Czy wiecie, że kolor okładki paszportu zdradza skąd jesteście? Tu nie ma przypadku

Foto: Chintung Lee, Shutterstock
Być może się zdziwicie – ale na świecie dla paszportowych okładek są zarezerwowane konkretne kolory. I jest ich bardzo niewiele. Mniej, niż można się spodziewać. Zatem, co z tymi barwami? 

Paszport. Mała książeczka, która jest naszym oknem na świat. Wrzucana do walizki, kieszeni plecaka albo torebki, trzymana w etui (albo i nie), niekiedy mocno zniszczona, pokazująca, że jej właściciel sporo podróżował i sporo przeżył. Magiczna książeczka, będąca przepustką do podróży wszelakich… i jednocześnie będąca pamiątką z nich (te wszystkie pieczątki! wizy!).

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął aktualny kolor okładek polskich paszportów? I dlaczego na przykład obywatele Nowej Zelandii mają paszport z czarną okładką, a mieszkańcy USA posiadają granatowo-niebieskie okładki swoich dokumentów podróżnych? Wbrew pozorom, odpowiedź jest dosyć prosta.

Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.
do dzisiaj nie rozumiałem, o co chodzi ludziom wypisującym hasła typu:"portal schodzi na psy" teraz już wiem...
Luke, 7 kwietnia 2017, 15:39 | odpowiedz
bardzo ciekawe, dzieki!
kaka, 7 kwietnia 2017, 15:42 | odpowiedz
Paszport Polsatu także pochodził z Nowego Świata (niebieski).
Zygmunt S.-Ż., 7 kwietnia 2017, 16:15 | odpowiedz
W Turcji jest paszport czerwony a to kraj muzułmański. Mają też zielone paszporty dla osób którym pensje wypłaca państwo (np nauczyciele) oraz dla dzieci tych osób do 26 roku życia lub dopóki są w trakcie nauki. Na tym paszporcie mogą podróżować do Europy bez wizy na okres 3 miesięcy
Mags, 7 kwietnia 2017, 18:14 | odpowiedz
"kolor okładki paszportu zdradza skąd jesteście " Tytuł rodem z pudelka [ciach]. Tak bardzo zdradza że zgodnie z tą teorią wszyscy jesteśmy (statystycznie) Chińczykami, od biedy Rosjanami.
Mareckipl, 7 kwietnia 2017, 19:11 | odpowiedz
Mareckipl „kolor okładki paszportu zdradza skąd jesteście ”Tytuł rodem z pudelka [ciach]. Tak bardzo zdradza że zgodnie z tą teorią wszyscy jesteśmy (statystycznie) Chińczykami, od biedy Rosjanami.
Nie kumam tego komentarza :-/ Po okladce poznac wiele paszportow tym bardziej ze te odcienie roznych kolorow mocno sie roznia wiec gdyby ktos sie uparl to moglby to zapamietac. Latales po swiecie i widziales na przyklad paszport szwajcarski albo amerykanski?
dissmiss, 7 kwietnia 2017, 19:23 | odpowiedz
Artykuł tak słaby jak źródło na podstawie którego został stworzony. Nie wszystkie kraje UE mają bordowy (burgundowy czy jakikolwiek inny odcień czerwonego). Jeżeli kogoś naprawdę interesują dokumenty podróży i nie tylko, to polecam stronę stworzoną przez Radę Unii Europejskiej PRADO - Publiczny rejestr on-line autentycznych dokumentów tożsamości i dokumentów podróży http://www.consilium.europa.eu/prado/pl/prado-start-page.html
Gr33nY, 7 kwietnia 2017, 20:25 | odpowiedz
Gr33nY

Artykuł tak słaby jak źródło na podstawie którego został stworzony. Nie wszystkie kraje UE mają bordowy (burgundowy czy jakikolwiek inny odcień czerwonego).

Możesz mi powiedzieć, jak Twój komentarz ma się do treści artykułu i fragmentu zdania: >> „od kilkunastu lat dołączyliśmy do innych krajów Unii Europejskiej, które w większości mają właśnie taki kolor dokumentu podróżnego”? ;) Pozdrawiam!
Paweł Kunz, 7 kwietnia 2017, 20:52 | odpowiedz
Mags W Turcji jest paszport czerwony a to kraj muzułmański. Mają też zielone paszporty dla osób którym pensje wypłaca państwo (np nauczyciele) oraz dla dzieci tych osób do 26 roku życia lub dopóki są w trakcie nauki. Na tym paszporcie mogą podróżować do Europy bez wizy na okres 3 miesięcy
Turcja to nie jest kraj muzułmański, to kraj Unii Europejskiej
eurosceptyk, 8 kwietnia 2017, 5:46 | odpowiedz
Zawiodłam się. Jest biały paszport!
Ehhhh, 8 kwietnia 2017, 7:09 | odpowiedz
pierdzielenie o chopinie paszport ukrainy też jest niebieski a to nie jest kraj Nowego Świata. Takich bredni dawno nie słyszałem
damian, 8 kwietnia 2017, 7:34 | odpowiedz
Ja tam mam okrągły paszport i kolor tęczowy-na Maderze to pogranicznicy sobie zdjęci z nim robili nawet!
Petru R., 8 kwietnia 2017, 12:18 | odpowiedz
Paweł Kunz
Mogę powiedzieć że to nieprawda bo w momencie gdy Polska dołączała do UE WSZYSTKIE kraje miały taki kolor okładek. Wyjątkiem jest obecnie Chorwacja która ma granatowe okładki.
Gr33nY, 10 kwietnia 2017, 14:35 | odpowiedz

4 dni w Porto za 367 PLN: loty + noclegi

1 godzinę temu