Fly4free.pl

Dostaniemy bony na wakacyjne wyjazdy w Polskę! Ale nie wszyscy – zobacz, kto się załapie

zatłoczona plaża
Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: Michal.ks / Shutterstock

7 mld PLN ma kosztować realizacja rządowego programu bonów turystycznych: otrzymają je pracownicy etatowi, którzy zarabiają mniej niż średnia krajowa. O wstępnych szczegółach planu poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

O bonach turystycznych “1000+” mówi się już od dłuższego czasu, ale dopiero teraz, gdy powoli zaczyna się znoszenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, rząd odsłania pierwsze szczegóły tego planu. Ale co to właściwie są te bony? Mówiąc najprościej: to projekt wsparcia dla turystyki krajowej, w ramach którego otrzymamy pieniądze do wykorzystania na urlop. W poniedziałek poznaliśmy pierwsze szczegóły tego planu.

W rozmowie z Money.pl Jadwiga Emilewicz poinformowała, że bony otrzymają pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, zarabiający mniej niż średnie wynagrodzenie, które w 2020 roku ma wynieść 5227 PLN brutto. Program może wejść w życie w połowie roku i z budżetu na jego realizację pójdzie ok. 7 mld PLN. Plan zakłada, że rząd pokryje 90 procent kosztów bonu turystycznego, a pozostałe 10 procent wyda pracodawca. Jak będzie wyglądała realizacja takich bonów?

– Bon będzie można wykorzystać w ciągu 2 lat. Chcemy, aby beneficjentami programu byli także przewodnicy, muzea, galerie i wszyscy, którzy oferują atrakcje turystyczne. Ale w pakiecie, którzy będą mogli przedstawić touroperatorzy – mówi Emilewicz.

Więcej szczegółów na razie brak. “Rzeczpospolita” podaje, że pieniądze na wakacje nie byłyby wpłacane na konto pracownika, ale otrzymałby on kartę przedpłaconą, dzięki której mógłby płacić za usługi turystyczne. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że bony można będzie realizować tylko w Polsce – nie będzie można będzie dzięki nim płacić za wyjazdy zagraniczne.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Tylko 10% z kieszeni pracodawcy? Dowalić prywaciarzom minimum 50, przecież to na bombelki!
Mareckipl, 11 maja 2020, 15:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I pyk ceny w Polsce nad morzem czy w górach znów do góry :) Wyjdzie na jedno.
goll85, 11 maja 2020, 16:04 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To ceny usług turystycznych w Polsce pójdą w górę. Jak prosto rozdawać pieniądze obywateli, no bo rząd nie ma swoich pieniędzy.
Sebastian Stasiulewicz, 11 maja 2020, 20:38 | odpowiedz
Nie dają źle, dają, jeszcze gorzej, a i tak jak co do czego dojdzie to ludziska będą się  w kolejkach ustawiać jak po 500+ żeby dla  tej słynnej patologii mniej zostało :)
Smak Świata, 12 maja 2020, 18:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
" zarabiający mniej niż średnie wynagrodzenie"  pytam jakie średnie??? w ostatnim miesiącu przed przyznaniem np za maj (moje a średnie za maj) ??? czy więcej niż średnie z PIT za 2019r ??? A co jeśli ja mam np 5500zł a srednie wyniesie 5492zł... 
Paweł Palik, 13 maja 2020, 10:17 | odpowiedz
Pytań o to 1000+ jest sporo. Ja w zależności od premi mam mniej lub więcej brutto niż to 5227 zł. I co w związku z tym? Mam brać pod uwagę ostatnią pensję, średnią z ostatnich 3 miesięcy, średnią z ostatniego roku, czy inne przychody, nagrody, 13-stka się wlicza czy nie? Same pytania.
Nariel, 26 maja 2020, 5:26 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »