Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 31 Lip 2015 21:51 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Być może ta mini-relacja jest jedynie symptomem poważniejszej choroby jaką jest uzależnienie od podróżowania. Ale być może będzie też motywacją dla niezdecydowanych osób, które narzekają na brak wolnego czasu. Bo moim skromnym zdaniem w podróż warto wybrać się chociażby na 5h – i to nie tylko w celach gastronomicznych by zjeść przysłowiową włoską pizzę ;) W 5h można sporo zwiedzić!

Bergen, nazywane bramą do fiordów, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względów na walory kulturowe, znajdowało się na mojej liście miejsc do odwiedzenia od jakiegoś czasu. Choć jest to drugie największe miasto Norwegii, wyglądem nie przypomina miast skandynawskich – i jest to duży komplement ;) A że wszystkie listy powstają po to by skreślać z nich kolejne pozycje, w tym roku przyszedł czas i na Bergen.

Niestety! Z powodów zdrowotnych musiałem zrezygnować z zakupionego jednodniowego wypadu z Gdańska.. Tymczasem zmienił się sezon, zmieniły się rozkłady lotów Wizzair i całodniowy pobyt przestał wchodzić w rachubę. Nowe połączenia pozwalało na spędzenie raptem 5h na miejscu (przylot 8:20, wylot 13:25). Dodając do tego oddalenie lotniska o 17km od miasta i konieczność wcześniejszego stawienia się na lotnisku wychodziły raptem jakieś 3h na zwiedzanie. W tym momencie większość osób machnęła by już ręką. Ale ja się uparłem. I nie byłby to jeszcze poważny symptom choroby gdyby nie fakt, że nie jestem z Gdańska. Do Trójmiasta musiałbym dolecieć z Warszawy. Niby nie problem. Tyle że wylot do Bergen następuje o 6:20 – bez nocki na lotnisku się nie obejdzie. Nocować na lotnisku by pobyć na miejscu 3h? Bezsens totalny. Może i tak, ale co z tego – jak się człowiek uprze to mu nie przetłumaczysz ;) Poleciałem. Po raz pierwszy sam, bo żona ma nieco więcej rozsądku ode mnie i nie chciała nawet słyszeć o takim lataniu.

Czy było warto? Zdecydowanie!

Choć żadne lotnisko nie jest idealnym miejscem na spędzenie na nim nocy, GDN wypada pod tym względem naprawdę dobrze w porównaniu z konkurencją. Wygodne białe kanapy przy jednej z kawiarenek w nowym terminalu pozwalają komfortowo się położyć. Dodajmy do tego przygaszenie świateł, minimalny ruch i ściszone komunikaty a otrzymamy jedno z lepszych lotnisk do spania na jakim byłem.

Oczywiście tak spędzona noc pozbawia człowieka energii i w samolocie kontynuuję drzemkę. Warto jednak obudzić się przed lądowaniem, gdyż widoki zza okna robią wrażenie! Fiordy z wysokości imponują swoim majestatem.
Image

Już po wylądowaniu, z lotniska do miasta najłatwiej dostać się.. stopem :) Droga z lotniska jest mocno uczęszczana, a i nie taki nieskory Norweg do zabierania ludzi jak go malują. Mimo że samotny mężczyzna zazwyczaj ma pod górkę łapiąc stopa nie czekam więcej niż 5min. Z pracownikiem pobliskiej budowy torów kolejowych (jeśli go dobrze zrozumiałem kolej odbierze pasażerów z lotniska już w 2017r.) docieram do samego centrum. I jestem zdziwiony.

Bergen jest miastem odmiennym od tych które do tej pory poznałem w tym północnym kraju – rozpościerają się w nim parki i kwitną kwiaty. Doprawdy nie po norwesku widzieć tyle miejskiej zieleni.
Image
Image
Image

Szerokim bulwarem docieram do turystycznego centrum akcji – portu.
Image
Image

Tu odnajdziemy słynny targ rybny. Choć w dzisiejszych czasach jest to typowa atrakcja pod turystów warto przyjrzeć się z bliska bogatemu asortymentowi owoców morza.
Image
Image
Image

Idą wzdłuż straganów dojdziemy w końcu do najcenniejszej części Bergen pod względem historycznym – dzielnicy Bryggen.
Image
Image

W Norwegi brakuje zabytków do zwiedzania nie dlatego że Norwegowie nigdy nic nie wybudowali, a dlatego że większość ich budynków była drewniana. Liczne pożary które przetoczyły się przez wieki niewiele pozostawiły do oglądania współczesnym turystom. Bryggen stanowi pod tym względem chlubny wyjątek.
Image

Mając tak niewiele czasu muszę się sprężać. Jeszcze rzut okiem na twierdzę Bergenhus i pora udać się na punkt widokowy – rozpościerające się nad miastem wzgórze Floye. Trasa nie jest trudna ani długa i zdecydowanie warto pokonać ją pieszo. Może zająć nam to krócej niż oczekiwanie na wjazd kolejką szynową ;)
Image

Od razu widać kto jest turystą a kto miejscowym. Ci drudzy żwawym krokiem w strojach sportowych wspinają się pod górę, ani myśląc o żadnych udogodnieniach. Choć staram się trzymać formę ledwo nadążam za miejscową młodzieżą. W nagrodę oczy moje oczy cieszy wspaniała panorama miasta rozłożonego wzdłuż fiordu.
Image

Jeśli nie wystraszymy się licznych trolli i innych maszkar
Image
dotrzemy w końcu do unikalnego znaku, tak charakterystycznego dla tego miasta :)
Image

Z góry wygląda ono równie dobrze co z dołu.
Image

Nacieszywszy oczy nieśpiesznie schodzę na dół, podziwiając w dalszym ciągu uroki tego jakby nie było dużego miasta.
Image


Na lotnisko nie wrócę stopem. Niestety z samego centrum odchodzi duża droga wylotowa, rozgałęziająca się na licznych estakadach – nie ma dogodnego miejsca do złapania transportu. Zamiast tego muszę zdać się na komunikację miejską – autobus nr 51 zawiezie nas na przystanek położony 2km od lotniska za kwotę 35 NOK. Zawiezie.. ale czy na czas? Rozplanujcie to lepiej niż ja ;)

Mój autobus miał odjechać 12:05. Odjechał 12:15. Na forum czytałem że jedzie 20-30min. Wszystkie przystanki są na żądanie, więc jest to prawdopodobny czas przejazdu. Niestety mój zatrzymywał się niemal na każdym. Dojazd do końca trasy zajął mu 45min. Nie trzeba być biegłym w matematyce żeby uświadomić sobie, że w momencie teoretycznego zamknięcia bramek znalazłem się 2km od lotniska! Mogłem zdać się na mój urok osobisty i szczęście stopowicza albo na własne nogi – uroku chyba nie mam za dużo więc co sił popędziłem biegiem w kierunku lotniska. Gdy dotarłem zziajany i spocony do terminalu kontrola bezpieczeństwa była zamknięta (poza lotem do Gdańska aktualnie nic nie odlatywało, a ten miał niebawem wystartować). Na szczęście wielce zdziwiony Norweg z obsługi otworzył przejście specjalnie dla mnie, poinformował też kolegów na wejściu do samolotu ,gdzie szczęśliwie dotarłem w chwili gdy wszyscy pasażerowie siedzieli już dawno na swoich miejscach. Tym wariackim akcentem zakończyłem swoją "półdniówkę" – podróż powrotna do Warszawy przebiegła już bez żadnych dalszych zakłóceń.

Dzięki niej poznałem kolejne piękne miejsce i wyleczyłem się (na tydzień) z uzależnienia jakim jest podróżowanie :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
32 ludzi lubi ten post.
kryskaM uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 31 Lip 2015 21:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Fajne :) Ja byłem chyba na 5h w Liverpool. Wbrew pozorom to nie jest aż tak mało, jak się może wydawać :)

Dzisiaj jednak bardziej oszczędny jestem z szastaniem dniami urlopowymi i chyba żal by mi było na tak krótko, ale na weekend to w sumie jak znalazł ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 31 Lip 2015 22:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2014
Posty: 975
niebieski
@Washington - jest taki nowy, mocno oblegany temat na forum. Powinieneś się w nim wypowiadać jako ekspert ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Agata37 lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 31 Lip 2015 22:04 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Zastanawiałem się nad tym, ale tu potrzebna jest grupa wsparcia a nie wzajemne nakręcanie się w nałóg - nie będę prowokował współuzależnionych ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Agata37 lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 31 Lip 2015 22:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 1111
niebieski
Bergen jest ideale na taki wypad, bardzo ładne, ale ostatecznie małe (w sensie rejony turystyczne), a ceny wszystkiego skutecznie zniechęcają, aby tam spędzić więc niż kilka godzin ;) Ja zaliczyłem Bergen na 10h w ramach najtańszej jaką znalazłem formy powrotu z Gdańska na południe Polski, zwiedzanie było gratisem :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 31 Lip 2015 23:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Podziwiam, że udało ci się zaliczyć Floyen.

Bergen fajowe, biorąc pod uwagę comfort zone na lotnisku w Bergen opłacą się zrobić jednodobówkę.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 01 Sie 2015 09:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
Ja już parę razy byłem na półdniówkach, gdzie w mieście docelowym mieliśmy ok. 3h czasu netto i wszystkie wspominam bardzo dobrze. Takie wypady mają swój urok, co dokładnie oddaje tekst powstały na jednym z nich - "szybciej, szybciej, to przecież nie jest wycieczka" :)
Jednak na lotniskową nockę przed takim wypadem raczej bym się nie zdecydował, to jeszcze nie ta faza uzależnienia :)
p.s.
Z zazdrością patrzę na pogodę, bo mam lecieć do Bergen za parę dni, a prognozy są słabiutkie.
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 01 Sie 2015 09:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1366
Loty: 434
Kilometry: 623 989
niebieski
Ja w maju zaliczyłem półdniówkę, a dokładnie 4h we Fredrikstad i też znajomi się ze mnie śmiali, że mi się chce. Na szczęście pogoda sprawiła że było warto. Dzień wcześniej lało, a w dniu mojego przylotu już od lotniska Rygge świeciło słońce.

Kolejna 1-dniówka w Bazylei już za miesiąc. I żeby było śmieszniej na lotnisko jadę prawie 400km żeby obrócić w 1 dzień. Nawet najwięksi fascynaci latania wymiękli i stwierdzili że jak nie z Gdańska to im się nie chce...
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 01 Sie 2015 12:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 1111
niebieski
maczala1 napisał(a):
Z zazdrością patrzę na pogodę, bo mam lecieć do Bergen za parę dni, a prognozy są słabiutkie.


Ja jak byłem w lutym to prognoza mówiła, że deszcz i 5 stopni. A zaliczyliśmy pełne słońce (takie, że kurtki ściągnęliśmy), deszcz, grad i śnieg ;) I to wszystko w 10h pobytu.

Jak szliśmy na Floyen to tak grzało, że ja do nawet do krótkiego rękawka się rozebrałem (bo śłońce + pod górkę), za to na szczycie przez 15 minut było tak, że nie było widać Bergen w dole (podczas gradu). Także aż tak bym się prognozą nie przejmował, tam z pogodą jak w górach, wszystko się może zdarzyć i zmienić diametralnie w 10 minut.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 02 Sie 2015 14:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Co nie zmienia faktu, że Bergen jest najbardziej deszczowym miastem Europy i przez 275 dni w roku tam pada.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 02 Sie 2015 14:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Kwi 2014
Posty: 522
Loty: 81
Kilometry: 99 157
niebieski
Super relacja - rzeczywiście 5h to trochę czasu! Bergen jest nadal na mojej liście, pogoda Ci się rzeczywiście udała :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 02 Sie 2015 14:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lis 2011
Posty: 2185
Loty: 113
Kilometry: 202 765
srebrny
We wrześniu też lecę do Norwegii na 5h ale tym razem do Stavanger. I też dojeżdżam do lotniska, ale tylko z KRK do KTW więc twoje samozaparcie podziwiam:)
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 02 Sie 2015 15:30 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Ja w tym roku odbyłem jednodniówkę do Norwegii - między lotami miałem 6 godzin w Stavanger. Czasu na Preikestolen oczywiście nie bylo, ale można było zwiedzić samo miasteczko.
Nie musiałem dojeżdżać na lotnisko, ale ponieważ cel mojego wyjazdu był trochę nietypowy, bo Mileage Run, więc tego dnia odbyłem od rana do wieczora 5 lotów, spędzając przy okazji te parę godzin w SVG.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
travellista lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 17 Sie 2015 22:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
Ja się zawsze dziwiłem tym jednodniowym wypadom do zimnej Norwegii. W tym roku jednak sam się zdecydowałem i poleciałem. Super sprawa zwłaszcza jak trafi się piękną, słoneczną pogodę. A Norwegia to przepiękny kraj. Biorąc pod uwagę siatkę połączeń gdańskiego lotniska to pewnie będę częstszym gościem w tamtych stronach. We wrześniu weekend właśnie w Bergen :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 17 Sie 2015 23:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Wrz 2011
Posty: 483
Loty: 204
Kilometry: 325 480
niebieski
@Washington - teraz mnie przekonałeś do jednodniowych wypadów - do tej pory myślałem że to tylko dla samego latania i dodawania kresek na mapkach lotów (co swoją drogą też nie jest głupie) ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 18 Sie 2015 00:18 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3562
złoty
Bergen jest idealne na jednodniówkę, bo dłuższy pobyt to już znaczne koszty. Już dla samych widoków przy podchodzeniu do lądowania warto się tam wybrać. Pogoda dopisała więc zdjęcia są niezłe. Niestety nawet latem trudno tam o przyzwoitą pogodę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 18 Sie 2015 07:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
:) w pracy mowia ze cierpie na syndrom "guźca" musze sie "wygonic"
wyjazd autem czwartek wieczorem, powrot poniedzialek wieczorem = 3200 km
trojpak Litwa/Łotwa/Estonia zdobyty - zdecydowanie bylo warto -piekne stolice, urokliwe drogi
Uzależnienie od podróżowania - moze beda kiedys przyznawac rente w ZUSie na to schorzenie ;)

Pamietacie na ile godzin latało sie np z Katowic do Forli? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
kspr lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group