Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Sty 2016 00:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Wyjazdom zagranicznym, szczególnie do ciepłych krajów południowej Europy, często towarzyszy wynajęcie samochodu. Przy kilkudniowym wynajmie zwykle nie wiele można pokombinować aby obniżyć cenę, a najczęstsze zabiegi sprowadzają się do ustalenia godziny odbioru auta. A jak wygląda wypożyczenie samochodu na dłuższy okres? Lepiej wynająć raz na długi czas czy może warto podzielić go na krótsze odcinki? Jak wygląda polityka paliwowa przy długim okresie? Czy warto dokonywać rezerwacji na długo przed przyjazdem? Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć, bazując na wynikach poszukiwań najrozsądniejszego długoterminowego wynajmu.

Do zastanowienia się na tym zagadnieniem zachęciły mnie obecnie niskie ceny wynajmu; na 1 dzień stycznia wygląda to tak:
Załącznik:
Ay, caramba.jpg
Ay, caramba.jpg [ 180.16 KiB | Obejrzany 10616 razy ]


A więc czy za roczne wypożyczenie zażyczą sobie: 0.82€x365? I może jeszcze jakiś bonus dla stałego klienta? :)
Przy takiej cenie, i mając na uwadze dopłatę za bak paliwa, opcja Full/Empty wydaje się jedyną słuszną.

Wypożyczenie auta od razu na rok kosztuje ponad 5000€. Taką cenę otrzymamy gdy zechcemy wypożyczyć auto od razu na taki okres. Ponad 13€ za dzień to zdecydowanie za daleko od 0.82€...

Zobaczmy więc jak będzie wyglądała sytuacja gdy podzielimy rok na 13 okresów, długości około miesiąca. W poniższej tabelce widać takie zestawienie.
Załącznik:
rok.jpg
rok.jpg [ 85.75 KiB | Obejrzany 10616 razy ]


8.59€ za dzień - tak wygląda średnia cena wynajmu przy opcji Full/Full. Ostateczna cena przy Full/Empty musi być zwiększona o koszt 13 baków benzyny (przyjąłem 70€ za bak). Po za tym, jest to niepełny rok: brakuje okresu Bożonarodzeniowego, ze względu na wyjątkowo wysokie ceny. Również z tego powodu można by odjąć okres wakacyjny (29.07 - 20.08) oraz przed wakacyjny (12-29.07) co obniżyłoby końcową cenę do 2303€/312 dni co by dało 7.38€ za dzień.

Przyglądając się średnim cenom za dzień wynajmu można zauważyć pewne tendencje. Bardzo niskie ceny, te które popchnęły mnie do analizy tego zagadnienia, występują w początkowych miesiącach roku. W marcu wypada Wielkanoc i cena już rośnie. Następnie znów spada by później osiągnąć maksimum w okresie wakacyjnym. Widać również, że po wakacjach ceny są stosunkowo wysokie ale trzeba mieć na uwadze, że one za pewne spadną i będą na atrakcyjniejszym poziomie, stąd też nie warto się spieszyć tak bardzo z wynajmem. Dlatego też, jeśli przyjąć że ceny jesienne będą podobne do wiosennych, to ostateczna cena mogłaby spać o ok. 500€ do poziomu 1800€, co by dało 5.77€ za dzień.

Największe odstępstwo od zasad spotykanych w liniach lotniczych widać w ofertach na ostatnią chwilę: ceny na jutro są takie same jak na za tydzień i również bardzo atrakcyjne.

Podsumowując, podczas wyszukiwania najkorzystniejszych kombinacji natknąłem się na następujące zjawiska:
1) wynajem na ponad miesiąc może być znacznie droższy niż wynajem na okres krótszy nawet o 1 dzień,
2) 1+1 nie zawsze równa się 2, oto przykład:
Załącznik:
styczen.jpg
styczen.jpg [ 27.63 KiB | Obejrzany 10616 razy ]

Jeden dłuższy okres został rozbity na dwa krótsze, które w sumie dają ponad 2-krotną oszczędność,
3) wypożyczanie i oddawanie auta w dni świąteczne jest droższe niż w dni powszednie i soboty, dlatego przed wyjazdem do innego kraju warto zapoznać się z kalendarzem świąt,
4) nie warto zbytnio się spieszyć z rezerwacją na odległe terminy,
5) usuwając ciasteczka z przeglądarki uzyskuje się cenę minimalnie gorszą (ok. 0.02%) niż w przypadku zostawienie ciasteczek,
6) lepiej rozbijać dłuższe okresy na krótsze i starać się unikać wynajmu na okres najważniejszych świąt i wakacji,
7) przy rezerwacjach na odległe terminy nie oferuje się opcji paliwowej Full/Empty.

Przypuszczam, że gdybyśmy zrobili takie 13 rezerwacji i zwrócilibyśmy się do firmy z zapytaniem o możliwość połączenia w całość to odpowiedź mogłaby być pozytywna, przy opcji Full/Full, oczywiście.

Oferowane pojazdy zwykle nie posiadają ubezpieczenia od wszystkiego złego co nas może spotkać na drodze, więc dla własnego spokoju warto by samemu się w takie zaopatrzyć.

Jak widać na załączonym zrzucie u góry, ceny zostały wzięte ze strony doyouspain.com, dla odbioru najtańszego samochodu na lotnisku Barcelona El Prat; odbiór i oddanie o 19:00.

Zapraszam do komentowania! :)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 22 Sty 2016 09:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4829
Loty: 309
Kilometry: 516 019
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
namteH - napracowales sie :)
powiedz mi wypozyczales kiedykolwiek auto na dobe i zamknales sie w koszcie 0,85e ?
forumowiczow ktorzy "zalapali" sie na opcje full/empty mysle ze jest sporo
i uslyszysz zazwyczaj mase "cieplych" komentarzy jakie to finansowe udogodnienie dla wypozyczajacego :)
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 22 Sty 2016 09:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Kilka spostrzeżeń wydaje się być oczywistych, niemniej dzięki za pochylenie się nad sprawą.

Na długi okres, tzn. powyżej kilku dni, nigdy auta nie wypożyczałem, ale warto też żonglować godzinami odbioru i zwrotu auta, nieraz można naprawdę sporo zaoszczędzić.
Zawsze trzymam się zasady full/full.
Od siebie mogę dodać, że niejednokrotnie zdarzyło mi się taniej wypożyczyć auto bezpośrednio na stronie wypożyczalni niż przez "znane i lubiane" wyszukiwarki.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 22 Sty 2016 11:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
correos napisał(a):
...
powiedz mi wypozyczales kiedykolwiek auto na dobe i zamknales sie w koszcie 0,85e ?
...

Nie, ale czy nawet 5 euro za dobę nie jest ceną atrakcyjną? Tak samo jak nie każdy wie ile +/- kosztuje wynajem auta, tak samo ludzie zwykle nie wiedza, że długoterminowy wynajem nie jest niczym strasznym (przynajmniej w teorii, bo ja sam takich doświadczeń nie mam :) ).
Jeśli np ktoś jedzie w delegacje i firma mu nie funduje auta to czy nie warto byłoby rozważyć wypożyczenie na swój koszt? Przecież 5 euro to w niektórych miastach Europy koszt przejazdu RT komunikacją miejską.

-- 22 Sty 2016 10:47 --

cypel napisał(a):
...ale warto też żonglować godzinami odbioru i zwrotu auta, nieraz można naprawdę sporo zaoszczędzić.
....

Też robiłem takie zabiegi ale zwykle to był +/-1 dzień i nic ponadto, za wyjątkiem takich przypadków jak opisany, gdzie 1 dzień dłużej robił kolosalną różnicę. Czasem zależy też jaki to dzień: niedziela czy inne święto, ewentualnie początek wakacji czy innego okresu.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 22 Sty 2016 12:15 

Z osobistych doświadczeń.
Najdłużej wynajmowałem auto na 24 dni ( cały pobyt) na Ibizie. Zimą. Przełom grudnia/stycznia.
Korzystając z multiwyszukiwarki duyouspain, zaprezentowanej przez @ namteH w pierwszym poście. Dostawcą auta była wypożyczalnia "Bravo". Oczywiście sprawdzłem na ich stronie, i było DROŹEJ niż u pośrednika.
Odbiór i zwrot na lotnisku. Dostałem prawie nowe KIA RIO ( a więc całkiem duże). Cena wyszła wspomniane wcześniej 5 € /doba. :D
Bez blokad na KK itp.
Super sprawa, ale nie w sezonie. Wtedy cena rośnie wielokrotnie.
Góra
 PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 22 Sty 2016 12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Ja mialam nadluzej auto na okolo miesiac. Najpierw prawie 3 tygodnie, a potem przedluzylam o tydzien. Nie pamietam juz czy bralam auto bezposrednio z wypozyczalni czy przez jakas wyszukiwarke, w kazdym razie bylo to auto z Europcar na Heathrow. Jak mialam przedluzyc, to wzielam na Expedii na kolejny tydzien, kategorie nizej niz mialam auto (ale taka sama kategoria jak na poprzedniej rezerwacji) i zadzwonilam bezposrednio do wypozyczalni podac im numer rezerwacji, a oni sobie to tylko dopisali w systemie. Zanim to zrobilam, to dopytalam sie w wypozyczalni jak przedluzyc rezerwacje i tak mi doradzili. Calosc kosztowala mnie okolo 500 funtow czyli 16 funtow za dzien, a jezdzilam Skoda Octavia przez ten czas. Rezerwacja byla na auto klasy Megane lub podobne.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 11 Maj 2019 23:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
correos napisał(a):
...
powiedz mi wypożyczałeś kiedykolwiek auto na dobę i zamknąłeś się w koszcie 0,85€ ?
...

Odgrzeje trochę temat, bo niekiedy widzę zdziwienie forumowiczów przy cenach typu 1€/dzień wynajmu.

Cel jest ten sam: mieć samochód z wypożyczalni tak jakby na własność. Od kilku miesięcy obserwuje i korzystam z oferty wypożyczalni przy w/w lotnisku w Barcelonie. Obecnie ceny są tak niskie (nawet poniżej 0,5€ za dobę), że samochód wypożyczam nawet jak go nie potrzebuję na co dzień. Takie ceny w styczniu czy lutym są dość łatwo spotykane ale nie w maju czy nawet w czerwcu. Oczywiście z Full/Full i z własnym ubezpieczeniem wkładu własnego; samochód klasy B (akurat teraz mam Toyotę Aygo). Wcześniej przez prawie 3 miesiące miałem Fiata 500 z OK Rent a car.
Tak jak wytłumaczyłem w pierwszym poście: brałem na 2-3 tygodnie i potem kolejna umowa i kolejna. Nie było problemu z tym żeby to był fizycznie ten sam samochód (dzięki temu zaoszczędziłem oględzin przy każdym wynajmie).
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 12 Maj 2019 09:37 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Na Kanarach coś takiego też działa ? :D
Na Ibizie np byłem w grudniu i po 3€ za dobę płaciłem x 24 dni. Myślałem że tanio, a jednak przepłaciłem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 12 Maj 2019 18:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@pazur
Jak są niskie ceny to działa :lol:
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
pazur lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 12 Maj 2019 18:43 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Aż takich niskich, po 0,5€ doba nie widziałem. Sezon mają cały rok.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group