Od lipca napijemy się darmowej wody na Lotnisku Chopina! Za to w Poznaniu i Katowicach drożyzna
Informacja o bezpłatnych dystrybutorach, które zostaną zainstalowane przez lotnisko Chopina, pojawiła się w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który na początku roku zwrócił się do polskich lotnisk o informację na temat cen butelkowanej wody w strefie wolnocłowej. Według urzędników istniało podejrzenie, że sklepy wykorzystują przepisy i brak dostępu do bezpłatnej wody pitnej, by stosować wygórowane ceny za wodę.
Instalacja fontann z bezpłatną wodą to duże wydarzenie, bo Chopin będzie pierwszym portem w Polsce, które zagwarantuje darmową wodę dla pasażerów. Bo choć pasażerowie mogą co prawda wnieść pustą butelkę poza kontrolę bezpieczeństwa i napełnić ją w łazience, to lotniska nie propagują takiego rozwiązania.
Na razie port w Warszawie potwierdza, że zostaną zainstalowane trzy stanowiska z darmową wodą, oficjalnie nie komentuje jednak terminów. Udało nam się jednak ustalić, że najpewniej zostaną one uruchomione na początku wakacji, czyli na przełomie czerwca i lipca.
Ile kosztuje butelka wody na innych lotniskach w Polsce?
UOKiK podaje, że na siedmiu polskich lotniskach w strefie wolnocłowej można kupić wodę mineralną w cenie ok. 1 EUR. To poziom, do którego przyjęcia zachęca lotniska Komisja Europejska, także walcząca o obniżenie cen.
Spośród polskich lotnisk najniższe ceny za butelkę wody są w Rzeszowie (2 PLN), Lublinie (3,4 PLN) i Szczecinie (3,7 PLN). Z kolei najwyższe stawki płacą pasażerowie w Poznaniu, gdzie nie można kupić wody taniej niż za 6,5 PLN i w Katowicach, gdzie minimalna cena butelki wody wynosi 5,9 PLN.