Fly4free.pl

Będzie kolejne lotnisko w Polsce? Prezydent obiecuje: To będzie mały port, po 2-3 starty i lądowania dziennie

Foto: A. Aleksandravicius / Shutterstock
– Zrobię wszystko, aby takie lotnisko powstało, ale pod warunkiem współdziałania trzech aktorów: PPL, urzędu marszałkowskiego i miasta Białystok. Przy jednym aktorze jest to zadanie bardzo trudne – mówi w rozmowie z Radiem Zet Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami i podobnie jest teraz, gdy przed wyborami samorządowymi jesteśmy zasypywani obietnicami przez polityków ze wszystkich opcji. Ciekawie pod tym względem wygląda sytuacja w Białymstoku, gdzie jednym z ważniejszych tematów jest przystosowanie lotniska Białystok-Krywlany do obsługi regularnych połączeń pasażerskich. Sprawa budzi wielkie emocje nie tylko w Białymstoku, ale na całym Podlasiu, a ostatnio temat trochę „ruszył z miejsca” po podpisaniu listu intencyjnego między PPL i władzami samorządowymi dotyczącego współpracy w tej sprawie. Czy jest to jednak realne? W rozmowie z Radiem Zet prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekonuje, że jak najbardziej.

– Nasze lotnisko nie byłoby regionalne, ale lokalne. Nie byłoby tu kilkunastu lotów dziennie, moim celem byłyby po 2-3 starty i lądowania dziennie. Regularne loty do Warszawy i jakiś inny port zagraniczny – mówi Truskolaski.

Jak przekonuje, lotnisko w dzielnicy Krywlany da się dostosować relatywnie niewielkim kosztem do obsługi regularnych połączeń pasażerskich.

– To nie są jakieś wielkie pieniądze. Terminal kosztowałby ok. 50-60 mln zł. Mamy już podpisany list intencyjny i deklarację, że będziemy współdziałać w tej sprawie. Zrobię wszystko, żeby takie lotnisko było, ale pod warunkiem współdziałania trzech aktorów: PPL, urzędu marszałkowskiego i miasta Białystok. Przy jednym aktorze jest to zadanie bardzo trudne – ocenił prezydent Białegostoku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Idiotyzm. Pociąg jedzie z Białego do Warszawy 2h.To jest 200km - spokojnie możnaby to skrócić do niewiele ponad godziny...To miałoby sens tylko i wyłącznie wtedy gdyby była otwarta granica z białorusią i obsługiwałbym tez Grodno.
jp1, 29 marca 2024, 16:05 | odpowiedz
Oczywiście do Warszawy 2h jazdy plus 2 przed odoltem trzeba być na lotnisku i cała podróż wydłużona o kolejne kilka godzin. Kto lata ten wie. Do Lublina 4 h jazdy na lotnisko do Szyman bliżej a 2, 5 h jazdy takie super drogi.  I takie bajki o lotnisku.... A bylo mozna zrobić była kasa od UE ale byłoby poza centrum  i takie nie było potrzebne... małe samoloty mogą sobie przecież w centrum Białegostou lądować a reszta to możecie sobie jeżdzić ... do W-wy. Lublina. Radomia, Olsztyna...
aniak1313, 29 marca 2024, 20:53 | odpowiedz
Ciekawe czy dojedziesz tym swoim pociągiem  do warszawy na lot o 6 rano :(, bo jakoś nie widziałem nocnych połączeń na tej trasie. Trzeba jechać dzień wcześniej i koczować na lotnisku. Właśnie przez takich jełopów i ich tępe myślenie do tej pory lotnisko nie powstało. 
jp1 Idiotyzm. Pociąg jedzie z Białego do Warszawy 2h.To jest 200km - spokojnie możnaby to skrócić do niewiele ponad godziny...To miałoby sens tylko i wyłącznie wtedy gdyby była otwarta granica z białorusią i obsługiwałbym tez Grodno.
Adam Skowroński, 30 marca 2024, 8:19 | odpowiedz
Właśnie widać że nie zna się Pan na ekonomii oraz lotnictwie więc po co się Pan wypowiada. Lotnisko właśnie powinno być wybudowane w Białymstoku a nie np w Radomiu. To samo powinno mieć miejsce przykładowo w Suwałkach. Sa pociągi ale dojazd nadal jest ponad 2 godziny ponieważ trzeba jeszcze dojechać pociągiem do Modlina lub Chopina. Prowadzę dużo firmą międzynarodową mamy paru pracowników z Białegostoku i nie rozwijamy właśnie tego oddziału z powodów braku szybkiej możliwości transportu stąd małe nisko-kosztowe lotnisko na styl mini-Modlina to strzał w dziesiątkę. Nawet jeśli będzie S-ka lepsza do Wawy to większość i tak osób będzie jeździć 130kms z czasem jak w europie wszędzie będą kamery i podróż nadal zajmie 1:30h a nie lekko po nad 1h
jp1 Idiotyzm. Pociąg jedzie z Białego do Warszawy 2h.To jest 200km - spokojnie możnaby to skrócić do niewiele ponad godziny...To miałoby sens tylko i wyłącznie wtedy gdyby była otwarta granica z białorusią i obsługiwałbym tez Grodno.
Tomasz Szukala, 31 marca 2024, 10:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »