Fly4free.pl

Miasto4free: darmowe atrakcje Paryża

Co jakiś czas linie lotnicze kuszą nas tanimi lotami do Paryża. Mając na uwadze atrakcje turystyczne, jakie czekają na Was w tym mieście, grzechem byłoby nie skorzystać z promocji. A gdyby tak, oprócz taniego podróżowania, wykorzystać potencjał taniego zwiedzania?Hotele i noclegi w Paryżu. Przegląd wszystkich ofert >>Prezentujemy nowy cykl artykułów, pt. „Zwiedzanie za free”, w których znajdziecie darmowe atrakcje wielu europejskich miast. Na początek Paryż!

Nieco kultury, czyli muzea

Sztuka we Francji już dawno przestała być domeną ludzi zamożnych. Dowodem tego jest dostępność muzeów, które w większości przypadków można zwiedzić całkowicie za darmo. Trzeba tylko pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

1. Wszystkie państwowe muzea Paryża dostępne są za darmo w pierwsze niedzielę miesiąca,
2. Osoby do 26 roku życia wstęp do wszystkich narodowych muzeów mają wstęp za darmo,
3. Stałe kolekcje wszystkich miejskich muzeów Paryża można obejrzeć bezpłatnie przez cały rok. Zapłacić musimy za wstęp na wystawy okresowe, do krypt i katakumb.

Luwr


http://www.FotografoDigitale.com

Luwr to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne francuskie muzeum na świecie. Dla zwiedzających otwarte jest codziennie (za wyjątkiem wtorków) od 9:00 do 18:00. W środy i piątki można zabawić tam dłużej, bo do 21:45. Luwr jest nieczynny 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Darmową wejściówkę do Luwru otrzymają osoby niepełnoletnie (po okazaniu dowodu tożsamości) oraz niepełnosprawne (wraz z opiekunem). Za wyjątkiem hallu Napoleona na bezpłatne zwiedzanie mogą liczyć również obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Musée du Louvre,
75058 Paris – France
Tel.: +33 (0)1 40 20 53 17
Stacja metra: Palais-Royal Musée du Louvre (linie1 i 7)
Bilet płatny: 11 euro kolejkcje stałe, 12 euro bilet do wystaw w Holu Napoleona, 15 euro bilet 2w1 (stałe i kolekcje z HN)
Strona www Musée du Louvre kliknij tutaj >>
Przewodnik w języku polskim do pobrania tutaj >>

Muzeum d’Orsay

Skupia sztukę z okresu 1848 – 1914. Znajdziemy tam dzieła takich artystów, jak Monet, Renoir, Van Gogh, Gauguin czy Cézanne. Muzeum czynne jest sześć dni w tygodniu (oprócz poniedziałków) między 9:30 a 18:00. W czwartki można zwiedzać ekspozycję do 21:45. Podobnie jak Luwr, Muzeum d’Orsay nie jest dostępne dla zwiedzających 1 stycznia, 1 maja oraz 25 grudnia. W kwestii darmowego zwiedzania panują tam podobne zasady, jak w Luwrze. Uprzywilejowane są dzieci, osoby niepełnosprawne z opiekunem, długoterminowi rezydenci Francji oraz obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat.

Musée d’Orsay
62, rue de Lille
75343 Paris Cedex 07
Stacja metra: Solférino (linia 12)
Bilet płatny: 9 euro, 6,5 euro po 16:30 (w czwartki po 18:00)
Strona www Musée d’Orsay kliknij tutaj >>

Centre Pompidou

Bardzo oryginalny, słynący z wyjątkowej kolorystyki budynek, w którym mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz główna biblioteka publiczna Paryża. Dla zwiedzających muzeum dostępne jest codziennie (z wyjątkiem wtorków) między godziną 11:00 a 21:00. Nie można go także zwiedzać 1 maja. Centre Pompidou dla obywateli UE do 25 roku życia włącznie jest bezpłatne. Za darmo wejdziemy tam również w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Centre Georges Pompidou
19, rue de Beaubourg
75004 Paris
Stacja metra: Rambuteau (linia 11)
Bilet płatny 11-13 euro
Strona www Centre Georges Pompidou kliknij tutaj >>

Pałac Wersalski

Tej perełki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Pałac Wersalski wraz z przylegającymi parkiem i ogrodem, jest jedną z najpopularniejszych budowli Francji. Obecnie wnętrze pałacu można zwiedzać w godzinach 9:00 – 17:30, a ogród i park między 8:00 a 18:00. Pałac Grand Trianon i wioska Marii Antoniny dla zwiedzających otwarte są od 12:00 do 17:30.

Od listopada do marca zwiedzanie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest dla turystów bezpłatne.

Cały kompleks jest niedostępny dla turystów w poniedziałki. Zwolnieni z opłat za bilety są młodzi obywatele UE (do 25 roku życia włącznie) oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem.

Chateau de Versailles
Stacja kolejowa: Versailles Chantiers, Versailles Rive Gauche
Linia autobusowa: 171
Bilet płatny: 18 euro
Strona www Chateau de Versailles kliknij tutaj >>

Darmowy wstęp do muzeów miejskich

Pełną listę miejskich muzeów wraz z charakterystyką, danymi kontaktowymi oraz wskazówkami dojazdu Paryża znajdziecie klikając tutaj >>

Niektóre z darmowych muzeów miejskich

Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville de Paris (m.in. Picasso, Modigliani, Matise)
11, avenue du Président Wilson
Stacja metra: Alma-Marceau lub Iéna
Stacja kolejowa: Pont de l’Alma (linia C)
Linie autobusowe: 32/42/63/72/80/92

Muzeum Petit Palais (obejmuje okres średniowiecze – XIX w.)
Avenue Winston Churchill
Strona www Muzeum Petit Palais kliknij tutaj >>
Stacja metra: Champs-Elysées Clémenceau (linie 1 i 13)
Stacja kolejowa: l Charles de Gaulle-Etoile (linia C), Invalides (linia A)
Linie autobusowe: 28, 42, 72, 73,83, 93.

Muzeum Carnavalet(historia Paryża)
23, rue de Sévigné
Strona www Muzeum Carnavalet kliknij tutaj >>
Stacja metra: Saint-Paul, Rambuteau lub Chemin Vert
Linie autobusowe: 29, 69, 76, 96

Muzeum Wiktora Hugo
Hôtel de Rohan-Guéménée
6, place des Vosges
Strona www Muzeum Wiktora Hugo kliknij tutaj >>
Stacja metra: Bastille, Saint-Paul, lub Chemin-vert
Linie autobusowe: 20,29,69,76,96

Muzeum Cognacq-Jay (XVIII wiek)
8, rue Elzévir
Stacja metra: Saint-Paul, Chemin-Vert, lub Rambuteau
Linie autobusowe: 29, 69, 76, 96
Strona www Muzeum Cognacq-Jay kliknij tutaj >>

Ciekawym doświadczeniem (szczególnie dla pań) może okazać się zwiedzanie Muzeum Perfum Fragonarda. Warto się tam wybrać, aby poznać recepturę produkcji słynnych francuskich perfum. Co ciekawe, wstęp dla wszystkich jest za free.

Fragonard Perfume Museum
9 Rue Scribe
Strona www Fragonard Perfume Museum kliknij tutaj >>
Stacja metra: Opéra (linie 3, 7 lub 8)
Stacja kolejowa : Auber (linia A)

Historia i religia, czyli kościoły i bazyliki

Spośród bogatej oferty turystyczno – sakralnej Paryża, wyodrębniliśmy dwa miejsca, zasługujące na szczególną uwagę. Jest to Katedra Notre Dame oraz Bazylika Sacré-Coeur.

Katedra Notre Dame

Słynna na całym świecie monumentalna budowla jest otwarta dla turystów codziennie od 8:00 do 18:45. W soboty i niedziele wizyty mogą się przedłużyć do 19:15. Wstęp do katedry jest bezpłatny dla wszystkich, natomiast wieże za darmo mogą zwiedzać tylko osoby które nie ukończyły 26 roku życia.

Cathédrale Notre Dame
Place Jean-Paul II
Bilet płatny 8,5 euro
Strona www Cathédrale Notre Dame kliknij tutaj >>
Stacje metra: Cité i Saint-Michel (linia 4), Hôtel de Ville (linie1, 11), Maubert-Mutualité or Cluny – La Sorbonne (linia 10), Châtelet (7, 11 i 14).
Stacja kolejowa: Saint-Michel – Notre-Dame (linia B lub C)

Bazylika Sacré-Coeur

Bazylika położona na szczycie malowniczego wzgórza równie urokliwej dzielnicy Montmartre, jest stosunkowo młodą budowlą. Ostatnie prace zostały wykonane w 1914 roku. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Można ją zwiedzać każdego dnia między 6:00 a 22:30. Z placu przed Sacré-Coeur rozpościera się przepiękna panorama Paryża. Można ją także podziwiać z kopuły bazyliki. Niestety wstęp na nią jest już płatny.

Będąc na wzgórzu nie można pominąć zwiedzania choćby fragmentu urokliwej dzielnicy Montmartre. Słynie ona ze swego artystycznego charakteru, który objawia się na każdym kroku. Na Montrartre tworzyli tacy malarze jak Salvador Dali czy Pablo Picasso.

Basilique du Sacre-Coeur de Montmartre
35, rue de Chevalier-de-la-Barre
Strona www Basilique du Sacre-Coeur de Montmartre kliknij tutaj >>
Stacja metra Jules Joffrin + Montmartrobus (przystanek „place du Tertre”)
Stacja metra Pigalle + Montmartrobus (przystanek „Norvins”)
Autobus: linie 30 – 31 – 80 – 85 (dojeżdżają na szczyt wzgórza)

Zdrowa rekreacja, czyli ogrody i parki

Choć pora jeszcze zimowa, oprócz zwiedzania malowniczych wnętrz, warto wybrać się na spacer, aby dotlenić zmęczony organizm. A odpowiednich do tego miejsc jest w Paryżu pod dostatkiem. My skupiliśmy się na trzech.

Ogrody Tuiileries

Blisko kilometrowe połacie zieleni usytuowane między Place de Carrousel a Place de la Concorde. Należały niegdyś do Pałacu Tuiileries, z którego zachowanych budynków stworzono muzea. W tym bardziej znanym – Musée de l’Orangerie – znajdują się słynne Lilie wodne Claude’a Moneta. Ogrody Tuiileries pełne są fontann i rzeźb. Są miejscem wypoczynku i kultury, gdyż wiosną i latem odbywa się tam wiele koncertów i wystaw plenerowych.

Jardins Tuiileries
Place de la Concorde
Strona www Jardins Tuiileries kliknij tutaj >>
Stacje metra: Tuileries lub Concorde

Park Belleville

Park Belleville powstał 25 lat temu na jednej z paryskich skarp. Znajduje w się na wysokości 108 metrów, co czyni go najwyżej położonym parkiem Paryża. Dlatego, oprócz wspaniałych terenów do wypoczynku i rekreacji, miejsce to oferuje taras widokowy na panoramę Paryża. Znajduje się w nim także fontanna, której strumień wznosi się na wysokość 100 metrów.

Parc de Belleville
Rue des Couronnes
Strona www Parc de Belleville kliknij tutaj >>
Stacja metra : Belleville lub Couronnes (linie 2 lub 11), Pyrénées (linia 11)
Autobus: linie 26 i 96

Pole Marsowe

Miejsce kojarzone głównie z wieżą Eiflle’a, przy której się znajduje. W sezonie letnim można tam spotkać rzesze paryżan i turystów urządzających sobie pikniki oraz spotkania ze znajomymi.

Jardin du Champ de Mars
2 allée Adrienne Lecouvreur
strona www Jardin du Champ de Mars kliknij tutaj >>
Stacja metra: École Militaire (linia 8)
Autobus: Linie 69-87-82-92-28-80

Pełną listę paryskich parków i ogrodów wraz ze wskazówkami dojazdu znajdziecie na stronie klikają tutaj >>

Uff, darmowe zwiedzanie Paryża możemy uznać za zakończone. Oczywiście bezpłatnych miejsc godnych odwiedzenia jest w tym mieście dużo więcej. Jeśli więc uważacie, że czegoś istotnego tu zabrakło, podzielcie się z nami w komentarzach swoimi spostrzeżeniami i odkrytymi perełkami stolicy Francji. Życzymy udanej podróży i mnóstwa turystycznych emocji!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Sainte Chapelle i La Concierge są też za darmo poniżej 26 roku życia.
szmary, 10 marca 2013, 16:14 | odpowiedz
Świetna inicjatywa, świetny pomysł. Pozdrawiam
orfik11, 10 marca 2013, 16:14 | odpowiedz
nie zabrakło raczej niczego, ale chyba Wam się pomieszało zdjęcie Pompidou :)
Bartek Pryda, 10 marca 2013, 16:19 | odpowiedz
Ten tekst chyba napisaliście specjalnie dla mnie, bo za dwa dni lecę do Paryża :) Co prawda o większości tych atrakcji już zdążyłem się dowiedzieć, ale i tak świetna inicjatywa, czekam na kolejne miasta :)
Kleyo, 10 marca 2013, 16:20 | odpowiedz
bardzo fajny artykuł, korzystałem z tego. moglibyście tylko dodać, gdzie trzeba stać w kolejce aby odebrać bilet (np. hotel Inwalidów) a gdzie wystarczy pokazać dowód (Luwr czy Muzeum Orsay). Ale ogólnie to czekam na więcej!
Yetti, 10 marca 2013, 16:29 | odpowiedz
Łuk triumfalny też jest za free do 26 roku życia.
Telmak, 10 marca 2013, 16:47 | odpowiedz
Grrr dlaczego nie wiedzialem tego rok wczesniej, moze bym inaczej rozplanowal podroze po Europie :-( mea culpa, od miesiaca circa juz nie "mlody obywatel" :-(
fsvcxzxc, 10 marca 2013, 16:53 | odpowiedz
Super! Czekam na Londyn!
Anna, 10 marca 2013, 16:53 | odpowiedz
świetny pomysł! :) czekam na kolejne miasta, a najchętniej poczytałabym o Sycylii bo wybieram się tam w przyszłym miesiącu :)
pari.pari, 10 marca 2013, 16:56 | odpowiedz
Panie Adminie a jak wyglada sprawa ze "zwiedzaniem" wieży Eiffla???
some1, 10 marca 2013, 16:58 | odpowiedz
Myśle ze trzeba zrobić dział na forum, żeby rowniez wrzucać czasowe akcje np z darmowymi wejsciowkami np ostatni w listopadzie Wawel był za darmo itd
Oli, 10 marca 2013, 17:01 | odpowiedz
GRÓB JIMA MORRISONA! niedaleko Notre Dame: 16 Rue du Repos
Mateusz Laskowski, 10 marca 2013, 17:37 | odpowiedz
Wieża Eiffla kosztuje 5 Euro jeśli chcemy iść pieszo (lub 8,5 Euro windą) do wysokości 2 piętra. Tak ja miałem w styczniu, ponieważ wjazd na sam szczyt był nie możliwy z racji za niskiej temperatury. Gdy jest cieplej można można na szczyt windą za 14 Euro, ale rezerwacje lepiej wykupić przez neta z dużym wyprzedzeniem bo na pewno będą duże kolejki.
Do some1, 10 marca 2013, 17:51 | odpowiedz
Wybieram się do Paryża z dziewczyną w sobotę 16ego, powrót 19ego, wylot z Wrocławia, ktoś się wybiera? : ) Obczajam ceny i Museum Pass na 2 dni to chyba najlepsza opcja (jak się ktoś jest po 26.wiośnie). Kilka szlagierów Paryża jak Łuk Triumfalny (wjazd na górę na taras), Luwr, Notre Dame i Pantheon i już się 39euro zwraca.
Mateusz Laskowski, 10 marca 2013, 18:14 | odpowiedz
Z jakich dokumentów sprawdzany jest wiek 26 lat? Czy po przekroczeniu daty urodzin o kilka dni da sie jeszcze załapać czy patrzą szczegółowo na daty w dokumencie?
camperbus, 10 marca 2013, 19:10 | odpowiedz
W wielu miejscach bezpłatne lub ulgowe wejściówki mają inwalidzi, czasem tylko niewidomi, a czasem także z opiekunem. Dobrze, że napisaliście o ulgach dla inwalidów, bo inwalidzi mają często sporo czasu na wyjazdy, ale nie koniecznie gruby portfel. Przydałby się także akapit dotyczący ulg w komunikacji miejskiej w danym mieście, ale i bez tego jest to super pomył. W komunikacji największe ulgi są na Węgrzech, np. niewidomi obywatele EU i ich opiekunowie mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską w Budapeszcie i podróżować wszystkimi krajowymi pociągami z ulgą 90%.
niedzwiecki.pl, 10 marca 2013, 19:29 | odpowiedz
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale do tych wszystkich miejsc w pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest za free?
nowy, 10 marca 2013, 19:56 | odpowiedz
O której rano trzeba się zjawić pod wieżą aby być na początku kolejki? i gdzie najlepiej się wybrać aby miło spędzić czas??wybieram się 30 marca na jeden dzień także każda minuta będzie się liczyła...
NakatePL, 10 marca 2013, 19:59 | odpowiedz
Znaczy po 22 gdzie najlepiej spędzić czas??
NakatePL, 10 marca 2013, 20:08 | odpowiedz
brak Pere Lachaise!
madfunk, 10 marca 2013, 20:19 | odpowiedz
@NakatePL: po 22 koniecznie wybierz się na Pont Neuf - paryski wentyl bezpieczeństwa - wino, piwo, maryśka - i to wszystko pod okiem policji, która pilnuje, żeby nic złego się nie stało :)
RMW, 10 marca 2013, 20:31 | odpowiedz
@RWM Dobry nius :) ale tylko po 22 takie rzeczy tam się dzieją? :)
Wisniowy, 10 marca 2013, 20:53 | odpowiedz
Oj nie wiem czy moja partnerka byłaby zadowolona z takiej rozrywki:)) chodziło mi bardziej o miejsca typu Pola elizejskie lub Montmartre które miejsce jest o tej godz. ciekawsze...?
NakatePL, 10 marca 2013, 20:55 | odpowiedz
warto zajrzeć do Museum Rodin jak będzie cieplej (j.w. czyli pierwsza niedziela miesiąca za darmo dla wszystkich, a normalnie free <26 EU), blisko Inwalidów (tam tez można wpaść)
gmak, 10 marca 2013, 22:24 | odpowiedz
Jeśli ktoś chce zobaczyć Paryż z góry za darmo to polecam również miejsce nie-turystyczne gdzie zaprowadzili mni Francuzi. Luksusowe centrum handlowe Printemps du paris znajdujęce się obok opery. Na dachu jednej części jest kawiarenka z przepięknym widokiem. Na dachu drugiej części świetna restauracja z kopułą też warta zobaczenia. Ceny w centrum pozostawiam bez komentarza, na szczęście za patrzenie się nie płaci ;)
pakulele, 10 marca 2013, 22:39 | odpowiedz
By uscislic, sam Wersal za darmo, ogrody platne extra, ale sie oplaca.
m3lm4k, 11 marca 2013, 5:03 | odpowiedz
Fajny pomysl! Koniecznie dodajcie cmentarz Père-Lachaise, darmowa, piekna atrakcja, tylko wziac mape do rak i odwiedzac na przyklad Chopina, Oskara Wilde, Édith Piaf czy Jima Morrisona. Fajna, niestety nie darmowa, alternatywa dla wiezy Eiffla jest rowniez wieza Montparnasse i przepiekny widok z tarasu, na ktory wiedzie najszybsza winda w Europie! Poza tym jak juz o atrakcjach platnych to polecam paryskie Katakumby! Polecam wszystkich Paryz!
natiii, 11 marca 2013, 9:03 | odpowiedz
swietny pomysl, bede sledzic cykl. z niecierpliwoscia czekam na Stambul, najchetniej do konca marca :)
pamukale, 11 marca 2013, 9:09 | odpowiedz
Byłem parę lat temu w Paryżu na ponad miesiąc - super sprawa dla młodych bo praktycznie wszystko za free poza nowym łukiem w dzielnicy biznesowej, wejściem na wieże Notre Dam i Eiffla. W ponad miesiąc zwiedziłem cały Paryż praktycznie za free. Wystarczy okazać zwykły dowód osobisty przy wejściu i to jest dla nich wystarczające potwierdzenie :)
corey, 11 marca 2013, 9:15 | odpowiedz
Super pomysł, bardzo praktyczne informacje - dzięki!!!!
Agnieszka, 11 marca 2013, 9:35 | odpowiedz
Wypadało napisać, ile za to wszystko zapłacą wszyscy pozostali, "starzy" oraz pełnosprawni.
kris87, 11 marca 2013, 12:17 | odpowiedz
Świetna inicjatywa! A czy ktos orientuje sie na podstawie jakiego dokumentu sprawdzają niepełnosprawność? Mam druga grupę niepełnosprawności, ale stety-niestety na ,,oko" niewidoczną. Nie sądze, że polska legitymacja nadana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wystarczy?!
praxedes, 11 marca 2013, 12:47 | odpowiedz
Nie zapomnijcie o grobie napoleona, pałacu inwalidów i muzeum wojskowym gdzie są i polskie wątki. Do 26 roku życia też za darmo ale trzeba odebrać bilet darmowy z kasy:) Inne poloniki to Panteon z Maria Skłodowską - Curie i innymi interesującymi VIPami ze świata literatury, filozofii, historii a nawet nauki. Cmentarze są za darmo i to dla wszystkich - jest w czym wybierać: Chopin. Piaf, Wilde, Morisson, Modgiliani...
sewcio, 11 marca 2013, 13:18 | odpowiedz
Jeżeli chodzi o parki, polecam szczególnie Ogrody Luksemburskie - odkryć tam można piękną roślinność, południowoeuropejski klimat (wzorowane były na ogrodach Boboli z Florencji), 1 z 2 paryskich miniaturek Statuy Wolności, a tuż przy głównym wejściu (po drugiej stronie ulicy) znajduje się budka z pysznymi i stosunkowo przystępnymi cenowo naleśnikami.
Monika, 11 marca 2013, 14:50 | odpowiedz
Podane muzea są za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca dla wszystkich. Bilety na wieżę eiffla warto sobie wykupić online, bo potem omija się gigantyczną kolejkę na miejscu :). Oprócz tego za darmo można zwiedzić muzeum perfum(chociaż nic szczególnego). Warto też sobie wykupić całodzienny bilet na rejsy po sekwanie, bo to wygodny sposób zwiedzenia najważniejszych zabytków a wsiadać i wysiadać można ile razy się chce.
iwinka, 11 marca 2013, 17:16 | odpowiedz
Dla miłośników lotnictwa polecam Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget wejście bezpłatne muzeum znajduje się na terenie lotniska Le Bourget
thunder, 11 marca 2013, 17:43 | odpowiedz
Również polecam Muzeum Lotnictwa przy lotnisku Le Bourget. Samo wejście jest za darmo, ale już za wejście do Concorde'a, Boeinga 747 i kilku innych atrakcji trzeba zapłacić. Oczywiście warto dopłacić :]
matt, 12 marca 2013, 8:46 | odpowiedz
super! teraz z niecierpliwością czekam na Barcelonę!
monikita, 12 marca 2013, 21:12 | odpowiedz
pytanie do pakulele : gdzie znaajduje się to centrum handlowe , z którego można podziwiać panoramę Paryża ?
bn2000, 13 marca 2013, 14:45 | odpowiedz
Świetna inicjatywa! Czekam na Barcelonę ;)
stpk, 13 marca 2013, 17:06 | odpowiedz
superr !
cinkciarz, 13 marca 2013, 17:45 | odpowiedz
Paryż to miasto magiczne - polecam każdemu! Czaruje i pozwala się oczarować na każdym kroku, za każdym rogiem ulicy..:) Zapraszam do przeczytania mojej relacji z Paryża : http://www.krzysztofgierak.pl/2013/03/paryz-montmartre-i-jego-zabytki-oraz.html na blogu dodatkowo aktualne info na temat komunikacji miejskiej i systemie zniżek, które pozwalają taniej zwiedzić stolicę Francji. Pozdrawiam i udanego pobytu w Paryżu!;)
KrzGie, 22 marca 2013, 23:18 | odpowiedz
czy "do 25 roku życia włącznie" oznacza to samo co "do 26 roku życia"?
rybka, 2 kwietnia 2013, 20:52 | odpowiedz
Pytanko do poniższego zdania: "Wszystkie państwowe muzea Paryża dostępne są za darmo w pierwsze niedzielę miesiąca" -przez cały rok czy tylko od listopada do marca ?
Jarek, 3 kwietnia 2013, 11:10 | odpowiedz
Czesc muzeow jest za free w pierwsza niedziele od listopada do marca (np.Luk Triumfalny,Pantheon),ze trzy muzea od listopada do maja (Chateau de Rambouillet) a reszta w kazda pierwsza niedziele (Luwr)z wyjatkiem stycznia i maja. Najlepiej zaopatrzyc sie w informator (darmowy)co,gdzie i jak: Paris Museum Pass (stan na 2013 rok).
Marlin, 4 kwietnia 2013, 23:03 | odpowiedz
Mam pytanie - czy ktoś się orientuje czy przy zwiedzaniu Paryskich muzeów obowiazują jakieś normy dotyczące ubrania turystów np. zakryte ramiona czy koniecznie długie spodnie?
Bolec 35, 31 maja 2013, 15:13 | odpowiedz
na podstawie jakiego dokumentu sprawdzają czy ma się 26 lat w muzeach aby wejść za darmo?
ba, 5 czerwca 2013, 20:07 | odpowiedz
po Paryzu najlepiej poruszac sie navigo, ktore za 5 e mozna kupic w kasie i doladowac rowniez w kasie to najtansza forma przemieszczania sie po ile de france (busm tramaj, metro rer, pociag,rower miejski) lub bilet mobilis wazny na wszystkie srodki lokomocji. Wstepy dla osob uczacych sie do panstwowych muzeow sa bezplatne. milego zwiedzania
e, 10 sierpnia 2013, 13:07 | odpowiedz
czy jeśli urodziłam się w grudniu 1989 to w roku 2015 w maju będę miała jeszcze 25, czy jako,ze rocznikowo wychodzi 26 to juz 26? :>
d, 11 września 2014, 17:52 | odpowiedz
Było i wymienione są najwazniejsze dla nas groby.
jania, 18 września 2014, 12:00 | odpowiedz
Muzeum Petit Palais - jest mały błąd. Stacja kolejowa: l Charles de Gaulle-Etoile (linia A), Invalides (linia C). Tak jest poprawnie
DDD, 27 listopada 2014, 20:33 | odpowiedz
Urodziłam się w 1989 r we wrześniu. Mam 25 lat ale w tym roku kończę 26 jadę w kwietniu do Paryża czy będzie mnie obowiązywały darmowe bilety? Nie skończyłam jeszcze 26... Czy liczy się rocznik?
Karola, 19 lutego 2015, 13:14 | odpowiedz
KarolaUrodziłam się w 1989 r we wrześniu. Mam 25 lat ale w tym roku kończę 26 jadę w kwietniu do Paryża czy będzie mnie obowiązywały darmowe bilety? Nie skończyłam jeszcze 26… Czy liczy się rocznik?
Marcin V, 5 lipca 2015, 13:08 | odpowiedz
Karolina, mam podobny problem z wiekiem, mianowicie urodziłem się 19 lipca 1990 planuje podróż do Paryża i nie wiem czy śpieszyć się z wylotem przed 19 lipca właśnie i zwiedzaniem za darmo muzeów, czy na spokojnie po 19 również dostęp do tych atracji będę miał za freem ??
Marcin V, 5 lipca 2015, 13:15 | odpowiedz
Chciałam się podzielić moim wrażeniami z Paryża. Byłam (sama) przez 3 dni i już żałuję że musiałam dzisiaj zawitać do Polski. To miasto ma w sobie magie :D Ludzie mili, pomocni. Mimo, że nie znam francuskiego (angielski tak o) to udało mi się kupić bilety np na wieże, kupić coś do jedzenia w budce, czy zapytać jak dojść z punktu A do B. Leciałam samolotem na lotnisko BVA tam miałam już zamówiony transport (autoparis.pl), który kosztował 20euro i dojechałam pod same drzwi hotelu. Zatrzymałam się w hotelu Ibis (czysty ładny hotelik w dodatku nie drogi :)). Czekam na kolejny urlop i musze pojechać jeszcze raz, gdyż jak dla mnie trzy dni to stanowczo za mało. Pozdrawiam i polecam
Natalia, 4 września 2015, 12:49 | odpowiedz
A ja mam pytanie czy te informacje są aktualne oczywiście chodzi mi o to czy osoby do 26 roku nadal maja darmowy wstęp do podanych w artykule miejsc? Wybieram się na wiosnę i planuje budżet
Kinga, 8 listopada 2015, 13:32 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »