Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 23 Lis 2022 18:15 

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 7
Cześć. Pierwszy raz mam taki problem i zgłaszam się z prośbą o poradę do fachowców tutaj na Forum.
Kupiłem przez pośrednika TRIP.COM lot Madryt Havana linią IBEROJET. Oryginalna data 19-29.03.2023
Po zakupieniu tego biletu kupiłem sobie dolot z Wiednia do Madrytu - 18.03.2023 (z noclegiem w Madrycie w razie jakichś przesunięć) i powrót na 30.03 - wylot z Madrytu po 6 godzinach od chwili gdy powinienem przylecie z Hawany do Madrytu - więc z całkiem niezłym zapasem.
Jakież było moje zdziwienie gdy dzisiaj zostałem poinformowany ze lot z Hawany do Madrytu jest przełożony z 29.03 na 2.04 (czyli o 4 doby!!)
Dają mi opcje rezygnacji (trip.com daje) ale co z biletami kupionymi na lot Wiedeń Madryt - kosztowały ponad 1000 płn za 2 osoby w dwie strony i tam nie mam opcji żadnej zmiany.
Czy TRIP.COM musi mi zapłacić za nowy bilet powrotny z MADRYTU DO Wiednia?- bo to on jest konsekwencja ich działania - rozumiem kilka godzina ale mnie 4 dni !!!
Jakieś sugestie od fachowców tutaj - co mogę w tej sytuacji zrobić?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
#2 PostWysłany: 23 Lis 2022 18:24 

Rejestracja: 02 Mar 2016
Posty: 840
złoty
W tej sytuacji najpierw negocjuj z Mytrip, że powrót do Madrytu ci nie odpowiada i może zmienisz to na jakiś inny wcześniejszy lot albo np. na inne lotnisko. Z lotem do Wiednia to już nic nie zrobisz bo zakupiłeś dwie zupełnie oddzielne podróże tj. Madryt - Havana - Madryt i Madryt - Wiedeń - Madryt. Na przyszłość nauczka, że przy takich kombinacjach jedna z podróży musi być w opcji flex żeby się moc dopasować do ewentualnej zmiany rozkładu.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 23 Lis 2022 19:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Troche w bloto wdepnales..
Nie ma dobrego rozwiazania tutaj, Bo to SA dwa osobne produkty, cos w stylu jakby taxi ci sie na samolot spoznilo to czy kierowca taxi cos moze? No nie. Na plus masz sporo czasu.
Pasuja ci dluzsze wakacje? - dokup kolejny powrot z Madrytu a tamten odpusc.
Nie pasuja? Sprobuj skontaktowac sie z Mytrip moze jest jakis lot Iberia w bardziej pasujacych datach - Tu postednik moze skasowac cie jakas oplate za service - nie znam ich warunkow ale z 50 euro by mnie nie zdziwilo.
Mozesz tez bezpowtednio do Iberii zagadac I cos przez nich zmienic, ale ci Maja pelne prawo odeslac cie do Mytrip.
Jest jeszcze Inna opcja - ubezpieczenie turystyczne - jezeli masz poczytaj warunki, moze pokrywa.

Nauczka na bledzie zawsze sie przydaje, szkoda tylko ze na wlasnym. Na przyszlosc glowny lot lepiej kupic bezpowtednio u lini, wiecej pola do manewrow, doloty.. z nimi warto poczekac co do kupna, I'm blizej wylotu tym mniejsze szanse na drastyczne zmiany ale I ceny wyzsze - dlatego lot z blizsza nawet drozszy lepiej sie oplaca.

EDIT:
2 kwietnia o 20:00 masz MAD-VIE za 300zl.
Góra
 Profil Relacje PM off
KL_user lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 23 Lis 2022 19:56 

Rejestracja: 30 Maj 2017
Posty: 161
Jednak jest maleńka szansa.
https://www.money.pl/gospodarka/przelom ... 0817a.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 23 Lis 2022 20:08 

Rejestracja: 02 Mar 2016
Posty: 840
złoty
@Bulusia To raczej mało pomoże autorowi postu. Po pierwsze to co jest napisane w artykule dotyczy sytuacji gdy już jest dzień odlotu. W mojej ocenie nie ma tutaj jak powoływać się na rozporządzenie WE nr 261/2004. Zmiana terminu lotu nastąpila prawie pół roku wcześniej i wszystkie terminy są zachowane. Po drugie bez prawnika i sprawy sądowej tego się nie załatwi.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 23 Lis 2022 21:28 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3225
srebrny
Ec261/2004 ciągle obowiązuje i przewoźnik ma obowiązek zaproponować ci pierwsze dostępne połączenie dowolnymi liniami.
Tyle teoria, w praktyce bardzo trudna do wyegzekwowania. W każdym bądź razie jest jeszcze dużo czasu i masz czas aby zgłosić takie żądanie (wyszukaj pierwszy dostępny lot na trasie)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 23 Lis 2022 21:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Czemu miałoby tu nie się móc powoływać na rozporządzenie 261/04? Na jego podstawie przysługuje tu oczywiście zmiana rezerwacji przez przewoźnika na taki lot, jaki pasuje pasażerowi, czyli w tym wypadku w pierwotnej dacie jakąkolwiek inną linią lotniczą.
Inna sprawa to dochodzenie tego roszczenia. Trip.com ma chyba oddział jedynie w Holandii i chętny do współpracy pewnie nie będzie, a Iberojet siedzibę w Hiszpanii.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 24 Lis 2022 01:40 

Rejestracja: 11 Sie 2010
Posty: 1842
HON fly4free
Pabloo napisał(a):
Na jego podstawie przysługuje tu oczywiście zmiana rezerwacji przez przewoźnika na taki lot, jaki pasuje pasażerowi, czyli w tym wypadku w pierwotnej dacie jakąkolwiek inną linią lotniczą.
To jest jedna z alternatyw i szczerze - nie znam żadnego przypadku, żeby linia lotnicza w przypadku nawet całkowitego skasowania danego lotu (czy trasy) z tak dużym wyprzedzeniem czasowym, zaoferowała alternatywny przelot innymi liniami. Jedyne co oferują to zwrot kasy (lub oczywiście inny lot ale w ramach swojej siatki połączeń). Jeśli jest tu ktokolwiek, komu coś takiego się udało (lot innymi liniami w zamian za skasowany - z dużym wyprzedzeniem) - to chętnie przeczytam. Linie lotnicze nie zajmują się biletami wystawionymi przez OTA, bardzo rzadko "przejmują kontrolę" nad takim biletem, bo im się to w ogóle nie opłaca (nie im zapłacono za ten serwis), czasem w amerykańskich liniach są tak mili i to robią. Inny miły przypadek to Azul (ale wtedy osobiście w biurze na lotnisku...). Natomiast użeranie się z OTA to jest droga przez mękę, praktycznie w 95% skazana na porażkę. Piszę, jakie są realia, w życiu spędziłem dziesiątki jak nie już setki godzin na telefonie i bezpłodnych dyskusjach z expedią, priceline, mytrip, a nawet LOTem...
Góra
 Profil Relacje PM off
elwirka lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 24 Lis 2022 02:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Dlatego też napisałem o dochodzeniu tego roszczenia. Droga poprzez samodzielne dogadywanie się z linią lotniczą lub nie daj Boże pośrednikiem jest oczywiście nieskuteczna. Jako, że bez bata te podmioty nic nie zrobią, niezbędny jest sąd. A tu pojawia się problem czy podmiot ma w ogóle siedzibę na terenie UE i siedzibę lub oddział na terenie Polski.
Przypadków gdzie w podobnej sytuacji ktoś zakupił bilety samodzielnie, a potem żądał zwrotu należności od przewoźnika i sąd mu je zasądził, znam kilkanaście. Znam je poprzez poprzednią pracę z tym związaną. Ale dotyczyły podmiotów, którym wytoczono powództwa przed polskim sądem.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
SPLDER lubi ten post.
SPLDER uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 24 Lis 2022 09:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
@Pabloo, tylko ze to jest "swiezy" uzytkownik, ma do wyboru dokupienie lotu za 300zl badz pojscie na droge sadowa w sadzie zagranicznym na podstawie dosc nowego prawa po to tylko by móc uzyskac 250zl zwrot (wydali 1000zl za 2 bilety RT).

Ciekaw jestem cennika uslug mytrip w takim przypadku, bo jak byloby za free to nawet mozna byloby rozwazyc pelen zwrot lotu na Kube i kupno nowego gdzies indziej z Madrytu ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Lis 2022 10:39 

Rejestracja: 20 Maj 2016
Posty: 55
Loty: 167
Kilometry: 419 361
No cóż, łączę się w bólu, pewnie każdy z nas kiedyś coś podobnego przeżył.
Ale doświadczenie zaprocentuje na przyszłość ;) Jedynie przykro, że będzie Cię to trochę kosztowało. Ale każdego kosztowało:)
Ja, po początkowym kupowaniu praktycznie wszystkiego z OTA dającego kilka procent oszczędności (nie mówię o EF lub specjalnych promocjach OTA), obecnie praktycznie zawsze główne bilety kupuję bezpośrednio u przewoźnika. Gwoździem do trumny była z sytuacja z Mytrip, kiedy przy anulowaniu jednego z odcinkó lotu dali mi jakiś śmieszny termin na zaakceptowanie zmian po czym jak ich nie zaakceptowałem w terminie anulowali rezerwację i nie chcięli oddać pieniędzy a bank nie przeprocesował chargebacku. Kwota stosunkowo niewielka, chyba około 500 PLN. Ostatecznie po tym jak machnąłem ręką, jakieś 9 miesięcy później ni z gruchy ni z pietruchy otrzymałem zwrot na kartę.
A przy zakupie bezpośrednio u przewoźnika parę ciekawych zmian (dużo dla mnie korzystniejszych niż oryginalna oferta) przy tak odległych terminach i zmianach rozkładowych udało się bez najmniejszego problemu uzyskać. Nikt nie pyta o prowizje, opłaty, terminy.
Nie wspomniano jeszcze o hotelach "przesiadkowych" - takie zawsze muszą być rezerwowane jako flex.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 24 Lis 2022 14:28 

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 396
Loty: 178
Kilometry: 329 695
niebieski
nie piszesz, albo ja nie widze, ile zaplaciles za bilety.
Wzielabym zwrot gotowki jak sie nie da przelozyc lotow z posrednikiem na pierwotne daty i kupila nowe loty.
Na te same daty masz za 410 EUR za osobe loty z World2fly MAD - HAV
Obserwuj Skyscanner czy jakas inna wyszukiwarke i cos w przyzwoitej cenie na pewno znajdziesz
Góra
 Profil Relacje PM off
KL_user lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 24 Lis 2022 14:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sty 2017
Posty: 2121
platynowy
Właśnie miałem to samo pisać :D
Zwrot za tamte i szukanie nowych lotów. Trasa MAD-HAV jest dosyć popularna i jest jakiś wybór.

Można też rozważyć zupełną zmianę destynacji z Madrytu. Przy kombinowanych podróżach z dolotami, noclegami po drodze, przydatna bywa wszelka elastyczność.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 24 Lis 2022 15:17 

Ja bym jednak z radami poczekał aż autor weźmie aktywniejszy udział w temacie. Wszak loty VIE - MAD - VIE mogą jeszcze również zmienić się. Na tym odcinku nie znamy nawet linii lotniczej, więc nie wiemy czy w razie czego będzie można swobodnie zmieniać dni (loty mogą być raz czy dwa w tygodniu). Za mało danych.
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group