Fly4free.pl

3 kolejne kraje UE mocno zaostrzają restrykcje! Jeden zmienia strategię: lockdownu nie będzie, ale…

porto
Foto: ESB Professional / Shutterstock
… kto do 15 stycznia nie zaszczepi się dawką przypominającą, tego paszport sanitarny, uprawniający do korzystania z wielu usług straci ważność – taki pomysł ogłosił w czwartek francuski rząd. I to nie koniec obostrzeń – Czesi przywrócili stan wyjątkowy, który potrwa aż do Bożego Narodzenia, a Portugalia wprowadziła stan klęski żywiołowej w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się kolejnej fali pandemii.

Kolejny dzień przynosi kolejne kraje, które wprowadzają nowe restrykcje w związku z kolejną falą pandemii. Po Austrii i Słowacji w czwartek przyszedł czas na Czechy – tamtejszy rząd ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego, który ma zacząć obowiązywać już od północy przez 30 dni, a więc… do świąt Bożego Narodzenia. Powód jest taki sam, jak w innych krajach – gwałtowny wzrost liczby zachorowań. W czwartek w Czechach zanotowano aż 27717 nowych przypadków COVID-19. Jakie restrykcje zostaną więc wprowadzone?

Nie będzie to pełny lockdown, choć niektóre restrykcje obowiązują już od kilku dni. Na przykład od 22 listopada w czeskich hotelach mogą się meldować tylko ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione. Teraz dojdą do tego ograniczenia dla wszystkich – niezależnie od statusu szczepień.

Najważniejsza zmiana dotyczy działalności barów i restauracji, które będą musiały się zamykać o godzinie 22 (uściślając – muszą pozostać zamknięte w godzinach 22-5 rano). Wprowadzono też zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a także zakaz spożywania posiłków w ogródkach w galeriach handlowych (te lokale będą musiały ograniczyć się wyłącznie do sprzedawania jedzenia na wynos). Od godziny 18 w piątek zamknięte będą też wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe – wyjątek od tej reguły będą stanowić wyłącznie punkty sprzedające karpia oraz choinki.

Wprowadzono też ograniczenia dotyczące udziału we wszelkiego rodzaju uroczystościach jak np. wesela (maksymalny limit gości to 100 osób), a także imprez kulturalnych, koncertów czy wydarzeń sportowych – tutaj maksymalny limit wynosi 1000 widzów, przy czym wprowadzono warunek, że każdy uczestnik musi być w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19 lub być ozdrowieńcem.

Premier kraju Andrzej Babisz poinformował, że Czechy rozważają obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup społecznych, na przykład dla seniorów, medyków czy wojskowych, jednak oficjalna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

Foto: Ioan-Panaite / Shutterstock

Francja „zachęca” do szczepień przypominających

Inną drogą poszła Francja, gdzie już od kilku miesięcy obowiązuje dość ścisły reżim – bez tzw. paszportu sanitarnego nie można korzystać z transportu publicznego ani wejść do kawiarni czy restauracji. Dlatego teraz – także widząc duży wzrost liczby zakażeń – Francuzi zdecydowali się na dość radykalną zmianę w swojej polityce. Nie będzie już lockodwnu, ale ważność przepustek sanitarnych zostanie drastycznie skrócona. Co to oznacza w praktyce? Że osoby, które do 15 stycznia nie przyjmą przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19, nie będą już miały ważnego paszportu sanitarnego, czyli w praktyce będą zrównane w prawach z osobami niezaszczepionymi. W przypadku osób powyżej 65 roku życia, ten termin został jeszcze mocniej skrócony – paszporty seniorów utracą ważność, jeśli ci nie zaszczepią się do 15 grudnia.

Nie są to jedyne zmiany, jakie wprowadza Francja – od poniedziałku ważność testów na koronawirusa zostanie skrócona z 72 do 24 godzin (ta niedogodność ma na celu „przekonać” niezdecydowanych do zaszczepienia się), wraca też obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. W tym na świeżym powietrzu, gdzie przebywa duża liczba ludzi (np. na jarmarkach świątecznych).

Minister zdrowia Oliver Veran zapewnił przy tym, że pełny lockdown ani godzina policyjna nie będą już wprowadzane. Francuzi planują też pewne poluzowanie przepisów, jeśli chodzi o kwarantanny w szkołach – klasy nie mają być już zamykane w przypadku wykrycia jednego przypadku zakażenia koronawirusem, w szkołach będzie jednak więcej akcji przeprowadzania testów przesiewowych.

W Portugalii stan klęski żywiołowej

Także w czwartek premier Portugalii Antonio Conte ogłosił stan klęski żywiołowej, co niesie ze sobą kolejne obostrzenia. Nowe restrykcje wejdą w życie 1 grudnia i dotyczą zarówno wjazdu do kraju jak i samych mieszkańców. Liczba nowych przypadków w Portugalii w ostatnich dniach mocno wzrosła – w środę wyniosła ponad 3,7 tys. nowych zakażeń.

Jedną z najważniejszych zmian ma być to, że do Portugalii będzie można wjechać tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa (ma być pokazywany przed wejściem do samolotu). Linie lotnicze, które nie dopełnią tego obowiązku mają być surowo karane – nawet do 20 tys. EUR za każdego pasażera. To duża zmiana, jednak wciąż czekamy na oficjalny komunikat rządu w tej sprawie (który powinien zostać opublikowany dzisiaj), bo nie wiemy, czy obowiązek ten obejmie także osoby w pełni zaszczepione. Z drugiej strony – mamy już tego typu precedens w UE, bo obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu dla wszystkich wprowadziła Bułgaria.

Certyfikaty szczepień będą obowiązywać przy wejściu do hoteli, restauracji, na siłownię i wydarzenia kulturalne. W publicznych przestrzeniach zamkniętych ponownie będą wymagane maseczki. A chcąc wejść do domu opieki, szpitala, baru, restauracji czy na imprezę sportową bądź kulturalną, trzeba będzie okazać negatywny wynik testu. 

Portugalia ma jeden z najwyższych współczynników zaszczepienia w całej UE – 87 procent społeczeństwa jest w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Przymus a nie zachęta. Smutnych czasów doczekaliśmy. Totalitaryzm w Europie 
Patryk Lipiński, 26 listopada 2021, 11:49 | odpowiedz
Chyba jednak mylisz definicje. Można na to spojrzeć inaczej prawa jednostki vs. prawa speczenstws. Już J.S. Mill pisał Utylitaryzm. O wolności  że są granice.Zgodnie z tym co piszesz, jak chce na bani jeździć autem. Przecież nic złego (jeszcze) nie zrobiłem. Wypadek może się zdarzyć a może  nie 
Patryk Lipiński Przymus a nie zachęta. Smutnych czasów doczekaliśmy. Totalitaryzm w Europie 
daniels74, 26 listopada 2021, 20:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"premier Portugalii Antonio Conte"? sprawdzajcie nazwiska przed publikacja ;)
weybosset, 2 grudnia 2021, 14:59 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »