Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zalany paszort
#1 PostWysłany: 30 Lip 2014 17:37 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 92
Loty: 14
Kilometry: 26 318
Hej,
ostatnio paszport mojej dziewczyny miał kontakt z wodą. Wszystkie strony i wizy są czytelne (poza jedną lekko rozmazaną pieczątką wjazdu do Indii), ale problem jest z stroną z danymi. Jest ona czytelna ale w paru miejscach laminacja pofałdowała się i odczepiła od papieru. W polskim biurze paszportowym pani powiedziała nam, że wszystko powinno być w porządku. Z kolei celnik na granicy w UK miał wątpliwości, ale finalnie nas puścił. Czy ktoś z Was miał tego typu przygody i czy konieczna jest wymiana w takiej sytuacji?
Niestety wymiana zniszczonego paszportu za granicą to wydatek rzędu 250 GBP, a nie wybieramy się zbyt często do kraju.
Dodam tylko, że w kwietniu lecimy na Borneo (Brunei i Malezja) oraz do Australii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#2 PostWysłany: 30 Lip 2014 22:37 

Myślę, że sam dobrze wiesz, że paszport musisz wymienić.
Opinia jakiejś tam urzĕdniczki nic nie znaczy.
Sam piszesz, że na granicy mieli już wątpliwości.
Nie oczekuj rady "Leć i się nie przejmuj"
I do tego jeszcze do Australii.
Ja bym nie ryzykował cofnięcia, po przylocie. Nawet jak z Europy uda Ci się wylecieć.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#3 PostWysłany: 30 Lip 2014 23:06 

Dokładnie, każ dziewczynie przylecieć do Polski i wymienić paszport na nowy. Taniej Was to wyniesie, a Ty będziesz miał święty spokój


Ostatnio edytowany przez lahcimmm2, 31 Lip 2014 09:09, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź z błędami językowymi lub niezrozumiała – błędy ortograficzne/stylistyczne/interpunkcyjne.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#4 PostWysłany: 31 Lip 2014 00:50 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7917
HON fly4free
Ja miałem zgiętą stronę z danymi i zdjęciem i wymieniłem paszport, bo wprawdzie niby w biurze paszportowym twierdzili, że nie jest to problem, to na kilku granicach paszport budził wyraźne wątpliwości SG, a dodatkowo przez zgięcie przestało być możliwe automatyczne sczytywanie danych przez przeciągnięcie tej strony w czytniku. Z zalanym będzie podobnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#5 PostWysłany: 31 Lip 2014 01:26 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 92
Loty: 14
Kilometry: 26 318
W takim razie będziemy musieli zrobić ekstra kurs do PL. Spodziewałem się, że tak będzie, ale chciałem zorientować się, czy ktoś z Was ma podobne przeżycia i jak to działało na granicy. Wielkie dzięki za rady :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#6 PostWysłany: 31 Lip 2014 02:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
Proponował bym rozwiązanie problemu zacząć od lektury strony konsulatu np.
http://www.manchester.msz.gov.pl/pl/inf ... szportowe/
a przede wszystkim od
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 027&type=3

Analizując artykuł
Cytuj:
Art. 43.
1. Paszporty i paszporty tymczasowe w Rzeczypospolitej Polskiej wydaje i odmawia ich wydania wojewoda, do którego wpłynął wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, a za granicą – konsul.

Wynika z niego że wszystkie dokumenty w celu wydania nowego paszportu można złożyć w konsulacie bez wizyty w RP i w konsulacie odebrać nowy paszport lub paszport tymczasowy. Nie trzeba wcale powracać do RP.

Trzeba pamiętać tez że paszport z nieczytelnymi danymi może być uznany za nieważny. U nas mają zastosowanie takie przepisy ale pewnie analogiczne są na całym świecie.
Cytuj:
Art. 20.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia:
6) tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku:
a) okazania w czasie kontroli granicznej dokumentu paszportowego unieważnionego, nieważnego lub zniszczonego,
b) ujawnienia wad lub fałszerstwa w okazanym dokumencie paszportowym,

Nie opierał bym się na zdaniu danego urzędnika czy takim paszportem można się swobodnie posługiwać bo inny urzędnik w innym kraju może mieć zdanie całkowicie odmienne co będzie się wiązało z dużymi kłopotami łącznie z osadzeniem w jakimś mało przyjemnym ośrodku odosobnienia do czasu potwierdzenia tożsamości.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#7 PostWysłany: 31 Lip 2014 10:39 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 92
Loty: 14
Kilometry: 26 318
Dzięki Zulu.

Cytuj:
Wynika z niego że wszystkie dokumenty w celu wydania nowego paszportu można złożyć w konsulacie bez wizyty w RP i w konsulacie odebrać nowy paszport lub paszport tymczasowy. Nie trzeba wcale powracać do RP.


To akurat wiedziałem, jednak ceny w konsulacie w UK są prawie 3 razy droższe niż w kraju, wiec bardziej opłaca mi się zrobić ekstra wizytę w Polsce.

Jak szperałem w internecie to najbardziej zdziwił mnie brak danych MSZ opisujących jaki paszport można uznać za zniszczony, a co jeszcze nie stwarza problemów. Takie dane znalazłem dopiero później na stronie brytyjskich urzędów:
https://www.gov.uk/government/uploads/s ... faulty.pdf
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#8 PostWysłany: 31 Lip 2014 10:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2011
Posty: 1647
srebrny
Jeżeli nie chcesz siedzieć miesiąca w Polsce, to będą potrzebne 2 wizyty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#9 PostWysłany: 31 Lip 2014 10:56 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 473
Loty: 248
Kilometry: 395 056
niebieski
koncentrator napisał(a):
Jeżeli nie chcesz siedzieć miesiąca w Polsce, to będą potrzebne 2 wizyty.


Niestety wlasnie takie sa realia obecnie. Sama mieszkam w UK i zeby wyrobic paszport potrzebowalam 2 wizyt w kraju. Niestety nowego paszportu biometrycznego nie moze odebrac nikt poza wlascicielem (potrzebny jest odczyt lini papilarnych).
Prawo jazdy juz np. moze odebrac ktos z rodziny- potrzebne jest pisemne upowaznienie zostawione w urzedzie (i wymagane jest do odbioru stare prawo jazdy).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#10 PostWysłany: 31 Lip 2014 11:03 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 92
Loty: 14
Kilometry: 26 318
Cytuj:
Jeżeli nie chcesz siedzieć miesiąca w Polsce, to będą potrzebne 2 wizyty.


Będę w PL na święta, więc wystarczy jedna ekstra wizyta na weekend + piatek :).

Zaskakujące jest jak o wiele łatwiej jest taką sprawę załatwić Brytyjczykom w UK. Wystarczy, że wypełnią formularz i wyślą pocztą, potem dostają paszporty też pocztą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#11 PostWysłany: 31 Lip 2014 11:29 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 473
Loty: 248
Kilometry: 395 056
niebieski
maltanski napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli nie chcesz siedzieć miesiąca w Polsce, to będą potrzebne 2 wizyty.


Będę w PL na święta, więc wystarczy jedna ekstra wizyta na weekend + piatek :).

Zaskakujące jest jak o wiele łatwiej jest taką sprawę załatwić Brytyjczykom w UK. Wystarczy, że wypełnią formularz i wyślą pocztą, potem dostają paszporty też pocztą.


i to nie tylko z paszportem ;-)
sama bylam milo zaskoczona jak chcialam wyrobic sobie karte EHIC (angielski odpowiednik EKUS). Wniosek wypelnilam przez internet i chyba w ciagu tygodnia karta przyszla poczta- wazna 5 lat. w PL chec wyrobienia karty wiaze sie z wizyta w NFZ i waznosc takiej karty zazwyczaj nie przekracza 3/6 miesiecy....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#12 PostWysłany: 31 Lip 2014 11:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 752
niebieski
muguete napisał(a):
maltanski napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli nie chcesz siedzieć miesiąca w Polsce, to będą potrzebne 2 wizyty.


Będę w PL na święta, więc wystarczy jedna ekstra wizyta na weekend + piatek :).

Zaskakujące jest jak o wiele łatwiej jest taką sprawę załatwić Brytyjczykom w UK. Wystarczy, że wypełnią formularz i wyślą pocztą, potem dostają paszporty też pocztą.


i to nie tylko z paszportem ;-)
sama bylam milo zaskoczona jak chcialam wyrobic sobie karte EHIC (angielski odpowiednik EKUS). Wniosek wypelnilam przez internet i chyba w ciagu tygodnia karta przyszla poczta- wazna 5 lat. w PL chec wyrobienia karty wiaze sie z wizyta w NFZ i waznosc takiej karty zazwyczaj nie przekracza 3/6 miesiecy....


a to akurat nie jest prawda
dwukrotnie wyrabiałem ekuz, ważność faktycznie 6 miesięcy, ale wniosek złożyłem mailowo i karta przyszła do domu pocztą, w żadnym nfz nie byłem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#13 PostWysłany: 31 Lip 2014 11:46 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 473
Loty: 248
Kilometry: 395 056
niebieski
lagor napisał(a):
muguete napisał(a):
maltanski napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli nie chcesz siedzieć miesiąca w Polsce, to będą potrzebne 2 wizyty.


Będę w PL na święta, więc wystarczy jedna ekstra wizyta na weekend + piatek :).

Zaskakujące jest jak o wiele łatwiej jest taką sprawę załatwić Brytyjczykom w UK. Wystarczy, że wypełnią formularz i wyślą pocztą, potem dostają paszporty też pocztą.


i to nie tylko z paszportem ;-)
sama bylam milo zaskoczona jak chcialam wyrobic sobie karte EHIC (angielski odpowiednik EKUS). Wniosek wypelnilam przez internet i chyba w ciagu tygodnia karta przyszla poczta- wazna 5 lat. w PL chec wyrobienia karty wiaze sie z wizyta w NFZ i waznosc takiej karty zazwyczaj nie przekracza 3/6 miesiecy....


a to akurat nie jest prawda
dwukrotnie wyrabiałem ekuz, ważność faktycznie 6 miesięcy, ale wniosek złożyłem mailowo i karta przyszła do domu pocztą, w żadnym nfz nie byłem ;)


no to w takim razie procedura sie zmienila od kiedy ja wyrabialam EKUZ.
aczkolwiek waznosc 6miesiecy a 5 lat to robi roznice....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#14 PostWysłany: 31 Lip 2014 12:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
maltanski napisał(a):
Dzięki Zulu.

Jak szperałem w internecie to najbardziej zdziwił mnie brak danych MSZ opisujących jaki paszport można uznać za zniszczony, a co jeszcze nie stwarza problemów. Takie dane znalazłem dopiero później na stronie brytyjskich urzędów:
https://www.gov.uk/government/uploads/s ... faulty.pdf


Tu nie ma filozofii gdyż za wadę przyjmuję się każde odstępstwo od ustalonych wzorów dokumentów paszportowych uniemożliwiające lub utrudniające identyfikację osoby która się nim posługuje. Jeżeli funkcjonariusz SG uzna że paszport odbiega od wzorca i ma problem z identyfikacją osoby to wystarczy.

rozporządzenie o paszportach
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 026&type=2
i opłatach
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 126&type=2

i Proszę bardzo :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zalany paszort
#15 PostWysłany: 31 Lip 2014 13:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1986
Loty: 123
Kilometry: 110 954
niebieski
muguete napisał(a):
lagor napisał(a):
muguete napisał(a):
maltanski napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli nie chcesz siedzieć miesiąca w Polsce, to będą potrzebne 2 wizyty.


Będę w PL na święta, więc wystarczy jedna ekstra wizyta na weekend + piatek :).

Zaskakujące jest jak o wiele łatwiej jest taką sprawę załatwić Brytyjczykom w UK. Wystarczy, że wypełnią formularz i wyślą pocztą, potem dostają paszporty też pocztą.


i to nie tylko z paszportem ;-)
sama bylam milo zaskoczona jak chcialam wyrobic sobie karte EHIC (angielski odpowiednik EKUS). Wniosek wypelnilam przez internet i chyba w ciagu tygodnia karta przyszla poczta- wazna 5 lat. w PL chec wyrobienia karty wiaze sie z wizyta w NFZ i waznosc takiej karty zazwyczaj nie przekracza 3/6 miesiecy....


a to akurat nie jest prawda
dwukrotnie wyrabiałem ekuz, ważność faktycznie 6 miesięcy, ale wniosek złożyłem mailowo i karta przyszła do domu pocztą, w żadnym nfz nie byłem ;)


no to w takim razie procedura sie zmienila od kiedy ja wyrabialam EKUZ.

aczkolwiek waznosc 6miesiecy a 5 lat to robi roznice....



6 miesięcy to dostaniesz jak jesteś na umowie o pracę

np. bezrobotni mają 2 miesiące
emeryci 5 lat
_________________
vivere militare est
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group