Boisz się latać? Znamy najbezpieczniejsze i najmniej bezpieczne linie lotnicze świata

4 stycznia 2017, 14:17||komentarzy 12
Boisz się latać? Znamy najbezpieczniejsze i najmniej bezpieczne linie lotnicze świata

Mimo niedawnej katastrofy lotniczej w Kolumbii miniony rok był najbardziej spokojnym pod względem wypadków w branży lotniczej. Niemiecki instytut zebrał dane na temat wszystkich wypadków i innych incydentów w przestrzeni powietrznej i ogłosił właśnie, które linie lotnicze są najbardziej i najmniej bezpieczne.

Dane zebrał JACDEC, czyli niemiecki instytut Jet Airliner Crash Data Evaluation Center, badający wypadki lotnicze. Instytut stworzył swój Global Safety Index po przeanalizowaniu wyników 60 największych linii lotniczych na świecie z ostatnich 30 lat. Ranking powstaje poprzez podzielenie liczby wypadków przez pasażerokilometry (czyli iloczyn wylatanych kilometrów i liczby pasażerów korzystających z usług danego przewoźnika), które wykonała dana linia lotnicza. Przy czym nie chodzi tu tylko o katastrofy lotnicze, ale wszelkiego rodzaju awarie i incydenty w powietrzu, które prowadzą np. do awaryjnego lądowania.

To jeden z najlepszych mierników bezpieczeństwa dla przewoźników, choć z drugiej strony jest on krytykowany za to, że wszystkie wypadki i incydenty wrzuca do jednego worka: te, gdzie zawiniła maszyna, błędy ludzkie, fatalna pogoda, ale też ataki terrorystyczne, które są bardziej kwestią niewystarczającego poziomu zabezpieczeń na lotniskach.

Kontrowersji jest jednak więcej: krytycy raportu komentują, że samolot, który po wypadku został wyremontowany i przywrócony do latania otrzymuje „lepsze” noty od JACDEC niż taki, który został zezłomowany. Tymczasem według ekspertów, taka wyremontowana maszyna jest mniej bezpieczna.

Metodologia zakłada też, że linia lotnicza, która zostaje przejęta przez innego przewoźnika ma „wyzerowany” licznik. Tak było choćby w przypadku linii Lauda Air, której samolot rozbił się w 1991 roku. W wyniku tej katastrofy życie straciło 200 osób. Jednak nie wpłynęło to na ranking linii Austrian Airlines, które kilka lat później przejęły czarterową linię.

Z danych JACDEC wynika, że w ubiegłym roku było 632 awarii, uszkodzeń, katastrof i innych incydentów w branży lotniczej, a w wyniku katastrof lotniczych śmierć poniosło 321 osób. Dużo? To wciąż najbezpieczniejszy rok w branży lotniczej. Zdecydowanie największą katastrofą ubiegłego roku był wypadek czarterowego samolot LaMia, który w listopadzie rozbił się niedaleko kolumbijskiego Medellin. W jego wyniku zmarło aż 71 osób, w tym większość przebywających na pokładzie piłkarzy brazylijskiej drużyny AF Chapecoense.

Dla porównania: w 2015 r. w wyniku katastrof lotniczych życie straciło 471 osób. Najwięcej w wyniku katastrof rosyjskiego samolotu Metrojet lecącego z Egiptu do Petersburga i katastrofy samolotu Germanwings lecącego z Barcelony do Dusseldorfu, który rozbił się we francuskich Alpach). Z kolei w 2014 r. było aż 864 wypadków śmiertelnych – za taki rezultat odpowiadają przede wszystkim dwie katastrofy samolotów Malaysia Airlines – los jednego z nich jest nadal nieznany, drugi został zestrzelony na terytorium wschodniej Ukrainy.

Kogo obwiniać za lotnicze wypadki?

Najczęstszym czynnikiem wpływającym na incydenty lotnicze są błędy pilota i innego rodzaju ludzkie pomyłki, które odpowiadają za prawie połowę zdarzeń na niebie. 20 proc. wypadków i incydentów jest związanych z usterkami samolotów, a po 10 proc. wszystkich lotniczych zdarzeń ma miejsce na skutek złej pogody i terroryzmu.

Które linie są najbezpieczniejsze?

Na razie niemiecki instytut opublikował tylko listę 12 najbardziej bezpiecznych przewoźników i 3 „najgorszych” linii lotniczych (pełne zestawienie ukaże się 18 stycznia). Wynika z niej, że najbezpieczniejszą linią jest Cathay Pacific z Hongkongu, na drugim miejscu znajduje się Air New Zealand, a na trzecim – chińskie Hainan Airlines. Pełne zestawienie możecie znaleźć poniżej.

ranking

Fot. JACDEC

W czołówce rankingu znalazły się tylko 2 linie lotnicze z Europy: holenderski KLM został sklasyfikowany na 5. miejscu, a niemiecka Lufthansa – na 12.

A które są najmniej bezpieczne?

Z zestawienia wynika, że w ostatnich latach stosunkowo najwięcej wypadków zanotowały linie China Airlines, kolumbijskie linie Avianca i indonezyjska Garuda. Ta ostatnia od momentu powstania w 1949 roku zanotowała 47 wypadki lotnicze. Z tej liczby 22 doprowadziły do 583 ofiar śmiertelnych.

Foto: muratart, Shutterstock

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 12 komentarzy

 1. +39 Dobre Słabe Odpowiedz
  jakwilk 4 stycznia 2017, 14:46

  Boje sie latac, dlatego siedze na fly4free

 2. +4 Dobre Słabe Odpowiedz
  flower 4 stycznia 2017, 15:21

  a co z wypadkiem TU-154 z Chórem Aleksandrowa?

 3. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  etroncolino 4 stycznia 2017, 16:03

  flower a co z wypadkiem TU-154 z Chórem Aleksandrowa?

  No właśnie, a podobno Aeroflot bezpieczny.

 4. +6 Dobre Słabe Odpowiedz
  Robert 4 stycznia 2017, 16:31

  etroncolino

  flower a co z wypadkiem TU-154 z Chórem
  Aleksandrowa?

  No właśnie,
  a podobno Aeroflot bezpieczny.

  To był samolot, który należał do sił powietrznych FR, czyli wojskowy

 5. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Arek 4 stycznia 2017, 16:35

  flower a co z wypadkiem TU-154 z Chórem Aleksandrowa?

  Klasyfikowany był jako lot wojskowy i nie jest objęty statystyką. Podobnie statystyka nie obejmuje małych samolotów zdolnych do przewożenia do 19 pasażerów. Nie obejmuje również katastrof w wyniku samobójstw pilotów. Liczona jako liczba osobokilometrów do liczby wypadków wypada bardzo korzystnie. Mniej korzystnie wypada jako liczba podróży do liczby wypadków. Ale statystyki lotnicze mają to do siebie, że są w ten sposób zmanipulowane. Najbezpieczniejsza i najbardziej przyjazdna dla środowiska jest kolej i nic tego nie zmieni.

 6. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  rafgrzeg 4 stycznia 2017, 16:35

  etroncolino

  flower a co z wypadkiem TU-154 z Chórem Aleksandrowa?

  No właśnie, a podobno Aeroflot bezpieczny.

  Tego nie liczą bo to był lot wojskowy

 7. +8 Dobre Słabe Odpowiedz
  rafgrzeg 4 stycznia 2017, 16:37

  Ciekawe czemu w zestawieniu nie ma Landryny ryanair czy norwegiana. Nie mieli żadnych przygód

 8. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  chaos 4 stycznia 2017, 17:32

  flower a co z wypadkiem TU-154 z Chórem Aleksandrowa?

  lot wojskowy?

 9. +27 Dobre Słabe Odpowiedz
  huricane 4 stycznia 2017, 17:45

  bałem się, że po wejściu w newsa zastanę 50 slajdów do przewinięcia, ale tu zaskoczenie … BRAWO

 10. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Lili 4 stycznia 2017, 19:02

  jakwilk Boje sie latac, dlatego siedze na fly4free

  Ja się boję, a jednak siedzę 🙂 Nigdy samolotem nie leciałam, bo się panicznie boję, ale może kiedyś się skuszę…..

 11. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Katowiczanin 4 stycznia 2017, 19:44

  Ja w każde miejsce dostaję się piechtobusem.

 12. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Pablo 5 stycznia 2017, 2:38

  Tak się składa że mieszkam w Kolumbii i latam bardzo często liniami Avianca, uważam że to jedne z najbardziej nowoczesnych linii w Ameryce Połudnowej i pisanie w artykule że w ostatnim czasie „zanowowały stosunkowo najwięcej wypadków ” jest swego rodzaju dużym nadużyciem. Szanowny Panie Redaktorze jakie to wypadki zanotowała ostatnio Avianca ?

Zobacz także

Uważaj na wakacjach. Mandaty za złe zachowanie wzrosną o 400 procent!

22 marca 2018, 14:35||Dodaj komentarz

Uważaj na wakacjach. Mandaty za złe zachowanie wzrosną o 400 procent!

Loty na Maltę z Wrocławia za 128 PLN

22 marca 2018, 14:00||Dodaj komentarz

Loty na Maltę z Wrocławia za 128 PLN

Tanie loty do hiszpańskiej Kantabrii od 118 PLN (z Warszawy)

22 marca 2018, 13:10||Dodaj komentarz

Tanie loty do hiszpańskiej Kantabrii od 118 PLN (z Warszawy)

Piękne zdjęcia zorzy zachwyciły ludzi. Norwegia czy Islandia? Zdziwicie się, bo to Mazury!

22 marca 2018, 12:35||Dodaj komentarz

Piękne zdjęcia zorzy zachwyciły ludzi. Norwegia czy Islandia? Zdziwicie się, bo to Mazury!

Rodzinne wakacje: noclegi z wyżywieniem w Polsce za 1500 PLN/tydzień (dzieci gratis!)

22 marca 2018, 12:02||Dodaj komentarz

Rodzinne wakacje: noclegi z wyżywieniem w Polsce za 1500 PLN/tydzień (dzieci gratis!)