Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Transakcje mogą być rozliczane w salda w walucie transakcji, EUR lub PLN.
1. Transakcja w walucie rachunku - bezpośrednio z salda w danej walucie.
2. Transakcja w USD, GBP:
- z salda EUR: kurs średni NBP (użyty dwa razy: najpierw na PLN, potem na EUR),
- z salda PLN: kurs średni NBP.
3. Transakcja w EUR:
- z salda PLN: będzie albo po kursie NBP albo po kursie Aliora - ciężko powiedzieć, bo w regulaminie takiej opcji nie przewidziano.

4. Transakcja w innej walucie:
- z salda EUR: kurs Mastercard,
- z salda PLN: kurs Mastercard do przeliczenia waluty transakcji na EUR, kurs Aliora do przeliczenia EUR na PLN - opcja niekorzystna.

Regulamin:
download/file.php?id=200624

Oficjalny kalkulator przeliczników na stronie Kantoru:
https://kantor.aliorbank.pl/kalkulator-transgraniczny

Uwaga! We wszystkich ofertach Aliora (także w Kantorze) karta zablokowana przez klienta jest automatycznie zamykana po 28 dniach.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1650 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 83  Następna
Autor Wiadomość
#61 PostWysłany: 20 Lip 2014 14:23 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
poselsuski napisał(a):
@felis

AD.4 Dokładnie rzecz ujmując karty w dolarach używamy w krajach gdzie waluta jest inna niż euro, frank szwajcarski i funt brytyjski.


nie ma karty w CHF więc używanie karty dolarowej ma jak najbardziej sens
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#62 PostWysłany: 20 Lip 2014 14:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
@gmak

Masz rację, zapomniałem że kartę we frankach wycofali.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#63 PostWysłany: 20 Lip 2014 20:00 

Rejestracja: 20 Lip 2014
Posty: 8
poselsuski napisał(a):
AD.3 Co do akurat konkretnie Hiszpanii, to jest to specyficzny kraj gdzie można się trochę naciąć, bo zdarzają się tam terminale mądrzejsze od klienta, które kartą wydaną w PL podpiętą nawet do konta w obcej walucie, traktują jako kartę w PLN i terminal pokazuje płatność w złotówkach. Można się wtedy naciąć na przewalutowaniu. Generalnie zawsze nawet mając kartę w lokalnej walucie trza być czujnym;)

Kurcze, akurat najwięcej zamierzam z karty korzystać w Hiszpanii. Ale rozumiem, że wtedy pojawi mi się kwota do zapłaty w złotówkach i zanim ją zatwierdzę mogę zrezygnować i zapłacić gotówką? Czy może jest tak, że jak już zacznę płatność kartą to jest za późno na wszelkie zmiany i informację o przewalutowaniu dostaję po transakcji?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#64 PostWysłany: 20 Lip 2014 21:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
@felis

Generalnie wszystko rozbija się o taką funkcjonalność o nazwie DCC. Polega to z grubsza na tym, że terminal rozpoznaje obcą kartę np. polską i proponuje płatność w walucie kraju w którym została wydana, przeliczając wszystko po niekorzystnym kursie. Jeśli karta jest podpięta do konta w euro a ty się zagapisz to dostaniesz dwa niekorzystne przewalutowania - najpierw euro na pln po kursie firmy obsługującej terminal a potem z PLN na Euro po kursie banku.

Oczywiście można tego uniknąć tylko trzeba zawsze patrzeć na ekran terminala jaka kwota się tam wyświetla i w jakiej walucie. Jeśli próbują kantować masz pełno prawo żądać zapłaty w lokalnej walucie czyli w twoim przypadku w Euro.

Żeby nie było to nie tylko w Hiszpanii [chociaż tam najczęściej się spotykałem z taką historią] ale generalnie wszędzie można się natknąć na DCC. W Polsce też kantują obcokrajowców :)
Góra
 Profil Relacje PM off
sylwia_pl lubi ten post.
 
      
#65 PostWysłany: 20 Lip 2014 21:27 

Rejestracja: 29 Sty 2013
Posty: 36
Klikasz czerwony przycisk i anulujesz transakcje.
Jak sprzedawca kuma coś po angielsku to powiedz, żeby ustawił chargowanie na eur a nie po dcc i po sprawie. Ewentualnie możesz się dogadać gestykulując wskazując na znaczek euro na karcie :D

Zawsze patrz co wyświetla terminal przed wklepaniem pinu.
W Hiszpanii robiłem kartą tylko zakupy w dia i papu na lotnisku - eurówke kantora zawsze ciągnęli w euro bez dcc.


edit: poselsuski mnie wyprzedził :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#66 PostWysłany: 20 Lip 2014 21:31 

Rejestracja: 20 Lip 2014
Posty: 8
@poselsuski
@mikam
Dzięki za info. W takim razie będę uważał co się wyświetla by szło bez DCC.
Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#67 PostWysłany: 02 Wrz 2014 15:25 

Rejestracja: 16 Sty 2012
Posty: 10
Trochę odświeżę temat - DCC stosowane jest też nagminnie w Chinach.
Tam jest bardziej wredne podejście bo na terminalu pojawia się kwota w RMB i dopiero na wydruku widać i RMB i PLN.
Przy płatności trzeba im wyraźnie mówić, że mają obciążyć kartę w lokalnej walucie co ze względu na ich bardzo słabą znajomość angielskiego jest nie lada wyzwaniem :-)

Z tego co zauważyłem to zazwyczaj mają dwa terminale. Jeden właśnie obsługujący płatności w RMB a jeden przeliczający na lokalną walutę (jak prosiłem o to, żeby na pewno obciążyli w RMB to praktycznie zawsze zmieniali terminal).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#68 PostWysłany: 07 Wrz 2014 06:32 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 511
niebieski
ile razy trzeba wpisac pin podczas proby transakcji po zmianie pin? Pilna pomoc
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#69 PostWysłany: 07 Wrz 2014 12:52 

Rejestracja: 08 Cze 2013
Posty: 13
@bronek - może się zdarzyć, że nawet cztery razy. Wszystko wiąże się z tzw PIN offline. Jeśli karta i terminal są odpowiednio skonfigurowane, to PIN jest zapisywany na chipie karty a terminal porównuje PIN wklepany na pinpadzie z tym z chipa. Przy czwartej próbie (po trzech nieudanych, bo na chipie zapisany jest przecież PIN stary, a wpisujesz nowy) następuje połączenie z bankiem i porównanie PINu z tym, co jest w systemach banku. Jednocześnie nowy PIN jest zapisywany na chipie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#70 PostWysłany: 09 Paź 2014 15:35 

Rejestracja: 20 Lip 2014
Posty: 8
Witam
Karta została sprawdzona w Hiszpanii, Niemczech i Francji. Działa zgodnie z opisem, więc polecam. Niemal wszędzie zapłata szła bez DCC bezpośrednio w Euro. Jedynie w hiszpańskim markecie Mercadona przy podawaniu PIN-u sam mogłem wybrać płatność w Euro lub w PLN. Oczywiście bardziej korzystnie było w Euro.
Jedna wypłata z bankomatu też nastąpiła bez prowizji.
Jedyny minus jaki zauważyłem to przelewy międzynarodowe. Napisane jest, że są darmowe, ale to nie do końca prawda.
Trzeba wybrać rodzaj przelewu. Opcja bezpłatna nie pokrywa ewentualnych kosztów pobieranych przez bank odbiorcy. Jeśli chce się by odbiorca przelewu nie został opciążony żadnymi kosztami trzeba wybrać pokrycie kosztów banku odbiorcy, a wtedy przelew kosztuje bodaj 70 czy nawet 90 zł więc co najmniej 15 Euro. Całkiem sporo jak na reklmowany darmowy przelew.
Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
#71 PostWysłany: 10 Paź 2014 07:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2014
Posty: 1435
srebrny
Kartę w euro wypróbowałem już w hiszpanii, austrii, włoszech, łotwie - wszędzie działała bez problemu nie spotkałem się z kwestią DCC w każdym terminalu kwota była w euro.Teraz czas wypróbować kartę w $ zobaczymy jak pójdzie w Gruzji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#72 PostWysłany: 12 Paź 2014 22:24 

Rejestracja: 10 Kwi 2014
Posty: 6
Mam i używałem kart EUR, USD i GBP z kantoru Aliora. Chciałbym podsumować moje doświadczenia z tymi kartami:
1) Potwierdzam zasadę: transakcje w EUR - karta EUR, transakcje w GBP - karta GBP, transakcja w innych walutach - karta USD. Raz przez pomyłkę zapłaciłem kartą EUR w Czechach - bardzo niekorzystnie.
2) Bankomaty w Czechach sugerują własny kurs banku obsługującego bankomat - przeliczenia na PLN - nie wybierać tego - kurs jest zawsze niekorzystny.
3) PIN musi być wgrany na kartę. W Anglii, zanim użylem karty w bankomacie, niektóre sklepy mówiły, że karta jest zablokowana i nie można zrobić transakcji; inne robiły wydruk i prosiły o podpis - tam udawało się zapłacić kartą. Po użyciu w bankomacie, wszystkie prosiły o PIN - nie było informacji o tym, że karta jest zablokowana. Zaczęła działać również funkcja bezstykowa. Karta GBP była moją pierwszą - odtąd moją pierwszą transakcją była zawsze transakcja bankomatowa, żeby "wgrać" PIN.
4) Terminale najczęściej wyświetlają "Last PIN try", co jest trochę stresujące, bo wydaje się nam, że patrzą na nas podejrzanie sprzedawcy :-)
5) Na automatycznej stacji benzynowej we Francji zablokowało mi 180 EUR z karty mimo, że wydałem 90 EUR. Odblokowanie nastąpiło dopiero po kilku dniach, jak transakcja 90 EUR się rozliczyła. I tak dobrze - na karcie miałem 190 EUR i poprzednia automatyczna stacja, która domyślnie chciała zablokować mi 220 EUR nie przyjęła mi karty ze względu zapewne na zbyt mały stan środków.
6) W Kazachstanie mają terminale, ale rzadko kiedy ktoś tam używa kart kredytowych. Zawsze wpadają w taki mały popłoch. Na jednej stacji benzynowej prosili mnie, żebym podał im PIN do mojej karty, to sami wstukają. Aby użyć karty, trzeba pokazać paszport.
7) Podczas wypłaty z bankomatu w Kazachstanie (karta USD) blokowało się 105% wartości transakcji. Myślałem, że jest jakaś prowizja 5%, ale po rozliczeniu to 5% się odblokowało, więc jednak stosowany był kurs Mastercarda USD-Tenge. Czyli korzystnie.

Kartę poleciłem Mamie. Przetestuje ją w Boliwii. Tata już ma :-).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#73 PostWysłany: 12 Paź 2014 23:29 

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 191
Loty: 87
Kilometry: 290 754
niebieski
W moim przypadku jest chyba coś nie tak. Testowo użyłem karty kantoru Aliora w Polsce. Zapłaciłem nią 3 PLN za bilet komunikacji miejskiej.
Wśród transakcji teraz mam:

Transakcja kartą debetową;obciążenie; Kurs wymiany: 3.1634; Kwota w walucie rozliczeniowej: 3 PLN 3,00 PLN z dnia:2014-10-09 Kod MCC 4111 POL,WROCLAW MENNICA AUTOMAT 5349

Kurs MC z tego dnia to 3.2935. Wynikałoby z tego, że jednak nie jest to przeliczone po kursie MC. Czegoś nie rozumiem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#74 PostWysłany: 13 Paź 2014 09:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 752
niebieski
wszystko jest w porządku
sam się ostatnio uświadomiłem, że karty kantoru aliora w usd trzeba używać tylko do transakcji w usd i walutach innych niż pln, eur i gbp, bo:

Cytuj:
11.3. Operacje w walucie PLN dla rachunków prowadzonych w innej walucie niż PLN, są przeliczane w Banku z waluty
PLN na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia operacji
zgodnie z poniższym:
1) Kurs kupna dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji obciążeniowych,
2) Kurs sprzedaży dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji uznaniowych (za wyjątkiem wycofania operacji, o
którym mowa w ust. 11.8).


oraz

Cytuj:
11.4. Operacje w innej walucie niż PLN dokonywane przy użyciu Kart ze znakiem MasterCard:
1) wykonane w walucie EUR są przeliczane w Banku na PLN (jeżeli waluta rachunku jest inna niż EUR) a
następnie na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia
Operacji,
(...)
3) wykonane w walucie GBP są przeliczane w Banku na PLN (jeżeli waluta rachunku jest inna niż GBP) a
następnie na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia
Operacji,


bo wtedy korzystny kurs mastercarda nie działa ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#75 PostWysłany: 13 Paź 2014 10:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 338
Loty: 16
Kilometry: 39 898
Czyli rozumiem z tego co tutaj piszecie że najlepiej będzie jak za hotel w meksyku (przez booking.com) zapłacę kartą w USD? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#76 PostWysłany: 13 Paź 2014 10:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 752
niebieski
tak, dokładnie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#77 PostWysłany: 13 Paź 2014 18:50 

Rejestracja: 06 Lut 2013
Posty: 359
niebieski
a czy wiecie w jakiej formie/ jak mam wystąpić do Alioru jeżeli płaciłem za bilet (kwota w Euro, kraj Francja) w Ryanair kartą z kantoru w Euro i pobrali sobie mimo to około 2 euro dodatkowo (chyba podwójne przewalutowanie) ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#78 PostWysłany: 13 Paź 2014 18:56 

Rejestracja: 17 Lut 2014
Posty: 104
Loty: 48
Kilometry: 101 952
To samo pytania w dwóch wątkach? :P

Wkleje Ci i tutaj odpowiedź:

"Przed płatnością mogłeś odznaczyć opcję przewalutowania, które proponuje Ryanair. Było w tym wątku o tym - poczytaj.

Teraz, to już raczej nic."
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#79 PostWysłany: 13 Paź 2014 21:56 

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 147
Loty: 2
Kilometry: 3 770
mam pytanie, jak pobierają opłatę 9 zł za kartę (rok bez transakcji)?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#80 PostWysłany: 13 Paź 2014 22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 752
niebieski
opłata za kartę to 15zł

Cytuj:
Wydanie Karty MasterCard Debit (karta wypukła):
15 zł - opłata pobierana, jeżeli w ciągu pół roku od dnia wysłania karty lub do momentu jej zamknięcia Klient nie dokona z jej udziałem transakcji


podejrzewam że ściągają to z Twojego konta powiązanego z kartą, ewentualnie z konta złotówkowego w kantorze
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1650 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 83  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group