wpisał że dokumenty są skradzione i podróżowanie na skanie dokumentu) i się udało.

@MUC2014 policja jakoś musiała zweryfikować daną osobę... na świstku jest imię i nazwisko, oraz opis sytuacji. Tak _ że nie była to zupełnie anonimowa osoba... no chyba że Policja wystawia na prawo i lewo każdemu takie świstki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 02 Mar 2017 16:44 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6179
HON fly4free
MUC2014 napisał(a):
(...) jeżeli myślicie że przyjdziecie zapłakani bo ...... i dostaniecie koc herbatę i kredyt i 200 euro zapomnijcie.
Placówki typu konsulat / ambasady to urzędy - za wszystko się płaci a jak nie masz kasy rodzina z Polski musi ją wysłać jak nie otrzyma
nie dostaniesz żadnego dokumentu , dopóki kasa nie będzie na koncie urzędu.

i finalnie : dla mnie wizyta w konsulacie była horrorem , traumą (...)
nie chcę kwestionować twoich osobistych doświadczeń, ale strony MSZ podają co innego:
Cytuj:
W razie utraty pieniędzy konsul może:
(...)
w uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, wypłacić wnioskującemu kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie;
w szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile turysta zobowiąże się do jej zwrotu po powrocie.
oczywiście kluczowe jest tu słowo może, ale nie wyobrażam sobie, aby placówka dyplomatyczna odmówiła pomocy w naprawdę podbramkowej sytuacji
z drugiej strony nie dziwi powściągliwość przed szastaniem pieniędzmi na prawo i lewo, gdy tylko ktoś się pojawi w drzwiach - ostatecznie oni nie są od tego, by robić za bankomat
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 02 Mar 2017 23:54 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
pemat napisał(a):
oczywiście kluczowe jest tu słowo może, ale nie wyobrażam sobie, aby placówka dyplomatyczna odmówiła pomocy w naprawdę podbramkowej sytuacji
z drugiej strony nie dziwi powściągliwość przed szastaniem pieniędzmi na prawo i lewo, gdy tylko ktoś się pojawi w drzwiach - ostatecznie oni nie są od tego, by robić za bankomat


Kwestią kluczową jest definicja "podbramkowej informacji". My zapewne podchodzimy do tego logicznie, ale liczba dziwnych zapytań na forum, czy choćby historie z mediów dają duże podstawy sądzić, że pracownicy ambasad mieliby setki ciekawych opowieści na ten temat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 03 Mar 2017 00:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2012
Posty: 1325
Loty: 225
Kilometry: 260 138
niebieski
Zdarzało mi się współpracować zawodowo z konsulami z rożnych stron świata, w kontekście oceny możliwości wsparcia polskich obywateli w aspekcie kosztów leczenia zagranicznego i kosztów transportu sanitarnego do kraju. Z tych doświadczeń mogę powiedzieć, że Ci, z którymi współpracowałem starają się pomagać na tyle na ile mogą. Jakbyście wiedzieli jakie mają możliwości i ograniczenia finansowe to nie dziwiła by was wstrzemięźliwość w zakresie wsparcia finansowego. Nie mówiąc o tym jaką beztroską i mocno roszczeniowym podejściem oraz bardzo rozbudzonymi oczekiwaniami charakteryzują się niektórzy klienci konsulatów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
krasnal lubi ten post.
 
      
#54 PostWysłany: 03 Mar 2017 02:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Tutaj z witryn MSZ, na temat pomocy ze strony Konsulatu, chodzi oczywiscie o Konsulat RP, a nie konsula honorowego, czyli w szczegolnych, wyjatkowych przypadkach nawet pomoc finansowa jest mozliwa:
Kod:
Potrzebuję pomocy

Na jaką pomoc ze strony polskiego konsula może liczyć Polak za granicą?

W przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów podróży konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju.
Formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego

http://www.winnica.msz.gov.pl/resource/03eb8c9a-ec0b-4754-bcf7-6fd11783e397:JCR

W razie utraty pieniędzy konsul może:

    pośredniczyć w nawiązaniu kontaktu z krewnymi lub znajomymi w Polsce;
    w uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, wypłacić wnioskującemu kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie;
    w szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile turysta zobowiąże się do jej zwrotu po powrocie.

Należy pamiętać, że przekazywanie środków pieniężnych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne ograniczone jest do wyjątkowych sytuacji. W zdecydowanej większości państw istnieje możliwość transferu pieniędzy z Polski drogą bankową. Ponadto w kraju działają firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które niemalże natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają tu­ryście za granicą pieniądze przekazane z Polski.
Kod:
Konsul państwa członkowskiego Unii Europejskiej może:

-       w przypadku utraty dokumentu podróży, po potwierdzeniu danych osobowych zainteresowanego i uzyskaniu zgody ze strony polskich władz, wydać tymczasowy dokument podróży na powrót do Polski;

-       w przypadku utraty środków finansowych udzielić pomocy finansowej za zgodą władz polskich, po podpisaniu przez obywatela RP zobowiązania do spłaty udzielonej mu pożyczki w określonym terminie po powrocie do kraju;
http://www.winnica.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/potrzebuje_pomocy/potrzeboje_pomocy
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
tysiula lubi ten post.
 
      
#55 PostWysłany: 04 Lip 2017 13:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2017
Posty: 267
Czy ktoś z Was próbował kiedyś złożyć reklamację do Aeroflotu z żądaniem odszkodowania?

Nie wpuścili mnie na pokład samolotu do Baku przez Moskwę, bo im się nie podobała moja promesa wizowa.
Uparli się jak osły i żadne argumenty nie były w stanie ich przekonać.

Ktoś może ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?
_________________
http://www.babistravelguide.blogspot.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#56 PostWysłany: 13 Sty 2019 22:37 

Rejestracja: 13 Sty 2019
Posty: 3
29 grudnia miałam lot z Gdańska do Belfastu. Ja ' dwójka moich dzieci, moja siostra z mężem i ich dwójka dzieci. Nie wpuszczono nas na pokład samolotu bo spóźniliśmy się 5minut ! Przez odprawę przechodziliśmy ponad godzinę. Kupiliśmy tylko papierosy i całe lotnisko biegliśmy z ,,czwórką" dzieci ! Pani która stała przy wpuszczaniu do samolotu była krótko mówiąc bardzo ,,niemiła". Jak tylko do niej dobiegliśmy, zamknęła nam taśmę przed nosem i powiedziała że nasze bilety są właśnie kasowane ! Samolot jeszcze stał, schody były przystawione i dopiero pakowali walizki na pokład samolotu. Czy możemy coś z tym zrobić ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 13 Sty 2019 22:38 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
Nie
Góra
 Profil Relacje PM off
Grzegorz40 lubi ten post.
 
      
#58 PostWysłany: 13 Sty 2019 22:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2939
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
Dobrze chociaż, że te papierosy w stresie można było potem zapalić 8-)
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#59 PostWysłany: 13 Sty 2019 22:48 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22328
Sprzedać fajki i kupić mój Pierwszy Elementarz.
Nie beż powodu jest napisane na karcie pokładowej o której zamykają gate...
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#60 PostWysłany: 13 Sty 2019 23:02 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Byłem świadkiem tej samej sytuacji również w Gdańsku. Pani miała słuchawki w uszach i nie słyszała komunikatów.

Pasażer ma obowiązek stawić się przy bramce o wyznaczonej godzinie, dalszą dyskusja jest zbędna. To musiały być najdroższe papierosy w życiu...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 361 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group