Fly4free.pl

Chciał pokazać, jak awaryjnie otworzyć drzwi w samolocie. Przypadkowo uruchomił zjeżdżalnię!

British Airways
Foto: KITTIKUN YOKSAP / ShutterStock | Twitter
Po raz kolejny w ostatnich miesiącach doszło do nietypowego incydentu na pokładzie samolotu British Airways. Szef pokładu wkrótce po wylądowaniu maszyny w Indiach przypadkowo uruchomił awaryjną zjeżdżalnię, chcąc zademonstrować procedurę awaryjnego otwarcia drzwi.

Do zdarzenia doszło na pokładzie 7-letniego Boeinga 787-9, który wylądował w Bombaju po 8-godzinnym locie z Londynu. Gdy maszyna kołowała do bramki, jeden z członków personelu pokładowego British Airways pokazywał jednemu z obecnych na pokładzie, jak otworzyć drzwi w sytuacji awaryjnej. Przez przypadek jednak uruchomił zasuw w przednich lewych drzwiach, w efekcie czego wysunęła się awaryjna zjeżdżalnia – informuje serwis „PaddleYourOwnKanoo”.

Co ciekawe, to kolejny już w ostatnich miesiącach podobny przypadek z personelem British Airways w roli głównej. Niemal dokładnie rok temu, 13 stycznia 2023 roku nowo zatrudniony pracownik linii podczas jednego z pierwszych lotów uruchomił awaryjną zjeżdżalnię, gdy Boeing 777 odjeżdżał od bramki na lotnisku Heathrow. Miał on wykonać uzbrojenie zasuwy, ale wpadł w panikę i otworzył drzwi, czego w danym momencie nie powinien robić.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-12T23:57:00.645Z przez Wakacje.pl

Podobną pomyłkę kilka miesięcy później popełnił inny nowy pracownik brytyjskiej linii. Tym razem do uruchomienia zasuwu w drzwiach doszło w Airbusie A350, gdy ten przygotowywał się do odlotu do Austin. Zaledwie kilka tygodni później członek załogi Airbusa A320 otworzył wyjście awaryjne i uruchomił zjeżdżalnię tuż po lądowaniu w Madrycie.

Wspomniany serwis wyjaśnił, że przedstawiciele British Airways, chcąc zapobiec podobnym incydentom w przyszłości, zalecił załogom stosowanie japońskiego rytuału Shisa Kanko. Polega on na tym, że członek personelu pokładowego wskazuje na drzwi, po czym pyta pilotów, czy są uzbrojone, czy rozbrojone. W ten sposób dochodzi do celowego spowolnienia wykonywanych działań, które są najbardziej podatne na błędy, a to z kolei pozwala pracownikom bardziej się skoncentrować.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »