Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Belgia a covid19
#21 PostWysłany: 23 Mar 2021 16:55 

Na szczęście jestem już po wszystkim, więc opiszę całą procedurę, może komuś się przyda.

Oczywiście trzeba wypełnić:
Sworn Statement
https://travel.info-coronavirus.be/essential-travel-sworn-statement
Passenger Locator Form (na stronie jest napisane na 48h przed, w praktyce można to zrobić w ostatniej chwili, ale jeśli leci się samolotem trzeba być już po odprawie online i mieć przypisane miejsce)
https://travel.info-coronavirus.be
oraz mieć negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godz, w języku angielskim, niderlandzkim, francuskim bądź niemieckim. Nie wiem czy jest możliwość zrobienia antygenu, bo wg mnie te reguły nie są jednoznaczne dla tego typu testu. Aby mieć pewność zrobiłam PCR.

Przeczytałam, że wszystkie te dokumenty trzeba mieć wydrukowane. A i owszem, w Warszawie sprawdzali je 2 razy (pierwszy raz, aby dostać boarding card - obecnie odprawa online polega tylko na przypisaniu sobie miejsca w samolocie, reszta rzeczy przy okienku linii lotnicych; drugi raz tuż przed gatem). Okazało się, że kilku pasażerów nie miało zarówno PLF jak i Sworn Statement, ale po prostu dostali wydrukowane formularze od załogi pokładowej do wypełnienia. Trzeci raz załoga sprawdzała dokumenty w locie.
Przylatując byłam przygotowana na panów i panie ze straży granicznej, którzy będą przeglądać moje dokumenty, wzięłam nawet moją umowę stażową na wszelki wypadek. Okazało się, że wyglądało to jak w normalnym, przedcovidowym świecie, gdy podróż odbywa się w ramach Schengen: nikt nie czekał, nikt nie sprawdzał, można było spokojnie opuścić lotnisko.

Oczywiście jestem na kwarantannie. Po wypełnieniu PLF po kilku godzinach dostałam sms z informacją, po następnych kilku godzinach maila. Niestety nie dostałam żadnego kodu, ani żadnej informacji, gdzie mam się przetestować 7. dnia. Nikt też nie wyagał ode mnie okazania negatywnego testu PCR.

PS. Nie wiem co dzieje się z PLFami, które nie były uzupełniane online, a na lotnisku, bądź w samolocie, ponieważ nikt ich nie zbierał, nikt się tym nie interesował (te wypełniane online trafiają do systemu). Załoga po stronie polskiej interesowała się jedynie, czy te dokumenty są, ale absolutnie nikt tego nie czytał (z wyjątkiem słowa "negatywny" na wyniku testu) a po stronie belgijskiej nikt nawet na to nie spojrzał. Być może uzupełniająć PLF na lotnisku w wersji papierowej nie wpada się w kwarantannę. Chociaż cóż to za kwarantanna jak można wyjść do sklepu ;)
 Relacje PM off
DMW uważa post za pomocny.

#22 PostWysłany: 24 Mar 2021 21:41 

Loty: 154
Kilometry: 321 924
platynowy
Rząd Belgii zapowiedział przywrócenie od soboty ścisłego lockdownu
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-kor ... Id,5127180
Pola Tar uważa post za pomocny.

#23 PostWysłany: 29 Mar 2021 16:45 

Aby dopełnić całości obrazu procedur w Belgii oto ciąg dalszy.

Sms z kodem przyszedł. Kilka godzin później przyszedł też mail. Był to 4 albo 5 dzień mojej kwarantanny, zależy jak liczyć. Od początku myślałam, że dzień przyjazdu jest pierwszym dniem mojej kwarantanny. Ale potem okazało się, że nie jest, bo jest nim dzień następny po dniu przyjazdu. Finalnie nie miało to jednak znaczenia.
Gdy otrzymałam kod smsem natychmiast chciałam się umówić. Jest do tego nawet odpowiednia strona www, jednakże trzeba posiadać belgijski numer pesel. Ja posiadam jedynie polski, więc rezerwacji nie dokonałam. Zadzwoniłam po prostu do punktu testowego w moim mieście i umówiłam się na test. Nikt nie chciał ode mnie smsowego kodu.

Kilka godzin później po solidnym przeszukaniu internetów natrafiłam na tę stronę:
https://www.vlaanderen.be/vlaamse-maatregelen-tijdens-de-coronacrisis
Tu w końcu w jednym miejscu jest opisana cała procedura krok po kroku! Strona dla znających niderlandzki lub będących bardzo sprawnymi w kopiujwklejce w google translate :D tu właśnie okazało się, od którego dnia liczy się kwarantannę. Postanowiłam jednak iść na test w dniu, w którym się umówiłam (6. a nie 7.) i nie kombinować już.

Dziś właśnie był ten piękny dzień. Poszłam do centrum, miałam ze sobą PLF, sms kod, bilet lotniczy, mój poprzedni wynik testu w języku angielskim, EKUZ, dowód. Jedyną rzeczą jaką byli zainteresowani była karta EKUZ, mój poprzedni negatywny test, obecne miejsce zamieszkania i dowód. Wynik w przeciągu 24 godz smsem. Także czekam.

Po godzinie od testu zadzwonił pan z Brukseli pytając mnie czy umówiłam się na test. Powiedziałam, że tak, owszem i że zdążyłam już go mieć. Pan się ucieszył. Jak napisałam wyżej nie miało znaczenia to, że poszłam na test 6. dnia a nie 7.

Gdy mamy belgijski numer pesel odbieramy wynik w ich odpowiedniku IKP lub u lekarza pierwszego kontaktu, gdy nie mamy to:
1. ma przyjść smsem
2. gdy nie przyjdzie idziemy/dzwonimy do miejsca, gdzie test był robiony i dają nam wynik

Na koniec dobra wiadomość: okazało się, że test był całkowicie bezpłatny.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#24 PostWysłany: 18 Kwi 2021 16:18 

Podobno dzisiaj/jutro Belgia ma usunąć zakaz "nieistotnych" podróży.
https://www.schengenvisainfo.com/news/b ... -april-18/
 Relacje PM off
Maktravel lubi ten post.

#25 PostWysłany: 01 Maj 2021 10:06 

Loty: 70
Kilometry: 73 802
niebieski
Cześć. Jak to jest z wjazdem do Belgii? Czytam i głupieję. Mam zaplanowane loty WMI-CRL-WMI w dniach 1-5 czerwca. To że muszę zrobić test PCR 72h przed podróżą to jest jasne, tak samo jak przygotowanie deklaracji honorowej i PLF. Tylko co dalej? Jestem nierezydentem Belgii.

Polska nadal jest w czerwonej strefie według belgijskich stron. Czy negatywny test wykonany w Polsce daje mi 100% uniknięcie kwarantanny? Co jak dostanę komunikat o kwarantannie mimo przedstawionego negatywnego testu? Mój powrót 5 czerwca jest niemożliwy? Muszę wtedy wydłużyć pobyt o te 2-3 dni, żeby zrobić jeszcze test i dopiero móc wrócić?
 Relacje PM off  

#26 PostWysłany: 01 Maj 2021 12:14 

Do czerwca może się dużo rzeczy zmienić, bo Belgia w każdą niedzielę aktualizuje listę krajów.
Jak na razie negatywny test nie zwolni Cię z kwarantanny, jest ona obowiązkowa dla wszystkich krajów z czerwonej listy mimo negatywnego wyniku. Po 7 dniach należy zrobić kolejny test, który może skrócić kwarantannę do 7 dni.
 Relacje PM off  

#27 PostWysłany: 03 Maj 2021 19:36 

Loty: 614
Kilometry: 916 210
niebieski
Tak informacyjnie. Ostatnio robiłem sobie w BE test prywatnie. Należy się umówić do lekarza GP (General Practitioner) czyli "pierwszego kontaktu",
tutaj wyszukiwarka lekarzy, można filtrować np. wybierając język do kontaktu:
https://en.doctena.be/General_Practitioner_GP
Następnie lekarz pobiera materiał i wysyła do laboratorium, wyniki przychodzą na maila w ciągu 24h (można też umówić się osobiście na odbiór wersji papierowej). Cena za wizytę około 20-27€, za test różnie ale około 50 €.
 Relacje PM off
Zeus lubi ten post.

#28 PostWysłany: 04 Maj 2021 06:10 

złoty
To sumarycznie nadal taniej/prościej wychodzi test PCR w laboratorium na lotnisku BRU gdzie ciągle robią testy wszystkim od ręki za €67. Tylko że trzeba jechać na lotnisko.
 Relacje PM off  

#29 PostWysłany: 04 Maj 2021 11:34 

niebieski
To zależy jak kto ma blisko/daleko do lotniska. Ale do tego trzeba dodać cenę za parkowanie na lotnisku (4€ za godz) lub dojazd metrem. Tymczasem lekarza GP możesz znaleźć kilka minut drogi od miejsca zamieszkania. Więc myślę, że jednak to jest tańsza i wygodniejsza opcja.
 Relacje PM off  

#30 PostWysłany: 12 Maj 2021 09:20 

niebieski
Czy przylot do Holandii i przekroczenie granicy NL-BE samochodem zwalnia z kwarantanny w Belgii? Teoretycznie po wyjściu z lotniska mając testy jestem wolny, a jedyne ryzyko to kontrole graniczne NL-BE. Wtedy teoretycznie nikt nie jest w stanie zweryfikować czy jestem w Belgii mniej czy więcej niż 48h. Wiem, że kombinowanie, ale czy mój tok myślenia jest prawidłowy?
 Relacje PM off  

#31 PostWysłany: 12 Maj 2021 10:44 

złoty
W sensie prawnym twój plan z kwarantanny w Belgii nie zwalnia :) Ale tak, tok rozumowania poprawny. Kontrola graniczna przy przejeździe lądowym NL->BE nie stwarza problemu bo można wjeżdżać do Belgii na krócej niż 48h bez żadnych ograniczeń.
 Relacje PM off  

#32 PostWysłany: 31 Maj 2021 21:37 

https://www.info-coronavirus.be/en/colo ... y-country/

15 polskich województw na liście pomarańczowej, czyli nie powinien być już wymagany test. Ktoś może potwierdzić? Widzę tylko info, że wymaga się PCR, podróżując z regionów czerwonych.
 Relacje PM off  

#33 PostWysłany: 01 Cze 2021 06:21 

Ostatnio byłam w Belgii (koniec maja), jeśli chodzi o szczepienia to osoby w pełni zaszczepione nie są uznawane, trzeba jeszcze dodatkowo pokazać ujemny test PCR. Jeśli udowodnisz że przejeżdżasz przez Belgię tranzytem, tj. np. jakiś bilet za granicę to przy kontroli nie powinni się czepiać.
Teoretycznie jak przyjeżdżasz ze strefy pomarańczowej to nie powinieneś mieć testu. Jeśli przyjeżdżasz autem to ryzyko że ktoś sprawdzi location form jest nikłe więc myślę, że możesz zaryzykować odpuszczenie sobie tego formularza. Ponoć więcej info dot. podróży po Belgii ma być w piątek.
 Relacje PM off
fixmin lubi ten post.

#34 PostWysłany: 01 Lip 2021 14:08 

srebrny
Czy obecnie przy przylocie z Kenii przez Etiopię (ADD-BRU) uda mi się wyjść na miasto w trakcie 12 h stopoveru? Dalej lot BRU-WAW.

#35 PostWysłany: 21 Sie 2021 16:00 

niebieski
czy ktoś może potwierdzić jak jest teraz? dla zielonej i pomarańczowej strefy przylot samolotem jest bez testów?
 Relacje PM off  

#36 PostWysłany: 22 Sie 2021 02:07 

niebieski
Potwierdzam z wczoraj, z PL bez testów. Lista jest aktualizowana co niedzielę. PLF wymagane przy wylocie z PL (Lufa z przesiadką w DE).
 Relacje PM off
ELBE lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#37 PostWysłany: 31 Sie 2021 18:57 
Awatar użytkownika

W najbliższą sobotę 4 września wysyłam moją mamuśkę, która jest starszą i nieogarniętą osobą, Ryanairem z Modlina do Charleroi. Cel to odwiedziny mojej siostry ciotecznej w Brukseli i zobaczenie kawałka Belgii :) Wraca do Modlina także Ryanairem po ośmiu dniach, w kolejną sobotę 11 września. Jest zaszczepiona przeciw Covidowi przy użyciu dwóch dawek szczepionki. Po zaszczepieniu dostała kartkę, która zawiera Certyfikat szczepienia EUDCC.

Mam dwa pytania:

1. Czy moja matrioszka musi robić jeszcze jakiś dodatkowy test przed wylotem z Polski do Belgii lub przed powrotem z Belgii do Polski.

2. Czy wystarczy jej sam certyfikat szczepienia do wyjazdu i powrotu bez problemów ?
 Relacje PM off  

#38 PostWysłany: 31 Sie 2021 19:08 

niebieski
1. Na chwilę obecną nie trzeba nawet testu do Belgii (Polska jest w zielonej strefie według belgijskich norm). Z powrotem nic nie trzeba. Skoro jest zaszczepiona to nie ma czego się obawiać.
2. Tak

I trzeba pamiętać o wypełnieniu PLF przed wylotem do Belgii i KLP przed powrotem do Polski.
 Relacje PM off
ELBE lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.

#39 PostWysłany: 31 Sie 2021 19:47 
Awatar użytkownika

Dzięki za odpowiedź :)

Czyli 48 godzin przed wylotem z Polski do Belgii trzeba wypełnić to:
https://travel.info-coronavirus.be/publ ... cator-form

Natomiast 48 godzin przed wylotem z Belgii do Polski trzeba wypełnić to:
https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home

Dobrze mówię ? :)
Nie podróżuję od dłuższego czasu i nie jestem obeznany w obecnych zasadach.
 Relacje PM off  

#40 PostWysłany: 31 Sie 2021 20:05 

Loty: 37
Kilometry: 43 027
niebieski
Dokładnie tak
ELBE lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.

[ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum