Fly4free.pl

Airbus pokazał ZEROe, czyli samoloty przyszłości! Rewolucyjne zmiany już za kilka lat

Foto: Airbus

Francuski producent przedstawił samoloty z linii ZEROe – pierwsze na świecie bezemisyjne komercyjne maszyny, które mogą być odpowiedzią na apele o dekarbonizację przemysłu lotniczego. Airbus twierdzi, że te rewolucyjne projekty mogą wzbić się w powietrze z pasażerami w 2035 roku.

Zanim nastała pandemia koronawirusa, kwestia ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery była jednym z najważniejszych tematów w branży lotniczej. Nie da się ukryć, że był to ważny temat dla pasażerów, linii lotniczych, ale też samych producentów, którzy starają się wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu rynku lotniczego. Jako pierwszy swoje projekty zeroemisyjnych samolotów pokazał właśnie Airbus: są to 3 modele maszyn z rodziny ZEROe, które śmiało można określić mianem samolotów przyszłości.

Wszystkie koncepcje oparte są na napędzie wodorowym, który jest najbardziej obiecujący dla branży lotniczej z punktu widzenia osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie projekty przedstawił więc Airbus?

Pierwsza z maszyn to odrzutowiec o zasięgu ponad 2000 mil morskich, który zabierze na pokład od 120 do 200 pasażerów i będzie zdolny do wykonywania lotów międzykontynentalnych. Samolot ma mieć specjalnie skonstruowane silniki z turbiną gazową, zasilane wodorem.

Na krótsze trasy Airbus zapowiedział projekt turbośmigłowy, także napędzany silnikiem wodorowym z turbiną gazową. Maszyna ma zabierać na pokład do 100 pasażerów i być w stanie pokonać ponad 1000 mil morskich.

Foto: Airbus

Najbardziej futurystyczna koncepcja to projekt “blended-wing body”, w którym skrzydło płynnie przechodzi w szeroki kadłub samolotu. Taka konstrukcja ma dać według Airbusa więcej możliwości przechowywania wodoru i organizacji kabiny pasażerskiej. Samolot ma zabierać na pokład do 200 pasażerów i mieć taki sam zasięg jak odrzutowiec.

– To historyczny moment dla całego sektora lotnictwa komercyjnego. Zamierzamy odegrać wiodącą rolę w najważniejszej przemianie, jakiej kiedykolwiek doświadczył przemysł lotniczy – mówi Guillaume Faury, prezes Airbusa.

Oczywiście, od projektu do realizacji jest jeszcze daleka droga. Airbus wydaje się jednak zdeterminowany, by doprowadzić te plany do realizacji. Francuzi szacują, że samoloty wzbiją się w powietrze z pasażerami w 2035 roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
2000 mil i loty międzykontynentalne? 
Gregorios2350, 21 września 2020, 23:47 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »