Fly4free.pl

Doskonale znane Polakom lotnisko już za kilka miesięcy zlikwiduje limit płynów w bagażu podręcznym!

Foto: Massimo Parisi / Shutterstock
Choć brytyjskie lotniska mają czas do połowy 2024 roku na zainstalowanie nowoczesnych skanerów CT, których efektem będzie zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym, niektóre porty zamierzają wprowadzić nowe regulacje wcześniej. Pierwszym dużym lotniskiem, które już zniosło te limity, jest London City Airport, ale już za kilka miesięcy dołączy do niego drugi port – doskonale znane polskim pasażerom Ryanaira i Wizz Aira lotnisko w Liverpoolu.

Ostatnie miesiące na wielu lotniskach upływają pod znakiem inwestycji w skanery 3D, dzięki którym nasze podróże zmienią się na lepsze. Dzięki nowoczesnej technologii nie będziemy już musieli podczas kontroli wyciągać z bagażu podręcznego laptopów i innej elektroniki, ale co ważniejsze – zniesione zostaną powszechnie obowiązujące limity płynów, jakie możemy przewozić, czyli słynne opakowania o pojemności do 100 ml, szczelnie zapakowane w plastikową torebkę. Oprócz wygody dla pasażerów ma to też pomóc w ograniczeniu długich kolejek do kontroli bezpieczeństwa, które zwłaszcza w szczycie sezonu mogą być ogromnym problemem.

Niestety, w Polsce na takie rozwiązania będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale w innych krajach prace już intensywnie trwają. Instalację skanerów 3D planują m.in. lotniska Paryż-Orly oraz Monachium, w przyszłym roku nowoczesna technologia upowszechni się na największych lotniskach w Irlandii, a w Hiszpanii skanery 3D najpierw otrzymają lotniska w Barcelonie i Madrycie (w kolejce już stoją kolejne porty).

Najbardziej zaawansowane prace nad ułatwieniem życia pasażerom są jednak w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rząd już pod koniec ubiegłego roku wyznaczył największym lotniskom termin do czerwca 2024 roku, gdy nowoczesne skanery mają być zainstalowane. Niektóre lotniska planują jednak wcześniejsze wprowadzenie zmian. Pierwszym portem, gdzie limit płynów zostanie znacząco powiększony (do 2 litrów na pasażera) jest lotnisko London City, gdzie nowe procedury są już stopniowo wprowadzane.

Jednak z punktu widzenia pasażerów z Polski znacznie ciekawszą informacją jest to, że kolejnym brytyjskim lotniskiem, gdzie nie będziemy musieli drżeć o limit płynów w podręcznym, będzie port lotniczy w Liverpoolu. To jeden z najpopularniejszych brytyjskich portów wśród pasażerów z Polski – z naszego kraju lata tutaj Ryanair (z Modlina, Wrocławia, Poznania, Szczecina i Krakowa), a także Wizz Air (z Gdańska, Katowic i Warszawy), a w 2019 roku skorzystało z niego prawie 450 tysięcy podróżnych lecących z i do Polski.

Tamtejsze lotnisko im. Johna Lennona deklaruje, że nowe skanery pojawią się na lotnisku jeszcze w tym roku, najpewniej już za kilka miesięcy.

– Brytyjskie lotniska muszą wprowadzić nową technologię do połowy 2024 roku, ale nasze lotnisko będzie gotowe wcześniej. Skanery będą zainstalowane w punktach kontroli bezpieczeństwa jeszcze w tym roku – mówi w rozmowie z „Liverpool Echo” rzecznik prasowy lotniska w Liverpoolu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »