Fly4free.pl

COVID-19: Duże zmiany dla podróżnych w kilku krajach Europy. Zobacz, co się zmieni

Foto: pradview / Shutterstock

Słowacja luzuje obostrzenia, Austria wprowadza całkowity lockdown, a Wielka Brytania planuje skrócenie okresu kwarantanny o połowę. Kilka europejskich krajów już przeprowadziło lub planuje wkrótce – duże zmiany w walce z pandemią koronawirusa.

Poszczególne kraje modyfikują restrykcje związane z pandemią COVID-19 w zależności od skali i liczby nowych zakażeń – w ostatnich dniach mamy zaś zarówno przykłady luzowania ograniczeń jak i dokręcania śruby. Ten drugi przypadek najlepiej widać w Austrii, gdzie częściowe ograniczenia nie doprowadziły do zmniejszenia liczby zakażeń, więc od najbliższego wtorku wprowadzony zostanie całkowity lockdown na terenie całego kraju. Restrykcje będą obowiązywać co najmniej do 6 grudnia. Jakie zmiany czekają Austriaków? Najważniejsza to rozszerzenie godziny policyjnej, która do tej pory obowiązywała od godziny 20 do 6 rano, a teraz zostanie rozszerzona na całą dobę. Co to oznacza? Że z domu będzie można wychodzić tylko w ściśle uzasadnionych celach takich jak zakupy, wyjście do pracy, lekarza czy na ćwiczenia. Celem jest maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich, co doprowadzi do spadku liczby nowych zakażeń. Oprócz tego nauka w szkołach będzie się od teraz odbywała w formule on-line (do tej pory dotyczyło to tylko szkół średnich i wyższych), a ludzie, jeśli to tylko mogą, powinni przejść na pracę zdalną. Do wcześniej zamkniętych barów i restauracji dojdą też salony fryzjerskie i kosmetyczne. Na razie nie zanosi się na zmiany, jeśli chodzi o przekraczanie granic.

Słowacja... luzuje obostrzenia

Nasi południowi sąsiedzi, którzy kilkanaście dni temu przetestowali na obecność koronawirusa większość populacji swojego kraju, już od poniedziałku odczują z kolei… pewne poluzowanie restrykcji. Rząd tego kraju zdecydował bowiem, że już od poniedziałku działalność wznowią m.in. teatry, kina, kluby fitness i baseny, które będą jednak mogły przyjąć tylko 50 procent potencjalnej maksymalnej liczby klientów. Słowacja zacznie też respektować europejski system świateł drogowych – zgodnie z nim wszystkie kraje UE sąsiadujące ze Słowacją, czyli Węgry, Czechy, Austria i Polską znajdują się w czerwonej strefie, oznaczającej najwyższy stopień zagrożenia.

W dalszym ciągu przy wjeździe na Słowację niezbędny będzie też negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem.

lwow widok na centrum
Foto: Oleksiy Mark / Shutterstock

Ukraina wprowadza weekendowy lockdown, ale...

Jeszcze inaczej do kwestii walki z koronawirusem podeszła Ukraina – miejscowy rząd stwierdził, że gospodarka tego kraju nie udźwignie całkowitego zamknięcia kraju, więc lockdown będzie miał charakter weekendowy. W soboty i niedziele lokale gastronomiczne będą mogły obsługiwać klientów tylko na wynos, zamknięte mają być centra handlowo-rozrywkowe, placówki kulturalne, siłownie i baseny, większość sklepów.

Pierwszy weekendowy lockdown rozpoczął się w sobotę (oficjalnie sobotnio-niedzielne restrykcje mają obowiązywać do końca listopada), jednak jak się okazuje, wiele miast znalazło sposób na obejście tych regulacji. Tak było na przykład we Lwowie, gdzie miejscowe władze ogłosiły, że do 30 listopada soboty i niedziele są dniami roboczymi m.in. dla lokali gastronomicznych, centrów handlowo-rozrywkowych, placówek kulturalnych czy siłowni.

– Oznacza to, że we Lwowie nie można wprowadzić kwarantanny weekendowej, bo nie mamy dni wolnych. Ludzie mają prawo do pracy. To nietypowa sytuacja. Nie pamiętam takiego przypadku, kiedy rząd podejmował decyzję, nie komunikując się z przedsiębiorcami, których po prostu wyrzucają na ulicę bez żądnych środków do życia – tłumaczy Andrij Sadowyj, mer Lwowa.

Wielka Brytania skróci kwarantannę?

Z kolei Wielka Brytania przygotowuje się do skrócenia kwarantanny. Przypomnijmy, że obecnie po przylocie do tego kraju z krajów uznanych za ryzykowne przyjezdnych obowiązuje 14-dniowa kwarantanna (w tym także dla przybyszów z Polski). Jak donoszą brytyjskie media, obecny plan zakłada skrócenie kwarantanna z 14 do 7 dni. Warunkiem jej skrócenia będzie poddanie się testowi na obecność koronawirusa po 5 dniach kwarantanny – jeśli wynik będzie negatywny, kwarantannę będzie można zakończyć. Za test płacić będzie oczywiście osoba, która chce skrócić kwarantannę. Obecnie w rządzie trwają rozmowy na temat tego, kiedy wprowadzić te zmiany.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »