Komunikacja lotnisko-miasto
Fiumicino: najtaniej, za 3 euro, z lotniska Fiumicino dostaniemy się do centrum Rzymu korzystając z autobusu firmy Cotral i metra. Autobus odjeżdża sprzed terminalu 2. Oznaczony jest jako Fiumicino – Porto – Magliana. W ciągu 45-50 minut jadąc malowniczą trasą wzdłuż kanału portowego zawiezie nas do stacji metra linii B: EUR-Magliana. Tu też ma pętlę, nie ma obaw, że przegapimy właściwy przystanek. Bilety na autobus można kupić w kiosku (tabaccheria) na lotnisku (2 euro), płatne tylko gotówką. Autobusy kursują rzadko, rozkład należy wcześniej sprawdzić pod tym linkiem. Interesują nas przystanki Aeroporto di Fiumicino, Aeroporto/Voli internazionali/(FM1) i Eur Magliana [Metro B]. Bilet 75-minutowy na metro kosztuje 1 euro. Do kupienia w automacie na stacji. W ciągu 75 minut metrem dojedziemy do prawie każdego miejsca w Rzymie, na jednym bilecie można przesiadać się między liniami A i B. W drodze powrotnej bilet autobusowy można nabyć w kiosku na stacji metra. W okolicach EUR-Magliana nie ma bankomatu.
UWAGA: Lotnisko Fiumicino jest najbardziej restrykcyjnym co do bagażu podręcznego, z tych na których byłem. Wizz Air nie ma tu odprawy online.
Ciampino (za wpisem Look’a z naszego forum): najtaniej, za 2,2 euro, można dojechać autobusem Cotral do stacji metra Anagnina (ostatnia stacja linii A metra) i dalej metrem. Koszt biletu autobusowego to 1,2 euro, na metro 1 euro. W drodze powrotnej przy stacji metra Anagnina autobusy na lotnisko odjeżdżają ze stanowiska numer 1.
Noclegi w Rzymie
Mieszkanie: zaletą wynajęcia mieszkania jest choćby zazwyczaj wyposażona kuchnia, dzięki czemu możemy samodzielnie przygotowywać posiłki. Korzystaliśmy z pośrednictwa serwisu www.ebab.com (dedykowanego gejom i lesbijkom ale otwartego na heteroseksualnych). Za dwupokojowe miejszkanie dla 4 osób płaciliśmy 68 euro za dobę, czyli około 67 zł od osoby. Kod tego lokalu w ebab.com to MAFA2-1 (na życzenie moge podać mail do właścicieli). Usytuowane jest tuż przy, o ironio, murach Watykanu, 3 minuty od stacji metra Cipro.
Hostel: nie najtańszym, ale cieszącym się świetną opinią hostelem jest Papa Germano, położony tuż przy stacji Termini. Dormy w Papa Germano to pokoje 3-4 osobowe, łóżko kosztuje od 15 do 30 euro (zależnie od sezonu). Rezerwacji można dokonać na przykład przez www.fly4free.pl/noclegi/
Jedzenie
Sklepy spożywcze: w ścisłym centrum Rzymu nie jest o nie łatwo. Najszybciej znajdziemy jeden z dyskontów sieci Carrefour Express. Adresy sklepów i godziny otwarcia znajdziecie tutaj. Coca-cola, która jest moim ulubionym miernikiem poziomu cen, kosztuje w Careffour Express 1,5 euro za 1,5 litra.
Woda: w wielu miejscach miasta znajdziemy „nasoni” (nochale) czyli małe fontanny, z wodą pitną. Smaczną, zdrową i chłodną, a do tego całkiem za darmo. Wielu turystów kursuje z butelką lub bidonem i uzupełnia przy kolejnych „nasoni” zapasy płynu.
Obiady: najtańsza opcja na ciepły posiłek to pizza do ręki. Często za jedzenie przy stoliku, nakrycie są dodatkowe opłaty. Pizza sprzedawana jest na wagę. Sycąca porcja kosztuje 2-3 euro.
Lody: „gelato” to dla mnie to, co Włochy mają najlepszego. Tu bez chwili wahania rekomenduję lodziarnię „Old Bridge” (5 Viale dei Bastioni di Michelangelo), znajdującą się niedaleko od Watykanu. Dla lodów z niej warto przyjechać do Rzymu. Na Tripadvisor 84% ocen tej lodziarni to: excellent. Przykładowo za 3 euro dostajemy 3 gigantyczne kule pysznych lodów z bitą śmietaną w wafelku. Nie zdziwcie się, gdy któryś z Włochów zapyta was: „Duzie chcesz? Czekolada, wisnia? Z łyzeczką?”. Mieliśmy ubaw po pachy, gdy przesympatyczny Włoch z lodziarni mówił do nas po polsku. Naprawdę dobrze mu szło.
Zwiedzanie
Urok Rzymu tkwi w tym, że tu w obrębie wielu kilometrów napotakmy tyle interesujacych budowli i miejsc, że wystarczy ruszyć przed siebie bez planu na spacer, by spędzić świetny czas. Poniżej ograniczam się tylko do informacji praktycznych.
Punkty widokowe: Rzym z góry warto zobaczyć z kilku perspektyw. Z zachodu ze wzgórza Gianicolo (dojście ulicą Passeggiata del Gianicolo). W centrum piękne widoki roztaczają się z Monumentu Wiktora Emanuela II. Wjazd windą na górny taras widokowy kosztuje 7 euro (sic!) ale z bocznych tarasów widoki są równie imponujące i za darmo. Ze wschodu panoramę Rzymu podziwiać możemy z Piazzale Napoleone I (dojść można na przykład uliacą Mickiewicza :)).
Place: jednym z uroków Rzymu jest możliwość przesiadywania na pięknych, gwarnych placach. Mój faworyt to Piazza Navova. Powstał na planie starożytengo stadionu Domicjan. Gdy obejdziemy budynek wieńczący od północy plac, zobaczymy wyłaniające się spod ziemi pozostałości antycznej budowli (uliza Piazza di Tor Sanguinga). Bardzo fotogeniczny, zwłaszcza rano i wieczorem jest Piazza del Popolo. Klimatycznym miejsce jest też usytuowany przed Panteonem Piazza del Camidoglio.
Wybrane atrakcje za darmo
Bazylika Świętego Piotra i Groty watykańskie (grób Jana Pawła II) – umiarkowane kolejki
Bazylika Świętego Pawła za murami – bez kolejek
Bazylika Laterańska – bez kolejek
Panteon – bez kolejek
Muzeum Watykańskie i Kaplica Sykstyńska: bilet normalny 15 euro, ulgowy 8 euro dla osób poniżej 26. roku życia legitymujcych się kartą ISIC. Bilety można kupić przez internet na tej stronie ale do ceny biletu doliczane jest 4 euro prowizji. Bilet kupiony online pozwala za to ominąć potężną kolejkę oczekujących. Wstęp za darmo w każdą ostatnią niedzielę miesiąca i 27 IX (Światowy Dzień Turystyki). Muzeum otwierane jest o 9 kolejka zaczyna się formować przed 7 rano.
Koloseum, Fora rzymskie, Wzgórze Palantyńskie: jeden bilet do wszystkich tych miejsc: normalny 12 euro, ulgowy 8 euro (18-24 lata), darmowy (do 18 i po 65 roku życia). Bilet ważny jest dwa dni. Kolejki poza sezonem umiarkowane. Bilety można kupić przez internet (+1,5 euro do biletu) na przykład tu. Pozwala to ominąć kolejki.