Fly4free.pl

2 kraje znów z kwarantanną dla Polaków. Za kilka dni to samo ma zrobić Wielka Brytania!

Foto: ASkwarczynski / Shutterstock

Od poniedziałku przyjeżdżający do Irlandii z Polski, a także Niemiec, Litwy i Islandii podlegają ograniczeniom w poruszaniu się przez 14 dni po przyjeździe. Obowiązkową kwarantanną dla osób przyjeżdżających z Polski wprowadzili też Litwini. Ale to nie koniec, bo już w czwartek na swojej “czerwonej liście” może umieścić wracających z Polski Wielka Brytania.

Krótko, bo tylko przez tydzień, cieszyliśmy się podróżami do Irlandii bez kwarantanny – od poniedziałku przybywający na zieloną wyspę z naszego kraju podlegają szeregowi ograniczeń. Kwarantanna po irlandzku oznacza, że przez 14 dni musimy pozostawać w jednej lokalizacji i unikać bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi na tyle, na ile to możliwe. Oprócz Polski na zaktualizowanej liście państw, z których wracający objęci są kwarantanną znaleźli się też wracający z Niemiec, Islandii oraz Litwy. Z kolei na zielonej liście, gdzie podróże nie podlegają żadnym restrykcjom, są obecnie tylko 4 kraje: to Finlandia, Cypr, Łotwa i Liechtenstein.

Irlandia ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących kwarantanny w Europie: podlegają jej wszyscy wracający z krajów, gdzie współczynnik nowych zakażeń wynosi powyżej 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni.

Także od poniedziałku obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla wszystkich przyjeżdżających z Polski wprowadziła Litwa – w przypadku naszych sąsiadów jest to kolejna zmiana stanowiska w stosunku do przybywających z naszego kraju, bo sytuacja zmieniała się tu już kilkukrotnie. Tu także powodem jest przekroczenie współczynnika nowych zakażeń na poziomie powyżej 25 nowych przypadków. W depeszy IAR czytamy, że z samoizolacji wyłączeni są m.in. mieszkańcy Polski i Estonii, którzy przyjeżdżają tu do pracy czy nauki. Dotychczas na Litwie stwierdzono ok. 4,5 tysiąca przypadków koronawirusa.

Foto: s4svisuals / Shutterstock

Kwarantanna dla lecących do Wielkiej Brytanii?

Potencjalnie największym problemem dla pasażerów z Polski może być wykreślenie z listy bezpiecznych krajów przez Wielką Brytanię. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona dopiero w czwartek, ale “Daily Telegraph” i inne brytyjskie media już piszą, że na listę krajów, z których przybywający mają być poddani obowiązkowej kwarantannie, trafi Polska. Według “Telegraph”, Polska minimalnie przekracza obecnie ustalony przez Wielką Brytanię współczynnik 20 nowych zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców, a drugim krajem, który może utracić swój status, jest Szwecja.

Jeśli tak się stanie, lista “bezpiecznych” krajów, do których mogą się udać Brytyjczycy skurczy się jedynie do 6 pozycji. W tej sytuacji brytyjskie media jeszcze mocniej naciskają na swój rząd, aby podjął decyzję o uruchomieniu programu testów na COVID-19 na lotniskach i porzucił program obowiazkowej kwarantanny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »