Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 84 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 14 Paź 2019 21:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Cze 2017
Posty: 219
Loty: 341
Kilometry: 755 789
niebieski
Cześć,

wróciłem właśnie z Libanu (październik 2019r.) i chciałbym podzielić się z Wami kilkoma praktycznymi radami i wskazówkami. Może kogoś to zainteresuje. 
W Libanie spędziłem 3 dni - wyłącznie w Bejrucie więc traktujcie proszę poniższy opis tylko w odniesieniu do tego miasta.

1. Na lotnisku w PL (wylatywałem LO z WAW) przed odkliknięciem przy wejściu do samolotu obsługa drobiazgowo sprawdziła mi paszport czy nie ma wzmianki o pobycie w Izraelu (plus zadawała pytania).

2. Przy wjeździe, na lotnisku w Bejrucie, nie wypełnia się już żadnych kart przekroczenia granicy tylko idzie się prosto do straży granicznej. Tym razem pytano się mnie kilka razy czy oby na pewno nie byłem w Izraelu - więc grzecznie i przekonywująco kłamiemy że nigdy tam nie byliśmy - i nawet nie zamierzamy jechać ;)

3. Należy zachować kopię rezerwacji hotelu (nawet w tel) bo na lotnisku pytają dokładnie o nazwę / adres.

4. Taxi do miasta kosztuje ok 20usd. Kurs powrotny z miasta na lotnisko ok 15usd. Są też naganiacze/prywaciarze i kasują tyle samo za kurs. Można próbować się targować ale cena raczej jest u wszystkich fixed. Południowe przedmieścia Bejrutu, gdzie zlokalizowane jest lotnisko, nie są najbezpieczniejszym miejscem więc nie polecam kombinować tylko brać taxi. Można je też zamawiać on-line z wyprzedzeniem - na forum są linki w osobnych tematach.

5. Bankomat na lotnisku pobiera bardzo dużą prowizję - nie warto wypłacać. Lepiej zabrać na początek (lub cały pobyt) USD.

6. Na lotnisku jest darmowe wifi na 2 godz. Ale już nie działało na powrocie - może to tylko jednorazowe 2 godz lub może trzeba się wylogowywać podczas sesji.

7. Oficjalnie można płacić i wypłacać z bankomatów LL oraz USD. Przy płatnościach kartą pytają się w jakiej z ww. walut chcemy zapłcić. Resztę też możemy dostać w 2 walutach chociaż mi osobiście to się nie przytrafiło.

8. Revolut/curve działają bez zarzutu. Na mieście pobiera nikeidy od wypłat ok 4pln prowizji (1750LL) - na pewno pobiera bankmed. nie wiem czy prowizja zależy od wypłacanej kwoty (ja brałem 50LL). update: na 100% bez prowizji wypłacicie z sieci fransabank (niebieskie logo).

9. W Bejrucie jest bardzo dużo „darmowych” wifi - w każdej knajpie / hotelu podadzą nam hasło przy okazji zamówienia.

10. Zachowajcie ostrożność przy przechodzeniu przez ulice - nawet jak macie zielone i nawet jak przechodzicie przez jednokierunkową ulicę upewnijcie się czy nic nie nadjeżdża z przeciwnej strony ;) W Bejrucie jeździ masa dobrych i szybkich samochodów - tylko dlatego o tym wspominam bo nieraz trzeba się nabiegać ;)

11. W całym mieście jest dużo punktów kontrolnych, zapór, szlabanów, posterunków wojskowych i trzeba uważać na robienie zdjęć bo często, nawet przypadkiem możemy się niepotrzebnie narazić - wojsko każe kasować zdjęcia dopytują się co fotografowaliśmy itp. Ja miałem takie 2 sytuacje ale na spokojnie im wytłumaczyłem że nie było znaku zakazu robienia zdjęć, że jestem turystą itp. Ale i tak sporo takich fotek przywiozłem (zainteresowani mogą zerknąć na instagram @very.smart.traveller)

12. Spacerowałem po sporym obszarze Bejrutu (po wielu dzielnicach) i nigdy nie spotkało mnie nic nieprzyjemnego. Wieczorne spacery po muzułmańskich terenach przyprawiają o mały dreszczyk emocji (z plakatami bohaterów hezbollahu) ale jak wspomniałem czułem się względnie bezpieczny a Libańczycy są spokojni i przyjaźni.

13. W całym Bejrucie jest dużo posterunków i patroli wojska i policji i z tych względów można czuć się bezpiecznie. Turystów też widać coraz więcej ale libańczycy całe szczęście nie są jeszcze tak zachłanni na kasę jak marokańczycy czy jordańczycy - nikt Cię nie zaczepia (chyba że delikatnie o taxi), nie zagaduje, nie próbuje wcisnąć coś na siłę itp - zupełnie inna kultura.

14. Nie polecam zabierać dronów - zresztą i tak (w Bejrucie) nie ma za bardzo jak polatać bo jest sporo punktów kontrolnych wojska i nawet przez przypadek i nieświadomie można nad nimi przelecieć. O konsekwencjach wspominać nie trzeba ...

15. Bejrut jest niesłychanie różnorodny: są w nim budynki zniszczone w podczas wojny domowej i sąsiadują z luksusowymi apartamentowcami. Na ulicach jeżdżą rozklekotane stare mercedesy oraz mnóstwo nowych i ekskluzywnych SUVów, limuzyn itp. Nie brakuje też drogich restauracji a w marinie stoją gigantyczne jachty. Do tego bejrutczycy lubią zabawę, jest masa klubów, żyją zachodnim stylem ale w otoczeniu blisko wschodnim. To niespotykana mieszanka i energia. Polecam każdemu to miejsce.

Poniżej zamieszczam jeszcze info z polskiego MSZ (październik 2019)
UWAGA: do Libanu nie wjadą osoby, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek wizy, pieczątki wjazdu/wyjazdu, inne znaki świadczące o pobycie w Izraelu, mające związek z tym państwem. Dotyczy to również sprzętu (np.: klawiatura telefonu komórkowego ze znakami alfabetu hebrajskiego), ubioru (np.: znaki alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.).
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez klapio, 07 Maj 2022 18:22, edytowano w sumie 1 raz
aktualizacja
Góra
 Profil Relacje PM off
18 ludzi lubi ten post.
10 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 15 Paź 2019 00:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Mar 2017
Posty: 172
Loty: 195
Kilometry: 417 254
vasquez37 napisał(a):
[...] Bejrut jest niesłychanie różnorodny: są w nim budynki zniszczone w podczas wojny domowej i sąsiadują z luksusowymi apartamentowcami. [...].

Małe sprostowanie: budynków zniszczonych podczas wojny domowej praktycznie już nie było, kiedy byłem w Bejrucie w 2003 roku. Owszem, widać było ślady po pociskach na elewacjach, ale żadnych ruin. To, co widziałeś teraz, to nie skutek wojny domowej tylko raczej izraelskiej inwazji z 2006.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 15 Paź 2019 02:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2012
Posty: 1843
Loty: 266
Kilometry: 487 169
niebieski
Czyli rozumiem,że pobyt w Izraelu ale bez "dowodów" spokojnie umożliwi wjazd do Bejrutu?

A naszywka/flaga Izarela na plecu pewnie nie przejdzie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 15 Paź 2019 11:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Cze 2017
Posty: 219
Loty: 341
Kilometry: 755 789
niebieski
yendras napisał(a):
vasquez37 napisał(a):
[...] Bejrut jest niesłychanie różnorodny: są w nim budynki zniszczone w podczas wojny domowej i sąsiadują z luksusowymi apartamentowcami. [...].

Małe sprostowanie: budynków zniszczonych podczas wojny domowej praktycznie już nie było, kiedy byłem w Bejrucie w 2003 roku. Owszem, widać było ślady po pociskach na elewacjach, ale żadnych ruin. To, co widziałeś teraz, to nie skutek wojny domowej tylko raczej izraelskiej inwazji z 2006.


@yendras - być może aczkolwiek holliday inn i saint-georges hotel zostały zniszczone w 1975 r. i nadal stoją jako symbol wojny domowej

https://timeline.com/photos-lebanese-ci ... 4d4ee0c98e

@Robaku - pobyt bez dowodów przejdzie (tak było w moim przypadku). Natomiast naszywki/flagi absolutnie nie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
zoli lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 15 Paź 2019 14:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2234
złoty
vasquez37 napisał(a):
4. Taxi do miasta kosztuje ok 20usd. Kurs powrotny z miasta na lotnisko ok 15usd. Są też naganiacze/prywaciarze i kasują tyle samo za kurs. Można próbować się targować ale cena raczej jest u wszystkich fixed. Południowe przedmieścia Bejrutu, gdzie zlokalizowane jest lotnisko, nie są najbezpieczniejszym miejscem więc nie polecam kombinować tylko brać taxi. Można je też zamawiać on-line z wyprzedzeniem - na forum są linki w osobnych tematach.

Czy to dotyczy tylko godzin nocnych (po lądowaniu LO), w dzień / nad ranem można się dostać do miasta względnie bezpiecznie transportem publicznym ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 15 Paź 2019 15:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2014
Posty: 149
Loty: 405
Kilometry: 918 570
bez problemu. Wystarczy wyjść z lotniska, przez parking i do skrzyżowania w kształcie litery Y. Po prawej stronie przy warsztatach można spokojnie łapać busiki do centrum.

Ja szedłem do centrum na piechotę. Te dzielnice po obu stronach to hardkor - są tam bramy, barykady i uzbrojeni strażnicy. nie radzę robić zdjęć ;)
_________________
Ruszaj ze mną w podróż: http://www.przepodroze.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 15 Paź 2019 18:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1407
niebieski
@vasquez37 a na lotnisku w Polsce też pytali o pobyt w Izraelu ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 15 Paź 2019 20:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Cze 2017
Posty: 219
Loty: 341
Kilometry: 755 789
niebieski
tak - przed wejściem na pokład samolotu i sprawdzali paszporty (obsługa lotniska a nie straż graniczna). dopiero po weryfikacji można było odkliknąć boarding card.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 15 Paź 2019 22:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1407
niebieski
Przy check-in też jakieś pytania były?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 15 Paź 2019 23:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Cze 2017
Posty: 219
Loty: 341
Kilometry: 755 789
niebieski
tytułem uzupełnienia:

1. z bankomatów bankmed odradzam korzystać - pobierają prowizję od wypłat z revoluta/curve. Na lotnisku pobierają szczególnie wysoką prowizję (innych bankomatów na lotnisku nie widziałem)
Załącznik:
IMG_5911.JPG
IMG_5911.JPG [ 119.51 KiB | Obejrzany 3498 razy ]


2. polecam korzystać z fransabank - bez prowizji od wypłat
Załącznik:
IMG_6742.JPG
IMG_6742.JPG [ 161.73 KiB | Obejrzany 3498 razy ]


3. na lotnisku jest 2godz darmowe wifi
Załącznik:
IMG_5910.JPG
IMG_5910.JPG [ 41.91 KiB | Obejrzany 3498 razy ]


4. W Bejrucie korzystałem z tych TAXI - mają stanowisko w Dzielnicy Hamra, w której też nocowałem i polecam na pobyt - sporo knajpek, sklepów itp.
Załącznik:
IMG_6741.JPG
IMG_6741.JPG [ 124.07 KiB | Obejrzany 3498 razy ]

Załącznik:
IMG_6735.JPG
IMG_6735.JPG [ 164.2 KiB | Obejrzany 3498 razy ]


5. Nie polecam wycieczek autobusem widokowym po mieście (Sightseeing Bus) - Bejrut jest zakorkowany i szkoda czasu na stanie w nich. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo
Załącznik:
IMG_7017.jpg
IMG_7017.jpg [ 154.53 KiB | Obejrzany 3498 razy ]


6. Podczas spacerów można natrafić na ciekawe miejsca i ślady po konfliktach zbrojnych
Załącznik:
DSC03298.JPG
DSC03298.JPG [ 185.05 KiB | Obejrzany 3498 razy ]

Załącznik:
DSC03390-1.JPG
DSC03390-1.JPG [ 130.97 KiB | Obejrzany 3498 razy ]

Załącznik:
DSC03394.JPG
DSC03394.JPG [ 128.45 KiB | Obejrzany 3498 razy ]



7. polecam też poczytać o Hotelu Holliday Inn. Kilka postów powyżej zamieściłem link do ciekawego artykułu a tu materiał Aljazeera
https://www.aljazeera.com/programmes/wa ... 31306.html

Załącznik:
DSC03617.JPG
DSC03617.JPG [ 79.01 KiB | Obejrzany 3498 razy ]

Załącznik:
DSC03620.JPG
DSC03620.JPG [ 188.85 KiB | Obejrzany 3498 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 21 Paź 2019 14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Cze 2017
Posty: 219
Loty: 341
Kilometry: 755 789
niebieski
update sytuacji w Libanie - zamieszki trwają od ok 18 października 2019 r.:
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/1910193 ... datek.html
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/1910299 ... ensje.html
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 22 Paź 2019 00:33 

Rejestracja: 20 Paź 2018
Posty: 770
Zbanowany
Cytuj:
4. Taxi do miasta kosztuje ok 20usd. Kurs powrotny z miasta na lotnisko ok 15usd. Są też naganiacze/prywaciarze i kasują tyle samo za kurs. Można próbować się targować ale cena raczej jest u wszystkich fixed. Południowe przedmieścia Bejrutu, gdzie zlokalizowane jest lotnisko, nie są najbezpieczniejszym miejscem więc nie polecam kombinować tylko brać taxi. Można je też zamawiać on-line z wyprzedzeniem - na forum są linki w osobnych tematach.



Możesz napisać coś więcej? Dalej piszesz, że jest bezpiecznie i ludzie przyjaźni , więc?

To tereny Hebzollahu , ma to jakiś związek?
_________________
Uważać na forumowych prawników, którzy bez umowy czy przyrzeczenia chcą jakieś pieniądze!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 22 Paź 2019 07:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Cze 2017
Posty: 219
Loty: 341
Kilometry: 755 789
niebieski
Ludzie są przyjaźni w centralnych dzielnicach - takie jest moje doświadczenie. Południowe przedmieścia Bejrutu nie uchodzą za bezpieczne i sam tego nie testowałem.
Z kolei z tego wiem to matecznikiem Hezbollahu jest Dolina Bekaa, ok 30km od Bejrutu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 22 Paź 2019 07:58 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3145
platynowy
O nie.. lece w grudniu Katowice - Dubaj - Bejrut - Larnaka - Katowice, po parę dni w każdym z powyższych.. czy ktoś leci w podobnym terminie? Co o tym myśleć? ..

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 22 Paź 2019 08:17 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3145
platynowy
O siebie sie nie boję, byłem w gorszych miejscach, zwyczajnie nie chce fundować "takich wakacji" i stresu drugiej osobie.. jeśli ktoś będzie miał więcej info, proszę o wrzucanie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 22 Paź 2019 09:29 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1640
niebieski
Ale czego konkretnie się boisz? Hezbollah o ile mi wiadomo nigdy nie byl specjalnie problematyczny dla turystów, nawet w dolinie Bekaa. W samym Baalbek jest coś co nazywam " muzeum" Hezbollahu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 22 Paź 2019 09:42 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3145
platynowy
Napisałem już przecież, że osobiście się nie boję. Zaproponowałem natomiast wycieczkę mojej partnerce, odskocznię od zimy. Podczas planowania nie wziąłem pod uwagę, że swobodne spacery mogą być przerwane przez manifestujących. Widzisz to z innej perspektywy, natomiast kobiety również takie sytuacje widzą inaczej. Setki tysięcy (tak było napisane w mediach) manifestujących, zamknięte banki, paraliż komunikacyjny - niektóre kobiety mogą czuć się zaniepokojone w takiej sytuacji. stąd moje rozważania.

Tak wiem, mam 14 postów na forum, więc pewnie jestem typowym Januszem, podróżnikiem z biura podróży. Nie do końca, trochę w życiu już zwiedziłem, m.in. Libię czy Jemen, w czasach kiedy uwierz mi, nie było tam spokojnie i pewnie poleciałbym ponownie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 22 Paź 2019 10:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Kothson napisał(a):
Podczas planowania nie wziąłem pod uwagę, że swobodne spacery mogą być przerwane przez manifestujących.


Ty się czasem zastanów co tu zamieszczasz - w sumie to nie tylko ze słowami, ale również z kombinacjami cyfr i literek take wpadki ci się zdarzają.
Chcesz swobodnie spacerować - jedź do Ciechocinka! Tam teraz dzieje się rzecz duża i ważna. Libańczycy wyszli na ulice w sprawach kluczowych dla swojej przyszłości. Moja rada jest jedna: daruj sobie ten wyjazd.

To jeszcze w tej sprawie:
"Widzisz to z innej perspektywy, natomiast kobiety również takie sytuacje widzą inaczej. Setki tysięcy (tak było napisane w mediach) manifestujących, zamknięte banki, paraliż komunikacyjny - niektóre kobiety mogą czuć się zaniepokojone w takiej sytuacji."
Skrywanie swoich własnych obaw za jakimiś seksistowskimi kalkami?


Ostatnio edytowany przez Washington, 01 Gru 2019 11:05, edytowano w sumie 1 raz
ciach obraźliwe fragmenty
Góra
 Profil Relacje PM off
Monkamax lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 22 Paź 2019 10:09 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3058
złoty
Pierwszy raz widzę tak wkurzonego @pabien :) A poważnie skoro tak znasz realia Bliskiego Wschodu, to sam wiesz, że dziś nic nie można powiedzieć o tym co będzie za 1,5 miesiąca. A skoro poleciałbyś do Jemenu lub Libii (na szczęście nie wpuszczają) to spacer w trakcie zamieszek w Bejrucie będzie dla Ciebie jak wspomniana promenada w Ciechocinku.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 22 Paź 2019 10:24 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1853
niebieski
@pabien - chyba sie troche zagalopowales.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 84 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group