Fly4free.pl

2 samoloty Ryanaira były o włos od zderzenia się na pasie startowym! Winna wieża kontroli lotów

Foto: Karol Ciesluk / Shutterstock
Kontrolerzy lotów na lotnisku w Maladze niemal jednocześnie dali zgodę jednemu samolotowi linii Ryanair na lądowanie, a drugiemu – na start z tego samego pasa startowego. W efekcie 2 niemal kompletnie wypełnione samoloty znalazły się niebezpiecznie blisko siebie – to wynik śledztwa hiszpańskiego urzędu lotnictwa cywilnego, którego rezultaty zostały właśnie opublikowane.

O sprawie napisał brytyjski „Independent” – do zdarzenia doszło co prawda we wrześniu 2019 roku, ale dopiero teraz hiszpański urząd lotniczy opublikował informacje na ten temat. I trzeba przyznać, że niewiele zabrakło, aby doszło do nieszczęścia.

Jak czytamy, do zdarzenia doszło, gdy samolot linii Ryanair z Hamburga lądował na lotnisku w Maladze, a w tym samym czasie druga maszyna irlandzkiej linii przygotowywała się do startu w kierunku Liverpoolu. Problem w tym, że kontrolerzy ruchu lotniczego na lotnisku w Maladze zezwolili na obie operacje niemal jednocześnie, przez co obie maszyny znalazły się na pasie startowym.
Przed pojawieniem się na pasie startowym załoga odlatującego samoloty zeznawała, że co prawda widziała światła nadlatujących samolotów, ale z powodu zmroku nie mogła ocenić, jak daleko się znajdują. Jednocześnie podkreślają, że otrzymali zezwolenie na natychmiastowy start w krótkim czasie, a kontroler ruchu lotniczego nie poinformował ich, że samolot zbliża się do lądowania.

Z kolei załoga samolotu lecącego do Malagi powiedziała, że otrzymała zezwolenie na lądowanie, mimo tego, że widzieli inny samolot na pasie startowym. Piloci zeznali, że zdecydowali się kotnynuować manewr, ponieważ wykonanie odlotu naraziłoby samolot na większe niebezpieczeństwo.

Sytuacja i tak była jednak bardzo ryzykowna. Jak czytamy w „Independent”, odległość między dwoma Boeingami 737 na pasie startowym wynosiła ledwie 16 procent zalecanego marginesu bezpieczeństwa – było to 520 zamiast 3200 metrów.

W raporcie stwierdzono na koniec, że kontroler ruchu lotniczego niedostatecznie ocenił ryzyka i źle zaplanował operacje lotnicze.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
napiszcie coś więcej, np. jaki był wyrok sądu, jakie konsekwencje poniósł kontroler itp.
DMWpl, 14 stycznia 2022, 11:19 | odpowiedz
na śmierć go skazali xD weź sie ogarnij xD 
DMWpl napiszcie coś więcej, np. jaki był wyrok sądu, jakie konsekwencje poniósł kontroler itp.
Eloelo320, 16 stycznia 2022, 0:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »