Fly4free.pl

Czy jesienią polatamy sobie po Europie? Tak, ale… kraje UE mają różne strategie walki z COVID

Foto: Irina Viv / Shutterstock

Irlandia od października chce zakończyć najdłuższy lockdown w Europie i znieść większość restrykcji w kraju. Z kolei Bułgaria przywraca część obostrzeń w związku z większą liczbą zakażeń i najmniejszym współczynnikiem szczepień przeciw COVID-19 w Europie. Te 2 kraje reprezentują 2 zupełnie różne stanowiska, jakie kraje Unii Europejskiej podejmują wobec kolejnej fali zakażeń i ewentualnych restrykcji.

Po względnie spokojnych miesiącach letnich, gdy zdążyliśmy zapomnieć o pandemii i oddaliśmy się wakacjom, widzimy już, że w niektórych krajach Europy ponownie zwiększa się liczba zakażeń, co może zwiastować czwartą falę pandemii. Czy to oznacza kolejne lockdowny i obostrzenia? Niekoniecznie, a przynajmniej nie w każdym kraju. W ostatnim czasie widzimy, że niektóre kraje zdecydowały się na zwrot w swojej polityce walki z pandemią i ogłosiły, że… będą stopniowo wycofywały się z wszelkich obostrzeń i restrykcji.

Dobrym przykładem jest Irlandia, gdzie rząd ogłosił we wtorek, że niemal wszystkie restrykcje COVID-owe mają zostać zniesione do 22 października. Warunkiem jest jednak to, by zakażenia pozostały na dającym się opanować poziomie, a odsetek zaszczepionych doszedł do 90 procent uprawnionych do szczepienia.

To jednak wciąż bardzo istotna informacja, bo Irlandia miała jedne z najdłuższych i najbardziej restrykcyjnych przepisów antyCOVID-owych w Unii Europejskiej. Jak będzie wyglądał harmonogram?

Od 6 września wznowione zostaną imprezy masowe z ograniczonym udziałem publiczności. Jeśli wszyscy uczestnicy będą zaszczepieni lub wyleczeni z koronawirusa, w wydarzeniach na otwartym powietrzu zajęte może być maksymalnie 75 proc. miejsc, w tych w pomieszczeniach zamkniętych – 60 proc. Jednocześnie pozostaną dotychczasowe limity w przypadku wydarzeń, w których biorą udział osoby niezaszczepione, a także limit 100 osób na weselach.

Z kolei od 20 września ma się rozpocząć stopniowy i rozłożony w czasie powrót do pracy w biurach. Od tego dnia wznowione mogą być też zajęcia grupowe, jak zajęcia sportowe, artystyczne, kursy tańca i podobne aktywności – z maksymalnym limitem 100 osób, jeśli odbywają się w pomieszczeniach, i bez limitu, jeśli na zewnątrz.

Wreszcie, na 22 października planowane jest zniesienie niemal wszystkich restrykcji.w tym limitów osób biorących udział w spotkaniach lub wydarzeniach, wymogu zachowywania dystansu społecznego i certyfikatów szczepionkowych jako warunku wejścia do lokali gastronomicznych lub na wydarzenia. Od tego dnia działalność będą mogły wznowić wszystkie sektory, które pozostają zamknięte, jak kluby nocne. Jedynymi restrykcjami, które mają pozostać w mocy, będzie noszenie maseczek w placówkach służby zdrowia, sklepach i transporcie publicznym.

Irlandia jest więc kolejnym krajem, który decyduje się na niemal całkowite zniesienie restrykcji. Nie jest to pierwszy unijny kraj, który wprowadza takie zmiany: od 10 września restrykcje koronawirusowe zniesie Dania (z wyjątkiem obostrzeń wjazdowych – wciąż wymagany będzie negatywny wynik testu na koronawirusa lub certyfikat COVID) i Holandia, która ustaliła datę zniesienia restrykcji na 1 listopada (choć także pod warunkiem postępu kampanii szczepień oraz niskiej liczby nowych zakażeń).

Drugi trend to przywracanie obostrzeń. Już w sierpniu surowe restrykcje wprowadziła Francja, a w ostatnich dniach obostrzenia pojawiły się we Włoszech. W niektórych regionach są one ostrzejsze niż w innych (vide obowiązek noszenia maseczek ochronnych także na zewnątrz na Sycylii), ale część ma charakter ogólnokrajowy. Chyba najbardziej dolegliwą kwestią jest obowiązek posiadania certyfikatów COVID przy długodystansowych podróżach krajowych samolotami, pociągami czy autokarami.

Foto: Aleksandar Todorovic / Shutterstock

Teraz zaś do grona krajów, które wprowadzają dodatkowe restrykcje, dołączyła  Bułgaria, czyli popularny wakacyjny kierunek, także wśród Polaków. Obostrzenia wchodzą w życie od 7 września. Co się zmieni? Największa zmiana dotyczy restauracji, barów i kawiarni, które będą od tego dnia zamykane o godz. 22. Oprócz tego zawody sportowe organizowane pod dachem będą się odbywały bez udziału publiczności. Przynajmniej do końca października będzie obowiązywał zakaz organizowania festiwali i dużych koncertów, a w kinach i teatrach maksymalnie wypełniony będzie mógł być co drugi fotel. Nie jest też wykluczone, że uczniowie w tym kraju przejdą na naukę zdalną lub hybrydową, choć na razie zajęcia od nowego roku szkolnego będą się odbywały w trybie stacjonarnym.

Powód? Kolejny wzrost liczby nowych zakażeń w Bułgarii, ale też bardzo niski współczynnik zaszczepionych mieszkańców tego kraju. Według oficjalnych danych tylko 20 proc. Dorosłych obywateli Bułgarii jest w pełni zaszczepionych i jest to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Dla porównania: na dalszych miejscach znajdują się Rumunia (31 procent dorosłych) i Łotwa (45 procent), a w czołówce zestawienia się Belgia, Dania i Portugalia, gdzie zaszczepionych jest powyżej 80 procent dorosłych obywateli tych krajów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »