REKLAMA

Byłem w kraju, który jest… i zarazem go nie ma. Czym kusi Cypr Północny?

Foto: S-F / Shutterstock

Tak blisko, tak nietypowo, tak tajemniczo. Cypr Północny to miejsce, które wymyka się jednoznacznej klasyfikacji. Najlepiej spróbować przekonać się… osobiście!

Kilkanaście kilometrów od obleganych przez turystów z Polski cypryjskich plaż, zaczyna się dziwna kraina. Państwo, które nie jest uznawane na arenie międzynarodowej, terytorium sporne. A jednocześnie miejsce, gdzie bez najmniejszych problemów dostaniemy się z polskim paszportem, kuszące zabytkami i nietypowymi plażami – nad wszystkim zaś unosi się zapach tajemnicy i (dość) krwawej historii.

Czy warto odwiedzić Cypr Północny?

Autostopem po Cyprze Północnym

– Fajnie, że tu jesteś. My lubimy turystów z Zachodu. Nie wiemy, dlaczego niektórzy się boją tutaj przyjeżdżać. My naprawdę nikomu nic nie chcemy zrobić. Żyjemy jak wszyscy, na jednej wyspie. Chcemy pracować i zarabiać pieniądze. Politykę mamy gdzieś.

Słyszę te słowa z ust tureckich towarzyszy podróży. Wróć, Cypryjczyków z Turcji. Albo tureckich Cypryjczyków. Ciężko to dokładnie określić. Zabrali mnie na stopa, mkniemy w kierunku Famagusty, a obywatele Cypru Północnego usilnie starają się mnie przekonać, że to bezpieczne i fajne miejsce.

Zachwalają niskie ceny, zabytki, możliwość zakupów w stolicy, plaże Famagusty – nie są nachalni, starają się raczej pokazać, że są dumni ze swojego kraju. Upał daje się we znaki, mimo, że kalendarz wskazuje miesiąc wybitnie zimowy.

Przed opuszczeniem ich samochodu, robię sobie z nimi zdjęcie: uśmiechają się od ucha do ucha, choć ich fizjonomia równie dobrze mogłaby nasunąć podejrzenie z pospolitymi gangsterami 😉

Cypr Północny
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Jak powstał Cypr Północny?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Tak brzmi pełna nazwa Tureckiej Republiki Cypru Północnego. To państwo, które zajmuje północną część wyspy Cypr. Sąsiaduje z Cyprem (tym „popularnym, uznawanym”) – który jest członkiem Unii Europejskiej, stanowiąc cel podróży i beztroskich wyjazdów wakacyjnych dla wielu naszych rodaków.

Szybki, bezpośredni lot z Polski na pokładzie taniej linii lotniczej (bilety tanie jak barszcz, na naszych łamach prezentujemy niekiedy okazje na lot poniżej 90 PLN w dwie strony)… i trzy godziny później możemy opalać się na plażach w okolicach Pafos czy Larnaki.

…lub możemy spróbować zrozumieć, dlaczego tuż obok, na tej samej wyspie, istnieje państwo uznawane jedynie przez Turcję – bez której pomocy nie byłoby możliwe funkcjonowanie ekonomiczne i polityczne.

Cypr mapa
Foto: Ingo Menhard / Shutterstock

Historia? Nie pytaj!

Co czwarty mieszkaniec wyspy Cypr mieszka na terenie Cypru Północnego. Ale rozmawiając z mieszkańcami tego „europejskiego Cypru”, temat Cypru Północnego jest tematem tabu: wywołuje złość, zdenerwowanie, niekiedy łzy. Pamięć o 1974 roku, zamachu stanu, inwazji, przesiedleniach Greków cypryjskich – to wciąż jest rana, która się nie do końca zagoiła.

Miłośników historii i tych wszystkich, którzy chcą poznać okoliczności powstania tego miejsca – zapraszam do odwiedzin stron, gdzie można dowiedzieć się o szczegółach zamachu stanu na Cyprze oraz o inwazji tureckiej na Cypr. A pozostałych? Pozwólcie podzielić się kilkoma wspomnieniami z tego nietypowego miejsca.

Cypr Północny
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Jak dojechać na Cypr Północny?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta: wystarczy krótki spacer, przebywając w stolicy Cypru, Nikozji.

Jak to możliwe? To jedyna stolica na świecie, która jest podzielona na dwie części: specjalna strefa zdemilitaryzowana dzieli Nikozję na terytorium północne (tureckie) i południowe (greckie).

Brzmi skomplikowanie? Na miejscu jest to proste: podchodzimy do przejścia granicznego, które potrafi po prostu dzielić zwykłą ulicę, pokazujemy nasz paszport, uśmiechamy się… i tyle. Jesteśmy na Cyprze Północnym. Bez żadnych pieczątek w paszporcie, specjalnych wiz, uprawnień. Kiedyś nie było to aż tak bezproblemowe i łatwe.

* * *

Oprócz Nikozji, z terenu Cypru na Cypr Północny możemy dostać się także w kilku innych miejscach, na przykład przez bazę wojskową nieopodal Ayios Nikolaos, gdzie możemy się bardzo łatwo i szybko dostać z takich cypryjskich kurortów jak Protaras czy Ayia Napa.

Szczerze? To dość niesamowite przeżycie, gdy wjeżdżasz lub wchodzisz do prawdziwej bazy wojskowej – i przemierzasz drogę, wzdłuż której ciągną się siatki i drut kolczasty, a oprócz normalnych na pozór budynków, widać instalacje wojskowe, radary i inne anteny. Tutaj wszystko wydaje się bardziej „serio”.

Cypr Północny
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne
Cypr Północny
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Co robić na Cyprze Północnym?

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Miłośnicy zakupów (z naciskiem na dość niskiej jakości podróbki znanych światowych firm) swoje Eldorado znajdą w Nikozji – oczywiście po jej tureckiej stronie, czyli Lefkoşa. Bazary uginają się od tekstyliów i innych przedmiotów, które bywają tanie, bywają ładne, bywają oryginalne – te trzy warunki nie występują jednocześnie 😉

Ale Cypr Północny to także plażowanie i piękne miejsca, w rodzaju Kirenii (Girne). Klimatyczny port, mnóstwo restauracji serwujących tanie owoce morza, piękny zamek. W sezonie to dość oblegane miejsce – ale wystarczy zjawić się tutaj w innych miesiącach niż letnie… i można spędzić kilka leniwych dni, włócząc się po uliczkach tego nadmorskiego miasteczka, zaglądając do meczetów i kościołów, próbując słynnych ciasteczek i deserów oraz dokarmiając koty i mewy na promenadzie.

* * *

– Przylecieliśmy tutaj z polskim biurem podróży. Było tanio, więc się skusiliśmy. Byliśmy już kiedyś na tym właściwym Cyprze, na południu. Tu jest spokojniej, bez Anglików i Rosjan. Jakoś tak bardziej swojsko.

…opowiada mi Andrzej, którego spotkałem w jednej z knajpek w Girne. Tak, w ofercie polskich biur podróży opcja wypoczynku na Cyprze Północnym nie należy do rzadkości. Ciekawostką jest to, że nie ma bezpośrednich lotów czarterowych z Polski do portu lotniczego Ercan – samoloty z turystami najczęściej muszą wcześniej dotknąć kołami ziemi tureckiej, mając międzylądowanie w Turcji.

– Czy jest bezpiecznie? A nie widać? – śmieje się Andrzej. – Znajomi nam trochę odradzali urlop w tym miejscu, ale to tylko takie strachy na lachy – dodaje turysta z Polski.

Kirenia
Foto: trabantos / Shutterstock

Famagusta czyli miasto duchów

Wspomniałem o Kirenii, o Nikozji – muszę wspomnieć również o Famaguście. To miasto położone na wschodzie Cypru Północnego, słynące ze swojej plaży, doskonałego jedzenia oraz… miejsca owianego tajemnicą i krwawą historią. Legendarna Varosha, miasto duchów, wciąż rozpala wyobraźnię miłośników urbexu i historii.

Famagusta grzechu jest warta: niesamowite weneckie fortyfikacje zachęcają do spacerów, a meczet Lali Paszy (niegdyś katedra świętego Mikołaja) pokazuje, jak zmienne są koleje losu – kiedyś to była świątynia chrześcijańska i miejsce koronacji królów Cypru, od kilkuset lat budynek pełni rolę meczetu, który można swobodnie zwiedzać.

Spacerując po Famaguście, miałem okazję doświadczyć kulinarnego szaleństwa, którego bohaterem był… burger. Tak, burger – z baraniną i tureckimi przyprawami, z dodatkiem pysznego sosu. Mogę napisać to z czystym sumieniem: danie na pozór proste i szalenie popularne na całym świecie, także w Polsce. Ale konia z rzędem temu, kto wskaże mi w naszym kraju miejsce, gdzie zjem równie dobrego burgera.

Famagusta
Foto: Kirill Makarov / Shutterstock

Varosha. Zachowaj spokój

Ale Famagusta to tylko część historii. Chcesz zobaczyć, jak wygląda smutna prawda o konfliktach międzynarodowych? Wystarczy że przespacerujesz się z centrum Famagusty na południe.

Przyjemna wędrówka piaszczystym brzegiem, łączącym piękną plażę i morze – a w tle niszczejące budynki luksusowych hoteli i sklepów, oddzielone siatkami, płotami, drutem kolczastym, wieżyczkami strażników. Witaj w Varoshy.

* * *

Cytat z tygodnika Wprost:

– 14 sierpnia 1974 roku tureckie wojsko zaczęło bombardować miasto z powietrza, zabijając wielu niewinnych mieszkańców sielankowej dzielnicy. Zwłoki długo nie mogły zostać wydobyte spod ciężkich gruzów luksusowych budynków. Armia zajęła miasto w ciągu 2 dni, a greccy obywatele uciekli ze swoich domów do okolicznych miejscowości, zostawiając gorące posiłki na stołach, rozwieszone pranie, zabrawszy kilka najcenniejszych przedmiotów, by ratować swoje życie z nadzieją szybkiego powrotu. Jednak na takowy powrót do dnia dzisiejszego nie uzyskali zgody, bowiem Famagusta została włączona do terytorium Republiki Północnego Cypru, teren Varoshy został ogrodzony i opustoszały w wyniku braku porozumienia pomiędzy władzami południowego i północnego Cypru.

I tak to właśnie wygląda do dziś. Varosha to miasto duchów, gdzie wstęp jest surowo wzbroniony. Ostentacyjne fotografowanie okolicy może skończyć się ostrzeżeniem ze strony pilnujących całego terenu wojskowych. Podrzucam kostkę Rubika w powietrze, mając ją jako pretekst do robienia zdjęć na plaży, skąd doskonale widać pełnię zniszczeń tego miejsca.

Varosha
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne
Famagusta
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Polecić? Nie polecić?

Czy warto rozważyć wycieczkę (nawet jednodniową, jako przerywnik urlopu na „południowej” części Cypru) do Nikozji, Kirenii lub innych miejsc na Cyprze Północnym? Moim zdaniem, zdecydowanie tak.

Dla tych, którzy są nieco zmęczeni hałasem i zachowaniem turystów w takich miejscach jak Ayia Napa, to może być świetna odskocznia od wakacyjnej prozy dnia codziennego. Dla miłośników historii (tej odległej), wizyta w Famaguście – a także w Salaminie – sprawi im wiele radości. Osoby zainteresowane współczesną historią będą mieć okazję „na żywo” zobaczyć stolicę-miasto, podzielone na dwie części… oraz obejrzeć z daleka nietypowy pomnik wydarzeń z 1974 roku, którym jest Varosha.

Wielbiciele typowo wakacyjnych klimatów będą urzeczeni Kirenią (Girne). A wszyscy pozostali? Będą mogli powiedzieć, że odwiedzili kraj, który jest i jednocześnie którego nie ma.

Cypr Północny
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Praktyczne porady prosto od podróżników

Wybieracie się na Cypr Północny? Na naszym forum Fly4free możecie odnaleźć wiele przydatnych informacji, dotyczących Cypru Północnego (i Cypru) – to prawdziwa kopalnia informacji, z której warto skorzystać!

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Czy jest tam bezpiecznie, na tyle, że można pojechać samemu (kobieta) z dzieckiem (Cypr Północny)?
helka2003, 21 marca 2019, 12:17 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Cypr północny zdecydowanie podoba mi się bardziej niż południowy i mimo, że znalazłam się przez przypadek na terenach wojskowych i auto otoczyli mi żołnierze z karabinami, to czułam się tam bezpiecznie :)
bernikula, 22 marca 2019, 11:46 | odpowiedz

Palermo
Najlepsza oferta

Loty do Palermo za 128 PLN

Paweł Iwanczenko | 2019-10-15 08:03
REKLAMA
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.
porównaj loty, hotele, lot+hotel