Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 361 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:36 

Rejestracja: 27 Lut 2017
Posty: 11
Witam wszystkich,

opiszę w skrócie sytuację, w której się znalazłam podczas felernego pobytu na Gran Canarii. Bardzo proszę o radę co mogę w tej sytuacji zrobić. Już pierwszego dnia zgubiłam dokumenty (albo mi je ukradli, nie mam pewności). To był dowód i prawo jazdy - jedyne dokumenty ze zdjęciem jakie miałam przy sobie. Pech chciał, że tym razem nie zabrałam paszportu.

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam to oczywiście zgłoszenie na Policji o zagubieniu dokumentów, stracony cały dzień na komendzie, ale to szczegół. Następnie udałam się do konsula, który UWAGA!!! poinformował mnie, że żadnych dodatkowych dokumentów ze zdjęciem nie potrzebuję, że linia lotnicza ma obowiązek wpuścić mnie na pokład samolotu na podstawie zgłoszenia z Policji, że jak przyleciałam tu to i wrócę. Dla uspokojenia obaw zalecił udanie się do naziemnej obsługi linii lotniczej na lotnisku i tam potwierdzenie, że wpuszczą mnie na pokład bez dodatkowych dokumentów - jedynie na podstawie zgłoszenia z Policji o zagubieniu dokumentów. Tak też zrobiłam. Ku mojej wielkiej radości pracownik obsługi naziemnej również potwierdził, że nie potrzebuję żadnych dokumentów, jeżeli będę wracała lotem bezpośrednim do kraju to wystarczy!!! Niestety na piśmie nic nie chcieli dać, ale i tak uspokoiło mnie to, bo w końcu konsul tak powiedział. Niestety spokój trwał do czasu powrotu do domu. Otóż okazało się, że nie zostałam wpuszczona na pokład samolotu z powodu braku dokumentu ze zdjęciem :oops: :oops: :oops: .

Proszę o poradę gdzie powinnam zgłosić skargę na konsula, czy konsul miał obowiązek wydać mi paszport tymczasowy, ewentualnie czy mogę domagać się zwrotu dodatkowo poniesionych kosztów podróży??

Z góry dziękuję za wszelkie rady.


Ostatnio edytowany przez Zeus, 04 Lip 2017 13:23, edytowano w sumie 1 raz
poprawa tematu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
1) To na pewno nie jest wina konsula. Znam podobne przypadki i akurat wtedy linie wpuszczały na pokład na podstawie zgłoszenia na policji.
2) Co to za linia? :mrgreen:
3) Rozumiem, że już wróciłaś?
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:43 

Rejestracja: 27 Lut 2017
Posty: 11
Tak, szczęśliwie wróciłam. Zdobyłam kopię swojego paszportu i wpuścili mnie. Linia Ryanair :(. Najgorsze, że najpierw powiedzieli, że mnie wpuszczą, a podczas wejścia na pokład okazało się inaczej :evil: .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Mar 2015
Posty: 1193
niebieski
Musiałaś kupić bilet na kolejny lot? Jak dotarłaś do kraju?
_________________
If you reject the food, ignore the customs, fear the religion and avoid the people, you might better stay at home.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:51 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3560
złoty
Ta informacja konsula i pracowników wynikała z orzeczenia jakiegoś sądu europejskiego i była korzystna dla pasażera. Wtedy to był chyba Ryanair i musieli pokryć wszelkie koszty związane z lotem + odszkodowania za odmowę wpuszczenia na pokład. Sytuacja identyczna jak u Ciebie. Poszukaj orzeczenia i napisz o odszkodowanie i zwrot kosztów do przewoźnika powołując się na to orzeczenie.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Być może to i rzeczywiście zależy od linii. Teraz rzuciłem okiem i na stronie Ryanaira stoi, że tylko paszport lub DO. Musisz się dowiedzieć czy konsul miał obowiązek wydać Ci paszport tymczasowy. Jeśli on stwierdził, że nie potrzebujesz ale de facto nie odmówił złożenia wniosku to ciężko będzie rozstrzygnąć czyja to wina. Konsul nie musi znać procedur wszystkich linii lotniczych ale też nie powinien wprowadzać w błąd, tak samo jak ci z lotniska.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
tysiula lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 3076
Loty: 249
Kilometry: 415 497
srebrny
Czyli Cie w koncu wpuscili. To w czym problem?
_________________
Zanim zadasz pytanie na forum poszukaj. Potem poszukaj jeszcze raz. Potem idź zrób sobie herbaty i poszukaj trzeci raz, tylko dokładniej.
Jest 90% szans że ktoś już pytał o to samo co Ty, tylko nie potrafisz/nie chce Ci się znaleźć odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 27 Lut 2017 12:57 

Rejestracja: 27 Lut 2017
Posty: 11
Już po fakcie powiedzieli mi (ryanair), że owszem robią wyjątki w takich sytuacjach, ale nie zawsze. Wystarczy, żeby powiedzieli mi to wtedy, na początku tygodnia, że wpuszczą mnie jeśli natrafię na życzliwego pracownika obsługi - a to było powiedziane w ten sposób, że "nie mam się czym martwić" :evil: . Miałabym wtedy trochę czasu na zdobycie chociażby kopii paszportu - a tak to uśpili moją czujność i wyszło jak wyszło :cry: .

Tak, kupiłam kolejne bilety. Szczęśliwie, że była ze mną siostra, której w ostatniej chwili podałam klucze do domu, dzieki czemu już nad ranem przesłała mi kopie paszportu - co wystarczyło, żeby wrócić. Chociaż tez nie obyło się bez problemów. Jako, ze kolejny bezpośredni lot był dopiero za tydzień :ugeek: to musiałam kupić bilety z przesiadką w Brukseli. O ile z Gran Canarii wypuścili mnie juz bez probelmu - na kopii paszportu - tak w Bruseli już myślałam, ze zostanę, bo nie chciało to przejść. Na szczęście w ostatniej chwili pracownik dał się przekonać po okazaniu jeszcze karty płatniczej z wydrukowanym nazwiskiem.

Stresu co nie miara. Nie polecam nikomu :roll: :roll: :roll: .
Czy myślicie, ze w takiej sytuacji mogę domagać się od Ryanaira zwrotu kosztów??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:00 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Trzymając wszystkie dokumenty razem to i paszport mogłaś stracić. Dziwne dla mnie trochę że nie miałaś na mailu, dropboxie czy gdzie tam jeszcze żadnego skanu. A może to ja tylko taka przewrażliwiona że skany dokumentów trzymam także na kindlu na 'w razie czego'.


Ostatnio edytowany przez szarik, 27 Lut 2017 13:01, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
pemat lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:01 

Rejestracja: 27 Lut 2017
Posty: 11
zbyhu napisał(a):
Czyli Cie w koncu wpuscili. To w czym problem?


Taki problem, ze poniosłam koszty zakupu dodatkowych biletów, niemałe dla lotu kupowanego z dnia na dzień, które chciałabym teraz odzyskać, jeśli się da.

-- 27 Lut 2017 13:02 --

szarik napisał(a):
Trzymając wszystkie dokumenty razem to i paszport mogłaś stracić. Dziwne dla mnie trochę że nie miałaś na mailu, dropboxie czy gdzie tam jeszcze żadnego skanu. A może to ja tylko taka przewrażliwiona że skany dokumentów trzymam także na kundlu na 'a razie czego'.


Przeszukałam całego maila i nie miałam nic. Nigdy w życiu nic nie zgubiłam, a szczególnie za granicą. Nie miałam pojęcia, żeby trzymać kopię na wypadek takiej sytuacji. Mądry Polak po szkodzie :(.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 3076
Loty: 249
Kilometry: 415 497
srebrny
tysiula napisał(a):
zbyhu napisał(a):
Czyli Cie w koncu wpuscili. To w czym problem?


Taki problem, ze poniosłam koszty zakupu dodatkowych biletów, nie małe dla lotu kupowanego z dnia na dzień, które chciałabym teraz odzyskać, jeśli się da.


Ok, zrozumialem na poczatku inaczej - ze nie chcieli Cie wpuscic a potem znalazlas skan i wpuscili, na ten sam lot. Niejasno napisałaś :)
_________________
Zanim zadasz pytanie na forum poszukaj. Potem poszukaj jeszcze raz. Potem idź zrób sobie herbaty i poszukaj trzeci raz, tylko dokładniej.
Jest 90% szans że ktoś już pytał o to samo co Ty, tylko nie potrafisz/nie chce Ci się znaleźć odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:21 

Rejestracja: 27 Lut 2017
Posty: 11
Rozumiem. Przepraszam, jeśli niejasno się wyraziłam. Mogę pisać trochę w chaosie, bo do dziś to jeszcze wzbudza duże emocje.


Ostatnio edytowany przez zbyhu, 27 Lut 2017 13:27, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off
zbyhu lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:36 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Cytuj:

Przeszukałam całego maila i nie miałam nic. Nigdy w życiu nic nie zgubiłam, a szczególnie za granicą. Nie miałam pojęcia, żeby trzymać kopię na wypadek takiej sytuacji. Mądry Polak po szkodzie :(.


Takie tam dobre rady na przyszłość:

żeby nie było ze do skanowanych dokumentów ktoś się dorwie i w niecny sposób spróbuje je wykorzystać - na mailu trzymam je opisane w sobie tylko wiadomy sposób i po tym haśle je odnajdę. Kindle - tutaj to pomogłoby chyba hasłowanie urządzenia, ale to raczej mało typowy sposób trzymania dokumentów i mam nadzieję że nikt ich tam nie dorwie.

Dropbox - na telefonie wejście do aplikacji mam na dodatkowe hasło, a same dokumenty (w tym też bilety, rezerwacje, ubezpieczenia) mam w opcji offline.
Przyznam się tutaj, że na wyjątkowe 'w razie czego', gdyby na drugim końcu świata skradziono mi i kasę i karty, mam też w tylko sobie wiadomy sposób zapisany nr dodatkowej karty kredytowej (która została w domu) wraz ze wszystkim co potrzebne do zrobienia rezerwacji. Wiem że bywa że na lotnisku żądają okazania karty którą się bilet kupowało i wtedy byłby kolejny problem. Ale staram się zminimalizować ewentualną sytuację 'w czarnej d.'
Może i przewrażliwiona na tym punkcie jestem, ale dzięki temu mam odrobinę więcej spokoju :)
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:39 

Konsulat jak najbardziej mógł wystawić paszport tymczasowy. Pytanie tylko czy daliby radę go wystawić w tak krótkim czasie (możliwe, że w ciągu tygodnia by się uwinęli). Co do wpuszczenia na pokład bez dokumentu, z tego co czytam, to zależy od dobrej woli linii lotniczej. Chyba, że faktycznie jest jakiś wyrok sądu korzystny dla pasażera. Wtedy faktycznie można się zacząć zastanawiać nad ewentualnym odszkodowaniem.
Góra
 PM off
tysiula lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 2291
Loty: 582
Kilometry: 931 920
złoty
szarik napisał(a):
żeby nie było ze do skanowanych dokumentów ktoś się dorwie i w niecny sposób spróbuje je wykorzystać - na mailu trzymam je opisane w sobie tylko wiadomy sposób i po tym haśle je odnajdę. Kindle - tutaj to pomogłoby chyba hasłowanie urządzenia, ale to raczej mało typowy sposób trzymania dokumentów i mam nadzieję że nikt ich tam nie dorwie.

Dropbox - na telefonie wejście do aplikacji mam na dodatkowe hasło, a same dokumenty (w tym też bilety, rezerwacje, ubezpieczenia) mam w opcji offline.
Przyznam się tutaj, że na wyjątkowe 'w razie czego', gdyby na drugim końcu świata skradziono mi i kasę i karty, mam też w tylko sobie wiadomy sposób zapisany nr dodatkowej karty kredytowej (która została w domu) wraz ze wszystkim co potrzebne do zrobienia rezerwacji. Wiem że bywa że na lotnisku żądają okazania karty którą się bilet kupowało i wtedy byłby kolejny problem. Ale staram się zminimalizować ewentualną sytuację 'w czarnej d.'
Może i przewrażliwiona na tym punkcie jestem, ale dzięki temu mam odrobinę więcej spokoju :)

Mam podobne podejscie, wiele przydatnych (i zabezpieczonych, zahaslowanych) skanow dokumentow na Dropbox oraz komercyjnym serwerze mailowym.
Rowzniez skany kart kredytowych z "wycietymi" datami waznosci i kodami CVV2 (wszystkie je pamietam).
Pare razy juz sie przydalo.
_________________
Idąc przez most rzeka płynęła wartkim nurtem.

Także = również / też
Tak że = więc / zatem / dlatego
Góra
 Profil Relacje PM off
tysiula lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:55 

Rejestracja: 06 Paź 2012
Posty: 375
Wystawienie paszportu tymczasowego to kwestia kilku minut /zrobienie zdjęcia , wydrukowanie, wklejenie do paszportu i wypisanie danych/. Oczywiście oficjalne terminy są pewnie inne.
_________________
http://banner.flightdiary.net/szczepan
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:56 

Rejestracja: 17 Maj 2012
Posty: 789
niebieski
Wg mnie jak zwykle wszystko zależy od człowieka. Parę lat temu (chyba ze dwa) wracając z żoną i dziećmi z BCN czyli 2+2, zapomniałem wyciągnąć paszportów dzieci z torby która była nadawana. Sprawę zgłosiłem na lotniku i nie było żadnych problemów.
Góra
 Profil Relacje PM off
tysiula lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 27 Lut 2017 13:58 

Rejestracja: 27 Lut 2017
Posty: 11
szarik, p.wl, dzięki za rady - teraz już wiem jakie to jest ważne mieć te skany. Ale dopóki taka sytuacja Ci się nie przydarzy to nie masz nawet pojęcia, żeby zadbać o to. Nie miałam nawet pojęcia, że w takiej sytuacji wystarczy skan dokumentu :roll: . Widać za bardzo zielona byłam :mrgreen: .

MacKoz, pewnie dałby radę gdyby chciał. Na tym samym locie powrotnym spotkany Rosjanin obywatelstwa belgijskiego okradziony wcześniej z paszportu i pieniędzy otrzymał paszport tymczasowy w dwa dni - wysłany z innej wyspy kurierem. Można? Można. Widać inna jednostka konsularna i inne podejście.

-- 27 Lut 2017 13:59 --

santech napisał(a):
Wg mnie jak zwykle wszystko zależy od człowieka. Parę lat temu (chyba ze dwa) wracając z żoną i dziećmi z BCN czyli 2+2, zapomniałem wyciągnąć paszportów dzieci z torby która była nadawana. Sprawę zgłosiłem na lotniku i nie było żadnych problemów.


Pewnie inną linią??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 27 Lut 2017 14:03 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
A, i co bywało przydatne: podstawowe (wg mnie, każdy może mieć inne) zdania przetłumaczone w translatorze i też zapisane w telefonie czy wydrukowane.
Najbardziej się przydało w krajach gdzie posługują się znaczkami /krzaczkami a z angielskim na bakier (z u mnie ograniczenie do dwóch języków).
Były to pytania typu 'skąd odjeżdża autobus' czy że chciałabym zamówić taksówkę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 27 Lut 2017 14:10 

@tysiula Jeżeli bardzo chcesz pisać skargę to tu masz wszystko wyjaśnione: http://www.msz.gov.pl/pl/kontakt/skargi_i_wnioski/
A tak z innej beczki: gmina jest już powiadomiona o utracie dowodu? Dałaś znać w BIK?
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
tysiula uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 361 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group