Fly4free.pl

Eurocontrol ostrzega: Na tych lotniskach uważaj na chaos i kolejki. Na liście lotnisko z Polski!

Foto: Corriere / Shutterstock
Na wielu europejskich lotniskach w te wakacje sytuacja może być bardzo trudna, a pasażerowie muszą się przygotować na długie oczekiwanie w kolejkach do kontroli i ewentualne opóźnienia – przestrzega Eurocontrol. Na liście portów najbardziej zagrożonych swoistą klęską urodzaju i nadmiernym popytem jest warszawskie Lotnisko Chopina.

Choć ceny biletów lotniczych poszły mocno w górę, to już teraz wiadomo, że to będzie rekordowy sezon na podróże lotnicze w Europie. Świadczą o tym choćby dane z wielu lotnisk, które już notują absolutnie rekordowe wyniki i… szykują się na jeszcze większy ścisk i tłok. Jak informuje Eurocnotrol, czyli organizacja zrzeszająca kontrolerów ruchu lotniczego, największe problemy będą w wakacyjne weekendy, czyli od piątku do niedzieli.

Jednocześnie Eurocontrol wskazał grupę lotnisk, gdzie sytuacja może być potencjalnie najgorsza. Znalazło się na niej Lotnisko Chopina w Warszawie, które jest na dobrej prostej do pobicia wyników sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. W czerwcu przez warszawskie lotnisko przewinęło się 1,8 mln pasażerów, a w sumie w I półroczu obsłużyło ono 8,3 mln osób.

Lotnisko już teraz pracuje na pełnych obrotach – od połowy czerwca lotnisko odprawia dziennie od 59,5 do 66,5 tysiąca pasażerów dziennie. I tak będzie przez całe lato.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, inne lotniska, na których mogą pojawić się kłopoty to francuskie Reims i Marsylia, Ateny, Londyn, Budapeszt, Barcelona, Bruksela i Zagrzeb.

Jak wskazuje Eurocontrol, oprócz zwiększonej liczby pasażerów kłopotem mogą być ograniczenia przestrzeni powietrznej w Europie.

— To lato będzie bardzo trudne, bo oprócz wszystkich utrudnień doszło jeszcze zamknięcie części przestrzeni powietrznej nad Europą z powodu wojny w Ukrainie i oddanie jej wojsku. Z tym musimy się pogodzić. Natomiast lotniska muszą zadbać o to, aby nie miały wakatów, a linie lotnicze muszą pilnować rozkładów — mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Raul Medina, dyrektor generalny Eurocontrol.

Na potencjalne utrudnienia dla pasażerów wskazuje też Stanisław Wojtera, czyli prezes PPL.

– W sezonie letnim na Lotnisku Chopina padnie rekord. Dlatego chciałbym wszystkich przestrzec, że będziemy mieć tłok i kolejki na lotnisku – powiedział w rozmowie z PAP.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »