Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Sty 2023 08:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Uwaga! Na własną odpowiedzialność!

Ponoć dało się wjechać do Mekki przez kilka miesięcy w roku 2020/2021, ale od dłuższego czasu znowu nie wolno.
Dla chcącego (lub głupiego) nic trudnego ;)

Nie wiem co grozi jak złapią na miejscu, więc instrukcja jest tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Przygotowania: zdjąć holder z telefonem/nawigacją z szyby, obniżyć osłonę przeciwsłoneczną na maxa i dobrze mieć arafatkę zasłaniającą boki twarzy. Ja nie miałem, więc lewą ręką cały czas zakrywałem twarz.

Przed wjazdem od Jeddah i Taif są znaki, prosto MAKKAH ONLY FOR MUSLIMS. Jechałem od Taif, najpierw miałem wjechać autostradą, ale zaraz na rozjeździe na Jeddah jest checkpoint (zaznaczony strzałką po prawej), a chciałem uniknąć kontaktu z policją. Zjechałem na Jeddah drogą 298 i pojechałem drogą zaznaczoną na czerwono - tam nie ma checkpointów.

Załącznik:
mekka.jpg
mekka.jpg [ 400.68 KiB | Obejrzany 2563 razy ]


Bez problemów podjechałem pod Haram. Mnóstwo się buduje, zabierają całe wzgórza pod hotele. Na wschodni viewpoint nie próbowałem wjechać właśnie z powodu wszechobecnej konstrukcji.
Wjechałem na północny viewpoint, o którym pisał @irae. Czerwona kreska - hardkorowo pośród budynków, wąska uliczka na jeden samochód, pełno ludzi, samochody zaparkowane, pionowo do góry. Zjechałem zieloną kreską, ale tam budują hotele i na końcu był szlaban. Gościu na szczęście mnie puścił od razu bez zaglądania kto tu podjechał.

Załącznik:
mekka2.jpg
mekka2.jpg [ 238.79 KiB | Obejrzany 2563 razy ]


Widok z góry:

Załącznik:
mekka1.jpg
mekka1.jpg [ 440.45 KiB | Obejrzany 2563 razy ]


Trzeba było wyjechać tą samą drogą, a ja wyjechać chciałem autostradą na Jeddah, ale były znaki, że jest checkpoint. Przestraszyłem się i zjechałem na exit, pokręciłem się trochę i wyjechałem w końcu na północ na Medynę (zielona kreska na pierwszym zdjęciu). Tam jest checkpoint tylko na wjeździe do miasta, a nie na wyjeździe. Do Jeddah dojechałem przez Al Jumum.

Po wszystkim byłem cały czerwony ze stresu ;)
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
16 ludzi lubi ten post.
13 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
#2 PostWysłany: 06 Sty 2023 08:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2015
Posty: 2212
Loty: 219
Kilometry: 409 257
niebieski
Po co te podchody? W listopadzie wjechałem normalnie bez stresu w okolice kamienia.

Tutaj zdjecie z Mekki :
Image

A tu z Medyny :

Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 06 Sty 2023 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lut 2015
Posty: 2342
platynowy
@Marco Manno Po to, żeby mieć większa szansę na wjazd do miasta, jeśli ktoś chce je zobaczyć.
Może miałeś szczęście, albo coś się zmieniło, ale mi w grudniu 2022 z hotelu w Mekkce też odpisali (sieć Accor), że jako nie muzułmanin do miasta nie mogę wjechać, co potwierdzają znaki i checkpointy, o których napisał @cart


Ostatnio edytowany przez pawfazi, 06 Sty 2023 11:25, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 06 Sty 2023 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2015
Posty: 2212
Loty: 219
Kilometry: 409 257
niebieski
Hotel musi oficjalnie odpisać że jest to niemożliwe. Oczywiście to zależy od szczęścia… Nawet w środku mogą chcieć zobaczyć rodzaj wbitej pieczątki. Nam udało się nie tylko wjechać do Mekki bez problemu, ale również nocować w 4* hotelu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
brzemia lubi ten post.
brzemia uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 06 Sty 2023 11:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lut 2015
Posty: 2342
platynowy
@Marco Manno Dlatego uważam, że napisanie "Po co te podchody?", może być zbyt swobodnie potraktowana przez niektórych czytelników i przez taki wpis ktoś może mieć problemy wjeżdżając swobodnie do miasta, bez wiedzy, że robi formalnie niezgodnie z przepisami jakie tam panują.

Każdy samodzielnie podejmuje decyzję, ale jak Tobie sie udało to oczywiscie napisz (gratuluję), ale nie sugeruj, że jest to norma i każdy może wjeżdżać, bo ktoś może trafić na problemy mimo wszystko.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 06 Sty 2023 11:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2015
Posty: 2212
Loty: 219
Kilometry: 409 257
niebieski
Nie do końca się z Tobą zgodzę.
Moim zdaniem lepiej żeby ktoś został cofnięty na checkpoincie, aniżeli „złapany” w mieście.

Wystarczy że taki czytelnik się wystraszy i opowie jak to na takim Fly4free mówili jak ominąć checkpoint żeby swobodnie wjechać.

Oczywiście decyzja należy po stronie osoby wjeżdżającej, osobiście natomiast wolałbym wjechać oficjalną stroną i w razie późniejszej kontroli powiedzieć że przejechałem checkpoint bez problemu aniżeli miałbym się wygadać że znałem konsekwencje i próbowałem i tak oszukać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 06 Sty 2023 14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2012
Posty: 214
Loty: 89
Kilometry: 192 466
niebieski
@Marco Manno

jak byłeś ubrany?
_________________
Relacje 2022 >>SYRIA>https://www.fly4free.pl/forum/syria-piekna-czy-bestia,214,163045
NEPAL>
nepal-w-strone-bazy-everestu-rodzinnie,215,164947
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 06 Sty 2023 14:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Przed wyjazdem czytałem, że był jakiś dekret, który pozwalał wjechać i że się skończył na początku grudnia.
Trudno powiedzieć jak jest. Jeden checkpoint puści a inny nie. To, że jeden puści to nie znaczy, że nie będziesz mieć problemu na mieście.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 06 Sty 2023 23:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2015
Posty: 2212
Loty: 219
Kilometry: 409 257
niebieski
irae napisał(a):
@Marco Manno

jak byłeś ubrany?
W mekce bylem ubrany normalnie. Byliśmy w 4, wyróżnialiśmy się z tłumu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
DAD lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 07 Sty 2023 21:29 

Rejestracja: 29 Sie 2022
Posty: 279
srebrny
Przy zakupie wizy zaznacza się, że nie będzie się wjeżdżać do świętych miejsc albo nawet oświadczenie. Czekam na poradnik jak wwieźć medyczna marihuanę i pol litra :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 07 Sty 2023 22:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Wjazd do Mekki zapewnił mi większy odpał niż maryśka i pół litra razem wzięte.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 16 Sty 2023 19:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2012
Posty: 214
Loty: 89
Kilometry: 192 466
niebieski
@Pecel87

kurcze i co teraz? zaznaczyłem i wjechałem, mam wrócić oddać się w ręce policji, żeby wymierzyła sprawiedliwość?
_________________
Relacje 2022 >>SYRIA>https://www.fly4free.pl/forum/syria-piekna-czy-bestia,214,163045
NEPAL>
nepal-w-strone-bazy-everestu-rodzinnie,215,164947
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group