Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Różne kryteria podróży -
krótka (bliska, np w Europie)
dłuższa (powyżej 2 tygodni?)
W 1 miejscu <-> wiele miejsc
Zrób-to-sam(a) budżetowo <-> All-incl.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 216 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 20 Wrz 2013 19:06 

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 1843
niebieski
jacek69 napisał(a):
Swoją drogą informuję, że Tajlandia jest na zupełnie innym (wyższym) poziomie rozwoju cywilizacyjnego, niż Polska.
Mniej polonocentryzmu, a więcej docenienia "biednych azjatów" proponuję ;)


Ciekawa teza. Skąd ten pomysł i jakie mierniki poziomu rozwoju cywilizacyjnego w Tajlandii są wyższe niż w Polsce? Na liście państw według wskaźnika rozwoju społecznego (za 2011) Polska jest na miejscu 28, a Tajlandia na 103 - różnica jest spora.

Indeks bierze pod uwagę takie parametry:
- oczekiwana długość życia
- średnia liczba lat edukacji otrzymanej przez mieszkańców w wieku 25 lat i starszych
- oczekiwana liczba lat edukacji dla dzieci rozpoczynających proces kształcenia
- dochód narodowy per capita w USD, liczony według parytetu nabywczego waluty

Źródło: Wikipedia
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#42 PostWysłany: 20 Wrz 2013 20:25 

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 1843
niebieski
jacek69 napisał(a):
1.piszesz o rozwoju spolecznym, a ja cywilizacyjnym (dokladnie majac na mysli-infrastrukturalny) to dwie rozne sprawy :P
2. Nie za duzy wplyw na mnie, jako przybysza, ma rozwoj spoleczny kraju, natomiast ogromny wplyw ma infrastruktura kraju, lotniska, dworce, siatka polaczen, metro, drogi, hotele, dostepnosc uslug, telekomunikacja, rozrywki, itp.
3. Opieram sie na spostrzezeniach wlasnych, a nie wskaznikach takich, jak PKB, ktory o niczym nie musi swiadczyc, a juz tym bardziej wsk.spolecznych.



1. Rozdźwięk między pojęciami rozwój infrastrukturalny, a rozwój cywilizacyjny jest moim zdaniem jeszcze większy niż między pojęciami rozwój społeczny (definiowany według kryteriów ONZ), a rozwój cywilizacyjny. Raport UNDP podaje takie informacje o przytoczonym przeze mnie wskaźniku "poprzez porównanie wartości tego wskaźnika pomiędzy różnymi krajami można określić dystans, jaki dzieli kraje najuboższe od najbogatszych (czy inaczej – rozwijające się od rozwiniętych) pod względem poziomu rozwoju cywilizacyjnego".

2. Tajlandia jest krajem typowo turystycznym, więc trudno żeby baza hotelowa była tam gorsza niż w Polsce, podobnie jak wykorzystywana w dużej mierze przez turystów infrastruktura np. lotniska. W Polsce procentowo liczba telefonów komórkowych w stosunku do liczby mieszkańców to 116%, a w Tajlandii 96% W Polsce sieć kolejowa to ponad 19000 km, a w Tajlandii 5000 km, choć trzeba dodać, że sieć drogowa wypada na korzyć Tajlandii (zapewne w dużym stopniu w związku z większą powierzchnią kraju i jego kształtem). Liczba samochodów w stosunku do liczby mieszkańców także wypada zdecydowanie na korzyść Polski.

3. Moim zdaniem to właśnie spostrzeżenia własne o niczym nie świadczą. Opierając się na spostrzeżeniach własnych mógłbym postawić tezę, że infrastruktura telekomunikacyjna w Tanzanii jest lepiej rozwinięta niż w Polsce, bo miałem zasięg w środku Serengeti, a w Bieszczadach już nie. W stolicy Korei Północnej są dwie linie metra, a w Warszawie tylko jedna. Czy w związku z tym, Korea Północna jest lepiej rozwinięta od Polski pod względem infrastrukturalnym? Na marginesie dodam, że moje spostrzeżenia własne w dużym stopniu różnią się od Twoich (chociaż oczywiście BKK wciąga WAW nosem).

Konkludując, mogę się z Tobą zgodzić, że Tajlandia jest dużo przyjemniejszym krajem dla turysty, a Warszawa przy Bangkoku wygląda wyjątkowo biednie. Mogę się też zgodzić z tym, że w wielu turystycznych regionach Tajlandii infrastruktura jest lepsza niż w Polsce, natomiast mam wrażenie, że jeśli chodzi o ogólnie przyjęte wskaźniki rozwoju cywilizacyjnego to racji nie masz.

Za półtora miesiąca wybieram się do Tajlandii po raz kolejny - będę wszystko wnikliwie obserwował :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 20 Wrz 2013 20:40 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 974
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
Czy Wietnam jest taki bardzo tani to bym polemizował. Mnie np. zdziwiły cenów biletów kolejowych, najtańsze na pewno nie były. A noclegi w cenach porównywalnych z Laosem i Kambodżą.

Z tanich krajów dobrze zapamiętałem Uzbekistan, no ale w roku 2008 dolar był wyjątkowo słaby (albo złotówka bardzo mocna) i to mocno rzutuje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#44 PostWysłany: 20 Wrz 2013 20:50 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 974
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
Dokładnie: dolara kupowałem za 2,10 zł. A Euro to już nie pamiętam, ale tego roku w Livigno zrobiłem spore zakupy :)

A generalnie zgadzam się z Kamilem - Polska jest tania, im więcej się jeździ tym człowiek zaczyna się w tym bardziej utwierdzać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 20 Wrz 2013 21:07 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 348
Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
Wg mnie zdecydowanie najtańszym kraje w Europie jest Mołdawia (np. 150 km pociągiem 3-4 zł, litr wina 4 zł, żywność 2-3 razy tańsza niż u nas, ), a następnie Albania.

Ktoś wspominał o Rumunii, a ceny w sklepach są tam wyższe niż u nas i to zdecydowanie, tak samo jak i transport, tylko usługi tańsze.

Nie byłem w Azji Południowo-wschodniej, ale myślę, że obecnych cen w Iranie nic nie pobije:
200 i 800 km autobusem -> 3 ; 17 zł.
nocleg w hotelu jak u nas 3* - 15 zł
przejazd metrem w Teheranie - 0,2 zł
paliwo - 70 groszy litr
taksówki 2-5 zł całe miasto, do 15 w Teheranie
obiad w restauracji 3-7 zł
Nie wspominając o ludziach, którzy na każdym kroku zapraszają Cię do domu.
_________________
http://podrozenaluzie.net/ - Birma, Kirgistan, Iran, Maroko, Tajwan, Izrael, Jordania, samolotem dookoła świata.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
nasokowa lubi ten post.
 
      
#46 PostWysłany: 21 Wrz 2013 20:11 

Rejestracja: 10 Maj 2010
Posty: 441
niebieski
Ciekawy jest ten Wietnam. Ja mam nadzieję, że w perspektywie trzech lat uda mi się polecieć na kilka miesięcy zimowych właśnie w te rejony. Nie tylko by pozwiedzać, ale głównie zamieszkać. Wszystko przenoszę powoli do Internetu, ale to jeszcze kilka lat nim się uda :)
Góra
 Profil Relacje PM off
CITIZEN S lubi ten post.
 
      
#47 PostWysłany: 21 Wrz 2013 22:08 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
jacek69 napisał(a):
Swoją drogą informuję, że Tajlandia jest na zupełnie innym (wyższym) poziomie rozwoju cywilizacyjnego, niż Polska.
Mniej polonocentryzmu, a więcej docenienia "biednych azjatów" proponuję ;)


Tu bym się nie zgodził, byłem nie tylko w miejscach typowo turystycznych ale też w głębi kraju w miejscach gdzie niektórzy tubylcy patrzyli na mnie na białasa jakbym był z kosmosu. Infrastruktura w rejonach turystycznych jest dobrze rozwinięta (często lepsza niż w PL), ale w interiorze - poziom cywilizacyjny jest na poziomie Polski sprzed II wojny. Tak więc jest ogromna przepaść pomiędzy "turystyczną" częścią kraju a tą prawdziwą stanowiącą oczywiście większość kraju.
Btw , w Tajlandii nie ma ubezpieczeń zdrowotnych ani emerytalnych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#48 PostWysłany: 21 Wrz 2013 22:56 

Rejestracja: 16 Gru 2011
Posty: 1148
Loty: 58
Kilometry: 63 777
niebieski
Arnoldx19 napisał(a):
Wg mnie zdecydowanie najtańszym kraje w Europie jest Mołdawia (np. 150 km pociągiem 3-4 zł, litr wina 4 zł, żywność 2-3 razy tańsza niż u nas, ), a następnie Albania.

Ktoś wspominał o Rumunii, a ceny w sklepach są tam wyższe niż u nas i to zdecydowanie, tak samo jak i transport, tylko usługi tańsze.

Nie byłem w Azji Południowo-wschodniej, ale myślę, że obecnych cen w Iranie nic nie pobije:
200 i 800 km autobusem -> 3 ; 17 zł.
nocleg w hotelu jak u nas 3* - 15 zł
przejazd metrem w Teheranie - 0,2 zł
paliwo - 70 groszy litr
taksówki 2-5 zł całe miasto, do 15 w Teheranie
obiad w restauracji 3-7 zł
Nie wspominając o ludziach, którzy na każdym kroku zapraszają Cię do domu.

Dawno temu byłeś?
_________________
Zapraszam do obserwowania mnie na twitterze https://twitter.com/zakino4
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 22 Wrz 2013 01:29 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 348
Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
zakino napisał(a):
Arnoldx19 napisał(a):
Wg mnie zdecydowanie najtańszym kraje w Europie jest Mołdawia (np. 150 km pociągiem 3-4 zł, litr wina 4 zł, żywność 2-3 razy tańsza niż u nas, ), a następnie Albania.

Ktoś wspominał o Rumunii, a ceny w sklepach są tam wyższe niż u nas i to zdecydowanie, tak samo jak i transport, tylko usługi tańsze.

Nie byłem w Azji Południowo-wschodniej, ale myślę, że obecnych cen w Iranie nic nie pobije:
200 i 800 km autobusem -> 3 ; 17 zł.
nocleg w hotelu jak u nas 3* - 15 zł
przejazd metrem w Teheranie - 0,2 zł
paliwo - 70 groszy litr
taksówki 2-5 zł całe miasto, do 15 w Teheranie
obiad w restauracji 3-7 zł
Nie wspominając o ludziach, którzy na każdym kroku zapraszają Cię do domu.

Dawno temu byłeś?


Iran - kwiecień - i tydzień temu kurs dolara/euro był nawet troche wyższy niż jak byłem, więc ceny dalej są podobne
Mołdawia - marzec, , a w Rumunii mieszkałem od lutego do lipca.
_________________
http://podrozenaluzie.net/ - Birma, Kirgistan, Iran, Maroko, Tajwan, Izrael, Jordania, samolotem dookoła świata.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#50 PostWysłany: 22 Wrz 2013 06:36 

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 59
Cześć, a mógłbyś podać jakieś namiary na noclegi w Iranie i Mołdawii.
Ile kosztował Ciebie nocleg w Rumunii??
Pozdrawiam

PS Rumunia rzeczywiście jest dość droga. Jedynie piwo w knajpie mają tanie:2-5 leja.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 22 Wrz 2013 15:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2013
Posty: 501
niebieski
NBE322 napisał(a):
Z mojego doświadczenia to w Europie Macedonia (ewentualnie jeszcze Bułgaria, Rumunia i w mniejszym stopniu Ukraina). To jest, nie licząc dojazdów.

Z mojego doświadczenia z Rumunii to tak różowo nie wygląda, fakt ceny zbliżone do naszych, czasem ciut drożej czasem taniej, ale biorąc pod uwagę, że np. w Rzymie większość kościołów za darmo i jeszcze Caravaggia można za free zobaczyć, to już w Rumunii za kościoły się płaci, za każde zabytkowe miejsce, park, wejścia na szlaki turystyczne, wszędzie myto pobierają. Budżet łatwo przekroczyć. No i ta bida i brud wszechobecny, mam wrażenie, że Rumunii bliżej do Afryki niż Europy, jak w Indiach czy Egipcie- one dolar, one dolar :lol: :roll:
_________________
spoko-maroko-czyli-tu-wszystko-jest-prostsze,213,51100
kolumbia-z-covidem-w-tle-relacja-na-zywo,212,155650
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 23 Wrz 2013 19:57 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 348
Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
BaczekWawa napisał(a):
Cześć, a mógłbyś podać jakieś namiary na noclegi w Iranie i Mołdawii.
Ile kosztował Ciebie nocleg w Rumunii??
Pozdrawiam

PS Rumunia rzeczywiście jest dość droga. Jedynie piwo w knajpie mają tanie:2-5 leja.


Niestety nie wiele mogę pomóc z adresami, w hotelu spałem tylko jedną noc na trasie w miejscowości Jolfa (były 2 hotele, koszt 15 i 20 zł ze śniadaniem), a później w Isfahanie wybrałem najlepszy z tych najtańszych z przewodnika Lonely Planet (około 20 zł, też ze śniadaniem).
Największym błędem jest rezerwowanie jakiegokolwiek noclegu przez internet/biuro podróży.
Jako ciekawostka - najdroższy i najlepszy hotel w Iranie - hotel Abbasi kosztuję około 5 000 000 riali za dwójkę, czyli około 150 $.

Podróżowałem po Mołdawii i Rumunii tylko z CS, a mieszkałem w akademiku.
W Rumunii znajomi podróżując po mniejszych miastach/ wioskach znajdowali tam nocleg nawet za darmo.
_________________
http://podrozenaluzie.net/ - Birma, Kirgistan, Iran, Maroko, Tajwan, Izrael, Jordania, samolotem dookoła świata.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 24 Wrz 2013 13:05 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
W Isfahanie jest b. dobry Hasht Behesht Apartment Hotel - w lutym płaciliśmy ok. 20 USD za kilkudziesięciometrowy apartament, w którym w dodatku był normalnie działający internet (co jest raczej rzadkością w Iranie). Do tego można było sobie zamówić śniadanie za 3-4 USD/osoba, które też było całkiem sobie, jak na irańskie warunki.
Namiary na nich znajdziesz w sieci - odpowiadają na maile i tak właśnie u nich rezerwowałem.

Ale zdecydowanie najbardziej nam się podobał Kohan Kashaneh w Yazd. Bardzo klimatyczny. Niestety nie odpowiadali na maila i musiałem zarezerwować przez agencję - dwójka ze śniadaniem wyszła 25 USD. Na miejscu okazało się, że bezpośrednio u nich kosztuje połowę - jakieś 13 USD! Ale jak wspomniałem, ich mail nie działał, więc nie było takiej możliwości. Dostałem od kogoś z recepcji prywatnego maila, na który można rezerwować, ale musiałbym poszukać, bo nie wiem, gdzie go posiałem.
Zawsze oczywiście można spróbować zadzwonić i w ten sposób zabukować.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 11 Paź 2013 14:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Paź 2013
Posty: 1
Najczęściej wśród najtańszych krajów do podróżowania i życia wymienia się: Indonezję, Filipiny, Tajlandię, Sri Lankę, Indie.
Gdybym miał wybierać poleciałbym zapewne do Indii, z uwagi na komunikowanie się w j. angielskim.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 11 Paź 2013 15:26 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Nie jestem pewien, czy język angielski to właściwe kryterium przy wyborze Indii.

Owszem, wielu Hindusów mówi po angielsku, ale w większości przypadków ich sposób mówienia woła o pomstę do nieba. Niewielu jest w stanie pozbyć się ich specyficznego akcentu, a w dodatku najczęściej mówią z szybkością karabinu maszynowego. Zrozumienie, co chcą powiedzieć, wymaga naprawdę sporego wysiłku.

Słuchanie tego jest po prostu bolesne, a co muszą czuć Anglicy czy inne nacje, dla których jest to język ojczysty?

Oczywiście inną kwestią jest to, że jest tam dużo większe prawdopodobieństwo, niż w wielu innych krajach, że przynajmniej my zostaniemy zrozumiani.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#56 PostWysłany: 11 Paź 2013 16:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2012
Posty: 137
Na Filipinach prawie wszyscy mówią po angielsku - dogadasz się bez problemu.
Czy jest bardzo tanio?
Według moich subiektywnych doświadczeń tańszy jest np. Wietanam ale z kolei kiepsko tu z angielskim.
Nie ma ideału ;)
_________________
Podróż przez Azję Płd.-Wsch. http://filipinyy.blogspot.com/
Film z Izraela 2014: http://youtu.be/Tu18KwWPZYE
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 18 Paź 2013 20:38 

Rejestracja: 02 Paź 2013
Posty: 2
Indie to możesz mieć w Anglii..:D a bilet dużooo tańszy ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 18 Paź 2013 20:58 

Rejestracja: 18 Paź 2010
Posty: 248
Loty: 62
Kilometry: 145 353
niebieski
A może Boliwia? Było tanio jednak gdy byłem USD byl po 2,3 więc zdecydowanie mniej niż teraz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 21 Paź 2013 17:18 

Rejestracja: 10 Wrz 2013
Posty: 3
Ja bym rzekła że nasi wschodni sąsiedzi. I to ich znaczna większość ale mogę się mylić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#60 PostWysłany: 22 Paź 2013 15:58 

Rejestracja: 22 Paź 2013
Posty: 2
ja najtaiej zawsze do Londynu latałem
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 216 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group