Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Maj 2014 00:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Ktos napisal na forum, ze Oslo, to brzydkie miasto. Ta relacja ma pokazac, ze w kazdym miejscu jest cos ciekawego i godnego uwagi.

Glownym kryterium przy wyborze miejsca na weekend byla pogoda i dostepnosc biletow za mile lotnicze BA. Pod uwage brane byly jeszcze Sztokholm, Kopenhaga i Barcelona, ale do Oslo byly najtansze bilety dla osoby towarzyszacej.

Z lotniska Gardemore jechalismy do centrum autobusem Flybussen, ktory zawiozl nas pod sam hotel - Radisson Blu Scandinavia. Byl to wybor mojego towarzysza podrozy. Ja bym na pewno nie wybrala tego hotelu, po przeczytaniu recenzji, ktore wspominaly bardzo stare i nie do konca czyste pokoje hotelowe.

Mielismy zarezerwowany standardowy pokoj, ale pani recepcjonistka dala nam upgrade do pokoju Business na ostatnim pietrze. Pokoj byl stary i zniszczony, w lazience migala jedna z zarowek, itp. Ale ... byl widok na fiord, jak to pani powiedziala: na morze.

Image

Image

Centrum Oslo jest dosc male i mozna z jednego konca na drugi przejsc szybkim krokiem w 15 minut. Akurat w te sobote byl jakis bieg w centrum miasta, wszedzie bylo mnostwo zawodnikow w kolorowych koszulkach, barierki i ogolnie mnostwo ludzi. Przy stacji byla promocja Spidermana 2 i mozna bylo "polatac" oraz napic sie Pepsi.

Image

Image

Popoludnie zeszlo nam na kreceniu sie po miescie, zerknelismy na glowna ulice sklepowa, plac przed parlamentem, ratusz, port, zamek i fort. Niektore atrakcje otwarte sa dopiero od maja, ale np zamek byl juz czynny. Pod koniec wedrowki dotarlismy do Opery, o ktorej pamietalam z relacji Maczala1 z tego forum (tromso-i-oslo-czyli-norwegia-zima,209,43339). Ratusz jest dosc specyficzny i przypominal mi troche ten w Kirunie, w Szwecji. Kto byl, ten wie o co chodzi.

Image

Image

Image

Opera podobala mi sie. Ciekawa architektura, popularne miejsce spotkan, widok na sasiednie nowe biurowce. Miedzy stacja a Opera ciagle trwaja roboty drogowe/budowlane. Nie wiem czy planuja tam cos jeszcze zbudowac czy robia nowa droge.

Image

Jak wiadomo ceny w Norwegii sa lekko wygorowane, wiec probowalismy znalezc cos taniego do jedzenia na kolacje. W koncu wyladowalismy w Chinczyku przy glownej ulicy, Jambo Restaurant.

Wczesniej przetestowalismy mrozony jogurt w jednej z wielu budek. Musi to byc lokalny hit, bo widzialam w roznych miejscach reklamy. Mozna bylo nalozyc sobie samemu rozne smaki jogurtu z maszyny i do tego owoce i posypki.

Po kolacji nadeszla pora na zmiane sprzetu foto i zdjecia zachodu slonca i nocne. Zachod slonca byl rozczarowujacy. Slabe swiatlo, brak ladnego oswietlenia budynkow na pomaranczowo. Slonce schowalo sie za budynkami. Glownym celem wieczornych zdjec byla Opera. Sprawdzilam troche zdjec nocnych Oslo przed wyjazdem i wiedzialam mniej wiecej czego sie spodziewac. Zeszlo nam z 1-1,5h na tych zdjeciach. Pod koniec "zgasili" swiatlo w Operze, wiec sesja zostala zakonczona. Zrobilam jeszcze pare zdjec zamku i budynkow w Aker Brygge, ale bylo juz za ciemno. Wolalabym zrobic wiecej zdjec w czasie tzw. Blue Hour.

Image

Image

Image

Image

Image

W niedziele, w relaksujacym tempie zjedlismy sniadanie w hotelu, wymeldowalismy sie, zostawilismy bagaze i udalismy sie na dalsze zwiedzanie. Najpierw przeszlismy kolo Palacu Krolweskiego, ktory jest stosunkowo nowy i nie uwazam go za jakies dzielo architektoniczne.

Image

Moim pomyslem byla wycieczka lodka do muzeow w Bygdoy. Niestety mnostwo innych osob mialo ten sam pomysl, w te wyjatkowo ciepla i slonczna kwietniowa niedziele. Spedzilismy 1h czekajac na nasza kolej, zanim dostalismy sie do lodki. Oficjalnie o tej porze jest jeszcze niski sezon i lodki powinny byc co pol godziny. Ze wzgledu na duze oblezenie, lodki jezdzily non stop, ale przy 3 sztukach, dawalo to czestotliwosc okolo 20 minut.

W Bygdoy sa 3 muzea obok siebie o tematyce morskiej. Jest rowniez skansen foklorystyczny i park kawalek dalej. Zaczelismy zwiedzanie od Muzeum Fram, a w planach bylo jeszcze Muzeum Kontiki. Okazalo sie, ze ogladanie Fram sporo nam zajelo i wyszlismy z niego o 16.00 jak je zamykali. W przeszlosci bylam 2 razy w Muzeum Polarnym w Tromso (nie mylic z Polaria), wiec sporo juz wiedzialam o wyprawach na biegun. Muzeum Fram bylo dobrym uzupelnieniem tematu.

Image

Image

Powrot lodka okazal sie duzym wyzwaniem, glownie z tego powodu, ze lodka robi rundke miedzy portem w centrum, skansenem i muzeami. Oznacza to, ze do przystanku przy muzeach przyplywa zaladowana i malo kto moze sie dosiasc. Po godzinie stania doszlam do wniosku, ze nie ma szans, zebysmy w najblizszym czasie zalapali sie na lodke i moze lepiej zlapac autobus. Niestety jeden nam uciekl zanim doszlismy do przystanku i zalapalismy sie na ostatni tego dnia, o 17.22. Jak ktos jest z Warszawy, to sceny w autobusie byly jak kiedys w E4 ;-) Autobus 30 pojechal najpierw na petle w Bygdoy, gdzie na szczescie wysiadlo troche ludzi przy parkingu, a nam udalo sie zajac miejsca siedzace. Na przystanku przy petli bylo mnostwo ludzi i byli wyraznie rozczarowani, ze autobus przyjechal pelen. W drodze do centrum prawie nie zatrzymywal sie na przystankach i nie zabieral juz nikogo. Z tego co zauwazylam, to chyba przyslano dodatkowe autobusy na te trase, zeby zabrac wszystkich czekajacych na przystankach.

Takze w szczycie sezonu i przy ladnej pogodzie, polecam wybrac sie lodka z rana, a autobusem z powrotem.
Wysiedlismy przy parku palacowym i stamtad doszlismy do hotelu. Zalapalismy sie na autobus lotniskowy, na ktory planowalismy, ale niestety bez obiadu w miescie, na ktory mielismy zarezerwowana godzine i zmarnowalismy ja w kolejce do lodki. Musielismy zadowolic sie pizza na lotnisku.

Samolot powrotny do Londynu byl pusty i byly cale wolne rzedy w tylnej czesci.

Uwazam weekend za udany i w miare tani. Moj towarzysz podrozy rowniez uwaza, ze to byl dobry weekend, chociaz nigdy nie planowal wycieczki do Oslo i nie byl do konca zapalony do tego pomyslu. Zamknelam sie w 170 funtach (850zl), ale glownie dlatego, ze wymienilam na miejscu korony szwedzkie, ktore zostaly mi z wyjazdu z zeszlego roku.

Wydaje mi sie, ze 3 dni pobytu w Oslo bylyby idealne:
1 dzien na centrum miasta, ratusz, zamek,
2 dzien na muzea i skansen,
3 dzien na skocznie narciarska i okolice.

Moze skocze na jeszcze jeden weekend dokonczyc zwiedzanie, jak bedzie ladna pogoda i bilety za mile lotnicze.

Hotel wybralabym tym razem w rejonach dworca kolejowego, zeby zaoszczedzic czas na przejezdzie do centrum. Autobus byl wygodny, pusty i mial internet, ale jechal 50 minut do przystanku koncowego.

Koszty:
Autobus z lotniska Gardemore 250NOK w obie strony lub 160 NOK w jedna.
Hotel Radisson Blu Scandinavia, pokoj dwuosobowy 1360 NOK
Restauracja chinska - dania glowne ok. 145NOK
Hotdogi - ok 40NOK
Mrozone jogurty - 66NOK za dwie porcje
Pizza Hut na lotnisku - 3 kawalki + napoj - 169NOK
Lodka do muzeow - 30NOK bilet w jedna strone lub 50NOK w obie.
Bilety na komunikacje miejska w pierwszej strefie: 30NOK kupione wczesniej, 50NOK u kierowcy/motorniczego.

Mozna kupic Oslo Card za 290NOK na 24h. Byc moze jest to oplacalne, zalezy co kto chce zwiedzic.

Lepsze przygotowanie by nie zaszkodzilo. Na pomysl z Oslo wpadlam w czwartek rano, przedyskutowalam to z towarzyszem podrozym w ciagu dnia i wieczorem zdecydowalismy sie na wylot. To pozostawilo tylko piatek na przegladanie internetu i zorientowanie sie co jest do zwiedzenia. Na miejscu korzystalam z przewodnika Wiedza i Zycie, ale wydanie z 2004r nie zawieralo w ogole informacji o Operze, bo zostala ona zbudowana pozniej.

Galeria z wyjazdu - http://picasaweb.google.com/AZMTKL/OsloNorwayApril2014#
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
#2 PostWysłany: 12 Maj 2014 07:47 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 922
niebieski
Hehe, no pogoda Ci ułatwiła udowodnienie, że jest ładnie. Ja tam nawet promyka słońca nie uświadczyłem :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 12 Maj 2014 08:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
to mnie tylko utwierdza w przekonaniu, że Oslo jest beznadziejne ;)
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 12 Maj 2014 08:49 

nie rozumiem skąd to wieczne narzekanie na Oslo na tym forum ;) Byłam rok temu, zobaczyłam to co Wy plus jakieś muzeum Muncha i coś tam jeszcze na wyspie. Pogoda była piękna (tzn. bardzo zimno ale słonecznie), widoki z Holmenkollen nieziemskie :) Wiadomo, ze w Europie, czy nawet samej Skandynawii jest wiele bardziej interesujących miejsc ale na weekend do Oslo na pewno warto się wybrać!
Góra
 PM off  
      
#5 PostWysłany: 12 Maj 2014 10:00 

Rejestracja: 29 Cze 2013
Posty: 136
nie byłem w Oslo, ale ta relacja zdecydowanie zachęca do odwiedzenia tego Miasta.
Gdyby jeszcze nie te ceny norweskie :-(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 12 Maj 2014 12:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
shiver napisał(a):
Hehe, no pogoda Ci ułatwiła udowodnienie, że jest ładnie. Ja tam nawet promyka słońca nie uświadczyłem :)

Jakby bylo brzydko, to bym tam nie poleciala. Ciezko bylo cos znalezc z ladna pogoda na ten konkretny weekend.

Ja mysle, ze skocze tam jeszcze dokonczyc muzea i zobaczyc skocznie. Szukam teraz czegos na ostatni weekend majowy, zobaczymy gdzie dopisze pogoda i gdzie beda bilety za mile lotnicze.

Wlasciwie to bylo ostatnie duze miasto w Norwegii, ktorego nie widzialam, bo wiekszosc obskoczylam plynac statkiem wzdluz wybrzeza, robiac pare wypadow weekendowych i przy okazji polowania na zorze polarna.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 12 Maj 2014 12:24 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
Zrobiłam prawie identyczny weekend w marcu - tez pogoda bardzo dobra, choc wiało :) Polecam jeszcze zwiedzić Parlament w sobotę (chyba o 10 i 13 sa wycieczki po ang). W Muzeum Narodowym zwiedzanie za free w nd :) wpadłam tam po powrocie z Bygdoy :)

Mi też Oslo się podobało - małe klimatyczne miasto na weekend :) Nawet w tym samym hotelu spałam :) i bardzo podobny widok:) sauna i basen w podziemiu dawały radę, a śniadanie bdb :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 24 Maj 2014 10:17 

Rejestracja: 27 Kwi 2014
Posty: 32
Dołącze się do dyskusji o Oslo. Zwiedzałem Oslo w marcu, pogoda o dziwo była lepsza niż w Polsce. Około -5 i piękne Słońce, a w Pl było wtedy -15, wiec nie narzekał bym na pogodę tam.
zwiedzanie Oslo zimą miało tą zaletę, że można było popatrzeć na norwegów w ich "naturalnych" temperaturach. No i klimat kolejki miejskiej gdzie wszyscy jadący do końcowej stacji mają na sobie narty :)
Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie też okolice skoczni narciarskiej z trasami biegowymi dla narciarzy, dostępnymi dla wszystkich za naprawdę nie wielką opłatą. Dojazd komunikacją miejską. Czy wreszcie skocznia narciarska ogólno dostępna.
Swoją drogą dojazd. Z centrum Warszwy do skoczni w Oslo zajmuje mniej czasu niż dojazd pod skocznie w Zakopanem ;)


Wysłane z mojego SGP311 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group