Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wikipost
Transakcje mogą być rozliczane w salda w walucie transakcji, EUR lub PLN.
1. Transakcja w walucie rachunku - bezpośrednio z salda w danej walucie.
2. Transakcja w USD, GBP:
- z salda EUR: kurs średni NBP (użyty dwa razy: najpierw na PLN, potem na EUR),
- z salda PLN: kurs średni NBP.
3. Transakcja w EUR:
- z salda PLN: będzie albo po kursie NBP albo po kursie Aliora - ciężko powiedzieć, bo w regulaminie takiej opcji nie przewidziano.

4. Transakcja w innej walucie:
- z salda EUR: kurs Mastercard,
- z salda PLN: kurs Mastercard do przeliczenia waluty transakcji na EUR, kurs Aliora do przeliczenia EUR na PLN - opcja niekorzystna.

Regulamin:
download/file.php?id=200624

Oficjalny kalkulator przeliczników na stronie Kantoru:
https://kantor.aliorbank.pl/kalkulator-transgraniczny

[ 1558 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78  Następna
Autor Wiadomość
#1501 PostWysłany: 21 Lip 2022 15:00 

złoty
Załącznik:
IMG_20220721_150252_copy_553x501.jpg

Dokładnie zrobiłem tak samo i jak tylko € spadło w czerwcu to kupiłem na zapas, ale siedzę sobie w ogródku piwnym w Brukseli, przy samym maneken pis, być może źle napisałem nazwę, jest duża coroczna impreza, pełno ludzi w strojach z epoki, chcę płacić, a kelner, że tylko kartą bo nie mają czasu wydawać reszty, tak więc karta też się przydaje

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off  

#1502 PostWysłany: 21 Lip 2022 15:04 
Moderator forum

I dlatego kantor Aliora znakomicie się nadaje jako przechowalnia euro, o ile ktoś nie potrzebuje takich bajerów jak wsółwłaściciel, pełnomocnik itd.
 Relacje PM off  

#1503 PostWysłany: 21 Lip 2022 15:27 

platynowy
Nie taka jego rola, bo na takim przechowywaniu można też stracić.

Idealny do tego, do czego powstał Alior Kantor tj praktycznie wszędzie bezproblemowe zakupy bezgotówkowe (uwaga 3D Secure) oraz możliwość wczesnego, czasami po korzystnym kursie, zakupu walut do płatności w hotelach itp czy wypłaty głównych walut w Oddziale Aliora.

Ostatnio edytowany przez Kashpir, 21 Lip 2022 21:11, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
 Relacje PM off
lukasz_kowal lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#1504 PostWysłany: 30 Wrz 2022 13:37 

srebrny
A czy ktoś używał konta EUR w Kantorze jako zwykłego konta walutowego, na które można przyjmować przelewy zagraniczne od innych osób? Na stronie nie mogę znaleźć informacji, chyba będę musiał zadzwonić.
 Relacje PM off  

#1505 PostWysłany: 30 Wrz 2022 13:55 

niebieski
Tak
 Relacje PM off
l__j lubi ten post.

#1506 PostWysłany: 06 Gru 2022 23:10 

"2. Transakcja w USD, GBP:
- z salda EUR: kurs średni NBP (użyty dwa razy: najpierw na PLN, potem na EUR),"

To z nagłówka brzmi jak opcja niekorzystna, ale w praktyce wszystkie moje transakcje idą z EUR nawet te w USD i GBP, kurs wychodzi jak ten MC. Czyli mając EUR można płacić i zapomnieć.
 Relacje PM off  

#1507 PostWysłany: 06 Gru 2022 23:26 

Przecież to wiadomo od dawna, kantor Aliora wystarczy zasilić EUR i zapomnieć.
 Relacje PM off  

#1508 PostWysłany: 06 Gru 2022 23:28 

f0ku5 napisał(a):
Przecież to wiadomo od dawna, kantor Aliora wystarczy zasilić EUR i zapomnieć.

Jasne, zwłaszcza od czasu karty wielowalutowej, która zastąpiła indywidualne karty walutowe. Nie mniej po przeczytaniu nagłówka przypiętego do posta można mieć wątpliwości o co chodzi z tym podwójnym przeliczeniem.
 Relacje PM off  

#1509 PostWysłany: 25 Sty 2023 11:08 

Witam,
W najbliższym czasie wybieram się do USA i proszę Was o pomoc. Wiem już, że posiadając kartę wielowalutową i mając Kantorze Alior środki na koncie w w Euro lub po prostu Złotówki mogę śmiało płacić kartą w USD i kurs wymiany będzie korzystny (kurs średni NBP). Nie udało mi się jednak znaleźć informacji po jakim kursie wymieniane są w Kantorze Alior USD z PLN, a więc czy korzystniejsze będzie wcześniejsza wymiana PLN na USD i później płatność bezpośrednio z konta w USD czy po prostu trzymanie PLN i płacenie w USD?
 Relacje PM off  

#1510 PostWysłany: 25 Sty 2023 14:10 

niebieski
daniel4g napisał(a):
Wiem już, że posiadając kartę wielowalutową i mając Kantorze Alior środki na koncie w w Euro lub po prostu Złotówki mogę śmiało płacić kartą w USD i kurs wymiany będzie korzystny (kurs średni NBP)

Nie wiem skad wiesz, ale wyglada na to Kolego, ze niestety zle sie dowiedziales... To tak nie dziala. Poza tym NBP nie podaje kursu sredniego ani fixingu dla EUR/USD.
 Relacje PM off  

#1511 PostWysłany: 25 Sty 2023 14:19 

flus napisał(a):
daniel4g napisał(a):
Wiem już, że posiadając kartę wielowalutową i mając Kantorze Alior środki na koncie w w Euro lub po prostu Złotówki mogę śmiało płacić kartą w USD i kurs wymiany będzie korzystny (kurs średni NBP)

Nie wiem skad wiesz, ale wyglada na to Kolego, ze niestety zle sie dowiedziales... To tak nie dziala. Poza tym NBP nie podaje kursu sredniego ani fixingu dla EUR/USD.

W Wiki tego posta tak stoi...
 Relacje PM off  

#1512 PostWysłany: 25 Sty 2023 14:30 

Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
@Raffles oraz @daniel4g

stosujcie się do rady moderatora tego forum i będzie dobrze:
viewtopic.php?p=1505523#p1505523
 Relacje PM off  

#1513 PostWysłany: 25 Sty 2023 14:38 

-- 25 Sty 2023 14:36 --

flus napisał(a):
daniel4g napisał(a):

Mógłbyś proszę napisać czego konkretnie źle się dowiedziałam i co tak nie działa? Wszystko co napisałem wynika nie tylko z Wiki w tym wątku, ale również z aktualnego regulaminu Kantoru Walutowego Alior.

-- 25 Sty 2023 14:38 --

wersus79 napisał(a):
@Raffles oraz @daniel4g

stosujcie się do rady moderatora tego forum i będzie dobrze:
viewtopic.php?p=1505523#p1505523

Niestety w przesłanym przez Ciebie linku nie ma odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie :(
 Relacje PM off  

#1514 PostWysłany: 25 Sty 2023 15:28 

Loty: 186
Kilometry: 640 011
niebieski
daniel4g napisał(a):
Witam,
W najbliższym czasie wybieram się do USA i proszę Was o pomoc. Wiem już, że posiadając kartę wielowalutową i mając Kantorze Alior środki na koncie w w Euro lub po prostu Złotówki mogę śmiało płacić kartą w USD i kurs wymiany będzie korzystny (kurs średni NBP). Nie udało mi się jednak znaleźć informacji po jakim kursie wymieniane są w Kantorze Alior USD z PLN, a więc czy korzystniejsze będzie wcześniejsza wymiana PLN na USD i później płatność bezpośrednio z konta w USD czy po prostu trzymanie PLN i płacenie w USD?

Z mojego doświadczenia korzystniej jest wymienić poprzez kantor złotówki na walutę, w której przewiduję płacić (USD w USA czy forinty na Węgrzech) a następnie płacić kartą kantoru Alior bezpośrednio w tej walucie. Płatność inna walutą z zasobów Euro jest mniej korzystna.

W rozdziale "karta wielowalutowa" sekcja "Jak wygląda rozliczenie transakcji kartą wielowalutową?" jest opis, jak to działa: https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/pomoc.html
 Relacje PM off  

#1515 PostWysłany: 25 Sty 2023 16:05 

daniel4g napisał(a):
Witam,

Po dokładniejszym zagłębieniu się w temat, analizie regulaminu, kursów Aliora, średnich kursów NBP doszedłem do wniosku, że w przypadku płatności dokonywanych w USD korzystniej jest posiadać na koncie PLN niż kupione USD.
Dla przykładu na chwilę obecną:
Płatność w USD z konta w PLN rozliczona zostanie po kursie średnim NBP czyli 4,3341 PLN/USD
Kupno USD za PLN odbędzie się po kursie Kantoru Alior czyli: 4,3546.

Przy płatności w wysokości 1000USD płatność z konta w PLN wychodzi o 20,5 zł taniej.

Jeśli gdzieś popełniłem błąd poprawcie mnie proszę.
 Relacje PM off  

#1516 PostWysłany: 25 Sty 2023 16:59 

Loty: 186
Kilometry: 640 011
niebieski
@daniel4g
Czy na pewno przeliczenie płatności w USD odbędzie się wg kursu średniego NBP?

Bo znalazłem coś takiego:
https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-info ... wa-KW.html

Czyli jak ja to rozumiem: płacąc w USD, gdy nie masz na koncie kantoru przypisanym do karty wielowalutowej tej waluty to Alior przeliczy to na Euro wg kursu Mastercard. Jeśli na koncie nie będzie Euro, to przeliczy to na PLN wg "kursu tabelowego" (czyli jakiego?) Alior Banku.
W każdym razie będą to dwa przeliczenia, jedno po kursie (jak rozumiem niezbyt korzystnym) Mastercard a drugie po bliżej nieznanym Alior Banku - z zapisu nie wynika jednoznacznie, że to ten sam kurs, co w kantorze Aliora.
 Relacje PM off  

#1517 PostWysłany: 25 Sty 2023 17:23 

niebieski
Kol. @Przemm
Kurs tabelowy to standardowy kurs wymiany walut w bankach, z reguly spread wtedy wynosi miedzy 7-10%. Przykladowa tabela Aliora:
https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-info ... walut.html
Widac, ze spread dla EUR czy USD wynosi po 9%, wiec zupelnie jest to nieoplacalne w porownaniu z kantorem Aliora czy nawet innymi internetowymi lub stacjonarnymi kantorami.

Kol. @daniel4g
Troche nieladnie mi odpisales, ale nie jestem pamietliwy, dlatego uprzejmie Ci odpisze, ze uzywajac karty wielowalutowej kantoru Aliora najlepiej miec dana walute na rachunku w tej walucie, w Twoim przypadku USD. Ewentualnie EUR, ale wtedy przy platnosci w USD juz wchodzi w gre przewalutowanie na EUR po kursie Mastercard (ktory nie jest taki zly, ale zawsze to przewalutowanie i jakis ulamek % sie traci). Kompletnie nie oplaca sie natomiast jak juz tutaj wspomniano posiadanie tylko srodkow w PLN i platnosc w USD, bo wtedy przewalutowanie pojdzie po tabeli, a wiec bardzo niekorzystnie.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#1518 PostWysłany: 25 Sty 2023 17:53 
Moderator forum

Wywołany do tablicy niestety nie wypowiem się, nie pamiętam już jaki był zapis regulaminu. Moja wypowiedź była o walutach innych niż GBP i USD, a tu mamy pytanie o dolary.

@flus mylisz się w kwestii kursu tabelowego, bo powinieneś wczytać się w objaśnienie gwiazdek:
Cytuj:
** dotyczy płatności bezgotówkowych realizowanych kartami klientów indywidualnych

Czyli spread ponad 15%! Lub po mojemu: kurs średni + prowizja 7,5%. Alior od dawna ma najbardziej złodziejski spread dla przeliczeń kartowych.
 Relacje PM off
flus lubi ten post.

#1519 PostWysłany: 25 Sty 2023 18:27 

-- 25 Sty 2023 17:16 --

Przemm napisał(a):
@daniel4g
Czy na pewno przeliczenie płatności w USD odbędzie się wg kursu średniego NBP?

Bo znalazłem coś takiego:

Czyli jak ja to rozumiem: płacąc w USD, gdy nie masz na koncie kantoru przypisanym do karty wielowalutowej tej waluty to Alior przeliczy to na Euro wg kursu Mastercard. Jeśli na koncie nie będzie Euro, to przeliczy to na PLN wg "kursu tabelowego" (czyli jakiego?) Alior Banku.
W każdym razie będą to dwa przeliczenia, jedno po kursie (jak rozumiem niezbyt korzystnym) Mastercard a drugie po bliżej nieznanym Alior Banku - z zapisu nie wynika jednoznacznie, że to ten sam kurs, co w kantorze Aliora.

Również trafiłem na ten zapis, ale jest on niezgodny z regulaminem, który jest ważniejszy. Natomiast wikipost z tego wątku w pełni odpowiada zapisom regulaminu: poniżej cytat z regulaminu z zaznaczonymi zapisami mówiącymi o sposobie rozliczenia płatności w USD z konta a w PLN:

§27
....
6. Wszystkie operacje dokonane przy użyciu Karty Wielowalutowej, za wyjątkiem operacji zwrotu oraz wycofania
operacji, obciążają:

a. Rachunek w walucie transakcji, jeżeli transakcja wykonywana była w walucie określonej w Rozdziale
I pkt. 22 Taryfy
b. Rachunek prowadzony w EUR, jeżeli transakcja była wykonywana w innej walucie niż określone
w Rozdziale I pkt. 22 Taryfy, według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację
c. w przypadku:
i. braku dostępności Rachunku lub braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku
opisanym w pkt a), transakcje księgowane są w ciężar Rachunku głównego Karty
Wielowalutowej, a przewalutowanie następuje zgodnie z poniższymi zasadami:
- operacje w walutach PLN są przeliczane z waluty transakcji na EUR według kursu
średniego NBP zaprezentowanego przez Bank na stronie:
- operacje w walutach USD i GBP są przeliczane z waluty transakcji na PLN, a następnie
z PLN na EUR według kursu średniego NBP zaprezentowanego przez Bank na stronie:
– operacje w pozostałych walutach są przeliczane z waluty transakcji na EUR według kursu
Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację
ii. braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku głównym Karty Wielowalutowej,
transakcje księgowane są w ciężar Rachunku prowadzonego w walucie PLN,
a przewalutowanie następuje zgodnie z poniższymi zasadami:
- operacje w walutach USD i GBP są przeliczane z waluty transakcji na PLN według kursu
średniego NBP zaprezentowanego przez Bank na stronie:

- operacje w pozostałych walutach są przeliczane z waluty transakcji na EUR według kursu
Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację, a następnie na PLN po kursie
kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia Operacji
iii. w przypadku braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku prowadzonym
w walucie PLN transakcja jest odrzucana

-- 25 Sty 2023 17:27 --

flus napisał(a):
Kol. @daniel4g
Troche nieladnie mi odpisales, ale nie jestem pamietliwy, dlatego uprzejmie Ci odpisze, ze uzywajac karty wielowalutowej kantoru Aliora najlepiej miec dana walute na rachunku w tej walucie, w Twoim przypadku USD. Ewentualnie EUR, ale wtedy przy platnosci w USD juz wchodzi w gre przewalutowanie na EUR po kursie Mastercard (ktory nie jest taki zly, ale zawsze to przewalutowanie i jakis ulamek % sie traci). Kompletnie nie oplaca sie natomiast jak juz tutaj wspomniano posiadanie tylko srodkow w PLN i platnosc w USD, bo wtedy przewalutowanie pojdzie po tabeli, a wiec bardzo niekorzystnie.

Niestety po raz kolejny wprowadzasz w błąd i to trzykrotnie w jednej wypowiedzi: Po pierwsze jeśli mam środki na koncie EUR to przewalutowanie na USD nie następuję nie jak napisałeś po kursie Mastercard tylko po średnim kursie NBP (najpierw z USD na PLN a następnie z PLN na EUR), który jest korzystniejszy od Mastercard. Po drugie posiadając środki w PLN - przy płatności w USD przewalutowanie następuje bezpośrednio po średnim kursie NBP a nie tak jak piszesz wg. tabeli Alior. Po trzecie korzystniej jest mieć na koncie PLN a nie jak piszesz USD ponieważ średni kurs NBP jest niższy niż kurs po jakim można kupić w Aliorze USD.
 Relacje PM off  

#1520 PostWysłany: 25 Sty 2023 18:35 

niebieski
Kol. @daniel4g
Nie wiem, czy nie potrafisz czytac regulaminow, czy tak celowo udajesz... Skoro wszystko wiesz lepiej, to po co w ogole zadajesz pytanie na tym forum...?
Musisz sobie uswiadomic jedna rzecz, podstawowym rachunkiem do rozliczen w kantorze wielowalutowym Aliora jest nie rachunek w PLN, tylko rachunek w EUR.

I zawsze najbardziej oplaca sie platnosc w walucie rachunku, a nie innej, ale jak chcesz to plac sobie w USD i rozliczaj na rachunku w PLN, zobaczymy jak na tym wyjdziesz. Tylko pozniej sie pochwal na forum ku przestrodze dla innych.
Polecam też przeczytać przedostatnie zdanie z tej strony:
 Relacje PM off  

[ 1558 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot], Trendiction [Bot], wojtekf93 oraz 2 gości