Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Strona z wnioskami EKUZ
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/hidden_main ... o-pobrania

UWAGA!
Wypełnienie interaktywnej formatki oraz użycie przycisku „Zatwierdź” nie skutkuje przesłaniem wniosku do oddziału wojewódzkiego NFZ za pośrednictwem poczty elektronicznej. Formatka jest wyłącznie ułatwieniem przy wypełnianiu wniosku, który po podpisaniu należy złożyć lub przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 302 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: EKUZ
#1 PostWysłany: 07 Lut 2016 22:19 

To, że warto mieć EKUZ na wyjazdach po Europie nie jest niczym nowym.

Moje pytanie czysto hipotetyczne a propos wiadomości
viewtopic.php?p=709788#p709788]Temat: Prasówka: ciekawe artykuły o podróżowaniu

o Polaku, który na wycieczce do Meksyku (z biurem) dostał udaru mózgu i teraz jego rodzina ma problem aby pokryć koszty: 800.000zł-moje pytanie jest takie: gdyby ten człowiek był na wyjeździe np. na Wyspach Kanaryjskich to czy EKUZ wystarczyłby do pokrycia kosztów.W sensie nie karta jako taka, tylko czy nasz kochany NFZ pokryłby te koszty leczenia i transportu specjalistycznego do Polski?


Ostatnio edytowany przez Japonka76, 30 Kwi 2019 16:31, edytowano w sumie 1 raz
edycja Wiki
Góra
 PM off  
      
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
 Temat postu: Re: EKUZ
#2 PostWysłany: 07 Lut 2016 22:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/ ... cje-ogolne
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/faq/wypoczy ... ch-ue-efta (pkt. 2 i 10)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#3 PostWysłany: 07 Lut 2016 22:27 

Niestety NIE:
https://www.fuko.pl/pliki/ubezpieczenia ... zpania.pdf

i pomyśleć, że nie było by tych 800000 zł gdyby:

Kod:
W tym wypadku takie ubezpieczenie kosztowało 90 zł, na jego zakup jednak się nie zdecydowano.

Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#4 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:01 

Wniosek z tego prosty, że EKUZ to sztuka dla sztuki, zatem jak mi się skończy ważność na początku kwietnia to się pięć razy zastanowię czy warto jechać na drugi koniec miasta i wypisywać druki żeby dostać kawałek plastiku, którego zastosowanie jest nikłe a polisę turystyczną i tak mam na każdy wyjazd.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#5 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
czyli świadomie odrzucasz tę część ubezpieczenia, która zapewnia EKUZ. no brawo!
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#6 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:10 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 663
@namteH, możesz wyjaśnić? Od jakiegoś czasu nie wyrabiam EKUZ (bo też mam placówkę na dosłownie drugim końcu miasta), sugerując się https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wypoczynek-bez-ekuz i tym, co kiedyś powiedziała pani wydająca karty - EKUZ to tylko uproszczenie załatwień przy ewentualnym korzystaniu ze świadczeń lekarskich za granicą, osobie ubezpieczonej zwrot kosztów i tak przysługuje.
Jeśli faktycznie jakaś część ubezpieczenia "przepada", wolałabym jednak raz na jakiś czas przejechać się po kartę :?
_________________
Relacje z podróży: http://www.sercewpodrozy.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#7 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:15 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Nie musicie przecież jechać po kartę.
Można zaznaczyć żeby ją przesłali pod wskazanym adresem.

https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/ ... wypoczynek
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#8 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@kasiat
Nie mam tego typu doświadczeń, ale wyobrażam sobie o ile trudniej byłoby załatwienie takie zwrotu kosztów przy braku numeru karty z dokumentach ze szpitala itp miejsc. W takiej Hiszpanii najtańsza usługa ambulatoryjna to ok 50€. Nie wiem czy przedstawiając EKUZ nie trzeba by było tego płacić na miejscu (może ktoś ma doświadczenia?).
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#9 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:20 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 663
@Zeus, zwykle przypominam sobie o karcie dzień-dwa przed wyjazdem... Nie ma opcji, żeby zdążyła przyjść pocztą :D
@namteH, ok, w tym sensie. To prawda, ale wydaje mi się właśnie, że koszt (przynajmniej pewnych świadczeń) i tak trzeba ponieść. Jeśli ktoś przetestował w praktyce, to również chętnie posłucham.
_________________
Relacje z podróży: http://www.sercewpodrozy.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off
Gregggor uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#10 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:21 

Rejestracja: 17 Gru 2012
Posty: 490
Loty: 116
Kilometry: 176 025
niebieski
EKUZ nie jest w zasadzie polisą ubezpieczeniową. I mało ludzi ma tego świadomość.
EKUZ zrównuje prawa obywateli UE w zakresie opieki zdrowotnej na terytorium poszczególnych państw.

Polak np. w Hiszpanii ma takie same prawa jak Hiszpan (o ile w dodatku uda mu się porozumieć). O ile obywatel Polski może mieć np. we Francji czy Niemczech zapewnioną lepszą pomoc w ramach EKUZ, to już Niemiec w Polsce czy Rumunii w razie potrzeby pomocy lekarskiej nie uzyska takiego standardu jak w swoim kraju.

Transport do kraju nigdy nie jest zawarty w EKUZ.

Znajomi mieli wypadek samochodowy w Niemczech i trafili do szpitala. Niemcy ich pytali o numer karty. Jeden miał i sprawa została załatwiona bezgotówkowo, a drugi musiał się "bujać" z papierami po powrocie. Ostateczie też nic nie zapłacił, ale maile, faxy i te sprawy też zmarnowały trochę czasu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
kasiat uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#11 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:25 

Zeus napisał(a):
Nie musicie przecież jechać po kartę.
Można zaznaczyć żeby ją przesłali pod wskazanym adresem.



Ech...Zeus, czy Ty masz świadomość jak w tym pięknym kraju nad Wisłą (nie)działa poczta?
No właśnie,.

-- 07 Lut 2016 22:27 --

Tak z czystej ciekawości: czy orientujecie się na jak długo są wydawane karty EKUZ w innych krajach?

W Czechach np. na 5 lat, u nas bezterminowo mają ją tylko emeryci, reszta "aż" na pół roku.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#12 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
NFZ nie może się wykręcić od refundacji kosztów operacji ratujących życie czy intensywnej terapii. Tutaj przykładowe ceny procedur dt kręgosłupa: http://www.axis-hospital-croatia.com/sp ... omparison/ i najtańszej doby w szpitalu w Wlk. Brytanii (https://data.gov.uk/data-request/nhs-hospital-stay) - w prywatnych to 4-cyfrowa liczba. Pakiet Premium w jednym z polskich TU mógłby nie wystarczyć...

W UK dostaje się EKUZ na 5 lat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#13 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:39 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1851
niebieski
@kow niezle to opisal. Warto jeszcze dodac, ze sa w EU kraje (np. Francja) gdzie funcjonuje udzial wlasny wiec do kazdej wizyty i tak bedzie trzeba sie dolozyc (20% o ile dobrze pamietam). Trzeba tez pamietac, ze EKUZ to wylacznie koszty lecznie i wylacznie w publicznych placowkach, czyli juz wszelkie dodatkowe koszty typu transport medyczny to PL, bagaz, rezygnacje itp nigdy nie beda pokryte
Góra
 Profil Relacje PM off
Aron lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#14 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:42 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Ja czekałem 3 tygodnie i przyszła ;)

Co do karty "niestety" parę razy musiałem ją użyć w podróżach. W Polsce, jak miałem kiedyś wypadek (rozciętą brew), do tego było obok guza nie rakotwórczego. Jak podałem kartę przy recepcji, nie musiałem za niczego zapłacić (operacja, operacje plastyczną, morfologia).
Góra
 Profil Relacje PM off
sko1czek lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#15 PostWysłany: 07 Lut 2016 23:58 

Rejestracja: 17 Gru 2012
Posty: 490
Loty: 116
Kilometry: 176 025
niebieski
Osobiście nie musiałem korzystać jeszcze z EKUZ za granicą, choć zawsze ją mam ze sobą. Ale ciekawy przypadek miałem w rodzinie. Przyjechali do nas goście z Francji i jeden się skaleczył tak mocno, że wymagane było szycie. Pojechaliśmy na izbę przyjęć i tam Francuz pokazał kartę EKUZ (francuską). Panie w recepcji zrobiły wielkie oczy, zebrało się konsylium i dumało co z takim delikwentem począć. W końcu jedna z Pań poprosiła moją siostrę o dowód i mówi, że nie będziemy zbędnej biurokracji uprawiać i w papierach będzie stało że to ona była szyta a nie Francuz:) Za dużo rozliczeń a za mało roboty z jednym szwem:)
Sam zabieg tak jak w Polsce - ani szybciej ani wolniej. Czyli EKUZ zrównała prawa pacjenta w kraju członkowskim UE.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#16 PostWysłany: 08 Lut 2016 00:00 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Ja jednak polecam prywatne ubezpieczenie, zamiast EKUZa. To raptem kilkadziesiąt zł, a problemów mniej i opieka może być lepsza niż w publicznych ośrodkach.
Kilka lat temu na Teneryfie dziecko (wówczas 2-letnie) zaatakował norovirus, biegunka, wymioty, odwodnienie i generalnie widać, że coraz bardziej odpływa na rękach... Lekarz, który był w hotelu powiedział, że trzeba go szybko przewieźć do szpitala, bo się całkiem odwodni. Mieliśmy najzwyklejsze ubezpieczenie kupione przez mBank za niecałe 100 zł za całą rodzinę (4 osoby). Szybki telefon do centrum alarmowego i po 15 min przyjechała karetka, zabrała dziecko z żoną do prywatnej kliniki w Costa Adeje. Po wypisaniu następnego dnia rachunek opiewał na niecałe 1000 EUR, ale nic nie trzeba było płacić, sami pracownicy kliniki mówili, że rozliczą się bezgotówkowo z ubezpieczycielem i tak rzeczywiście było. A opieka naprawdę na wysokim poziomie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#17 PostWysłany: 08 Lut 2016 00:03 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Moim zdaniem warto zawsze wydać grosze na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, niż być zdanym jedynie na EKUZ. Zakres usług i podejście do pacjenta nieporównywalne. A poza tym korzystanie z EKUZ i tak nie zawsze jest darmowe..
Góra
 Profil Relacje PM off
sranda lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#18 PostWysłany: 08 Lut 2016 00:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 610
Kilometry: 971 478
srebrny
@gorny77
Link, który zamieściłeś, to wizja "ekspertów" z FUKO a nie rzetelne źródło wiedzy. Informacja, że poniesione koszty są zwracane dopiero po powrocie z Hiszpanii do Polski nie jest prawdziwa, przynajmniej nie zawsze. Matka kolegi, który mieszka w Hiszpanii, podczas pobytu u niego została ukąszona przez osę, ma uczulenie. Wizyta w SOR szpitala i zastrzyk były bezpłatne po okazaniu EKUZ, bo była traktowana tak, jak pacjentka z ubezpieczeniem hiszpańskim.
Kolega podczas urlopu w Belgii zawiózł dziecko do przychodni, bo miało ciężką infekcję- nie zapłacił za wizytę, za leki owszem- tak jak belgijski pacjent.
Trzeba też dodać, że w każdym kraju UE zasady mogą się różnić i nie wszędzie (albo nigdzie) opieka zdrowotna i nagła pomoc nie funkcjonują perfekcyjnie.
@singielka_1976
Nie wiem, gdzie mieszkasz i jak działa u Ciebie poczta. U mnie działa normalnie, listy krajowe otrzymuję nie później niż po 2-3 dniach od wysłania, z wyjątkiem czasu przedświątecznego. Rzadko mam wyjazd za granicę o którym bym nie wiedział z kilkutygodniowym wyprzedzeniem i spokojnie można zdobycie EKUZ pocztą zaplanować.

W mojej opinii na wyjazd do krajów UE karta EKUZ to podstawa, a dodatkowo warto mieć także dobre prywatne ubezpieczenie, np. z karty kredytowej, chociażby celem pokrycia transportu zwłok...koniecznie z wysoką sumą ubezpieczenia.
Zwolennikom tylko ubezpieczenia prywatnego bez EKUZ przytoczę historię innego znajomego, który podczas wyjazdu na narty do Włoch (na granicy ze Szwajcarią), miał zawał serca. Załoga karetki, która do niego została wezwana, zadała pytanie o ubezpieczenie- pokazał polisę na kwotę powiedzmy (nie pamiętam) 30000 euro. Wysłali go helikopterem do prywatnej kliniki w Szwajcarii, tam fajnie go poleczyli za kwotę dużo wyższą niż jego suma ubezpieczenia i do dziś spłaca raty szpitalowi. Jakby pokazał EKUZ to pewnie by go poleczyli tak samo, tyle że w najbliższym włoskim szpitalu i nie dopłacałby.


Ostatnio edytowany przez sko1czek, 08 Lut 2016 00:12, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#19 PostWysłany: 08 Lut 2016 00:10 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1851
niebieski
sranda napisał(a):
Ja jednak polecam prywatne ubezpieczenie, zamiast EKUZa.


No wlasnie nie - moim zdaniem nie zamiast tylko dodatkowo. Zaleta posiadania EKUZ jest to, ze tam nie ma limitow - ani tez udzialu wlasnego poza przypadkami jak podalem powzej, wiec EKUZ jako pierwsza instancja, prywatne ubezpieczenie jako uzupelnienie/ backup, ale nie zamiast!
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#20 PostWysłany: 08 Lut 2016 00:11 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
pokazał polisę na kwotę powiedzmy (nie pamiętam) 30000 euro

Ale to jest własnie kluczowe ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 302 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group