Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: ATENY - czerwiec 2014
#1 PostWysłany: 10 Lip 2014 19:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 18
Loty: 21
Kilometry: 29 122
Image

Późny wieczór. Na lotnisku pustki i my ładujący się do samolotu. W środku nocy lądujemy na obrzeżach Aten. Do wschodu słońca jeszcze sporo czasu, a check-in umówiony dopiero na godzinę 12.00. Co tu robić? Odpowiedź jest prosta. Spać! Usadawiamy się "wygodnie" na ławkach i jako jedni z wielu z podróżnych próbujemy choć trochę podrzemać. Co, trzeba dodać, nie jest proste, bo na lotnisku w Atenach 24h na dobę uporczywie gra "relaksacyjna" muzyka...

Parę godzin (trochę udawanego) snu i jesteśmy już w drodze do Pireusu (największego portu w Grecji i trzeciego co do wielkości w basenie Morza Śródziemnego), aby odebrać bilety na sobotni prom. Osobiście miałem nieco inne wyobrażenie o greckim porcie. Spodziewałem się klimatycznej, greckiej architektury, gwarnych tawern, zapachu ryb, a dostałem otoczony betonowymi budynkami port z unoszącym się dziwnym zapachem w powietrzu. Pierwsze wrażenie - gdzie ja jestem? Czy jest tu jakikolwiek zalążek rzeczy, którą mógłbym powiązać z Grecją? Tu chyba nic nie znajdziemy, więc zaraz po odebraniu biletów biegniemy do stacji metra i uciekamy do centrum Aten.

Naszym hostem jest greczynka Sofii, która udostępnia swoje małe lokum niedaleko centrum miasta. Małe, za to taras...cóż, jest czego pozazdrościć! Widok mówi zresztą sam za siebie...

Image

To właśnie on jest miejscem, w którym spędzamy wieczory oraz poranki, serwując zakupione na targu greckie oliwki, ser feta i owoce. Bujanie się w hamaku i widok na Akropol? Mamy wszystko, czego nam trzeba!

Sofi daje się poznać jako niezwykle gościnna osoba. Udziela nam kilku cennych rad dotyczących poruszania się w obrębie miasta. Choć nie może spędzić z nami więcej czasu z powodu zbliżających się egzaminów, możemy liczyć na jej wsparcie.

Image

Ateny to przede wszystkim Akropol i sporo innych pozostałości po starożytnej Grecji. Szybko przekonujemy się, że całą otoczkę wokół tego miasta budują przede wszystkim ludzie. Otwartość i chęć nawiązania dialogu sprawiają, że masz ochotę po sam czubek głowy zanurzyć się w greckim świecie.

Wyjazd nie mógłby zostać zaliczony gdybyśmy nie odwiedzili kilku miejsc ważnych dla historii. Będąc dzieckiem fascynowałem się wszystkim co starożytne. Egipt, Grecja czy Rzym były dla mnie tematami, dzięki którym mogłem puścić wodze wyobraźni. Legendy i mity stanowiły dla mojego mózgu prawdziwą pożywkę. Muszę przyznać, że rozwinęło mi to dość mocno wyobraźnię i może dlatego robię dzisiaj to, co robię :)

Image

Image

Image

Piętrzący się nad miastem Akropol stanowi świetny punkt lokalizacyjny. Jeśli nie wiesz gdzie jesteś, wystarczy spojrzeć w stronę wzgórza i od razu znajdujesz odpowiedź.

Image


Niegdyś miejsce kultu starożytnych, dziś jedna z głównych atrakcji miasta, która przyciąga turystów z całego świata. Nie wiem jak Wy, ale ja lubię obcować z takimi miejscami. I może nie interesuję się historią w takim stopniu jak kiedyś, to jednak poczucie jakbym faktycznie przeniósł się w czasie działa na umysł bardzo kojąco.

Wielka szkoda, że do dzisiejszych czasów nie zachowały się wszystkie dzieła antycznej Grecji, jak chociażby posąg Ateny w Partenonie, dłuta samego Fidiasza.

Image

Image

Wzgórze marsowe traktujemy jako miejsce relaksu i odpoczynku po wspinaczce. Może nie trwała zbyt długo, ale przy ponad 30 stopniowym upale daje się we znaki. Na samej górze rozpaczliwie szukamy źródełka z wodą, które pomoże ugasić pragnienie. Nie ma ich tutaj zbyt wiele w porównaniu do Rzymu, gdzie wyrastają spod ziemi niemal na każdym kroku. Na szczęście w restauracjach, przed zamówieniem dania, obsługa podaje dużą butelkę wody, czasami darmową, bądź za nie wielką opłatą w postaci kilkudziesięciu eurocentów. Pomysł bardzo mi się podoba, czekam na coś podobnego w Polsce!

Image

Image

Kupujemy bilet, który upoważnia nas do zwiedzania najważniejszych punktów turystycznych. Nie gonimy, wyciągamy wnioski po ostatniej podróży do Rzymu, gdzie w ciągu jednego dnia potrafiliśmy przejść prawie 40 km! Nasze stopy nienawidzą nas za to do dzisiaj...

Image

Świątynia Zeusa. Ukończona przez cesarza Hadriana budowla była największą w starożytnej Grecji. W jej wnętrzu znajdowały się ogromne posągi Zeusa i samego władcy. Niestety zaginęły, a na ukończenie samej budowli potrzebowali aż 700 lat!

Image

Image

Pozostałości po bibliotece Hadriana w skład której wchodziły niegdyś ogrody i basen. Pełniła funkcję archiwum i szkoły filozoficznej. W nocy, podświetlona, prezentuje się wybornie.

Image[/url]

Agora rzymska, zespół handlowy i jeden z głównych ośrodków sprzedaży oliwy w kraju.

Image

Stadion Panatenajski, w którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Podczas olimpiady w 2004 roku zorganizowano tu zawody łuczników.

Image

Image

Starożytna Agora, miejsce handlu, centrum administracyjne oraz religijne miasta. Jak widać, niewiele z niej zostało. Świątynia Theseion oraz stoa Attalosa mogą pochwalić się tytułem najlepiej zachowanych budowli w okolicy.

Image

Image

Image

Łuk Hadriana i Wieża Wiatrów, która pełniła m.in funkcje wiatrowskazu. Jak widać Grecy musieli mieć wszystko zrobione na wypasie!

Przechadzając się wąskimi ulicami najładniejszej dzielnicy Aten, Plaki, nie sposób przeoczyć sklepy z pamiątkami i tawerny, z których wydobywają się zapachy usprawniające szybszą pracę żołądka. Plaka to przede wszystkim XVIII - wieczne kamienice, których fundamenty pamiętają jeszcze czasy starożytne. Według mnie to najbardziej klimatyczne miejsce Aten, gdzie można naprawdę poczuć ducha miasta. Grecy są niebywale otwartym narodem, po prostu garną się do rozmowy. Tym sposobem udaje nam się nawiązać parę dobrych znajomości o których opowiemy w następnym poście.

Image

Image

Image

Image

Image

Uliczki dzielnicy Psiri są pełne antykwariatów, w których możemy zaopatrzyć się na przykład w... egzemplarz "Małego Księcia" w języku greckim. Nie brakuje też wiszących kloszy na lampy, pełniących funkcje niecodziennej miejskiej ozdoby. Świetny pomysł, swoją drogą!

Image

Image

Grecy upodobali sobie dość specyficzną część męskiego ciała... z tego co mówią miejscowi, osobliwe pamiątki mają kojarzyć się ze starożytnym bogiem płodności Priap, synem Dionizosa. Brawo za pomysłowość! :)

Image

Image

Tropikalne klimaty w ogrodach narodowych.

Ateny to nie tylko starożytność. Nie można zapomnieć, że współczesna rzeczywistość też zdecydowanie odbija tu swoje piętno.

Image

Udajemy się do Gazi, industrialnej dzielnicy miasta, która wita nas ogromną paletą kolorów. Artyści murali upodobali sobie to miejsce, dodając animuszu pofabrycznym budynkom. Gazi to przede wszystkim dzielnica bogata w kluby i puby dla homoseksualistów, jednak każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. W nocy zamienia się w tętniące życiem miasteczko, do którego ściągają tłumy młodych i "alternatywnych" ludzi.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

W przedostatni wieczór zdobywamy wzgórze Filopapusa, znajdujące się nieopodal Akropolu. Roztacza się stąd widok na panoramę miasta i Partenon. Zostajemy dłuższą chwilę, żeby celebrować moment i naładować baterie. Jestem zdziwiony, że o tej porze przychodzi tu tak mało ludzi, dlatego zaliczam to do miejsc z kategorii "Piotr poleca". Możecie się tu poczuć jak panowie całego świata!

Image

Image

Image

Pominąłem w poście aspekty kulinarne Aten, a przecież kuchnia grecka to temat rzeka. Z tego powodu poświęcimy jej oddzielny post, w którym znajdziecie wskazówki dotyczącyce tego, co i gdzie dobrze zjeść!

Zachęcam również do odwiedzenia bloga :)

http://oopssidedown.blogspot.com/

https://www.facebook.com/oopssidedown
_________________
WWW.OOPSSIDEDOWN.COM
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
orchidea04 uważa post za pomocny.
 
      
Wycieczka do Agadiru za 983 PLN. Loty (piątek-poniedziałek) z Wrocławia i noclegi w 4* hotelu Wycieczka do Agadiru za 983 PLN. Loty (piątek-poniedziałek) z Wrocławia i noclegi w 4* hotelu
Loty (z bagażem) na Filipiny z Warszawy za 2768 PLN. Wiele dostępnych terminów Loty (z bagażem) na Filipiny z Warszawy za 2768 PLN. Wiele dostępnych terminów
#2 PostWysłany: 04 Wrz 2014 14:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Wrz 2014
Posty: 36
Super! Ateny są rewelacyjne. Dzięki Twojemu postowi wrociły mi ciepłe wspomnienia z moich greckich wakacji : )
_________________
Zapiski z podróży http://kranceswiata.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 05 Wrz 2014 21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sie 2014
Posty: 61
Loty: 2
Kilometry: 2 056
kathrine0 napisał(a):
Super! Ateny są rewelacyjne. Dzięki Twojemu postowi wrociły mi ciepłe wspomnienia z moich greckich wakacji : )

Dokładnie!

Świetny pomysł z tą ulicą z żyrandolami :D Uroczo to wygląda!:)
Na temat związany z jedzeniem wolę nie wchodzić, bo ślinka będzie lecieć ile wlezie. Ach te pyszne arbuzy i nieziemska feta!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 09 Wrz 2014 12:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 776
Loty: 64
Kilometry: 89 673
niebieski
Jakim aparatem robiłeś zdjęcia? Jaki program do obróbki? :)

Świetna relacja!
_________________
Zapraszam na bloga - http://www.LikeToFly.wordpress.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 09 Wrz 2014 19:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 118
Loty: 126
Kilometry: 165 727
Rewelacyjne zdjęcia, krótka relacja, zwięzłe informacje... niczego więcej nie potrzeba.
_________________
„Tu y yo, somos iguales.”
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 17 Paź 2014 10:23 

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 69
zdradzisz jakim szkłem robisz fotki ? ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Paź 2014 01:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Kwi 2013
Posty: 336
niebieski
W sierpniu spotkałem na Krecie Polaka, który właśnie dotarł na Kretę z Aten i powiedział, że Ateny to rozczarowanie.
Nie byłem więc nie wiem, ale zdjęcia przedstawiające widok nocą z miasta na Akropol PO PROSTU MNIE ROZWALAJĄ ! :)
Coś pięknego. Mógłbym powiesić takie zdjęcie na ścianie :)
_________________
LUKASZBOGUSZ.COM
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 11 Gru 2014 16:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 18
Loty: 21
Kilometry: 29 122
hipeq69 napisał(a):
Jakim aparatem robiłeś zdjęcia? Jaki program do obróbki? :)

Świetna relacja!


Foty pstrykam Nikonem D7000 z dwoma szklami: Nikkorem 35 mm i Nikkorem 35-135 mm.

Fotki obrabiam w Lightroomie. Bardzo przyjemny system pracy :)
_________________
WWW.OOPSSIDEDOWN.COM
Góra
 Profil Relacje PM off
hipeq69 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group