Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Bernina express
#21 PostWysłany: 25 Mar 2019 19:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Krysta63 napisał(a):
Dodam że z ST.Moritz wracaliśmy do naszego hotelu w Colico autobusem przez Chiavenne.


czy kojarzysz może, ile kosztował bilet na tej trasie? Czy to był autobus Postbus?

EDIT: OK, już wiem. Trzeba było ściągnąć aplikację Postbusa, bo na ich stronie nijak tej informacji znaleźć nie mogłem. Wychodzi na to, że aktualna cena, to 13 CHF.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
 Temat postu: Re: Bernina express
#22 PostWysłany: 21 Maj 2019 11:30 

Rejestracja: 01 Paź 2017
Posty: 569
niebieski
tropikey napisał(a):
O ile dobrze czytam aktualny rozkład jazdy (https://www.rhb.ch/fileadmin/user_upload/redaktion/Home_Marketing/Panoramazuege/Bernina_Express/Fahrplaene/BEX_Europa-Ost_EN-PL-CZ-DE_web.pdf), aby latem udało się zaliczyć trasę Tirano-St. Moritz-Tirano w ramach jednego dnia, z Tirano musimy wyjechać o 10:07, po to by w St, Moritz być o 12:36



Niekoniecznie, na stronie rhb w Timetable są też podane inne normalne pociągi regionalne. Czy musisz jechać Berniną? Np. widzę z Tirano do St. Moritz o godz. 11:00, 11:41 itp., powrót z St Moritz ostatni pociąg regionalny 16:48 (tutaj chyba już musisz spać w Tirano...)
Cena 64 CHF w obie strony - jeśli bilet jest na ten sam dzień i bez przesiadek. Na Berninę trzeba jeszcze dopłacić 32 CHF za miejsca, to 1/3 ceny. Oczywiście nie ma rezerwacji miejsc, a więc lepiej przyjść ze 20 minut wcześniej i zająć sobie miejsce widokowe :lol:

Miłej podróży, K. Ja tam jadę w czerwcu
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#23 PostWysłany: 21 Maj 2019 13:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Dzięki za sugestię :)
W międzyczasie doszedłem już do podobnych wniosków, przy czym mam zamiar postarać się tak, żebyśmy załapali się na wagon cabrio ;)

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#24 PostWysłany: 13 Cze 2019 08:45 

Rejestracja: 01 Paź 2017
Posty: 569
niebieski
Byłam, widziałam...

A więc po fakcie mogę się podzielić kilkoma wskazówkami.

Są 2 rodzaje pociągów na tej trasie:

1) Bernina z oknami zachodzącymi na dach - z tego co widziałam, (chyba) wszystkie miejsca były tam wykupione (mijał mnie taki na trasie). Tutaj widziałam tylko jeden "zwykły" wagon doczepiony do składu. Był też jakiś odkryty wagon widokowy bez ścian i dachu, ale nie polecam - to jednak 2 godziny całkiem szybkiej jazdy, więc wieje, no i na dużej wysokości jest po prostu zimno - ludzie wyglądali na mocno zziębniętych.

2) Zwykłe regionalne - różnica w cenie z Berniną to chyba tylko koszt rezerwacji miejsc, tutaj nie można robić rezerwacji, a więc oszczędność 32 CHF.

Ja jechałam zwykłym regionalnym - wygodne kursy poranne 9.00 i 11.00, ostatni bezpośredni pociąg powrotny z St Moritz 16.48 (późniejsze kursy to pociąg łączony z autobusem, na który jest chyba oddzielny bilet). Miałam bilet "tam i z powrotem tego samego dnia kursem bezpośrednim" i to mnie kosztowało 253 zł (przy płaceniu kartą była do wyboru PLN i CHF ale nie EUR). Przy kasie dostaje się ulotkę z rozkładem jazdy i mapką trasy. Pociągi odchodzą z dworca szwajcarskiego, który jest kilka kroków od dworca włoskiego.

To chyba jeszcze nie sezon, albo ludzie kupują Berninę, nie wiedząc, że można inaczej, ale w moim wagonie było dosłownie kilka osób. Można było przechodzić z jednej strony wagonu na drugi i podziwiać widoki z obu stron. Tutaj dostrzegam zalety okien zachodzących na dach - po prostu przy normalnych oknach nie widać szczytów po drugiej stronie...Jednak w "normalnych" wagonach okna są naprawdę duże i jak wspominałam, o 11.00, kiedy jechałam, nie było dużo ludzi - można było przechodzić z jednej strony wagonu na drugą. W dodatku ten pociąg staje na każdej stacji i można względnie spokojnie porobić zdjęcia np. na przełęczy z jeziorem Lago Bianko (ponad 2000 m n.p.m.).

Lepiej chyba siąść po lewej stronie zgodnie z kierunkiem jazdy - chyba jednak lepsze widoki. Chociaż w z zasadzie z powrotem można po prostu "zaliczyć" drugą stronę, chyba że....No właśnie i tutaj wchodzi kwestia pogody, bo jeśli niestety jej nie ma, to widoczność jest mała i nici z widoków...Dlatego najpierw w Polsce dajemy na mszę za ładną pogodę w Alpach :lol:

PS: Lepiej chyba znaleźć spanie w Tirano, koleje włoskie w odróżnieniu od szwajcarskich są tanie ale kiepskie, mój pociąg z Bergamo do Tirano z 9.08 w ogóle nie przyjechał, musiałam czekać kolejną godzinę, a z powrotem do Mediolanu to już była szopka - zamiast 2,5 h było 6 h (zerwane linie trakcyjne na trasie - bo była wielka burza ponoć, czekanie na autobus zastępczy, kolejne spóźnione pociągi... :twisted: ), więc z autobusami też może być różnie...

Pozdrawiam
Kate
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#25 PostWysłany: 27 Sie 2019 12:39 

Rejestracja: 27 Sie 2019
Posty: 10
tropikey napisał(a):
EDIT: a przy okazji, wydaje mi się, że nikt o tym patencie nie pisał, więc dodaję link do bardzo ciekawego artykułu o Berninie, na którego końcu jest rozpisany od A do Z sposób na istotne zbicie ceny ;)

https://www.seat61.com/BerninaExpress.h ... train_like


Mój pierwszy post na forum, specjalnie żeby podziękować za podzielenie się użyteczną informacją :P

BIG THX tropikey :D :D :D

Skorzystałam ze sposobu opisanego na stronie i wszystko się świetnie udało.
Bilet zamówiony z wyprzedzeniem na stronie Deutsche Bahn. Nie dało się kupić z opcją wydruku w domu, więc dopłaciłam za wysyłkę normalną pocztą. Dotarł z Niemiec do Polski w ciągu trzech dni. Zwykły bilet, prawie jak wydruk z kasy na dworcu.

Tak jak jest opisane na stronie wybrałam podróż na dłuższej trasie, zaczynającą się dzień wcześniej tylko po to, żebym przejazd Berniną wypadł w interesujący mnie dzień.
Na bilecie przy odcinku Chur-Tirano nie miałam wskazanego konkretnego numeru pociągu, ale dopisek "NV" co znaczy, że mogę jechać dowolnym pociągiem na tej trasie i tak rzeczywiście było.
Potem na stronie rhb dokupiłam same miejscówki na Berninę, bo jednak zależało mi na przejeździe wagonem z panoramicznymi oknami (moim zdaniem jednak sporo one dają).
Czyli w moim przypadku. Podróży jednej osoby dorosłej i nieletniej nastoletniej za bilet zapłaciłam 29 euro (+ chyba 4 euro za wysyłkę pocztą) + 32 chf za miejscówki dla nas obu. Całość (około 67 chf) jest ciągle dużo poniżej tego, co wyliczało mi dokładnie za ten sam przejazd na stronie rhb czyli 127 chf.
Dla zestresowanych: tak, w Berninie był pan konduktor, sprawdzał bilety, nasze też i jedyna reakcja, to że oddając mi je przeszedł w rozmowie ze mną z angielskiego na niemiecki (którego nie znam :lol:).

Co do wyboru samych miejsc, my wybrałyśmy na końcu ostatniego wagonu, bo zależało nam żeby oba miejsca były przy oknie, a akurat tylko tam były. Miałyśmy miejsca po lewej stronie stojąc przodem do kierunku jazdy, zaraz za nami po prawej były polki na bagaże, więc kiedy chciałyśmy popatrzeć na drugą stronę lub zrobić zdjęcia bez problemu mogłyśmy tam podejść nikomu nie stojąc nad głową, Widok był dobry, bo półki nie sięgały wysoko.

Nie wiem, jak jest w przypadku przejazdu normalnym składem, ale Bernina kiedy dotarła na Alp Grun, miała kwadrans postoju i był komunikat, że można sobie wysiąść i porobić zdjęcia. A było na co patrzeć :o

I jeszcze: jak wysiadłyśmy w Tirano, to na stacji stał akurat pociąg do St. Moritz (nie Bernina) i to właśnie on miał podpięty wspomniany tu żółty zupełnie otwarty wagon (bez okien) https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/CH/ ... hp?lang=de
W naszym składzie takiego nie było
Tylko chyba te ławeczki na cztery godziny podróży średnio wygodne :?

Samo Tirano ładne, ale nie zachwyciło mnie jakoś bardzo (może za dużo włoskich miasteczek widziałam... tu stare miasto wyglądało na wymarłe, a w Palazzo Salis nie można płacić kartą :evil:) Za to równie widokową trasę ma pociąg Tirano-Mediolan (to już normalna włoska kolej). Druga część podróży właściwie cały czas wzdłuż jeziora Como z naprawdę pięknymi panoramami na jezioro i otaczające je miasteczka (tu polecam usiąść po prawej stronie stojąc przodem do kierunku jazdy).

Nasza wycieczka miała przebieg Mediolan-Chur-Mediolan. Pierwszy odcinek Mediolan-Chur pokonałyśmy flixbusem i to też polecam. W Mediolanie autobus odjeżdża z dworca Lampugnano, na który wchodzi się od razu ze stacji metra o tej samej nazwie, a w Chur zatrzymuje się przed samym dworcem kolejowym. Z wiadomych powodów trasa jest inna niż Bernina, ale też piękna (mnie akurat jeżdżenie tam i z powrotem dokładnie tym samym środkiem transportu drażni, wolę odmianę). Cenowo też przyjemnie, bo za bilety dla dwóch osób płaciłam ok. 140 zł. (tu już nastoletni pasażer płaci dokładnie tyle samo co dorosły, jak to we flixbusie).
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
wulkan uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#26 PostWysłany: 27 Sie 2019 15:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Cieszę się, że jakoś pomogłem :)
O ironio, ja sam się nie wybrałem. Mam nadzieję, że będzie jeszcze ku temu okazja.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#27 PostWysłany: 27 Sie 2019 15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Polecam samochodem w lecie, jak komus bedzie po drodze :-) Fajna droga przez przelecze i mozna zatrzymac sie, gdzie sie podoba. A przy okazji mozna skoczyc do Livigno na zakupy bezclowe i zatankowac za 1e/1l

Na gorze przeleczy - Ospizio Bernina jest parking, ale ja polecam zjechac w strone jeziora na parking przy stacji kolejowej. Wtedy jest blizej do jeziora, na stacji jest darmowa toaleta i mozna wybrac sie na spacer wzdluz jeziora.

Bylam w tym roku dwa razy, kolor wody zachwyca za kazdym razem. Poza tym lubie poobserwowac sobie pasazerow przejezdzajacych pociagow :-)
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#28 PostWysłany: 27 Sie 2019 17:12 

Rejestracja: 27 Sie 2019
Posty: 10
tropikey napisał(a):
Cieszę się, że jakoś pomogłem :)
O ironio, ja sam się nie wybrałem. Mam nadzieję, że będzie jeszcze ku temu okazja.


Przyznam szczerze, że gdybym zapłaciła pełną cenę za bilety nie byłabym aż tak bardzo zadowolona. Ja z tych, co to raczej na własnych nogach łażą po górach i wwożenie własnych czterech liter na górę za taką cenę, to nie do końca dla mnie. Ale widoki rzeczywiście piękne i warte zobaczenia. No i że Bernina, koleje szwajcarskie itd.
Wspomniana nastoletnia po intensywnym pobycie w Gryzonii była taka zmęczona, że część trasy od Alp Grüm zwyczajnie przespała. Widoki jej nie ruszały :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#29 PostWysłany: 20 Sty 2020 22:02 

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 15
Witam
Nawiązując do przejazdu Tirano --> Chur (i dalej) - czy ważna jest tam oferta Saver Day Pass? Domyślam się, że dotyczy tylko regionalek a nie Bernina Express? Czy w pozostałych pociągach SBB można jeździć do woli, czy też trzeba dokupić jakąś miejscówkę? Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#30 PostWysłany: 20 Sty 2020 22:21 

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 366
Loty: 20
Kilometry: 67 605
niebieski
Witam, moja podróż Bernina jeszcze się nie odbyła ale chciałam powiedzieć o promocji ze strony fly4free gdzie udało mi się kupić bilety na Bernine Chur Tirano Chur za 139chf za 2 os z lunchem. Jedna noc spędzimy w Tirano ale były tez opcje jednodniowe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#31 PostWysłany: 20 Sty 2020 23:01 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2236
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
@kunek - jeśli jedziesz zwykłym pociągiem R/IR, to nie ma tam żadnych dopłat, obowiązują normalne taryfy. Dodatkowe miejscówki są tylko w panoramicznych wagonach, które jeżdżą jako 1 klasa w niektórych pociągach.
Saver Day Pass obowiązuje, sam jechałem z Zurychu przez St. Moritz do Tirano i z powrotem na takim bilecie.
Góra
 Profil Relacje PM off
kunek uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#32 PostWysłany: 24 Cze 2021 12:54 

Rejestracja: 26 Gru 2013
Posty: 342
niebieski
Lądujemy w Zurychu a wracamy z Bergamo. Czy ktoś przebył taką trasę? Będziemy przemieszczać się z Zurychu do Chur lub do St,Moritz pociągiem regionalnym a następnie Bernina Express do Tirano. Z Tirano poc.reg. do Bergamo. Gdzie lepiej zrobić nocleg - w Chur czy w St.Moritz? Która z tych miejscowości jest atrakcyjniejsza i możliwa do zrobienia w ciągu kilku godzin popołudniowych?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#33 PostWysłany: 24 Cze 2021 12:58 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
W samym St Moritz jako miescie to w zasadzie nie ma nic do roboty. Ale za to polozenie jest ladne wiec mozna wjechac albo wejsc na jakas gore, pozyczyc rowery itd wiec ja bym wybral to miasto a nie Chur.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
wulkan lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#34 PostWysłany: 24 Cze 2021 13:13 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 974
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
@wulkan

Ja lądowałem w Bergamo a wracałem z Bazylei. Nocleg zdecydowanie w Chur, najstarszym mieście Europy. Starówka do ogarnięcia w 2 godziny, ale polecam wjazd kolejką na Brambruesch i potem połażenie po okolicznych górach.
Góra
 Profil Relacje PM off
wulkan lubi ten post.
wulkan uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#35 PostWysłany: 24 Cze 2021 15:18 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
Chur to także siedziba Kolei Retyckich. Oprócz znanych linii kolejowych jest jeszcze osobna mała Chur-Arosa.
No i kiedyś nocleg w Ibis Chur razem z McD był najtańszą opcją.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#36 PostWysłany: 17 Paź 2022 16:17 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2236
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
Promocja na Bernina Express - podróż tam i z powrotem za 159 CHF dla dwóch osób z wliczonym obiadem (sałatka + pizzoccheri z mortadelą) w wybranych restauracjach w Le Prese (CH), Poschiavo (CH) lub Tirano (IT).
Nie trzeba żadnych dodatkowych kart zniżkowych.
Podróże w okresie 01.10.2022 - 28.03.2023. Wyjazd z Churu o 08:32, powrót z Tirano o 14:24.
Można wracać tego samego dnia lub kolejnego.

https://www.rhb.ch/pl/panoramic-trains/ ... cial-offer
Lista restauracji: https://www.rhb.ch/pl/panoramic-trains/ ... fer#c14663
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#37 PostWysłany: 25 Lut 2023 12:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2023
Posty: 12
Loty: 43
Kilometry: 46 890
Czy jadac na trasie z Chur warto do samego konca czy ktorys z etapow blizej Tirano mozna pominac (jesli ktos nie jest zainteresowany samym miastem) ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#38 PostWysłany: 25 Lut 2023 12:20 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2236
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
@iamdeszko - przełęcz Bernina jest prawie na samym końcu trasy, więc w praktyce ja bym uznał jedynie odcinek Poschiavo-Tirano za nadający się do opuszczenia.

Z ciekawych rzeczy po drodze (przed przełęczą) jest Morteratsch, gdzie można podejść dosyć płaską ścieżką do czoła lodowca, po drodze są też tablice gdzie sięgał w przeszłości.
https://www.engadin.ch/en/activities/gl ... rteratsch/
Góra
 Profil Relacje PM off
skrzat lubi ten post.
skrzat uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bernina express
#39 PostWysłany: 26 Lut 2023 13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2023
Posty: 12
Loty: 43
Kilometry: 46 890
Skorzystalem z tej promocji i kupilem bilety, wykorzystamy sytuacje ze pracuje w Tyrolu wiec mam ca 2,5 h. autem. Chcemy jednak przy okazji odhaczyc Lichtenstein z racji ze do Chur i tak jedzie sie przez LI, wiem ze "tam nic nie ma" ale bedzie z glowy, stad musimy sie przespac gdzies w okolicy.

Moze ktos kto jechal ma do polecenia jakis sensowny b&b czy gasthaus w okolicy Chur ? Na ten moment widze tylko kilka hoteli od 100 € w gore.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group