Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Sie 2015 21:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Lut 2014
Posty: 162
Loty: 106
Kilometry: 194 017
Witam, z uwagi na niezbyt dużą ilość relacji z tej części Europy pozwolę sobie napisać swoją z krótkiego 4-dniowego tripa po Czechach.

Korzystając z wakacyjnej oferty Kolei Czeskich zakupiłem "Jízdenka na léto 2015". Jest to bilet na wszystkie pociągi Kolei Czeskich obowiązujący w drugiej klasie przez 14 kolejnych dni (przypadające w lipcu i sierpniu). Cena tego biletu wynosi 1190 CZK, ale dla posiadaczy InKarta25 cena wynosi 990 CZK. InKarta25 kosztuje 150 CZK i upoważnia do 25% zniżki na bilety przez 3 miesiące. Łatwo policzyć, że kupując zarówno InKarta25 i bilet wakacyjny jesteśmy o 50 CZK do przodu i dodatkowo zyskujemy zniżkę na inne bilety przez 3 miesiące. Oba bilety można kupić na stronie internetowej płacąc za nie kartą debetową/kredytową. Bilety można wydrukować na kartce A4 lub okazać na urządzeniu mobilnym.


Swoją podróż rozpoczołem w Bohuminie o godzinie 6:52 pociągiem Ex 101 Moravia. Po krótkiej przesiadce w Przerowie dotarłem do oddalonego kilkadziesiąt kilometrów od Pragi Kolina. Mając ok. 1h czasu na kolejny pociąg wyskoczyłem na chwilę zobaczyć starówkę tego miasta. Nie wyróżnia się ona niczym specjalnym - typowo "czeski" rynek z fontanną i kolumną świętego (a przecież Czesi to w większości ateiści :!: ).

Załącznik:
Komentarz do pliku: Rynek w Kolinie.
Kolin_rynek.jpeg
Kolin_rynek.jpeg [ 127.84 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Następnie udałem się do Pragi gdzie miałem kolejną przesiadkę na pociąd do Czeskich Budziejowic. Pragę już wcześniej odwiedziłem i dlatego nie miałem w planach dłuższego pobytu w tym miejscu. Po około 2:30h dotarłem do Czeskich Budziejowic i kożystając kolejny raz z 1h przesiadki udałem się na szybki spacer po centrum miasta mijając po drodze ciekawy pomnik ludzi w pośpiechu (pewnie takich jak ja :D ).

Załącznik:
Komentarz do pliku: Czeskie Budziejowice - pomnik.
CeskeBudejovice_Rzezba.jpeg
CeskeBudejovice_Rzezba.jpeg [ 223.51 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Czeskie Budziejowice - wieża.
CeskeBudejovice_Wieza.jpeg
CeskeBudejovice_Wieza.jpeg [ 159.62 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Czeskie Budziejowice - ratusz.
CzeskieBudziejowiceRatusz.jpeg
CzeskieBudziejowiceRatusz.jpeg [ 163.49 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Ostatnim etapem pierwszego dnia była podróż do Czeskiego Krumlowa z historycznym centrum wpisanym na listę UNESCO. Dotarłem tam wieczorem mając kilka godzin na przechadzkę uliczkami tego pięknego miasteczka. Nad miastem góruje zamek (w mojej opinii nie tak ładny jak całe miasto) otoczony zielonymi terenami (z jednej strony to jest park, z drugiej ogród botaniczny. Co mnie tam zaskoczyło? Wszechobecni Azjaci robiący zdjęcie wszystkiemu i wszystkim :) Było ich tam chyba tysiące! Nie wiem jak tam dotarli bo wcześniej nie napotkałem nikogo, który by podróżował pociągiem. Może teleportem...? :D

Załącznik:
Komentarz do pliku: Czeski Krumlow - zamek.
CzeskiKrumlovZamek.jpeg
CzeskiKrumlovZamek.jpeg [ 178.91 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Czeski Krumlow - ogród botaniczny.
CzeskiKrumlovOgrod.jpeg
CzeskiKrumlovOgrod.jpeg [ 218.4 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Czeski Krumlow - widok na miasto.
CzeskiKrumlov.jpeg
CzeskiKrumlov.jpeg [ 168.36 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Mała ciekawostka - na terenie zamku znajduje się zagroda z niedźwiedziami. Czeski Krumlov był miejscem pierwszego noclegu. Z uwagi na budżetowy charakter podróży wybrałem Travel Hostel mieszczący się w starej kamienicy w ścisłym centrum starego miasta. Układ korytarzy i przejść początkowo robił wrażenie labiryntu :) Bardzo polecam to miejsce, nocleg kosztował 270 CZK rezerwowany na Booking.com.

Celem drugiego dnia były Mariańskie Łaźnie - jedno z najpopularniejszych czeskich uzdrowisk. Co roku odbywa się tam także festiwal chopinowski. Miasteczko zabudowane jest wieloma kolorowymi kamienicami, w których zazwyczaj mieszczą się 4/5 dwiazdkowe hotele. Pisałem wcześniej, że w Czeskim Krumlovie było mnóstwo "japończyków". W Mariańskich Łaźniach prawie ich nie było. Były za to całe rzesze Rosjan (a przecież Włodek nakazał im jeździć na Krym i do Soczi...). W centralnym miejscu znajduje się park oraz fontanny grające w rytm muzyki.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Mariańskie Łaźnie - fontanna i kolumnada.
MarianskieLaznie.jpeg
MarianskieLaznie.jpeg [ 156.39 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Mariańskie Łaźnie - hotele jakich wiele.
MarianskieLaznieHotele.jpeg
MarianskieLaznieHotele.jpeg [ 205.4 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Przedostatnim punktem podróży drugiego dnia była miejscowość Cheb leżącą tuż przy granicy niemieckiej. Bliskość do Niemiec można mierzyć ilością "budek z kebabem" na metr kwadratowy. Im bliżej to ich więcej :) Także w budownictwie widać już różnice jak na przykładzie poniższych kamienic na rynku.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Cheb - kamienice na rynku.
ChebKamienice.jpeg
ChebKamienice.jpeg [ 153.16 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Cheb - biedronka na rynku.
ChebBiedronka.jpeg
ChebBiedronka.jpeg [ 166.68 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Wieczorem dotarłem do Karlowych Warów gdzie miałem drugi nocleg.Tutaj także znajdują się setki wielogwiadkowych hoteli ja jednak nie gustuję w takich luksusach i wybrałem tańszą ofertę - Domov mládeže Karlovy Vary - znajdujący się ok. 15 minut piechotą od centum miasta. Bydynek chyba wykorzystywany jest przez "zielone szkoły". Jest to typowe budownicwo poprzedniej epoki, taki "wczesny Gierek" :D . Aczkolwiek wewnątrz jest czysko i schludnie. 3-osobowy pokój tylko do mojej dyspozycji kosztował 265 CZK. Nie pamiętam kiedy spałem w takich luksusach :D
Aby nie tracić czasu wybrałem się na wieczorny spacer po mieście. Była godzina 20:00 i prawie pustki na ulicach. Dopiero jak wszedłem na główny deptak biegnący wzdłuż rzeki to pojawili się liczni kuracjusze popijający solankę z charakterystycznych kubeczków. Tutaj także na ulicach dominował język rosyjski, a wzdłuż całego deptaka zlokalizowanych było dziesiątki sklepów jubilerskich.
Prawie całe centrum miasta zabudowane jest przepięknymi kolorowymi kamienicami. Prawie całe, bo w pewnym momencie oczom ukazał się betonowy moloch niczym Pałac Kultury. Niczym nie pasujący do pozostałej zabudowy. Ten moloch to... miejsce gdzie odbywa się znany na całym świecie festiwal filmowy :D

Załącznik:
Komentarz do pliku: Karlowe Wary wieczorem.
KarloweWary.jpeg
KarloweWary.jpeg [ 86.36 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Następnego dnia udałem się na wzgórze, na którym znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękną panoramę Karlowych Warów i okolicy. Można się tam także dostać się funikularem. Kolejna ciekawostka - wagony są polskiej produkcji.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Karlowe Wary - hotel Thermal.
KarloweWaryHotelThermal.jpeg
KarloweWaryHotelThermal.jpeg [ 205.86 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Kolejnym celem trzeciego dnia był Deczyn leżący w północno-zachodnich Czechach. Znajduje się tam zamek oraz sporej wielkości ściana wspinaczkowa.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Ściana wspinaczkowa w Deczynie.
DeczynScianaWspinaczkowa.jpeg
DeczynScianaWspinaczkowa.jpeg [ 185.99 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Wieczorem udałem się do Liberca gdzie miałem nocleg w Inter Hostel. Tutaj także miałem komfortowe warunki bo prywatny pokój z telewizorem i lodówką. Za nocleg zapłaciłem 279 CZK choć na rezerwacji Booking.com miałem cenę 334 CZK :)
Liberec jest nowocześniejszym miastem co widać po zabudowie (czytaj galeria handlowa w środku miasta). Aczkolwiek neogotycki ratusz prezentuje się ładnie.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Liberec - ratusz.
LiberecRatusz.jpeg
LiberecRatusz.jpeg [ 158.87 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Liberec znany jest ze sportów zimowych za sprawą kompleksu mieszczącego się na górze Ještěd. Charakterystycznym elementem jest wieża (choć bardziej to nadajnik telekomunikacyjny) znajdująca się na szczycie. W to miejsce można się dostać z centrum miasta tramwajem (w kursuje co 10 minut, koszt 20 CZK). Z przystanku jest kilkaset metrów do dolnej stacji kolejki linowej na szczyt. Wejście piechotą wzdłuż stoku narciarskiego zajmuje raptem 40-50 minut. Mimo to bardzo dużo "turystów" ma nietypowy sposób zdobywania szczytów - wjazd samochodem na ciasny parking. Naprawdę nie rozumiem co tych ludzi skłania do pchania się tam samochodem...
Obok szczytu wśród skał znajduje się figurka, małego kosmity? Ale co on ma między nogami...? :shock:

Załącznik:
Komentarz do pliku: Góra Jested.
Jested.jpeg
Jested.jpeg [ 230.75 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Jested - kosmita.
JestedKosmita.jpeg
JestedKosmita.jpeg [ 251.46 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Jested - widok na Liberec.
JestedLanovka.jpeg
JestedLanovka.jpeg [ 113.72 KiB | Obejrzany 5746 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Jested - wszyscy na parking!
JestedParking.jpeg
JestedParking.jpeg [ 181.04 KiB | Obejrzany 5746 razy ]


Popołudniu powrót do Bohumina, gdzie dotarłem ok. godziny 20:00. Łączny dystans pokonany pociągiem to ok. 1500 km. Niestety brak dłuższego urlopu nie pozwolił na wykorzystanie całych możliwości tego biletu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group