Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 01 Kwi 2023 00:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2015
Posty: 10
Loty: 2
Kilometry: 17 572
Cześć,
Planowałem jechać w czerwcu samochodem z małymi dziećmi do Albanii. Lubimy spędzać czas aktywnie, na łonie przyrody, pływać na kajakach/SUP, robić spacery na prostych trasach w górach, kanionach, parkach przyrodniczych, itp. Z uwagi na sporą odległość myślałem żeby zatrzymać się na kilka dni w Szkoder - z tej miejscówki porobić wycieczki do miejscówek oddalonych maks 2h w Albanii, jak i w Czarnogórze. Po kilku dniach przemieścilibyśmy się w okolice Wlory i to byłaby nasza druga baza wypadowa przez kolejnych kilka dni.
Okazało się w międzyczasie, że moi znajomi byli w Albanii w 2014 i bardzo odradzają wyjazd tam ze względu głównie na syf/śmieci które napotykali na każdym kroku. Zamiast tego dużo bardziej polecają mi Czarnogórę.

Poproszę o Waszą opinię: czy faktycznie lepiej będzie skupić się na Czarnogórze, czy może od 2014 roku na tyle się pozmieniało, że Albania daje radę?
Jeżeli Albania daję radę, to czy mój plan - Szkoder - Wlora ma sens, czy polecilibyście coś innego?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 01 Kwi 2023 08:39 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 437
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
W ub. roku byłem w Czarnogórze. Albania była we wstępnym planie ale pewne okoliczności spowodowały, że zrezygnowałem z Albanii. Co prawda Czarnogóra, za wyjątkiem Kotoru i zatoki, nie rzuciła mnie na kolana swoją atrakcyjnością ale warto ją odwiedzić. Albanię planuję odwiedzić w przyszłości, ze wstępnego rozpoznania wydaje się prezentować porównywalny poziom atrakcyjności.
Natomiast zasadnicze pytanie wg mnie, to ile czasu ma zając cała eskapada, bo na razie plan zakłada kilka dni w Szkodrze i kilka we Wlorze? Do Albanii jedzie się przez Czarnogórę, zatem zamiast bazować w Szkodrze i zwiedzać stamtąd Czarnogórę (przekraczając za każdym razem granicę) lepiej zaplanować zwiedzanie Czarnogóry pod drodze. Będzie to takie "liźnięcie" tego kraju ale zawsze to coś. Aczkolwiek wg mnie warto przeznaczyć tydzień na Czarnogórę, żeby uznać, że zwiedziło się kilka głównych atrakcji a nie tylko zaliczyło.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 01 Kwi 2023 09:41 

Rejestracja: 11 Wrz 2021
Posty: 87
Z tych dwóch krajów bardziej podobało mi się w Czarnogórze. Przede wszystkim nie spotkasz komunistycznej architektury na każdym kroku, kraj też jest lepiej utrzymany i czystszy.
W sumie to nie wiem czy Czarnogóra w porównaniu do Albanii ma jakieś minusy. Jest chyba trochę droższa ale bez przesady.
Czegokolwiek nie wybierzesz to wrócisz zadowolony ale Czarnogóra moim zdaniem lepsza.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 01 Kwi 2023 14:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2015
Posty: 10
Loty: 2
Kilometry: 17 572
Dzięki za opinie. Może faktycznie skrócę pobyt w Albanii na rzecz Czarnogóry.
Góra
 Profil Relacje PM off
elwirka uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 01 Kwi 2023 14:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
Zgadzam się z przedmówcami, że w Czarnogórze poziom czystości oraz infrastruktury turystyczno-usługowej jest lepszy, niż w Albanii. Ważną kwestią jest też komunikacja z ludźmi i tu znowu wyraźna przewaga jest po stronie Czarnogóry. Tam po prostu łatwiej się dogadać :) I ogólnie odniosłam wrażenie, że w Czarnogórze doceniają turystów i to, że zostawiają oni swoje pieniądze w tym kraju, a w Albanii takie podejście nadal nie jest zbyt częste.
Pod względem atrakcyjności to w każdym z tych krajów są interesujące miejsca i przyrodnicze i kulturowe. W Czarnogórze obowiązkowo Kotor i miasta nad zatoką, zwłaszcza Perast, ale też Risan i Herceg Nowi. Oprócz tego fajna jest Cetynia - dawna stolica, monastyr Ostrog - niemal wiszący nad przepaścią, ale można tam dojechać autem, Stary Bar - ruiny miasta. Można zobaczyć też miejscowści sw. Stefan i Budwe, ale to raczej po drodze. Z miejsc przyrodniczych to oprócz jeziora Szkoderskiego, to jeszcze polecam zobaczyć kanion rzeki Tary oraz góry w Parku Narodowym Durmitor. Za to obecną stolicę to wystarczy zobaczyć w przelocie i krótkim spacerze jako postój miedzy innymi miejscami.
W Albanii bardzo fajny jest Berat oraz pobliski kanion rzeki Osuni, Gjirokasta, Butrint i starożytne ruiny, Szkodra i Kruja.
Czarnogóra jest dość kompaktowym państwem więc można ją połączyć z północną częścią Albanii. A południową Albanię połączyć z Macedonią Północną podczas innego wyjazdu.
I ostatnia kwestia. Z małymi dziećmi to jednak wolałabym się wybrać do Czarnogóry, niż do Albanii.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Kri$ uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 01 Kwi 2023 14:42 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8900
Loty: 993
Kilometry: 955 401
platynowy
Mi też Albania za bardzo nie przypadła do gustu i jeżeli miałbym wybierać między tymi dwoma krajami, to zdecydowanie Czarnogóra.
Minusem może być to, że chyba w dalszym ciągu może być tam sporo ruskich turystów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 01 Kwi 2023 14:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Albania zdecydowanie, Czarnogóra fajna ale Albania jeszcze lepsza. W Albanii masz wszystko, góry, jeziora, fajne plaże na południe od Wlory. Do tego genialne jedzenie i tanio. I jak dla mnie duży plus, że jest sporo miejsc nie zadeptanych i dzikich. Ludzie przyjaźni. Jest brudno i miejscami syf ale generalnie Bałkany czystością nie grzeszą.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 01 Kwi 2023 15:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
@cypel to co wymieniłeś jest także w Czarnogórze (tylko plaże nie na południe od Vlory), a miejsc niezadeptanych też się sporo znajdzie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 01 Kwi 2023 16:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
@pabien wiem ale mi Albania bardziej pasuje i co do kuchni to czarnogórska nie ma podjazdu do albańskiej.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 01 Kwi 2023 20:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2015
Posty: 10
Loty: 2
Kilometry: 17 572
Heh, no to mam dobrą zagwozdkę teraz :)

Może faktycznie w tym roku Czarnogóra plus północna Albania, a w przyszłym Korfu plus południowa Albania... Jeszcze raz dzięki za wszystkie opinie!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 01 Kwi 2023 21:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
@PiotrNH
Nie wiem czy pisałem o tym.
Kilka lat temu mój kolega z IPA (międzynarodowe stowarzyszenie policjantów) wybrał się, z całym autokarem policjantów z rodzinami, na wakacje do Albanii. Przed nimi jechał, w prywatnym samochodzie, "pilot" którego zadaniem było wręczanie łapówek patrolom policji albańskiej aby odstąpili od kontroli/mandatów dla tego autokaru.
Albańscy policjanci nie odpuszczali nawet wycieczce swoich kolegów "po bagiecie"...
Dlatego utwierdziło mnie to w tym, że do Albanii więcej nie pojadę, choć raz byłem.

A Czarnogórę znam i podziwiam, a także polecam.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 02 Kwi 2023 08:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
^lol
Mam najechane kilka tysięcy kilometrów po Albanii autem, co prawda z wypożyczalni na albańskich rejestracjach i żadnych przygód.

Ps.
Ja słyszałem, że w czarna Afryka murzina jedzo białych.
Byłem i mnie nie zjedli. Może szczęściarz ze mnie.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 02 Kwi 2023 09:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2015
Posty: 10
Loty: 2
Kilometry: 17 572
Cytuj:
Kilka lat temu mój kolega z IPA (międzynarodowe stowarzyszenie policjantów) wybrał się, z całym autokarem policjantów z rodzinami, na wakacje do Albanii. Przed nimi jechał, w prywatnym samochodzie, "pilot" którego zadaniem było wręczanie łapówek patrolom policji albańskiej aby odstąpili od kontroli/mandatów dla tego autokaru.


To bardzo dobrze świadczy o policjantach, że wynajęli pilota do wręczania łapówek ;) Poza tym co oni tam przewozili w tym autokarze, że się bali kontroli...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 02 Kwi 2023 13:40 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8900
Loty: 993
Kilometry: 955 401
platynowy
Mi się nie przytrafiła ani jedna kontrola, ale auto wynajęte na albańskich blachach, podobnie jak @cypel.
Natomiast inną kwestią jest ich sposób jazdy i naprawdę trzeba uważać np. dojeżdżając do zakrętu, za którym nic nie widać, bo akurat może wyjechać z naprzeciwka jakiś gostek wyprzedzający na tym zakręcie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
PiotrNH lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 02 Kwi 2023 14:19 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
W zeszłym roku byliśmy autem na polskich blachach. W sumie po Albanii jeździliśmy tylko 3 dni, resztę czasu auto stało, a my chodziliśmy po górach. Ale przez te 3 dni też zero problemów z policją. W Kosowie, Czarnogórze i Serbii zresztą też. A co do stylu jazdy - jasne, że trzeba uważać, chociaż mieliśmy wrażenie, że najgorzej pod tym względem było na Węgrzech.
Góra
 Profil Relacje PM off
PiotrNH lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 04 Kwi 2023 01:21 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 421
niebieski
PiotrNH napisał(a):
Okazało się w międzyczasie, że moi znajomi byli w Albanii w 2014 i bardzo odradzają wyjazd tam ze względu głównie na syf/śmieci które napotykali na każdym kroku. Zamiast tego dużo bardziej polecają mi Czarnogórę.

2014 rok to prehistoria tak naprawdę. Albania się zmienia od tego czasu coraz bardziej na "Europę", a Czarnogóra odwrotnie. Podpieranie się opiniami sprzed 9 lat nie ma kompletnie sensu. Ja napiszę dokładnie odwrotnie: jak dla mnie Czarnogóra jest tylko minimalnie mniej zasyfiona obecnie niż Albania, choć czasem bardziej (w Albanii nie zdarzyło mi się widzieć odrąbanej głowy od krowy obok drogi, w Czarnogórze tak) i na pewno Albańczycy są (przynajmniej poza kurortami) bardziej otwarci na turystów. Jeśli chodzi o bezinteresowną pomoc to zdecydowanie bardziej Albania. Dodam do tego, że Czarnogóra to masa Rosjan, w Albanii ich prawie nie ma.

PS>Nigdy nie spotkałem się z próbą wymuszenia łapówek w Albanii, obserwacja z kilku wyjazdów od dekady jest dokładnie inna: albańscy policjanci są nad wyraz łaskawi dla cudzoziemców i za bardzo im nie przeszkadzają, w przeciwieństwie do tych z byłej Jugosławii.
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off
PiotrNH lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group