Fly4free.pl

2 lotniczych gigantów wprowadza cyfrowe paszporty zdrowia! Zobacz, jak będą wyglądać

Foto: Air France

Oprócz aplikacji IATA, linie lotnicze testują swoje własne rozwiązania, które mają usprawnić podróże lotnicze w dobie pandemii. Dobrymi przykładami są linie Air France i British Airways, które pokazały właśnie, jak będą wyglądały ich aplikacje.

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o planach wprowadzenia globalnego wzoru cyfrowego paszportu zdrowia IATA Travel Pass, który w marcu ma zaoferować swoim klientom ponad 20 linii lotniczych na całym świecie. Nie są to jednak jedyne projekty tego typu aplikacji, które mają ułatwić podróże – w ostatnich dniach kilka linii lotniczych zapowiedziało wprowadzenie swoich produktów. Spójrzmy, jak będą wyglądały.

Pierwszą aplikacją jest ICC AOK Pass, którą 11 marca wprowadzi linia Air France. W pierwszym etapie będzie ona testowana przez 4 tygodnie na dwóch trasach realizowanych przez przewoźnika: z Paryża CDG do Gwadelupy (Pointe-à-Pitre) oraz na Martynikę (Fort-de-France). Jak ma działać aplikacja? W komunikacie prasowym przewoźnika czytamy, że ma ona usprawnić podróż i skrócić czas procedur na lotnisku.

Foto: Air France

“ICC AOKpass to aplikacja mobilna dostępna na smartfony, która umożliwia pasażerom bezpieczne przechowywanie wyników testów na COVID-19 wykonanych w jednym z laboratoriów partnerskich. Pasażerowie posługujący się aplikacją będą mogli przedstawić służbom kontrolnym na lotnisku wynik swojego testu w formie elektronicznej (w aplikacji), zamiast papierowego zaświadczenia. ICC AOKpass zapewnia bezpieczną weryfikację, zgodnie z przepisami kraju docelowego, poprzez sieć zabezpieczoną technologią blockchain” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie Air France zapewnia, że posiadanie aplikacji na wspomnianych trasach nie będzie obowiązkowe, tylko dobrowolne. Przewoźnik chce sprawdzić działanie aplikacji w rzeczywistych warunkach oraz poznać opinie klientów na temat tego rozwiązania. Air France podzieli się spostrzeżeniami zebranymi w fazie testowej z innymi liniami lotniczym z sojuszu Skyteam, które obecnie też testują różne rozwiązania do cyfryzacji dokumentów medycznych.

Foto: British Airways

Jeszcze bardziej zaawansowane są plany aplikacji Verifly linii British Airways – 4 lutego przewoźnik zaczął testować jej działania na trasach z Londynu do USA (a więc do Nowego Jorku, Los Angeles, San Francisco, Bostonu, Chicago, Dallas, Miami, Waszyngtonu, Houston i Seattle).

Jak działa aplikacja? Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i wpisaniu miejsca naszej podróży, otrzymamy automatycznie wygenerowaną listę kryteriów i niezbędnych dokumentów, które musimy przedstawić przed podróżą. Gdy więc wynik naszego testu na koronawirusa trafi do naszej aplikacji, otrzymamy informację o tym, że spełniamy kryteria, by podróżować.

Aplikacja także jest dobrowolna, choć British Airways przekonuje, że jej posiadacze będą mogli liczyć na preferencyjne traktowanie, m.in. specjalną wersję fast tracka, czyli wyznaczoną kolejkę, która pozwoli im ominąć część procedur.

Foto: British Airways
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Przez lata nie latałem bo się bałem. To jak teraz nie polatam nic się nie stanie.
lb10, 22 lutego 2021, 16:03 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »