Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 22 Maj 2023 13:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Hej,
W wakacje będziemy przez jakiś czas zwiedzać Szkocję (start w Newcastle, tak loty pasowały, wiem, że to nie Szkocja).
Różne firmy bardzo mocno mi próbują zaproponować Polestar G2 czyli elektryk - wychodzi to taniej niż jakieś mikre auto na benzynę, ale ponieważ mam 0 doświadczenia z elektrykiem w ogóle, a co dopiero tam, to zapytuję, czy wynajęcie takiego auta to głupi pomysł i proszenie się o kłopoty, czy jednak już technologia i dostępność ładowań na to pozwala.
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 22 Maj 2023 13:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1607
platynowy
Doświadczeniem praktycznym w Szkocji Ci niestety nie pomogę, ale zaznajomiony jesteś z poniższą stronką?

ChargePlace Scotland
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 22 Maj 2023 15:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Tak, stronkę widziałem, nie jest źle. Oczywiście pojawia się sporo problemów pt: fast charge zajęte, ładowanie zajmie 1h, tankowanie auta pb/on 5min. itp.
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 22 Maj 2023 15:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7344
HON fly4free
Ze Szkocją nie pomogę, ale zajrzyj może do tego wątku, który otworzyłem przed wyjazdem do Norwegii i korzystaniem tamże z elektrycznego VW ID.4:

jazda-autem-elektrycznym-w-gorach,135,159676

Specyfika Szkocji pod kątem elektryfikacji nie jest mi znana i może odbiegać od tej Norweskiej (o co nie jest trudno, bo Norwegowie bądź co bądź królują w tej dziedzinie), ale zakładam, że jest tam lepiej niż w Polsce, więc przy odpowiednim planowaniu powinno się to ładnie ułożyć. W Norwegii było świetnie.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 22 Maj 2023 16:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Jak chcesz zwiedzac miasta to lepiej Mega busem jakims, ale jak jedziesz w grupie 2+ to pewnie wyjdzie drozej niz auto. Autobusy i pociagi sa strasznie drogie.
Benzyna jest cos po 7.50zl/l wiec moze i wyjdzie drozej, ale masz wiecej spokoju na glowie - dluzsze trasy, szybsze tankowanie.
Im Szkocja ladniejsza Polnocny-Zachód tym mniej stacji elektrycznych, tereny bardziej górzyste, bardziej wieje, zimniej itp. - max dystans robi sie krótszy.
Pewnie dla kogos kto juz jezdzil i wie co i jak to bedzie OK, ale na pierwsza podróz bym odpuscil.. zwlaszcza ze kazdy chce miec jak najmniej problemów na wakacjach.

Niby infrastruktura sie polepsza - koniec sprzedazy aut na beznyne w 2030 - ale wiadomo im mniej ludzi tym mniej punktów ladowania.

PS Opinia osoby co nie jezdzila elektrykiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 23 Maj 2023 11:31 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 625
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Wszystko zależy, gdzie chcesz jechać. Ja w zeszłym roku z Polski do Włoch pojechałem dość małym elektrykiem (Kia Soul) i w sumie nie odczułem specjalnie jego uciążliwości. Generalnie jak wyjedziesz z Polski to infrastruktura jest dużo lepsza a z tego co wiem, w UK jest pod tym względem bardzo dobrze. Musisz przyjąć, że co 200-250km musisz się naladowac i tak na szybko patrząc, to nie powinieneś mieć z tym problemu (zainstaluj Apke plugshare lub zobacz na stronie www mapę ładowarek).

Odnośnie jazdy po górach, to elektryk sprawdza się doskonale, dzięki rekuperacji. Owszem, jadąc w górę zużywasz więcej prądu, ale zjeżdżając większość odzyskujesz. Przez co paradoksalnie w górach zasięg elektryka nie będzie aż tak bardzo gorszy, niż spalinowego. Mnie przejazd z powrotem przez Szwajcarię bardzo zaskoczył, bo wystarczyło mi tylko jedno ładowanie, w okolicy Zermatt, gdzie auto stało na parkingu w Tasch podpięte do "darmowej" (w cenie parkowania) ładowarki a ja sobie zwiedzałem.

Minusem elektryka jest to, że jednak wg mnie masz mniej swobody. Musisz mieć dobrze zaplanowana trasę, nie zawsze możesz spontanicznie stwierdzić, że pojedziesz sobie "w bok" zrobić dodatkowe 200km, bo jak nie masz naładowanego auta, a w kierunku gdzie jedziesz nie ma przynajmniej kilku ładowarek, to bym nie ryzykował (zdarza się, że jakaś nie działa więc ja muszę mieć kilka w okolicy, by poczuć się komfortowo).

Cenowo wyjdzie cię pewnie podobnie jak benzyna, o ile nie nauczysz się posługiwać różnymi apkami dostawców prądu do auta, albo nie będziesz korzystać z jakichś tanich sieci marketów (które dają prąd za darmo zachęcając do zakupów, lub bardzo tanio). Jak nie masz doświadczenia w jeździe elektrykiem to zastanów się dwa razy, czy na wakacjach chcesz myśleć głównie o ładowaniu auta, czy jednak chcesz zwiedzać i odpoczywać :). W zeszłym roku optymalizując koszt ładowania trasę wakacyjna 4800km zrobiłem za 430zl, ale dzisiaj już tak się nie da (mało darmowych ładowarek, ceny prądu mocno w górę).
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 23 Maj 2023 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Jakoś spiny nie mam o stres na wakacjach. Elektrykim nigdy nie jeździłem, w PL nie planuję mieć, więc kiedyś muszę się tym elektrykiem przejechać. Dla mnie większą uciążliwością jest benzyniak z manualną skrzynią po złej stronie niż konieczność planowania trasy. W US miałem benzyniaka, też mi się zachciało w bok jechać i do LV dojeżdżałem na oparach, więc jeden pies:) Zobaczę jeszcze o innych dostawców, na razie Hertz mi wciska elektryki na siłę, ale mam jeszcze statusiki u konkurencji :)
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 23 Maj 2023 14:32 

Rejestracja: 29 Lis 2013
Posty: 328
niebieski
Mieszkam w Szkocji :) Jezeli chcesz sie zapuscic na daleka prowincje to benzyniakiem trzeba sie pilnowac aby nie zostac bez paliwa a co dopiero elektrykiem :lol
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group