REKLAMA

Duże problemy Qatar Airways. Państwa arabskie zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem

Foto: Wikipedia
Arabia Saudyjska, ZEA, Egipt, Bahrajn i kilka innych państw oskarżyły Katar o wspieranie terroryzmu i zerwały z nim wszelkie stosunki dyplomatyczne i konsularne. Napięta sytuacja przekłada się na chaos na lotnisku w Doha oraz zapowiedź poważnych problemów dla przewoźnika Qatar Airways.

Cztery państwa arabskie wydały swoje oświadczenia w poniedziałek rano. Zarzucają w nich Katarowi: wspieranie, finansowanie i udzielanie schronienia terrorystom islamskim, m.in. członkom Bractwa Muzułmańskiego. Katar dementuje te informacje. Wraz z zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Katarem, państwa te zamknęły granice i zawiesiły wszelkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne z małym emiratem. Z kolei wszyscy obywatele Kataru mają kilka dni na opuszczenie tych państw. Wkrótce po wspomnianej czwórce, stosunki dyplomatyczne z Katarem zerwały też Libia, Jemen i Malediwy.

Czym zawinił Katar?

Relacje Kataru z arabskimi sojusznikami uległy pogorszeniu dwa tygodnie temu, gdy katarska agencja prasowa opublikowała szereg kontrowersyjnych komentarzy emira Kataru. Miał on oskarżać sąsiadów o spiskowanie przeciwko Katarowi i chwalić szyicki Iran, który jest głównym rywalem Arabii Saudyjskiej do roli lidera w regonie. Emir Kataru miał też szczycić się dobrymi relacjami swego kraju z Izraelem. Katar tłumaczy, że wiadomości zostały umieszczone w serwisie przez hakerów, którzy włamali się także na konta agencji prasowej Kataru na Twitterze. Jednak oburzone informacjami państwa arabskie nie uznały tych tłumaczeń i zablokowały u siebie możliwość nadawania katarskich mediów, w tym nadającej z Dohy telewizji Al-Dżazira.

Zerwanie stosunków dyplomatycznych może wpłynąć na bardzo poważne problemy przewoźnika Qatar Airways.

Od rana na lotnisku Hamad International w Doha panuje chaos, a większość lotów jest opóźnionych. Jest to związane z decyzjami rządów ZEA i Arabii Saudyjskiej, które zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów z Kataru. Od rana, co chwilę mamy też kolejne komunikaty linii lotniczych z Zatoki Perskiej. Linie Etihad oraz Emirates zawieszą od wtorku rano wszystkie loty do Doha. Ostatni lot Emirates z Dubaju będzie miał miejsce o 2:30 w nocy czasu lokalnego. W trybie pilnym wszystkie rejsy do Doha wstrzymała też Saudia. Z kolei linie Qatar Airways na razie zawiesiły loty do Arabii Saudyjskiej.

Kryzys dyplomatyczny może mieć bardzo poważne konsekwencje dla linii z Zatoki. Z danych OAG wynika, że liczba oferowanych foteli na trasach do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich wynosi obecnie odpowiednio 33,6 i 33,4 tys. tygodniowo. A w sumie liczba oferowanych foteli dla 4 krajów arabskich stanowi aż 18,2 proc. całkowitej liczby miejsc w siatce przewoźnika.

Równie dużym problemem jest blokada przestrzeni powietrznej, z powodu której samoloty katarskich linii będą musiały latać okrężną drogą. To zaś powoduje, że niektóre połączenia, np. do Afryki, mogą stać się nieopłacalne dla linii i mało atrakcyjne dla samych pasażerów.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
No to czekamy na promocje .
Janusz, 5 czerwca 2017, 14:26 | odpowiedz
To że Katar wspiera terrorystów m. in. w Jemenie było wiadomo już od dawna... Ciekawe jak się to dalej potoczy.
Piotr, 5 czerwca 2017, 14:45 | odpowiedz
Jeśli jest choć ziarno prawy, to super decyzja i bardzo odważna, przecież inne linie w zatoce też na tym stracą miliony każdego dnia. coś musi być na rzeczy, że te państwa się dogadały wspólnie. trzeba zwalczać terroryzm na każdym możliwym etapie , nawet kosztem strat finansowych.
PLGeronimo, 5 czerwca 2017, 14:45 | odpowiedz
PLGeronimo Jeśli jest choć ziarno prawy, to super decyzja i bardzo odważna, przecież inne linie w zatoce też na tym stracą miliony każdego dnia. coś musi być na rzeczy, że te państwa się dogadały wspólnie. trzeba zwalczać terroryzm na każdym możliwym etapie , nawet kosztem strat finansowych.
Arabia Saudyjska - tyle w temacie , poczytaj to może zrozumiesz jak bardzo abstrakcyjną mamy obecnie sytuację
mam, 5 czerwca 2017, 14:47 | odpowiedz
Wystarczy popatrzeć na flightradar24 aby stwierdzić,że przestrzeń powietrzna zamknięta nie jest. Kilka samolotów nad Arabią Saudyjską nadal lata.Kopiuj ,wklej nie zawsze się sprawdza.
kris1234, 5 czerwca 2017, 14:48 | odpowiedz
kris1234 Wystarczy popatrzeć na flightradar24 aby stwierdzić,że przestrzeń powietrzna zamknięta nie jest. Kilka samolotów nad Arabią Saudyjską nadal lata.Kopiuj ,wklej nie zawsze się sprawdza.
Nadal latają, ponieważ trwa tzw. okres przejściowy. Przecież nie zmienią tras nagle wszystkim samolotom, które są w powietrzu lub startują niedługo po trasie nad blokującymi krajami.
kokos, 5 czerwca 2017, 14:57 | odpowiedz
trump cos namieszal
luft, 5 czerwca 2017, 15:00 | odpowiedz
Terrorystów wspiera ta sama sitwa, która wywołała kolejne rewolucje i wojnę w Syrii, nastepnie ukierunkowując migracje ludności do Europy. Ta sitwa dąży do stworzenia wielkiego chaosu, z którego wyłoni się nowy komunizm czyt. korporacjonizm, w skrócie nazywany NWO. Przed tą sitwą przestrzegał m.in JFK w najwazniejszym orędziu jakie wygłosił tuż przed śmiercią. Nie kto inny jak Henry Kissinger, Soros, czy złotousty Wolfgang prawa reka i mozg makreli otwarcie o tym mówią że nad tym pracują i plan jest wdrażany. Wolfgang otwarcie mówi że się cieszy iż chaos się powiększa, gdyz tylko poprzez wielki chaos pojawiają się najlepsze mozliwosci wprowadzania zmian, które sobie zaplanowali w ich chorych łbach.
Nixon, 5 czerwca 2017, 15:02 | odpowiedz
Mądra i szybka decyzja. A durna Europa nadal będzie przyjmować pseudoimigrantów jak leci.
bubu, 5 czerwca 2017, 15:02 | odpowiedz
kris1234 Wystarczy popatrzeć na flightradar24 aby stwierdzić,że przestrzeń powietrzna zamknięta nie jest. Kilka samolotów nad Arabią Saudyjską nadal lata.Kopiuj ,wklej nie zawsze się sprawdza.
"zamknięta dla samolotów z Kataru" a nie wszystkich
guzik, 5 czerwca 2017, 15:14 | odpowiedz
guzik
kris1234 Wystarczy popatrzeć na flightradar24 aby stwierdzić,że przestrzeń powietrzna zamknięta nie jest. Kilka samolotów nad Arabią Saudyjską nadal lata.Kopiuj ,wklej nie zawsze się sprawdza.
„zamknięta dla samolotów z Kataru” a nie wszystkich
Więc popatrz ile samolotów z Kataru jest nad Arabią.
kris1234, 5 czerwca 2017, 15:32 | odpowiedz
bubu Mądra i szybka decyzja. A durna Europa nadal będzie przyjmować pseudoimigrantów jak leci.
jak szkopy swego czasu rozstrzeliwały całą wieś za jdnego partyzanta - to sie nazywało odpowiedzialnośc zbiorowa..ona była wykazywana jako bardzo NIEDOBRA na lekcjach polskiego i historii.. no, ale ty 'wiesz ' lepiej :((
roro, 5 czerwca 2017, 15:35 | odpowiedz
Na flightradar24 zaledwie parę lotów do Doha jest opóźnionych, więc byłbym ostrożny z podawaniem niesprawdzonych informacji.
Przemek, 5 czerwca 2017, 15:44 | odpowiedz
mam
PLGeronimo Jeśli jest choć ziarno prawy, to super decyzja i bardzo odważna, przecież inne linie w zatoce też na tym stracą miliony każdego dnia. coś musi być na rzeczy, że te państwa się dogadały wspólnie. trzeba zwalczać terroryzm na każdym możliwym etapie , nawet kosztem strat finansowych.
Arabia Saudyjska – tyle w temacie , poczytaj to może zrozumiesz jak bardzo abstrakcyjną mamy obecnie sytuację
no właśnie ciekawe kto bardziej finansuje ISIS i Al Ka'ide
arbus, 5 czerwca 2017, 16:34 | odpowiedz
Proszę bardzo jaka szybka i konkretna decyzja. I nawet nie chodzi o to jakie jest jej faktyczne tło (czy Katar wspiera terror czy nie). Chodzi i reakcję. Ktoś nie chce współpracy z nimi i nie chce ich obywateli u siebie, bo uznał, że to złe i koniec. W Europie brakuje takich decyzji. Niby dużo mocnych osobowości i brodaczy, którzy myślą, że ten atrybut męskości zastąpi im jaja. A jednak nikt nie potrafi postanowić by stworzyc listę krajów wspierających terroryzm, zamknąć dla nich granice i wydalić z kraju obywateli tych krajów (w dodatku do 3-go pokolenia wstecz). I koniec. Nie wpuszczać nie bogate kraje islamskie sie nimi opiekują jak sa tacy opiekuńczy i religijni.
yhy, 5 czerwca 2017, 16:51 | odpowiedz
"Arabia Saudyjska (...) oskarżyły Katar o wspieranie terroryzmu" - ha ha ha, prima aprillis chyba. Co za beka! To tak, jakby Urban oskarżał Jaruzelskiego o bycie komuchem :D
Rozbawiony, 5 czerwca 2017, 17:02 | odpowiedz
Janusz No to czekamy na promocje .
Widzę ze nick nie jest tu tylko przypkiem :P #Janusz biznesu
X, 5 czerwca 2017, 17:26 | odpowiedz
bubu Mądra i szybka decyzja. A durna Europa nadal będzie przyjmować pseudoimigrantów jak leci.
zgadza się... I kto tu chroni swoich obywateli? Zdaje się że Europa nie!
Neutral, 5 czerwca 2017, 21:42 | odpowiedz
AlJazzera to niedzialala juz od jakiegos roku w hotelach, 24h maja na opuszczenie dyplomaci Kataru.
MaTek, 5 czerwca 2017, 22:19 | odpowiedz
ciekawe, pojutrze mam lot na Krabi
slawa, 6 czerwca 2017, 9:58 | odpowiedz
slawa ciekawe, pojutrze mam lot na Krabi
Ja w sierpniu do Krabi i chcieliśmy nocować w Doha. Do sierpnia mam nadzieje że już się dogadają...
Peterka, 6 czerwca 2017, 10:25 | odpowiedz
Tu chodzi o udziały firm lotniczych qatar robi najlepszy biznes a linie Emiratów powoli kuleją... Etihad ma problemy mega finansowe i zwalnia dużo ludzi ...próbował powstrzymać to wszystko łącząc się z innymi liniami robiąc taki pack ale to bardziej ich dobiło bo promocje które robią są zawsze z dwiema przesiadkami a to się nie zbyt podoba kupującym gdzie qatar ma jedna i leci dużo lepszymi samolotami bo na tą chwile jest to najbardziej lukrową linia dostępna dla szaraka ...jeśli chodzi o emirates ten sam system ich dopadł zrobili otoczkę best linii i promocje dają takie że prawie ich nie ma bo rzadko i drogo a qatar podbiera pocichaczu promocjami ludzi ups głupio żeby teraz z mega wielkiej korporacji jakim jest emirates sprzedawać bileciki za pare groszy co zauważymy jakiś czas temu już emirates myśli o wprowadzeni w klasie ekonomicznej opłaty tylko za to co korzysztasz dlatego bilety miały zjechać z ceny bo były pierwsze tąpnięcia ... dla nas to są dziwne jazdy ZEA ponieważ oni maja swoje filmy i układy i decyzje których Europejczyk nie zrozumie bo jak wielki ZEA w którym wszystko jest za petro dolary może pokazać że naj naj jakim jest emirates będzie robiło biedote wiec wykorzystali biedne kraje po to żeby dowalić quatar linie lotnicza...
Tom, 6 czerwca 2017, 10:29 | odpowiedz
Peterka
slawa ciekawe, pojutrze mam lot na Krabi
Ja w sierpniu do Krabi i chcieliśmy nocować w Doha. Do sierpnia mam nadzieje że już się dogadają…
Ale skąd lecisz na Krabi? Z Rijadu? :) Loty z Europy będą się nadal odbywały w normalnym trybie.
jerry, 6 czerwca 2017, 11:18 | odpowiedz
Niestety to prawda, koleżanka jest obecnie w Dubaju a w czwartek miała lecieć do Doha, wczoraj dostała informację o odwołanych lotach.
Grzalka, 6 czerwca 2017, 11:32 | odpowiedz
jerry
Peterka
slawa ciekawe, pojutrze mam lot na Krabi
Ja w sierpniu do Krabi i chcieliśmy nocować w Doha. Do sierpnia mam nadzieje że już się dogadają…
Ale skąd lecisz na Krabi? Z Rijadu? ?Loty z Europy będą się nadal odbywały w normalnym trybie.
Tak tez mam taka nadzieje że z Europy normalnie ?
Peterka, 6 czerwca 2017, 12:05 | odpowiedz
Piotr To że Katar wspiera terrorystów m. in. w Jemenie było wiadomo już od dawna… Ciekawe jak się to dalej potoczy.
Taaaaak, przez kogo wiadomo od dawna?
marek, 6 czerwca 2017, 17:47 | odpowiedz
slawa ciekawe, pojutrze mam lot na Krabi
Może być słabo z tym Krabi
suay mak mak, 7 czerwca 2017, 6:51 | odpowiedz

samolot wizz air
Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.