Forum strony Fly4free.pl
https://www.fly4free.pl/forum/

Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy
bankomaty-w-jordanii-mozliwe-problemy,1220,126598
Strona 1 z 1

Autor:  Gaszpar [ 25 Mar 2018 22:47 ]
Temat postu:  Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Małe ostrzeżenie dla planujących korzystać z bankomatów w Jordanii. Przygotujcie się na możliwe kłopoty. Po pierwsze część (na naszej próbce kontrolnej w Aqabie można powiedzieć, że była to większość) bankomatów pobiera prowizję za wypłatę pieniędzy. O ile dobrze pamiętam to było to 5,90 JOD od transakcji. To nie jest mało. Nam udało się znaleźć bankomat, który takiej prowizji nie pobierał - Audi Bank w Aqabie. Wypłaciliśmy zatem większość pieniędzy, potrzebnych na cały wyjazd. Po powrocie okazało się jednak, że mimo wybrania obciążenia karty w JOD obciążyło nam kartę w jakiejś innej walucie i straciliśmy na przewalutowaniach.
W naszym przypadku były to karty MC T-mobile Bank ($) i Kantor Alior($) w obydwu przypadkach bankomaty chciały prowizję. (W zasadzie to jeden bank- Alior).
Dodatkowo nie wszystkie bankomaty chciały obsługiwać te karty.

Autor:  jarp [ 25 Mar 2018 22:57 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- problemy

Ja dodam od siebie, że nie ma informacji w trakcie wykonywania transakcji że będzie prowizja. Informacja o prowizji pokazała się dopiero na wydruku z bankomatu.

Autor:  cypel [ 26 Mar 2018 00:04 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- problemy

Bo Jordania to nie Dubaj czy Doha i nawet w Ammanie może być problem z kasą. $ w kieszeni, załatwianie wszystkiego na miejscu a nie przez bookingi itp. itd. o to mi chodzi.
[...]

Autor:  marek2011 [ 26 Mar 2018 00:14 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Post @Gaszpara nie był o tym, czy rezerwować w Jordanii coś z wyprzedzeniem, czy nie, tylko o potencjalnych problemach i kosztach korzystania z bankomatów w tym kraju. I jako taki jest użyteczny, więc nie bardzo rozumiem problem @cypel.

A co do samej prowizji za wypłatę z bankomatu: tak, ja również oczekuję, że w trakcie dokonywania transakcji pojawi się informacja o prowizji za wypłatę i jej wysokości, bo tak też na całym świecie to funkcjonuje. Dla mojej przyjemności może ona być nawet i po arabsku na ekranie, ale powinna być. Jeśli nie ma takiej informacji, to jest to nieuczciwa praktyka jordańskich banków/operatorów bankomatów.

Autor:  Gaszpar [ 26 Mar 2018 00:17 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Ty no ale własnie po to piszę aby ludzie się na to przygotowali. Ja też miałem walutę w portfelu (zawsze mam) ale nie w ilości na cały wyjazd. Akurat po względem bankomatowym nie obstawiałem, że będą jakieś większe problemy. 5,9 JOD nie jest dużym problemem, gdybym potrzebowałbym to wyjąłbym kasę z prowizją.
Jak tak bardzo lubisz mieć całą kasę zawsze przy sobie- Twój wybór ja natomiast jak mogę preferuję mieć trochę gotówki a później dobierać kasę (tu polecam walutówki T-mobile, które to umożliwiają bez prowizji) Każdy ma swój sposób. Życzę aby nigdy nie ukradli Tobie portfela czy innego przedmiotu/przedmiotów gdzie trzymasz całą gotówkę.
To, że nie było paliwa w Aqabie na stacjach o czym pisałem też nie jest oczywiste dla wszystkich. Mnie lekko zdziwiło. Nawet w najmniejszej dziurze na Kubie, w której była stacja benzynowa nie miałem sytuacji, że nie było paliwa a tam akurat spodziewałem się kłopotów, w Jordanii nie.
Jeden podróżuje tak drugi inaczej po co to hejtować?

Autor:  cypel [ 26 Mar 2018 00:36 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

@marek2011 Problem jest taki, że ludziom się wydaje, że wszystko można załatwić online albo plastikiem a Ty jako stary wyżeracz powinieneś to doskonale wiedzieć, że tak nie jest.
A mój post był ogólną refleksją po przeczytaniu kilku postów @Gaszpar o maruderstwie nt. Jordanii.
Całego świata nie zwiedziłem, i rzadko też korzystam z kart na Bliskim Wschodzie bo wiem, że na tym nie wyjdę dobrze.

edit
@Gaszpar żaden hejt

Autor:  Gaszpar [ 26 Mar 2018 00:43 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Cypel wyluzuj co innego jest opisywać a co innego jest marudzić ja tego nie robiłem :) (nasuwa mi się tylko, że wiele zależy od nastawienia jak co się odbiera). Mi Jordania się bardzo podobała i chętnie tam wrócę. Znowu podkreślę,że każdy podróżuje jak chce. Miałem tyle czasu ile miałem na Jordanię i wolałem co mogę zaplanować wcześniej, żeby nie tracić czasu na miejscu. Ty lubisz inaczej- Twój wybór, tylko nie odbieraj innym prawa do tego, żeby podróżowali jak chcą a trochę to robisz takimi komentarzami. Mimo pewnych niedogodności, które głownie sam wywołałem myląc Salehów z Salemami uważam, że udało się wiele rzeczy zaplanować z Polski mimo, że to bliski wschód i Arabowie.

Czym innym jest napisać, że masz inne doświadczenia ( co było by fajne i kształcące) a czym innym jest się przyczepić do opinii innych

Autor:  dzidzi [ 16 Sty 2019 01:03 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Czyli prowizja jest regułą ? Ktoś jeszcze zna bankomat nie tylko w Akabie, który nie pobiera prowizji ?

Te na lotnisku też pobierają ? Chciałem tam wybrać trochę gotówki.

Autor:  dzidzi [ 03 Mar 2019 16:58 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Sam sobie odpowiem :) Na lotnisku w Akabie też jest prowizja, wybierałem gdzieś tam w Petrze i w hotelu Dead Sea Spa, wszędzie prowizja, zauważyłem tylko, że zawsze chyba 5 %, jak wybierałem 60JOD to zapłaciłem 3 JOD, jak 100 to 5 JOD. Ale tez potwierdzam, że $ w kieszeni załatwi wszystko :) Specjalnie na wyjazd załatwiłem sobie plik po 1 $ i np w Petrze za dużą wodę człowiek chciał 2 JOD, po wyciągnięciu 1$ i tekście, że mam tyle, dostałem wodę.

Autor:  ghostwriter [ 03 Mar 2019 17:52 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Gdybyś powiedział, że masz 1JOD to też by wziął. Pojedyncze dolary przydają się może jako napiwki, bo nie zawsze się ma drobne w lokalnej walucie i fajnie mieć zapas, ale naprawdę nie ma powodu, żeby na nich polegać. JOD to stabilna waluta i ciężko w Jordanii o miejsce, w którym kurs odbiegałby od tego realnego. Mając JOD zawsze masz pewność, że zostaną zaakceptowane, natomiast mając dolary to już nie jest takie pewne.

Autor:  dzidzi [ 03 Mar 2019 22:25 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

No pewnie też by wziął, ale po to miałem dolary, żeby za wodę zapłacić 3,80 a nie 5,40. Też myślę, że nie można polegać na $, ale warto mieć na drobne zakupy. W miejscach turystycznych wezmą euro i funta, a nawet rubla, ale rzeczywiście w jednym barze w jakimś miasteczku dolara nie chcieli.

Ale reasumując, żeby nie odbiegać od tematu, jeśli ktoś chce wybierać pieniądze, jest w Akabie to warto podejść/podjechać do bankomatu o którym pisze Gaszpar - Audi Bank i wybrać bez prowizji pieniądze na cały wyjazd.

Autor:  ghostwriter [ 04 Mar 2019 01:09 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Chyba nieco za bardzo do serca wziąłeś sobie maksymę tego forum ;)

Autor:  piwili [ 04 Mar 2019 09:20 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

dzidzi napisał(a):
...Ale reasumując, żeby nie odbiegać od tematu, jeśli ktoś chce wybierać pieniądze, jest w Akabie to warto podejść/podjechać do bankomatu o którym pisze Gaszpar - Audi Bank i wybrać bez prowizji pieniądze na cały wyjazd.


Nieuważnie przeczytałeś. Ten bankomat przeliczył wypłatę w innej walucie i Gaszpar był stratny na podwójnym przewalutowaniu.

Autor:  dzidzi [ 04 Mar 2019 10:04 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Gaszpar nie sprecyzował, czy przewalutowanie to wina banku czy bankomatu, wątpię, żeby bankomat zmienił walutę, pewnie bank przy przeliczeniu coś mieszał tym bardziej, że karty były w $. Przy wielowalutowej wydaje się, że nie powinno być prowizji. Aż żałuję, że nie podjechałem sprawdzić :) Może ktoś inny podczas wyjazdu sprawdzi przy karcie wielowalutowej to da znać potomnym.

Autor:  BarneyGF [ 11 Cze 2019 09:52 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Wg Excela z forum Revoluta nt. opłat pobieranych przez bankomaty na świecie (https://www.dropbox.com/s/ajifjmncdazhz ... .xlsx?dl=0), bezpłatna wypłata jest w Jordan Kuwait Bank. Postaram się sprawdzić niedługo, a tymczasem jak takie bankomaty znaleźć?
Na stronie Jordan Kuwait Bank mapki się nie wyświetlają, natomiast na tej stronie można wyszukać bankomaty w okolicy danej miejscowości i przefiltrować po banku: https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/find-nearest-atm.html

Na tej podstawie przygotowałem mapkę bankomatów tego banku: https://drive.google.com/open?id=14UTN27qBC32wPHfXqIUuRDm_y1izJ35-&usp=sharing
Mapa nie obejmuje Akaby, miast na północ od Ammanu, a w Ammanie dodałem tylko kilka w okolicach najważniejszych zabytków.
W samym Ammanie Google Maps po wpisaniu "Jordan Kuwait Bank" wyszukuje sporo bankomatów.
Jakby ktoś chciał edytować, dajcie znać, udostępnię.

Autor:  BarneyGF [ 22 Cze 2019 15:49 ]
Temat postu:  Re: Bankomaty w Jordanii- możliwe problemy

Sprawdziłem Revolutem Jordan Kuwait Bank i rzeczywiście nie pobiera prowizji. Natomiast przy wypłacie 20 dinarów, Revolut został obciążony na 29.15 USD. W momencie wypłaty przeliczyłem to na 20.579 JOD. W związku z tym te bankomaty nie są takie całkowicie darmowe. Nie wiem jak przy większych kwotach, ale tutaj jest to około 3%.
To była moja jedyna wypłata z bankomatu, wcześniej wymieniłem pieniądze w Arab Banku na lotnisku.
W Madabie oddział Jordan Kuwait Bank jest w remoncie/likwidacji (nie wiem - jakaś kartka była po arabsku i puste ściany) - nie ma bankomatu.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/