Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 115 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Maj 2014 09:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2012
Posty: 32
USD są ok ale:
- stare banknoty z "małą głową" są praktycznie niewymienialne w kantorach
- najwyższy kurs za 100tki, mniejszy za 50tki, jeszcze mniejszy na 5,10,20tki
- banknoty muszą być praktycznie w idealnym stanie i najlepiej nie starsze niż z 2001

EUR są OK
- ten sam kurs za każdy nominał

Bankomaty:
- najczęściej pobierają opłatę za wypłatę,
- najczęściej max jednorazowa wypłata to 1 500 000 Rp
- najczęściej max wypłat dziennie to 4


Ostrzeżenia:
- częste próby oszukiwania w małych kantorach - liczcie dobrze
- jeśli bankomat nie odda karty jest spory problem by ją odzyskać więc nigdy nie jedźcie tylko z kartą.
_________________
Indo-Explorer
Góra
 Profil Relacje PM off
zbyhu uważa post za pomocny.
 
      
Przygoda w Afryce: Nairobi, Mombasa, Zanzibar i Dar es Salaam w jednej podróży z Warszawy za 3029 PLN Przygoda w Afryce: Nairobi, Mombasa, Zanzibar i Dar es Salaam w jednej podróży z Warszawy za 3029 PLN
Urlop w Playa del Carmen za 3720 PLN. Loty z Warszawy (z bagażem) i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Playa del Carmen za 3720 PLN. Loty z Warszawy (z bagażem) i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 13 Maj 2014 10:18 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5151
srebrny
spoko, wcielo mi dwie karty w indonezji :)
euro wymienic nie ma problemu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 07 Sie 2015 07:46 

Rejestracja: 30 Sty 2013
Posty: 377
Loty: 46
Kilometry: 169 080
niebieski
Masakra :shock:
Nigdy nie podejrzewałbym że taki problem z wymianą i że trzeba patrzeć na to czy banknoty są nowszego rocznika.
A wymieniać na lotnisku czy tak jak zawsze na wymianie stracę?
Góra
 Profil Relacje PM off
slaweklipa lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 07 Sie 2015 10:46 

Rejestracja: 25 Lip 2014
Posty: 16
Loty: 49
Kilometry: 79 330
Wg mnie problem ze starymi banknotami występuje na Jawie. Patrzą na datę banknotu, numery seryjne, stan techniczny, często zaniżają cenę lub po prostu nie skupują. Na Bali (Kuta) skupują bez wybrzydzania ale jest inny problem. Trzeba uważać na nieoficjalne kantory np. w sklepach z ubraniami, pamiątkami gdzie podają najlepsze przeliczniki. Skuszony najlepszymi kursami próbowałem kilka razy wymienić walutę, niestety zawsze bezskutecznie. Oszukują przy liczeniu banknotów - nie dają pieniędzy do ręki, liczą je kilka razy, wreszcie gdy je dostaniemy i sami przeliczymy, zazwyczaj mamy dużo mniej rupii. Widziałem, że trochę turystów nabiera się na to. Brnąc w to dalej, gdy już trzymamy rękę na naszych rupiach, wszystko się zgadza i chcemy wyjść nagle okazuje się, że trzeba zapłacić opłatę dla szefa, zazwyczaj 10% od całej sumy :) Polecam oficjalne punkty wymiany, może parę groszy mniej ale bez wygłupów. Co do kart, to wiem że ich bankomaty koloru żółtego pobierają prowizję od wypłat ok. 25.000 rupii, często mają naklejki z informacją o opłacie. Innych z prowizją nie spotkałem. Warto poinformować wcześniej bank o zamiarze wypłat w Indonezji, bo blokują kartę.
Góra
 Profil Relacje PM off
Aras333 lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 07 Sie 2015 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3536
srebrny
nie mialem zadnych problemow tam-wyplacalem glownie w bankomatach
a wymiany na ulicy to sobie juz dawno odpuscilem, bede ryzykowal dla 5 zlotych? bezsensu
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 31 Sie 2015 14:47 

Rejestracja: 28 Maj 2015
Posty: 57
Orientujecie się, czy wszędzie pobierane są prowizje od wypłat z bankomatów? Tzn. Jawa, Bali, Lombok. Czy te prowizje są takie same? Słyszałem, że na np. Gili prowizje są dużo wyższe, niż na Bali.
Kurs na lotnisku w Jakarcie jest zaniżony, czy można tam sensownie wymienić kasę?
Z góry dzięki za pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 10 Paź 2015 01:22 

Rejestracja: 29 Sty 2012
Posty: 185
niebieski
Nigdy nie trafiłem na bankomat bez prowizji.
W Jakarcie lepiej nie wymieniać dużo na lotnisku w centrach turystycznych miast kursy lepsze.

Przy operowaniu walutą w Indonezji trzeba się trzymać pewnych zasad:
- najlepiej EUR zamiast USD (nigdy nie miałem problemu z wymianą EUR a z dolarami są często schody)

- po wymianie zawsze liczyć pieniądze jako ostatnia osoba.
Spokojnie poczekać aż w kantorze dadzą Ci pełną kwotę i dokładnie ją przeliczyć nie umożliwiając od tego momentu
dotknięcia jakiejkolwiek ilości tych banknotów przez gościa w kantorze.
Przy liczeniu zwracać uwagę na liczbę zer na banknotach - oni czasami robią numer na wypłatę jedno zero mniej czyli
sprawdzacie przed wejściem do kantoru czy macie dostać np 15.000.000IDR czy 1.500.000IDR. W liczeniu bezpieczniej
jest opierać się na swoim kalkulatorze a nie tym udostępnionym przez kantor.
Pomijając sprawę, że w niektórych kantorach będą chcieli Was oszukać wypłacając zbyt mała kwotę to ja nigdy
w tych sytuacjach na Bali czy gdzie indziej w Indonezji nie czułem dyskomfortu czy strachu, że próba oszustwa może się przerodzić
w zuchwałą kradzież. Zwykle w ściemnianych kantorach przeliczanie dokładne kasy i nie dawania pola do nadużyć
kończyło się tekstem "oj przepraszam, zapomniałem że jeszcze muszę potrącić Panu prowizję" :)
Taki lokalny folklor. Liczcie kasę sami jako ostatni to pozostaną Wam tylko dobre lub neutralne wspomnienia z tych sytuacji w kantorach.

-- 10 Paź 2015 01:22 --

Nigdy nie trafiłem na bankomat bez prowizji.
W Jakarcie lepiej nie wymieniać dużo na lotnisku w centrach turystycznych miast kursy lepsze.

Przy operowaniu walutą w Indonezji trzeba się trzymać pewnych zasad:
- najlepiej EUR zamiast USD (nigdy nie miałem problemu z wymianą EUR a z dolarami są często schody)

- po wymianie zawsze liczyć pieniądze jako ostatnia osoba.
Spokojnie poczekać aż w kantorze dadzą Ci pełną kwotę i dokładnie ją przeliczyć nie umożliwiając od tego momentu
dotknięcia jakiejkolwiek ilości tych banknotów przez gościa w kantorze.
Przy liczeniu zwracać uwagę na liczbę zer na banknotach - oni czasami robią numer na wypłatę jedno zero mniej czyli
sprawdzacie przed wejściem do kantoru czy macie dostać np 15.000.000IDR czy 1.500.000IDR. W liczeniu bezpieczniej
jest opierać się na swoim kalkulatorze a nie tym udostępnionym przez kantor.
Pomijając sprawę, że w niektórych kantorach będą chcieli Was oszukać wypłacając zbyt mała kwotę to ja nigdy
w tych sytuacjach na Bali czy gdzie indziej w Indonezji nie czułem dyskomfortu czy strachu, że próba oszustwa może się przerodzić
w zuchwałą kradzież. Zwykle w ściemnianych kantorach przeliczanie dokładne kasy i nie dawania pola do nadużyć
kończyło się tekstem "oj przepraszam, zapomniałem że jeszcze muszę potrącić Panu prowizję" :)
Taki lokalny folklor. Liczcie kasę sami jako ostatni to pozostaną Wam tylko dobre lub neutralne wspomnienia z tych sytuacji w kantorach.
Góra
 Profil Relacje PM off
kwarek lubi ten post.
kwarek uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 10 Paź 2015 09:35 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Aha, a ja nie miałem prowizji chyba w żadnym bankomacie :) Poza tym zgoda.

Na co radzę uważać, to że bankomat wypluwa najpierw kasę, a potem kartę. Więc jeśli jesteście przyzwyczajeni że wzięcie kasy = koniec transakcji, to możecie się nieco przejechać, co było i moim udziałem :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 10 Paź 2015 10:27 

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 366
Loty: 20
Kilometry: 67 605
niebieski
Czy ktos pamieta kurs jakiejkolwiek waluty? Najlepiej GBP?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 11 Paź 2015 01:07 

Rejestracja: 28 Wrz 2014
Posty: 40
Cena za euro wahała się od 16k do 16,7k (sprzed tygodnia)...średnio, najczęściej około 16,4k.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 11 Paź 2015 11:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1040
srebrny
Może się komuś przyda - moje wypłaty z bankomatów w Indonezji w czerwcu br. (było ich niedużo, bo mieliśmy ze sobą usd).

Moje konto: INTELIGO

1.
miejsce: Gili Air (każda wypłata w bankomacie przy plaży w stronę przystani)
kwota: 1.000.000 idr = 292,96 zł
prowizja: 8,50 zł

2.
miejsce: Gili Air
kwota: 1.000.000 idr = 292,87 zł
prowizja: 8,50 zł

3.
miejsce: Gili Air
kwota: 500.000 idr = 146,39 zł
prowizja: 8,50 zł

4. miejsce: Kuta (Bali)
kwota: 1.000.000 idr = 291,71 zł
prowizja = 8,50 zł


Co do usd - niektórzy Indonezyjczycy nie chcą przyjmować starych banknotów (nie tylko na Jawie i nie tylko w kantorach) - np. nasz kierowca na Bali tak raz zrobił :(
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 01 Lis 2015 10:08 

Rejestracja: 06 Sie 2014
Posty: 116
Loty: 22
Kilometry: 56 054
Lecę na Bali w lipcu i pojęcia nie mam co zrobić z kasą. Na pewno wezmę część gotówki i kartę. Tylko czy jest gdzieś na forum temat gdzie jest wszystko w miarę opisane w związku z płatnościami za granicą ? W sensie jaką kartę najlepiej, z jakiego banku itp. ? Niestety sam nie mogę niczego znaleźć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 01 Lis 2015 10:26 

Rejestracja: 12 Kwi 2010
Posty: 681
niebieski
Karta z kantora aliora w $ i problem z głowy. Jest temat o tym, poszukaj
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 03 Sty 2016 12:06 

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 52
Zbanowany
A czy dolary amerykańskie są tam powszechnie akceptowane, czy lepiej pojechać z rupiami?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 03 Sty 2016 12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1671
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
Powszechnie akceptowane są rupie ;) dolary można wymienić zależnie od miejsca łatwiej bądź trudniej. Na bali w Kucie na każdym kroku ale już np. na Sulawesi będzie to trudniejsze. Jak jedziesz w miejsce mocno turystyczne można z dolarami lub euro jak w mniej turystyczne to zdecydowanie lepiej wymienić wcześniejm
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 04 Sty 2016 13:21 

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 52
Zbanowany
Wcześniej, bo kurs w Indonezji jest gorszy?
Pytam, bo w PL gdybym chciał kupić to zapłaciłbym prawie 3 zł za 1 rupię. [reklama]
Tam na miejscu jest drożej?


Ostatnio edytowany przez krasnal, 15 Lis 2016 19:57, edytowano w sumie 1 raz
Reklama, promowanie własnych stron internetowych, podawanie linków do innych, konkurencyjnych stron.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 04 Sty 2016 13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1671
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
Wcześniej bo nie wszędzie są kantory. W miejscach turystycznych nie ma z wymianą problemu, trudniej może być w miejscach mniej turystycznych więc lepiej to zrobić przy okazji wizyty w większym mieście.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 08 Sty 2016 03:44 

Rejestracja: 28 Wrz 2014
Posty: 40
ja mam pytanie...kto jezdzi jeszcze w 21 wieku z kasa w skarpecie?? jak bank oszukuje na przewalutowaniu, za durze prowizje etc. zmien bank. nie wyobrazzam sobie wycieczki 2,4 tygodniowej z kasa w gaciach :-) kantor=oszustwo....i tyle w temacie. i kazdy jedzie w miejsca turystyczne...rok temu (2014) w kucie (lombok) byly 2 bankomaty, w 2015 byly 4 i supermarket....a kantoru nie widzialem :-P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 08 Sty 2016 10:51 

Rejestracja: 26 Maj 2013
Posty: 113
Ja w 21 wieku jezdze z kasa w skarpecie lub gaciach jak to ujales. I czesto na dluzsze "wycieczki" niz 2-4 tygodnie. Powodow jest kilka, akurat "durze" prowizje do nich nie naleza, choc tez graja swoja role. Wazne jest by miec jak najwiecej zrodel gotowki i nie uzalezniac sie tylko od karty itp.

Wysłane z mojego X2_Twin przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 08 Sty 2016 11:45 

Rejestracja: 01 Cze 2014
Posty: 254
niebieski
kwach77 napisał(a):
ja mam pytanie...kto jezdzi jeszcze w 21 wieku z kasa w skarpecie?? jak bank oszukuje na przewalutowaniu, za durze prowizje etc. zmien bank. nie wyobrazzam sobie wycieczki 2,4 tygodniowej z kasa w gaciach :-) kantor=oszustwo....i tyle w temacie. i kazdy jedzie w miejsca turystyczne...rok temu (2014) w kucie (lombok) byly 2 bankomaty, w 2015 byly 4 i supermarket....a kantoru nie widzialem :-P



Na Bali z bankomatami nie było problemy, ale zmień wyspę. Na Jawie jak będziesz chciał zobaczyć okolice Jogjakarty, wulkan Bromo to życzę powodzenia w szukaniu i ryzykowaniu co to za bankomat. Kuta i Lombok to zupełnie inna Indonezja niż pozostałe wyspy. Ja też brałem gotówkę w skarpecie i jadąc obecnie też bym to zrobił. Tym bardzie, że na początku tej samej podróży wpłacając debetówką pieniądze z bankomatu, ten bankomat jakimś cudem uszkodził mi magnetyczny pasek. Była to więc pierwsza i ostatnia wypłata z bankomaty i bez skarpety byłbym w w czarnej d...pie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 115 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group