Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 02 Lip 2014 10:33 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 134
Alior Sync czy jak ktoś woli obecnie T-Mobile Usługi Bankowe.
Sprawa dotyczy opłaty za przewalutowanie przy płatności kartą. Dla kart Sync walutą rozliczeniową jest USD, a więc przy karcie w złotówkach mamy do czynienia z podwójnym przewalutowanie (waluta płatności na USD przeliczana przez MasterCard i następnie z USD na PLN po kursie banku). Jak sprawdzałem wychodziło to około 4.5%, nie mało (w innych bankach przeważnie jest to koło 3%), ale za to wypłaty z bankomatu są za darmo.
Postanowiłem przechytrzyć ten system i na najbliższych wakacjach kartę w PLN używać do tylko wypłat z bankomatu, a płacić kartą walutową w USD. Złotówki mogę zamienić tanio w kantorze internetowym i przelać na konto walutowe, a wtedy jest tylko pojedyncze przewalutowanie na USD przez MasterCard.
Przypadkiem ostatnio zrobiłem dwie transakcje po 10 EURO, jedna po drugiej. Pierwsza kartą w USD, druga w PLN. Dzisiaj zostało to rozliczone i jak to przeliczyłem to doznałem małego szoku.

Karta w PLN (podwójne przewalutowanie € > $ i $ > PLN)
10 € = 43.51 PLN
wychodzi 4.3510 PLN za 1 €
przy kursie średnim 4.1591 wychodzi prowizja około 4,6%

Karta w USD (pojedyncze przewalutowanie € > $)
10 € = 14.97 $
wychodzi 1.4970 $ za 1 €
przy kursie średnim 1.3680 wychodzi prowizja 9,4%

A więc przy płatności kartą w USD wszystkie opłaty za przewalutowanie wynoszą aż 9,4%! Jak dla mnie wręcz kosmiczna prowizja. Zaskakująca tym bardziej, że przy płatności kartą w złotówkach wyniosła ona "tylko" 4,6%, a przecież zawierała to samo przewalutowanie z EURO na USD i dodatkowo z USD na PLN.
Wniosek wyciągam taki, że lepiej uważać bo pojedyncze przewalutowanie może być dużo droższe niż podwójne.
To nowy sposób na wyciąganie kasy od klientów przez banki, czy ja coś źle rozumiem albo źle robię?
Góra
 Profil Relacje PM off
Meteora uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 02 Lip 2014 10:40 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
Hobbes napisał(a):
To nowy sposób na wyciąganie kasy od klientów przez banki, czy ja coś źle rozumiem albo źle robię?

Nie odrobiłeś lekcji. W tych 2 tematach znajdziesz wszystko:
nowy-kantor-internetowy-w-alior-karta-walutowa,181,17048
karta-kredytowa-debetowa-dla-podroznika,181,1454
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 02 Lip 2014 11:31 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 134
Być może się nie zrozumieliśmy. Wiem, że za tą transakcje najlepiej byłoby zapłacić kartą w EURO, ale wybieram się do Chorwacji i niestety nie będę mógł płacić kartą z walutą w kunach.
Dlatego postanowiłem "zasymulować" płatność w kunach kartami PLN i USD, za pomocą EURO.

Znam te tematy i całkiem dobrze. Według wiedzy w nich zawartej:

mucha napisał(a):
Z tego co pamiętam na karcie EUR jest podwójne przewalutowanie. Tylko karta w USD ma bezpośredni przelicznik z każdej waluty na dolara.

Symulowałem Kuny za pomocą Euro, a więc użyłem USD, aby mieć pojedyncze przewalutowanie.

kow napisał(a):
W Rumunii zapłaciłem testowo kartą w USD i EUR oraz PLN (wszystkie Alior, usd i eur wymieniałem dosłownie kilka godzin przed transakcjami w Rumunii). I dla porównania wyszło tak: płacąc USD 1 RON = 0.94PLN, karta PLN do ROR 1RON = 0.98PLN , karta EUR 1 RON = 1.04 PLN. Więc widać co i jak.

Czegoś podobnego się spodziewałem, tzn. EURO > USD wyjdzie taniej niż EURO > USD > PLN. A jest dokładnie odwrotnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 02 Lip 2014 11:35 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
Hobbes napisał(a):
Karta w USD (pojedyncze przewalutowanie € > $)
10 € = 14.97 $
wychodzi 1.4970 $ za 1 €
przy kursie średnim 1.3680 wychodzi prowizja 9,4%

Tutaj nie ma pojedynczego przewalutowania tylko podwójne. EUR -> PLN -> USD. Dlatego prawie 10% "frycowego".
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off
Hobbes lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 02 Lip 2014 11:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
Przewalutowanie bezpośrednie na kartę USD po kursie MC jest w Aliorach ze wszystkich walut oprócz walut w jakich mają karty czyli € i GBP. Jest to w regulaminie wyraźnie napisane. Przy płatności w € kartą dolarową przewalutowanie jest € -> PLN -> USD. Oba po kursach banku!
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off
Hobbes lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 02 Lip 2014 11:47 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 134
Rozumiem, że EURO jest tu wyjątkiem.Dzięki Panowie za odpowiedź. W takim razie miałem błędne założenia w mojej symulacji.
W takim razie dla karty w USD przewalutowania wyglądają tak:
EUR -> PLN -> USD lub
HRK -> USD.
A więc Kuny powinny być przeliczone korzystniej niż EURO.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 02 Lip 2014 11:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
Hobbes napisał(a):
A więc Kuny powinny być przeliczone korzystniej niż EURO.

Zdecydowanie korzystniej. W czerwcu płaciłem dolarówką w forintach na Węgrzech i kurs HUN-PLN mi wyszedł rewelacyjny przy dolarach kupowanych w kantorze Aliora.
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 03 Lip 2014 12:55 

Rejestracja: 23 Mar 2012
Posty: 211
Loty: 90
Kilometry: 112 253
niebieski
No ja zapłaciłem kartą w euro za bilet NSB.NO w NOK i wyszło mi 10%.
Czyli według was jak zabiore karte T-MOBILe (sync) $ to mnie nie powinni tak skroić i w miarę milo przeliczyć
USD na NOK?
_________________
[WRO]
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 03 Lip 2014 13:00 

Rejestracja: 25 Lis 2013
Posty: 1595
Loty: 386
Kilometry: 569 051
niebieski
Zdecydowanie tak.
Wszystkie płatności, które nie są w euro i funtach najlepiej płacić kartą w dolarach.


Ostatnio edytowany przez lahcimmm2, 26 Sie 2016 23:01, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 06 Paź 2014 13:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 2202
Loty: 807
Kilometry: 1 954 890
srebrny
Czy płacąc w GBP lepiej wybrać kartę EUR czy USD?
_________________
Relacje: weekend w Australii i na Alasce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 06 Paź 2014 13:18 

Rejestracja: 19 Paź 2012
Posty: 767
niebieski
płacąc GBP najlepiej zapłacić GBP, a jak nie masz to lepiej PLN. Jak zapłacisz EUR lub USD to na końcu będziesz miał przewalutowanie z PLN na EUR/USD czyli:
GBP - PLN - EUR/USD
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 07 Paź 2014 19:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
@milfen

Przecież tak jest od dawna. Przewalutowanie podwójne w przypadku karty podpiętej do PLN masz w przypadku kiedy waluta transakcji jest inna niż GBP, USD i EUR.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 10 Paź 2014 11:16 

Rejestracja: 15 Lip 2014
Posty: 13
Loty: 3
Kilometry: 13 845
To doradźcie jak najkorzystniej będzie płacić w AUD ?
Mam konto w AliorBank i walutowe (USD) w T-Mobile. Zakładam w takim razie ,że najkorzystniej będzie kupic w kantorze USD i przelać na konto walutowe T-Mobile. Płacąc w Austarlii USD, rozumiem ,że będę miał tylko jedno przewalutowanie (Mastercarda - AUD- USD ) ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 10 Paź 2014 11:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
Płać za co się da Reiff'a - Wizz Air MasterCard
byłem sceptyczny ale sprawdzałem kursy i są atrakcyjne.

karta-kredytowa-wizz-raiffeisenpolbank,181,50034&p=460068#p460068
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 10 Paź 2014 11:46 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
JanekM1 napisał(a):
Płacąc w Austarlii USD, rozumiem ,że będę miał tylko jedno przewalutowanie (Mastercarda - AUD- USD ) ?

Tak dokładnie.
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 10 Paź 2014 12:39 

Rejestracja: 22 Wrz 2012
Posty: 1263
niebieski
Tomek Zien napisał(a):
Hobbes napisał(a):
A więc Kuny powinny być przeliczone korzystniej niż EURO.

Zdecydowanie korzystniej. W czerwcu płaciłem dolarówką w forintach na Węgrzech i kurs HUN-PLN mi wyszedł rewelacyjny przy dolarach kupowanych w kantorze Aliora.


Zdecydowanie zgadzam się. Np. dla transakcji rozliczonej wczoraj koszt 100 HUF, dla transakcji dokonanej kartą Aliora USD, wynosi 1,38 zł, tj. trochę ponad 2 grosze więcej od średniego NBP za 100 HUF.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 10 Paź 2014 13:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 2202
Loty: 807
Kilometry: 1 954 890
srebrny
pasta napisał(a):
płacąc GBP najlepiej zapłacić GBP, a jak nie masz to lepiej PLN. Jak zapłacisz EUR lub USD to na końcu będziesz miał przewalutowanie z PLN na EUR/USD czyli:
GBP - PLN - EUR/USD


To nie rozumiem. Koledze powyzej polecacie placic aud karta w usd, a mi gbp karta w pln. Jaka to roznica?
_________________
Relacje: weekend w Australii i na Alasce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 10 Paź 2014 13:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2011
Posty: 1416
niebieski
przemos74 napisał(a):
To nie rozumiem. Koledze powyzej polecacie placic aud karta w usd, a mi gbp karta w pln. Jaka to roznica?


Tomek Zien napisał(a):
Przewalutowanie bezpośrednie na kartę USD po kursie MC jest w Aliorach ze wszystkich walut oprócz walut w jakich mają karty czyli € i GBP. Jest to w regulaminie wyraźnie napisane. Przy płatności w € kartą dolarową przewalutowanie jest € -> PLN -> USD. Oba po kursach banku!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 21 Mar 2016 21:09 

Rejestracja: 16 Cze 2014
Posty: 8
Mam konto w tym banku w PLN . W tym roku wybieram się do Kanady - Czy opłaca się wybierać kasę z bankomatów na miejscu ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 21 Mar 2016 22:12 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
Nie opłaca. Wyrób kartę w USD, kup dolary w kantorze internetowym a w Kanadzie wybierz z bankomatu CAD korzystając z karty w USD. Przeliczenie nastąpi po korzystnym kursie Mastercarda.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group