Fly4free.pl

Dubaj zbuduje… własny księżyc? To najbardziej nieziemska inwestycja szejków

budynek ksiezyc w dubaju
Foto: Moon World Restors Inc.
Luksusowy hotel, centrum handlowe, atrakcja turystyczna i szansa na doświadczenie "kosmosu na ziemi" – tak w skrócie można opisać najnowszy pomysł, który właśnie pojawił się na Bliskim Wschodzie. I choć szejkowie przyzwyczaili nas do bardzo spektakularnych przedsięwzięć, to to jest absolutnie nie z tej ziemi – i to niemal dosłownie. W Dubaju może bowiem powstać ekskluzywna replika… księżyca.

Za pomysł – który już spodobał się szejkom – odpowiada kanadyjska spółka Moon World Resorts Inc. Firma zamierza postawić w Dubaju ogromną, bardzo dokładną „replikę” księżyca. Ziemska wersja ma mieć 224 metry wysokości. Ale czym właściwie ma być ten nowy obiekt?

Oczywiście przede wszystkim gigantyczną (dosłownie) atrakcją turystyczną, ale także kompleksem handlowo-usługowo-mieszkalnym. Na 20 kondygnacjach nie zabraknie miejsca na luksusowe apartamenty i część hotelową, ale także liczne sklepy, restauracje, salon SPA, centrum konferencyjne, strefę dla dzieci, amfiteatr dedykowany wydarzeniom rozrywkowym i kulturalnym. Część z nich będzie umieszczonych bezpośrednio w kosmicznej kuli, a część w podstawie, na której ten ziemski księżyc zostanie osadzony.

Ale nie to jest najważniejsze! Ludzi do dubajskiego księżyca ma przyciągać możliwość doświadczenia „kosmosu na ziemi”. W księżycowej kuli na 123 m n.p.m. zbudowana zostanie imitacja księżycowej kolonii, którą turyści i mieszkańcy będą mogli zwiedzać łazikiem księżycowym. Odwiedzający wyjadą tutaj za pomocą… wahadłowca. Warunki z księżyca mają być odwzorowane tak dobrze, że firma zapewnia, że agencje kosmiczne będą mogły szkolić tutaj potencjalnych astronautów.

budynek ksiezyc w dubaju
Foto: Moon World Restors Inc.

Do sprzedaży trafi 144 luksusowych lokali, każdy o powierzchni 186 mkw. Ich właściciele będą mogli korzystać z ekskluzywnych przywilejów dzięki dożywotnemu członkostwu w klubie MOON. Szacujemy, że inwestycja przyciągnie nawet 2,5 miliona kosmicznych fanów rocznie – opisuje firma.

Budowa ma pochłonąć 5 mld USD, a cały obiekt zajmie powierzchnię 4 hektarów.

Na razie jednak wszystko jest na etapie projektu i planowania, bowiem teraz firma szuka inwestorów. Doświadczenie i obserwowanie przedsięwzięć realizowanych w Dubaju do tej pory, podpowiada nam jednak, że jest duża szansa, że projekt faktycznie stanie się rzeczywistością. Tym bardziej, że kanadyjska firma szuka inwestorów głównie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Bahrajnie i Kuwejcie. Kluczowe jest więc pytanie nie czy, ale kiedy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »